van den tooi van technische termen, dan houdt men over: een winkelier, die speculeert op een groot aantal kleine rentelooze voorschotten, een winkel die den naam aanneemt van coöperatieve inrichting, klanten die leden heeten, die niet wegloopen kunnen, althans niet vóór 't jaar om is, die vooraf betalen, die geen rente trekken van hun gestorte geld, en die ten slotte nog de pret van een klein loterijtje bij wijze van potvertering toekrijgen. Alles samengenomen komt men tot deze conclusie zulk een zaak kan volkomen eerlijk en zuiver zijn, zelfs dat er geen rente gegeven wordt kan worden opgewogen door de voordcelige prijzen, de ondernemer kan er wel bij varen en 't publiek kan er voordeel bij hebben. Maar de zaak kan ook net omge keerd wezen, of later worden. Met 't oog op de mogelijkheid dat de bedoelde circulaire ook hier verspreid kan zijn, vestigen wij daarop de algemeene aandacht en roepen we de zui nige huismoeders toe: weest voorzichtigde dubbeltjes zijn duur tegenwoordig Binnenland. ZIERIKZEE, 11 Mei 187 5. Zierikzee, 10 Mei. Reeds hebben wij vroeger gewezen op de verdeeldheid in 't clericale kamp in zake de schoolkwestie. Ook audere bladen vestigen daarop de aandacht. Trouwens 't mag niet onbe langrijk geacht worden dat als de Standaard eenigszins in opgewondenheid, nauw grenzende aan den hikstijl, uitroept //Is 't recht, is 't goed, kan 't billijk genaamd worden, dat de gemeentekas, die aller is, profijt trekke uit de offerpenningen der ouders voor de godsdien stige opvoeding van huu kroost?" Prof. Brummelkamp in de Bazuindan als een echo van 't geweten en 't gezond verstand, daarop antwoordt //Wel neen, het is afschuwelijk. //Maar wij stellen er de vraag tegenover //Is 't recht, is 't goed, kan 't billijk genaamd worden, dat de gemeentekas, die aller is, nadeel lijde door het onderhoud van godsdienstig onderwijs, dat velen het verderf der natie rekenen Dit nog al frappante verschil van opinie tusschen twee erkende hoofdleiders der anti-revolutionaire partij is wel te verklaren. Terwijl een deel dier partij in den ijver voor 't idee van restitutie, waarin 't de loswarring van den Gordiaanschen knoop meent te zien, maar doordraaft, wordt het andere deel opmerk zaam op 't gevaar dat aan de toepassing van 't stelsel verbonden is, n.l. dat ook de frater- en nonnekens- scholen om restitutie komen zullen. Eu terecht. Wanneer 't toch recht zou zijn dat de vereenigiug voor de Christel, scholen item zooveel ontving uit de staatskas, dan heeft de broederschap van den heiligen Jozef en elke andere congregatie gelijk recht op item zooveel. Buiten dezen waard schijnt de Standaard te hebben gerekend. Maar de Standaard meent wellicht genoegzaam gedekt te zijn door als conditio sine qua non voor de restitutie te stellen, de controle of 't toezicht der autoriteiten op de onderwijzers en 't onderwijs. De Standaard schijnt althans de concessie aan den Staat niet te willen weigeren. Van ultramontaansche zijde denkt men er echter geheel anders over. Men leest b.v. in de Tijd een scherp artikel te dezer zake tegen den Standaard. //Vrije scholen," aldus redeneert de Tijd//maar dan ook wezenlijke vrije," (d. i. wel te verstaan vrij van deu Staat en zijn toezicht, niet vrij op zich zelf), dan ook niet de vrijheid voor 't restitutie-geld ver kocht." Wat dus de Tijd slechts verlangt is gfeld. zonder meer. En hierin zijn de ultraraontanen volkomen consequent. Geld alleen hebben ze noodig en kunnen ze gebruikentoezicht, verantwoordelijkheid, compta biliteit kunnen ze best missen. In hoever 't nu van het eene deel der anti-revolutionaire partij oprecht gemeeud, of slechts voorloopig is dat zij 't servituut van staatstoezicht willen aanvaarden, valt moeielijk te zeggen. Wij raeenen evenwel dat 't ook op hun weg ligt, om als eenmaal de penningen binnen zijn, den ongeloovigen de deur voor den neus dicht te klappen, 't Zou uiet anders dan consequent zijn. Verder bestaat er verschil onder de clericale legers over 't bedrag van de oorlogsschatting. De Tijd zou met minder tevreden zijn dan de Standaard. Dit is echter slechts een querelle Allemand, die op den loop der zaken, noch op de innigheid der coali tie van invloed zal wezen. De Haagsche correspondent van de N. Midd. Ct. bespreekt in zijn jongsten brief o. a. ook de verhou ding van den Minister Heemskerk tot de restitutie- vraag en in 't algemeen tot de schoolkwestie. Hij verzekert zoo stellig mogelijk dat de Minister aan de herziening van de wet op 't lager onderwijs volstrekt niet wil beginnen vóór de wet op 't hooger onderwijs aangenomen is; verder dat er hoegenaamd geen con- nexiteit bestaat tusschen den Minister en den afge vaardigde uit Gouda (doctor Kuyper). Eindelijk verklaart hij//Mijn betrouwbare zegsman verklaarde mij, dat hij allen grond had om te gelooven dat, voor het geval dr. Kuyper het restitutie—idee in een wetsontwerp belichaamde en bij de Kamer ter tafel bracht, het kabinet zulk een wetsvoorstel ten ernstigste zou bestrijden. IViet langs dien weg zou de re geering aan de schoolwets-bezwarcn willen te gemoet komen." JE pur se muove was 't gevoelen van Galileï. Zierikzee, 8 Mei. Op 29 April j.l. werd alhier door het dagelijks bestuur van het Waterschap Schouwen aanbesteed: Het schoonmaken der waterleidingen iu de verschillende districten, gedurende de jaren 1875, '76 en '77. Aannemers zijn gewordeu Zuidhoek, Ding. Krabbe te Zierikzee voor 50 per jaar; Bor- rendamme, Corn. Berrevoets te Zierikzee 74 per jaar: Eiaauwers, I. v. d. Panne te Duivendijke f 146 per jaarKoudekerke, denzelfden 130 per jaar Scharendijke, Corn. Kloet te Duivendijke 147 per jaar en Langendijk en Brouwershaven, Joh. v. d. Weel te Brouwershaven 125 per jaar. Op 5 dezer werd door het zelfde Bestuur aanbesteed Het vernieuwen en herstellen der gewone aarde-, kram-, rijs en steenglooiingwerkcn aan dat Waterschap in 1875. Aannemers zijn geworden: Zuidhoek, J. de Rijke te Stavenisse voor 4150Borrendamme, denzelfdeu voor 11650; Flauwers, B. den Exter van den Brink te Krabbendijke voor 29,900; Kou dekerke, H. Ringelberg te Duivendijke voor 7875 Scharendijke, J. v. d. Linden te Zierikzee voor 12,075 en Langendijk en Brouwershaven, P. van der Wende te Goedereede voor f 16,100. Verleden week is een vijfjarig kind in de Nieuwe- 'naven gevallen, bij laagwater, zoodat het eerst op de steenen en daarna te water viel. Het kind werd vervolgens door Jan Verschuur, die er bij sprong gered, en met behulp van de heeren Mr. J. M. I. Moens en M. S. Polak op den wal gebracht, waarna laastgenoerade er in slagen mocht den drenkeling weder bij te brengen. Hit Middelburg wordt gemeld dat de heer Bouvin, de vermaarde oogheelkundige, die gemeente metderwoon gaat verlaten. Men voegt er bij dat de aanleiding hiertoe zou zijn de voortdurende hatelijkheden, waaraan genoemde geneesheer bloot staat van de zijde van 't fanatiek gemeen, sinds zijn bemoeiingen in zake de lijkenverbranding. Voor Middelburg zou het ver trek van den heer Bouviu een groot verlies, en, als 't om de genoemde reden is, tevens een groote schande zijn. Maar zoo gaat 't, het gemeen, dat de vrome wil spelen, is nog even gemeen als in de middeleeuwen. Z. M. heeft aan de navolgende officieren bij dedd. schutterijen op hun verzoek, eervol ontslag verleend bij die te Middelburg, aan mr. J. van der Lek de Clercq, als kap., en aan J. Zip als le luit., laatstge noemde onder gehoudenheid tot liet volbrengen van de op hem, uit kracht der wet, nog rustende verplich tingen ais gewoon lid der schutterij bij de reserve, met al dc gevolgen daaraan door de wet verbonden. Voorts zijn bij de dd. schutterijen benoemdbij die te Middelburg, tot kapt. E. G. Sprenger, thans le Juit.tot le luit., W. J. Sprenger en H. H. Lans dorp, beiden thans 2c luit.; tot 2e luit., J. W. La- sonder en D. N. Appel, beiden thans schutter. Bij de aanbesteding van buitengewone werken aan den oever der breede watering bewesten Yersekc in twee perceelen, zijn aannemers geworden voor 't eerste perc. de heer C. de Jonge te Sliedrecht voor f 17,486 voor 't tweede perc. de heer F. F. Willems te Selzate voor 24,383. Volgens de Goesche Courant zal dit jaar het zui delijk zendingsfeest niet onder 's Heer Arendskerke, maar op een weide onder de gemeente Kapelle worden gehouden. Het blad vraagt: zou het ook mogelijk zijn dat de animo voor de zendigsfeesten zoo groot is dat er wellicht twee in onzen omtrek zullen gehouden worden? De stoomboot //Zuid Beveland", vroeger tusschen Goes en Rotterdam varende, is dezer dagen voor Antwerpen met volle lading gezonken. Wegens de toenemende stoomvaart worden thans aau de losplaats van den spoorweg te Neuzen, tijdens het kanaal is afgelaten, eenige noodzakelijke werken verricht, hoofdzakelijk ter verlenging der aanlegplaats. Tevens verneemt men dat eene maatschappij te Antwerpen aldaar gronden heeft aangekocht grenzende aan het stationsplein, ten einde aldaar eene stcom- houtzagerij op te richten. Volgens een te Brugge verschijnend dagblad zou t de Belgische minister van openbare werken geneigd zijn concessie te verleenen voor den aanleg van een spoorweg tusschen Brugge cn Breskens. De conces sie-aanvrager zou een ingezeten van Middelburg zijn. Den 1 Mei jl. werd in een der lokalen van het gebouw der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, te Rot terdam, onder voorzitterschap van den heer President- Commissaris J. L. A. Blankenbijl en in tegenwoordig heid van heeren Commissarissen en 29 persoonlijk j tegenwoordige of bij volmacht vertegenwoordigde aan deelhouders, de tweede Jaarlijksche Vergadering ge houden van aandeelhouders der //Algemeene Maatschappij van Geldelijke Uitkeering, gevestigd te Overschie." Nadat door den directeur de rekening en verantwoor ding over het afgelcopen boekjaar was overlegd, gaf de President namens het collegie van Commissarissen verslag over den toestand der Maatschappij. Hieruit bleek, dat deze Maatschappij, die tot nu toe uitsluitend gewone kapitaals-verzekering voor klein bedrag had ge sloten, 3475 contracten had aangenomen voor /"205,315. Aan premiën werd geboekt/811,260. De Maatschappij betaalde in 1874 aan sterfgevallen 1435.In ge noemde Vergadering werd een nieuw Bestuur en drie Commissarissen benoemd en twee afi redende herbenoemd. Daarna werden eenige wijzigingen in de Statuten ge maakt en besloten, dat de zetel zal worden verplaatst naar Rotterdam. Voorts werd de Commissie tot on derzoek der rekening en verantwoording en der balans benoemd, benevens de plaatsvangende leden dier Com missie. Het dividend werd bepaald op 5% voor de op aandeelen gedane storting. Nadat den Voorzitter der directie en een der Ven- nooten aan heeren Commissarissen dank had gebracht voor de goede zorgen aan de Maatschappij besteed, werd door deu Voorzitter de Vergadering gesloten. Een der beide beminnelijke schrijfsters, de gezusters Loveling, en wel miss. Rozalie Loveling, is den 4 Mei j.l. in 41jarigen ouderdom overleden. Zij zou te Gent worden begraven. Tilburg, 6 Mei. Ieder die alhier bekend is her innert zich het voornaamste der driehoekige pleinen, den Heuvel, met den eigenaardigen pyramidalen lin deboom vorm Sedert het vorige jaar is dit plein door bestrating en beplanting aanmerkelijk vebeterd en verfraaid, vooral door drie nette bloemperken in elk der hoeken aangelegd. Het Gemeentebestuur heeft den verstandigen maatregel genomen deze perken, in plaats van door verbodsbepalingen, te beschermeu door borden, waarop geschreveu staat dat de beplanting f aan de hoede van het publiek wordt toevertrouwd. Deze maatregel schijnt uitmuntend te werken. Althans na de raaandmarkt van deze week, waarop het niet aan drukte en (brood?) dronkenschap ontbreekt, is het gebleken dat het plantsoen geheel onbeschadigd is gebleven. Het ware te wenschen, dat de belangstelling van het publiek op dergelijke wijze algemeen gewekt werd voor openbare wandelplaatsen en beplantingen. Tweede Kamer. Dr. Kuyper heeft na daartoe be komen verlof een interpellatie aangekondigd over de onderwijs-kwestie. Bij het vervoer van den troep van Oscar Carré van Kassei naar de Haagsche kermis, 't geen ge schiedde per extra-trein van het Rijnspoor, had men te Emmerik een aanmerkelijk oponthoud. Door de üuitsche regeering is narael. de uitvoer van paarden tijdelijk verboden wegens de groote aankoopen door Fransche kooplieden, en nu mochten de paarden van 't circus ook niet 't land uit. Daarop is een gedeelte van den trein met personeel en bagage doorgereden naar den Haag. Later zijn ook de paarden, na daartoe verleende machtiging, uit Berlijn doorgelaten en te 's Hage aangekomen. Kort na het vertrek van den troep uit Kassei is het aldaar nog staande circus afgebrand. Aan het Utr. Dagblad wordt uit Rotterdam ge schreven //Misschien is er weer een tooneelprocesje in 't verschiet. Ik verneem toch, dat mej. Mina Kruseman en Elize Baart een exploit aan de directie van den nieuwen schouwburg hebben doen beteekenen, waarin zij protesteeren tegen de opvoering van Vorsteuschool, zonder hare medewerkingwat hiervan zij, zal de tijd leeren." De bekende stichter van het huis Michel Levy te Parijs is Dinsdagavond in de Fransche hoofdstad overleden. Hij werd geboren te Phalzburg, in den Elzas, in 1821. De man is zijn schitterende loopbaan begonnen met een stalletje in een der Parijsche straten. Rachel, die vertrouwen in hem stelde, heeft hem het eerste geld gegeven om de zaken uit te breiden. Door de uitgave van de Bntre-Acte werd hij de man.

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 2