ZIERIRZEESCHE COURANT voor liet arrondis- seieiit Zierikzee. 1875. No. 38. Woensdag 12 Mei, 78ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Hoe het schoone woord Coöperatie kan misbruikt worden Deze Courant verschijnt DINSDAG en VIIIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DEK AD VERTEN TIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENJIAIV. BRIEVEN UIT HOLLAND. XXI. M. de Red. Zoo de natuur ons niet waar schuwde, n. b. door gebrek aan regenwater, dan zouden we tocb bet verwisselen der seizoenen bemerken nu de kunst baar zomertenten gaat betrekken of zich nedervleit tot rust na een zes- of zevenmaandelijkschen arbeid, en de schouwburgen worden overgeleverd aan de wa terzucht van schrobbende schoonmaaksters. 't Seizoen is om. Zijn we verder gekomen, d. i. zijn al die maanden en is al dat werk bevorderlijk geweest aan de ontwikkeling van den kunstzin en veredeling van den smaak, is alles besteed tot den dienst van 't schoóne, 't goedeWie zou dat ook bij benadering kunnen uitmaken'? Dat is zeker: bij veel wat misplaatst was, kunnen we dankbaar en tamelijk voldaan terugzien op nóg meer dat aan de bescheidene eiseken der kritiek voldeed. Daar is b. v. de Hoogduitsche Opera, de eenige instelling hier te lande waar de klassieke muziek der groote meesters bewaard wordt. Met grooten lof heeft ze zich wederom dezen winter van baar zware taak gekweten. Wor stelende met finantieele bezwaren en daardoor met groote moeielijkbeid in't voldoende bezetten der rollen, heeft de Directeur, trots dat alles, zich bij uitstek gekweten van zijn taak. Geen wonder dat Rotterdam zich wat laat voorstaan op een kunstinstelling, die eenig is bier te lande en hoedanig een Amsterdam voor korten tijd tevergeefs beeft pogen in 't leven te roepen. Toen dan ook eenige maanden geleden de mare klonk: de Opera zal 't moeten opgeven, was aller ontsteltenis groot. Met groote opofferingen had men haar van 't begin af staande gehouden. De uitgaven waren in de laatste jaren aanmer kelijk gerezen en de inkomsten vloeiden naar evenredigheid niet zoo vlot als de eersten ver dwenen. Het edele geven wordt op den duur zelfs voor de edelsten te zwaar. Vandaar de noodkreet. Terstond echter plaatsten zich vele jonge en enkele zeer sterke schouders onder 't vallend gevaarte en thans beeft men kunnen afscheid nemen in 't zalige vooruitzicht van in 't volgend seizoen zich weer te zullen verkwikken aan dien stroom van heerlijke melodiëen, die uit de bronaderen der muziek zoo eindeloos blijft vloeien. Onder de laatste der voorstellingen was Der Haideschachl het glanspunt, die breede schoone schepping van Frans von Holstein, die den weg gebaand heeft voor een andere van denzelfden componist. Het publiek heeft von Holstein, die de uitvoering der Haidesehackt met zijn tegenwoordigheid vereerde, met geestdrift toege juicht en hem een onvergetelijken avond bezorgd onvergetelijk, behalve door een stoffelijke her innering, vooral door 't genot dat de musicus smaakt wanneer hij in den vreemde zijn eigen innige gevoelens zoo schoon hoort vertolken. Nog een enkel woord over Vorstenschool. Na langdurig reizen en tal van kortstondige neerzettingen, is Multatuli's drama deze week wederom vertoevende teRotterdam in 't hötel waar 't zijn leven begon. Mina en Hansje zijn echter verdwenen. De eerste heeft plaats ge maakt voor mevr. Ten Hagen, een zeer ver dienstelijke actrice aan den N. Sch. de laatste voor mevr. Larondelle. Over de laatste 't eerst sprekende ik heb altijd meer gehouden van Hansje dan van die koninklijke koningin 't was ons oude Hansje niet. Mevr. L. per- sonificeerde dat groote geslacht vrouwelijke trek vogels, dat zesmaal in de week verhuist voor wat eten en eenige centen, te goed, dat er nog plaats zou zijn voor een ideaal waasje. Ze gaf werkelijkheid - in plaats van poëzie. Mevrouw Ten Hagen is mij zonder om wegen gesproken en zonder maren, niet meegevallen na Mina Kruseman. Ze mist het vorstelijke, dat de laatste heeft, dat gevoel van grooter te zijn dan de stoppelen van't hof, en dat ik bepaald, al is 't tegen de heele kritiek in, noodzakelijk blijf oordeelen in de rol van Louise, zooals die in 't kader der andere thans past. Van harte wensch ik u, zoo Zierikzee Vor stenschool binnen haar wallen ziet opvoeren, een aan alle vereiscbten voldoende Louise, een lief Hansje, een geestigen Spiridio, een George, die in 't kleine nog koninklijk is, een „fameusen" Schukenscheuer en een verschrikkelijken, maar hartelijken Herman. Met dien wensch kunt ge 't doen. Zoo ik nog een raad aan de geabonneerden mocht bijvoegen, zou 't deze zijn: stelt u door de lectuur van 't drama op de hoogte der ingewikkelde duistere intrigne en delft de schoone passages op, die er zoo rijkelijk in gestrooid zijn: ze zullen u bij de voordrachten dubbel schoon voorkomen. Is voor deze kunstinstellingen de goede tijd verloopen, niet voor der dilettanten ijver. Ja, er is in deze dagen zelfs een krachtige inspan ning waar te nemen. In alle deelen van 't land maakt men zich op om te trekken naar Amphions Tempel, die dezen zomer de „Zonen van 't lied" binnen zijn wanden zal opnemen. Ik bedoel de vergadering van den Nederlandschen Zangershond, die 30 en 31 Juli, 1 en 2 Aug. zal gehouden worden te Rotterdam. Die bond bestaat uit een 20tal mannen-zangvereenigingen, te zamen met ben lOOOtal zangers, die om de twee jaren een zangersfeest organiseeren, waarop een tiental der best gekeurde, zoo 't mogelijk is, Nederlandscke mannenkoren ten gekoore worden gebracht. Veel goeds heeft die bond in korten tijd gewerkt. Er is een edele wed ijver onder de musici ontstaan. Meer dan vroeger componeert men voor mannenkoor en onder de vruchten is zooveel schoons, dat te schooner is, dewijl 't op onzen bodem geteeld, een nati- onalen zin ademt. En geen wonder. De com ponist dicht nu in 't vooruitzicht van eenmaal zijn werk te zien opvoeren door krachten, ge- evenredigd aan de eischen der kunst. In ons kleine land heeft die omstandigheid beduidenden invloed op 't scheppen van muzikale voortbren- selen gehad. De Ned. Zangersbond heeft aan dat bezwaar een eind gemaaktonze Maestro's komen onbewust tot hun recht en zij zullen wel zorgen dat aan de nu gebleken behoefte voortdurend voldaan wordt. Waardoor heb ik al dikwijls gevraagd waardoor komt het toch, dat ik op 't lijstje der titels vau de leden dezes bonds nog altijd den naam misLuctor et Emergo uit Zierikzee Mij dunkt, een liedertafel als deze, zoo geïsoleerd, moet de waaide van zoo'n bond dubbel gevoelen, 't Is waar, de reis tot de vergaderingen is uit Zierikzee kostbaar meestal. Maar daartegenover staan zóóvele voordeelen dat dit bezwaar hoe genaamd niet telt. Die vergaderingen toch, ik zeide 't reeds, worden slechts om de twee jaren gehouden en in den zomer. Voor de contributie, die zeer laag is, bekomt men 2 ex. partituur en zooveel ex. der stemmen als 't koor leden telt. Neemt men nu in aanmerking dat ge woonlijk acht tot tien stukken verzonden worden van bet beste allooi, dan meen ik dat het lid maatschap niet te verwerpen is voor een man nenkoor, dat op zichzelf staande, niet dan met groote kosten zich 't nieuwste kan aanschaffen. 't Zou me voor de zaak genoegen doen als deze letteren de liedertafel Luctor et Emergo mochten opwekken tot toetreding. Iemand, dien 'k zeer goed ken, heeft reeds omstreeks een jaar geleden met twee harer verdienstelijke leden gecorrespondeerd en gesproken over de wijze waarop die toetreding geschieden kan. Later heeft hij er niet meer van gehoord. Thans nu het zangersfeest ophanden en 't lidmaatschap te verkrijgen is, verzuime Luctor et Emergo niet van de gelegenheid gebruik te maken. 8 Mei '75. -v.- wordt zeer helder aangewezen in nde CoöperatieVolks- blad, no. 16, en wel naar aanleiding van een circu laire die de redactie van dat blad in handen is gekomen. Bedoelde circulaire is getiteld//Onderlinge Manufac- turen-Vereeniging, Coöperatieve Vennootschap onder de firma H. E. Holty, Amsterdam, Spuistraat bij de Torensteeg, G' 269, (110)." Wat is er van deze Onderlinge Manufacturen-Ver- eeniging Het woord zelf is eigenlijk onzin. Onderlinge Ma- nufacturen-Vereeniging is geen begrip. Uit den inhoud der circulaire blijkt echter dat hier sprake is van een gewonen manufactuurwinkel, welks houder met het publiek een 'soort van leéning wil aangaan in kleine aandeelen, van f 5,20 tot ƒ52, zonder rente, en waarvan de coupons of certificaten recepissen heeten ze in de circulaire) jaarlijks inwisselbaar zijn tegen manufacturen, voórnamel. lakens, buckskins, chales, witte en gekleurde wollen, zijden en katoenen stoffen, linnen- en servet goederen, enz. De storting kan plaats hebben met 10 ets. per week. Vier maal 's jaars kunnen de houders van recepissen daarvoor //met bijbetaling, zoo noodig" goederen op staal koopen, en in alle geval bij 't einde van 't jaar. Bovendien worden bij 't einde van elk jaar onder elke 1000 aandeelen nog 20 prijzen verloot, bestaande in manufacturen. De geheele zaak zooals die in de circulaire wordt uit elkander gezet, of liever in elkander zit, kunnen wij nu niet verder expliceeren. Genoeg zij 't op te merken dat er trouw gebruik gemaakt is van de ge ijkte kunsttermen op 't stuk van coöperatie; in zooverre is de circulaire een geleerd stak. Wanneer men échter de zaak een weinig ontkleedt

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 1