Zeetijding van Zieriksee. Burgerlijke Stand te Zieriksee. Buitenland. Fran li ij lt. Bij de naderende terugkomst der kamer vestigt zicli de algemeene aandacht in Frankrijk bijzonder op da vaststelling van de orde der werkzaamheden en op de houding welke de constitutioneele meerderheid tegen over het ministerie zal aannemen. Van de keus dei- wetten, welke aan de orde zullen komen of ter zijde worden gelegd, zal de hoofdkwestie: het tijdstip der ontbinding, afhangen. Alleen, wanneer er tusschen het ministerie en de verschillende fraction der meer derheid overeenstemming bestaat, zullen de wetten, die nog in stemming moeten komen alvorens de ver gadering definitief uiteengaat, spoedig in discussie worden gebracht. Bij de meerderheid schijnt de mee- ning te bestaan om de orde van den dag te verlich ten, ten einde het tijdstip der ontbinding te bespoe digen. Volgens den Moniteur zou de kamer in het begin van Juni het budget, de kieswet (het constitutioneel complement van den senaat) kunnen behandelen en, indien tusschen de verschillende fraction der meerder heid eene gewenschte verhouding mocht voortbestaan, zou bet mogelijk zijn dat deze wetten nog bij eene derde lezing voor het einde van Juli werden aange nomen. De Moniteur voegt bij deze lijst geene andere urgente wetten dan die op de drukpers. Indien de regeering dezelfde zienswijze is toegedaan, zal zij het spoedig met de verschillende groepen der linkerzijde eens worden, die zich voor de terugkomst der kamer over de vaststelling van de orde van werkzaamheid vvenschen te verstaan. Op deze wijze zouden eerst in het najaar de verkiezingen voor den senaat gehouden worden. Maar dit alles onder deze voorwaarde, dat de verschillende fractiëh der constitutioneele meerderheid met elkander en met het kabinet eensge zind blijven. Le Temps doet opmerken dat de meest teedere kwestiën niet op de tribune worden opgelost, maar voor de openbare discussie, bij wijze van trans actie tusschen al de partijen, die thans de constituo- neele meerderheid uitmaken en tusschen die meer derheid en de regeering. Zoo is het gegaan met de vaststelling der definitieve constitutie waarmede Frank rijk thans is begiftigd en zoo zal het ook gaan met de aanvullingswetfcen op de constitutie. De verschil lende fractiën der constitutioneele meerderheid zijn eenparig van oordeel, zegt de Moniteurdat aan het ministerie eene ernstige medewerking moet worden vei'leend en iedere nufctelooze discussie vermeden. Daar bij komt dat in de tegenwoordige omstandigheden iedere discussie onnut is, die niet loopt over de drie of vier wetten, die onvermijdelijk zijn om de nieuwe constitutie te doen werken en wier beslissing de ont binding der nationale moet voorafgaan. JE 11 g- e 1 a n cl. De heeren Moody en Sankey varen voort met Londen door prediking en zang den goeden weg te wijzen. Aan de prinses van Wales is een prachtig ingebonden exemplaar van Sankey's liederen gezonden, met vriendelijk verzoek of H. K. H. het wilde aan nemen, terwijl de gevers de hoop uitdrukten, dat sommige woorden, in dien bundel vervat, door de goddelijke genade een zegen voor haar en haar koninklijke familie mochten worden. On der tusschen zijn de beide revivalisten door den heer Leader voor 't gerecht gedaagd. Genoemde heer beklaagt zich er over, dat hij verscheiden plaatsen in haar ma- jesteits theater gehuurd beeft en hij door 't gebruik dat de heeren Moody en Sankey van 't gebouw maken, in zijn rechten verkort wordt. De beide Amerikanen werden tot het betalen van een schadeloosstelling van één shilling en de kosteu van 't proces veroordeeld. Verleden Zaterdag is in tegenwoordigheid van vele autoriteiten het Alexandra-paleis te Londen geopend. Het vroegere gebouw werd spoedig na de voltooiing een prooi der vlammen. Het blijkt thans dat bij de ontploffing in de steen kolenmijn te Staffordshire verleden Vrijdag tweeënveertig personeu zijn gedood. In het huis" der Lords zegt de heer Derby in ant woord aan den heer Russell, dat hij het antwoord van Begië aan Duitschland juist drie kwartier uur geleden ontvangen heeft en het dus onmogelijk heeft kunnen onderzoeken; hij zal het antwoord overleggen, zoodra het door België openbaar gemaakt is. Volgens hem heeft de correspondentie volstrekt geen vijandig karakterze loopt slechts over de vraag of de Bel gische wetten voldoende zijn om aan de eischen, die door internationale gebruiken erkend zijn, te voldoen er is geen beroep gedaan op de garandeeren de mo gendheden hij gelooft niet dat een ongevraagde interventie gunstig werken zou op de verhouding tusschen België en Duitschland of op den Europeesclien vrede. De Times de interpellatie van Lord Russell bespre kende, maakt de opmerking, dat wij met recht onze staatsmannen kunnen vragen de Belgische regeering te ondersteunen, daar dit land op dit oogenblik de allereerste maatschappelijke vrijheid vertegenwoordigt, waartegen op te komen het slechts een afdwaling was van een sterke mogendheid, naar wij hopen. De Times berispt Russell die in zijn interpellatie niets over dit belangrijke punt gezegd heeft, maar alleen is uitgegaan van het ellendige incident Duchesne eu er het besluit uitgetrokken heeft, dat België een moordenaar wenschfc te beschermen. De Times brengt, met liet oog op Russell's aan maning, dat Engeland België moest aansporen zijn wetten te wijzigen, in 't midden, dat de waarborgende mogendheden een oud recht hebben om de Belgische regeering haar politieke gedragslijn voor te schrijven. Indien de onafhankelijkheid en de integreteit van België bedreigd worden, en het zich op ons beroept, dan zonden wij het recht hebben het te raden eu voorwaarden te stellen, maar van iets dergelijks lean in dit geval geen sprake zijn. Belgie. De minister van buitenlandsche zaken deelt het antwoord op de Duitsche nota van den 15en April mede. De kanselier van het keizerrijk heeft met leed wezen gezien, dat het Belgische gouvernement de eischen in de Duitsche nota van 3 Febr. heeft afge wezen. Hij gelooft dat de conclusies van den rijkskanselier de strekking van 't antwoord te buiten gaan. De regeering heeft verklaard, dat als enkele mogendheden het strafrecht wijzigen, zij de kwestie zou moeten onderzoeken en waarschijnlijk zich bij deze beweging zou aansluiten. Het onderzoek in de zaak van Duchesne wordt ijverig voortgezet. De minister aarzelt niet de ver zekeringen van 26 Febr. te hernieuwen. Zoodra het Belgische gouvernement kennis zal dragen van de beslissingen door Duitschland en andere rijken genomen om wijzigingen te brengen in de al gemeene wetgeving, zooals die in de laatste Duitsche nota worden aangegeven, zal hij die in betrekking tot de Belgische zeden en gewoonten, en de vrijheden door de constitutie gewaarborgd, bestudeeren. Hij zal bij dit onderzoek trachten de goede ver standhouding met liet buitenland te handhaven. Hij zal zich bevlijtigend aan de wetgevende macht de zinsnede de nota van 15 April betrekkelijk de druk persvrijheid mee te deelen. België heeft besloten zijn plichten als onzijdige staat na te komen. De minister betoogt het hooge belang dat België heeft aan het behoud der goede betrekkingen met Duitschland. Ten slotte is de discussie tot Vrijdag verdaagd. Duitschland. In berichten uit Berlijn wordt bevestigd, dat de komst van den keizer van Rusland aldaar zal moeten dienen voor vredesdemonstratie, d. w. z. om Frankrijk af te schrikken van een oorlog; men verbindt hier mede de komst van den keizer van Oostenrijk te Ems, waar de drie keizers gezamenlijk eenigen tijd zouden vertoeven. Bismarck heeft de reis naar Lauenbuvg uitgesteld en zal waarschijnlijk de Duitsche hoofdstad niet verlaten voor de komst van keizer Alexander. De Pruisische Landdag zal waarschijnlijk in het najaar worden bijeengeroepen tot een buitengewone zitting, en wel tot vaststelling van de begrooting voor '76 deze maatregel wordt ernstig overwogen, omdat de onderhandelingen over de verandering van het rijksbegrootingsjaar tot geen resultaat hebben geleid het gelijktijdig vergaderen van Landdag en Rijksdag is een onmogelijkheid en het indienen van crediet- wetten een hoogst lastige zaak. De Magdeb. Zeit. deelt mede, dat de Belgische nota van 30 April slechts een diplomatieke kennis geving is van de ontvangst van de Duitsche nota van 15 April en derhalve bevestigt, dat van beide zijden de gedacbtenwisseling over die zaak is afge- loopen, behoudens het door de Duitsche regeering toegezegde initiatief betreffende de aanvulling van de strafwetgeving. Bij het Belgische antwoord moet ge voegd zijn een memorie, gedagteekend van 11 April, over de zaak-Duchesne, waarin wordt aangewezen dat Duchesne de drie brieven aan den aartsbisschop van Parijs op verschillende tijden heeft geschreven de bewering dat de brieven Duchesne, terwijl hij dronken was, zijn gedicteerd, is daarmede weerlegd. Ru sland. Op den 1 Juni a. s. zal te St. Petersburg de in ternationale telegraaf-conferentie geopend worden. Het telegrafisch verkeer tusschen de Europeesche mogend heden is geregeld op grond eener overeenkomst, te Parijs in 1865 gesloten. Bij een artikel van die con ventie was bepaald dat, zoo noodig nieuwe congressen tot herziening van de Parijsche conventie zouden plaats vinden. Zulk een revisie werd reeds in 1868 te Weenen en in 1871 te Rome aangenomen. Tot deelneming aan deze conferentie, die een vereenvoudiging en be tere regeling' van het telegrafisch verkeer bedoelt, zijn ook de regeeringen van Brazilië, van de Argentijnsche republiek, Japan en Egypte uitgenoodigd, wier afge vaardigden zich ook op de Berner internationale post- conferentie bevonden. Tevens worden de gevolmach tigden van 20 particuliere telegraaf-maatschappijen verwacht. Oostenrijk-H o n g a r ij e. De //held van Cnenca" heeft Griiz niet verlaten en wordt nog altijd door militaire macht bewaakt, wat echter in de laatste dagen geheel overbodig is, daar de rust is hersteld de studenten zijn geschrikt voor de sluiting der academie, eu de arbeiders vertoonen zich niet meer na een onderhoud, dat de burgemeester heeft gehad met hun hoofden of leiders door onderling overleg werd besloten een arbeiders-comité van orde in te stellen, dat uitstekend aan de verwachting heeft beantwoord, al keureu sommigen 't af dat de burge meester dien weg van bemiddeling heeft ingeslagen. Een voorstel in een geheime zitting van den Landdag om Don Alfonsus te verzoeken elders zijn vroomheid te pas te brengen, is achterwege gebleven door den takt van den gouverneur, en naar het zich laat aan zien, zal men van de zaak niet meer hooren, behalve in de kranten, die voortgaan beschouwingen van hooge poltiek aan het standje vast te knoopen. Spanje. Volgens berichten uit Spanje verwacht men eindelijk een hervatting der vijandelijkheden. De Alphonsisten zouden de Carlisten op twee punten tegelijk aanvallen, bij Guipuzcoa en in Navarrageneraal Lorna zou tevens in Biscaye doordringen. Don Carlos heeft intusschen zijn generaals bijeengeroepen te Vergara, waar, naar men zegt, belangrijke besluiten zullen worden genomen. Ingezonden. Wie is toch die mijnheer RED in de Zier ik- zeesche Nieuwsbode van Donderdag 1.1. F Vraag het aan de redactie. Die is er niet, er zijn wel persoonlijke uitgevers. Of zou 't soms Engelsch zijn Maar dan is de kleur toch zekei' valsch. Kerk- en. Schoolnieuws. Op 't zestal van pred. voor de Iierv. Gem. te Dordrecht komt ook voor ds. J. P. Nonhebei te Middelburg. Beroepen te Oosterland de cand. F. A. Fransen te Goes ds. P. Bartstra te Klundert. Bedankt voor 't Woud en voor de toezegging van beroep naar Uitwijk door ds. B. van Schelven te Souburg. Aangenomen naar Nisse door ds. Th. van Dolder te 's Heer Abtskerke. 't Is thans zeker, dat het Zuidelijk Zendingsfeest dit jaar gehouden zal worden op 30 Juni onder 's Heer Arendskerke op Zuid-Beveland. BINNENGEKOMEN: 5 Mei. Florense Nigthingale, William H. Carter, Runcorn, Zierikzee. Van 30 April tot en met 7 Mei 1875. Geboren: Eene dochter van J. Juijn en J. Kroon. Eene dochter van J. Th. Arnold en H. de Haan. Een zoon van L. J. Lokker en T. Willemse. Gehuwd: C. Berrevoets, jm. en J. Bos, jd. S. A. van Keulen, jm. en A. van der Werf, jd. W. Cafcshoek, jm. en K. Hoogerland, jd. Overleden: J. Geelhoed, oud 33 j., jm. C. J. Hage, oud 4. w., z. Als levenloos aangegeven: Een zoon van W. Berrevoets en A. van den Vate. MARKTBERICHTEN. Marktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van den 5 Mei 1875. De Ned. Mudde. De Ned. Mudde. Jarige Tarwe f-- Haver f 5.- Nieuwe dito - 8,25 Paardenboonen - 8,50 Zomer tarwe - 8,— Witte boonen - 15, Rogge - L— Bruine dito - 14- Maartsche Gerst - 6,50 Groene Erwten - 12,50 Winter-Gerst Zomer dito - 6,75 - 6,25 Kleine dito - 10,—

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 3