Openbare Raadsvergadering stuks als zij wil en voor haar bedoelingen noodig heeft, eenvoudig maar aan te stellen en de trac- lemeuten te regelen naar die der Haagsche politie. Is dat eenmaal iu orde, dan kan de vereeniging res titutie vragen van 't geld dat zij de gemeente uitspaart, door 't aanstellen van bijzondere politie-agenten, en wel tot een bedrag gelijk aan de som die de gemeente zou moeten geven indien zij die agenten had aangesteld. Ons dunkt dat dit zoo klaar is als de redeneeriugen van den Standaard e. tt. q. De breuke in de Protestantsche clericale partij in twee fractiën, die men naar hun leuzen zou kunnen noemen de //restitutie-fractie" en de //ellendige zin snede-fractie," is thans openbaar. In No. 950 van de Standaard is een verklaring opgenomen van den heer Groen, waarin hij zegt dat hij na de wijziging van 'fc program in 1869 te Amsterdam, en in 1872 te Utrecht, de gedragslijn van de Standaardin het niet aandringen op wijziging van Art. 19-1 der Grondwet, alleszins goedkeurt. En in de Bazuin wordt even krachtig daartegen geprotesteerd en de eisch van herziening van Art. 194, //die ellendige zinsnede," volgehouden. Multatuli's //Vorstenschool" zal ook te Middelburg worden opgevoerd door 't gezelschap van den heer Victor Driessens. Te ITeinkeuszand is het vierjarig zoontje van een landbouwer in een waterput gevallen en verdronken. üe geruchtmakende zaak van den onderwijzer J. li. Schnebbelie van Sas-van-Gent, die na ontslagen te zijn zich in de school had verschanst en dat gebouw in staat van beleg verklarende, zich eeuigen tijd in die positie heeft gehandhaafd, schijnt thans met de totale nederlaag van den man geëindigd te zijn. Hij is door de rechtbank te Goes tot drie maanden ge vangenisstraf veroordeeld en den 30 April gearresteerd en naar Goes overgebracht. Bij zijn gevangenneming is een geladen zesslags-revolver bij hem gevonden. Donderdag herdacht de heer mr. J. G. Sprenger, burgemeester der gemeente Oostkapelle, den dag waarop hij vóór 25 jaren deze betrekking aanvaardde. Het dorp was feestelijk versierdeerepoorten, vlaggen en wimpels gaven liet een feestvierend aanzien, terwijl de genegenheid der gemeentenaren door hen aan den dag werd gelegd in het overhandigen van een sierlijk schrijfgarniture aan den geachten jubilaris. Zondagavond heeft bij Maastricht een botsing plaats gehad van twee spoortreinen, een van 't //Staatsspoor" en een van den //Grand-Central-Belge." Beide treinen moesten wegens reparatie aan den weg, tijdelijk van dezelfde lijn gebruik maken en de botsing werd ver oorzaakt door het vergeten van het verzetten van den wissel. Behalve de schade- aan het materiëel, heeft men ook te betreuren dat een aantal reizigers wonden bekwamen, waaronder gelukkig geen ernstige. Men schrijft uit Maastricht aan het H11. //Betreffende de door het college van B. en W. te dezer stede gedane oproeping der schutterij voor de St.-Servaasprocessie, is aldaar een koninklijk besluit ingekomen, waarbij aan dat college wordt te kennen gegeven//dat de roeping der schutterij geen andere is dan de handhaving der orde" en dat art. 44 der wet op de schutterijen door art. 185 van de gemeentewet stilzwijgend is afgeschaft en bijgevolg de burgemeester de eenige bevoegde persoon is, om, ingeval van stoornis in de orde, de schutterij te requireeren. Diensvolgens bosch-districten zijn kaai en naakt geworden, daar men het hout heeft gebruikt om de hoogovens te stoken. Tegenwoordig zijn vele rijke mijnputten ver laten wegens gebrek aan brandstof voor de machines en smelterijen. Exploitatie der kolenmijnen in verband met de metaal-bergwerken en met den aanleg van goede wegen, ziedaar de geheele oplossing waarop het mijn wezen iu Spanje tegenwoordig de oogen gevestigd heeft en waaraan vele ondernemende mannen in het schiereiland en in het buitenland hun studie wijden. Van de buitenlandsche ondernemers, die groote verwachtingen van Spanje's mijnschatten hebben, be hoeven wij slechts den Duitschen fabrieksprins Krupp en eenige Engelsche huizen te noemen. Het is te voorzien dat buitenlandsche energie en vreemd kapi taal ten langenleste ook de Spaansche energie en het Spaansche kapitaal zullen wakker maken en dan kunnen voor het schoone land waar de citroeneu bloeien nog weelderiger dagen aanbreken dan zijn weelderig verleden ooit heeft gekend. Van al de Spaansche bergwerken zijn wellicht de rijkste de kopermijnen van Bio Tinto. Zij zijn ge legen in het zuiden van Spanje, westwaarts van Sevilla, noordwestwaarts van Cadiz, in het district Huelva, langs de kleine rivier Bio Tinto. De rijkdom wordt de zienswijze van den burgemeester gehandhaafd en het door de wethouders genomen en door Ged. Staten van Limburg ondersteunde besluit in de uit voering geschorst." Wij vinden het flink van den bij deze zaak betrokken Minister dat hij toont des noods de ongenade der geestelijkeu te Maastricht niet te vreezen, en de be ginselen der wet heeft gehandhaafd. Met genoegen vermelden wij dat bij de uitgevers Gebr. Kraay een goedkoope druk der geïllustreerde gedichten van den Schoolmeester verschijnt, die bij inteekening in tien afleveringen van 25 cents com pleet zal zijn. Wij wenschen aan deze editie den besten uitslag toe. Ieder kan zich nu dit fraaie boek aanschaffen. Merkwaardig is de overeenkomst tusschen den vorm, waarin de onderwijs-kwestie zich in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika voordoet en dien waarin zij in Nederland wordt voorgesteld. Ook in Amerika eischen de ultramontanen dat voor de secte-scholen bijgedragen worde in verhouding tot de gelden, besteed aan de openbare scholen, gelijk ze ook daar betiteld worden //goddelooze scholen Op de insinuatie van //goddelooze scholen" zegt de schoolcommissie van Buffalo//de openbare scholen zijn protestantsch noch katholiek, ze zijn niet gesticht en worden niet in stand gehouden om tot kweekplaats te dienen van eenig' geloof; zij worden onderhouden, en dat behooren zij te worden, alleen voor het onder richt der kinderen in die wetenschappen die algemeen erkend worden als noodzakelijke vereischten voor een goede practische opvoeding. Wij schatten eene gods dienstige opleiding niet gering, maar zij behoort niet tot den werkkring van stad of staat." De school commissie van Buffalo stelde natuurlijk voor den eisch der Katholieken af te wijzen en de gemeenteraad nam dat voorstel aan met 20 tegen 4 stemmen. Van het restitutie-stelsel zegt men//Dat is de oude geschiedenis. (Dus iu Amerika reeds oud wat men hier zoo gaarne voor eene scherpzinnige nieuwe ontdekking zou uitgeven!) //Er is dus geen variatie in den vorm van den eisch; laat ook de afwijzing in onveranderlijken vorm plaats hebben. Vrije, door sectegeest niet bezoedelde openbare scholen voor elk kind in 't land toegankelijk dat is het plechtanker der vrijheid in Amerika." Dus ook in Amerika voelt men, dat toepassing van 't restitutie-stelsel de nekslag zou zijn voor de neu trale school, en dat door 't restitutie-stelsel de gelden van 't algemeen zouden worden aangewend tot het oprichten vau kweekscholen van secte-geest en gods diensttwist. H. M. de koningin heeft aan Multapatior een zeer bemoedigend schrijven doen richten, waarin H. M. onder anderen doet weten, met welgevallen en inge nomenheid de pogingen gade te slaan die thans in het werk worden gesteld om tot eene meer algemeene bestrijding van misbruik van sterken drank en openbare dronkenschap in ons vaderland te geraken, en tevens verzekert dat H. M. met klimmende belangstelling die pogingen zal blijven gadeslaan en zich aanvankelijk reeds verheugt in het steeds toenemend getal van hen, die met hem denzelfden weg naar hetzelfde doel willen inslaan. Z. M. de koning-groothertog heeft tot ridder dei- orde van de Eikekroon benoemd den kapt. Ie kl. der Belgische genie, V. Evrard. Aan de AmstCt. wordt uit 's Hage medegedeeld, dezer bergstreek is verbazend. Beeds len tijde der Bomeinen werd er koper en ijzer gewonnen en op dit oogenblik wordt de aanwezige ertsschat nog voor onuitputtelijk gehouden. Nadat de Bomeinsche ont ginningen gestaakt waren, bleven de Bio Tinto-mijnen langen tijd onaangeroerd liggen. Ouder Philips II (15561598) werden zij onteigend van de toenma lige bezitters, doch van geregelde exploitatie kwam toch niets. Onder Karei III (17591788) werd er te Madrid een maatschappij opgericht tot exploitatie der Bio Tinto-mijnen; doch daar deze maatschappij voornamelijk was georganiseerd met medewerking van een Zweedsch ingenieur, ondervond zij niets dan te genwerking van de zijde der aanzienlijke en vooral trotsche Spaansche kapitalisten. In 1783 ondernam de regeering de exploitatie voor eigen rekening. Dit ren deerde evenwel slecht, en eerst in onze dagen schijnt er voldoende grond gelegd te zijn voor de berekening dat nu de Bio Tinto-mijnen tot haar recht zullen komen. x) Duitsche en Engelsche kapitalisten en inge nieurs hebben met de Spaansche regeering de noodige overeenkomsten gesloten, waardoor dc toekomst dei- mijnen verzekerd schijnt te zijn. Grootsche werken J) tii I860 bracht het district Huelva reeds op 1,300,000 metrische centenaars kopererts en 27,000 metr. ctr. koper. dat het wetsvoorstel van de heeren Kappevne c. s. op nieuw in de afdeelingen zal worden onderzocht. Men zou dit noodig achten wegens de nieuwe voor gestelde lijnen, waardoor natuurlijk, zoo het plan tot uitvoering zou komen de financicele lasten voor den staat aanmerkelijk zonden worden bezwaard. Maassluis, 4 April. Het klipperschip //Industrie" van Botterdam naar Java, is heden de Nieuwe Wa terweg uitgegaan met een diepgang van 53 decimeters, een uur na hoogwater. Binnengekomen is het stoom schip "Tompyman" met 51 decimeters diepte. Een eenvoudig landman, die te Hoorn sigaren kocht, zag boven de deur van het magazijn een koninklijk wapen met het gewone devies. Daar de sigaren hem goed bevielen, bestelde hij later per brief een kistje en schreef als adres: De heer J. E. Maintiendrai, sigarenkoopman te Hoorn. gehouden te ZI JE BIK ZE B den 4 Mei 1875. Afwezig zijn de heeren Mr. Schneiders van Greijffens- werth, van der Grijp, Mr. Moolenburgh en Labrijn. De resumtie der notulen van de vorige vergadering- wordt aangehouden. De Voorzitter opent de vergadering, die met ge sloten deuren wordt voortgezet. Heropend zijnde wordt het kohier van den Hoofdei. Omslag vastgesteld op 21949,48. De Voorzitter deelt mede, dat is ingekomen de geloofsbrief met bijlagen van het nieuwbenoemde raadslid Jhr. Mr. J. W. D. Schuurbeque Boeije, en stelt die stukken in handen eener Commissie, be staande uit ile heeren Jhr. de Jonge, Ochtman en Mr. Macaré, die staande de vergadering die onder zoeken en daarna rapport uitbrengen, strekkende tot toelating. Aldus besloten. De rekeningen van het Burgerlijk en Boorasch- Kath. Armbestuur en van Commissarissen over den straatweg van Zierikzee naar Brouwershaven worden gesteld in handen der heeren Zuurdeeg, Houwer en Ochtman tot onderzoek en rapport. De verslagen der gemeenten Sneek en Amersfoort worden ter visie van de leden ter Secretarie gelegd om daarna in de boekerij te worden geplaatst. Op verzoek van M. Franken Az. wordt overeen komstig het voorstel van Burgem. en Weth. inge trokken het besluit dezer vergadering, waarbij aan hem een gedeelte van de Molleman in koop is afgestaan. Bij monde van den heer Koole wordt namens de Commissie ad hoe rapport uitgebracht op de rekening der Gasfabriek over 1874, strekkende tot goedkeuring in ontvang op 34651,265 in uitgaaf op - 29047,71 goed slot 821,85s en der balans bedragende 31896,635 en - 32718,49 kwaad slot 821,8c5 Aldus besloten. Bij monde van den heer Koole wordt namens de Commissie ad hoe rapport uitgebracht op het voorstel van Burgem. en Weth. tot wijziging der Verordening- op het Middelb. Onderw., om aan Art. 8 het na volgende toe te voegen//Eervol ontslag der leeraren gaat iu den regel eerst in 2 maanden na den dag, waarop de aanvrage om ontslag zal zijn geschied, of zooveel eerder als de opvolger van den ontslagene kan in functie treden." Strekkende tot goedkeuring. Dienovereenkomstig wordt besloten. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. zijn reeds aangelegd tot vervoer en inscheping dei- ertsen, want men zal in den eersten tijd voornamelijk de ruwe ertsen naar Engeland voeren om ze daar in de kolen-districten te zuiveren. Onder de kostbare werken, die op dit oogenblik in aanbouw zijn, ver dient de groote zeebrug of 't palenhoofd dat een halve mijl ver in zee uitsteekt, genoemd te worden. Het bestaat uit een dubbelen spoorweg op ijzeren palen die diep in den bodem der zee geschroefd zijn. Aan het einde van dit palenhoofd zullen de schepen hun lading kunnen inuemen, die daar direct uit de mijnen zal worden aangebracht. Het behoeft niet herinnerd te worden dat de Bio Tinto-mijuen een der groote kurken uitmaken waaraan de Spaansche Minister van Financiën zich tegenwoordig boven water tracht te houden. In het belang der houders van Spaansche waarden is 't te hopen dat de exploitatie der Bio Tinto-mijnen thans tot dien staat van bloei worde gebracht waarvoor zij alleszins vatbaar is en die zeker in de eerste plaats van 't grootste belang zal wezen voor Spanje zelf. W.

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 2