ZNJIIkZIISIIII COURANT voor het irrondis- sement Zierikzee. 1875. No. 35. Zaterdag 8 Mei, 78ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Feuilleton. IETS OVER DE R10 TINTO-MIJNEN. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag- voor de uitgave in te zenden aan den uitgever lï. LAMMAN. Binnenland. ZIERIKZEE, 7 Mei 1 8 7 5. Zierikzee, 7 Mei. Vroeger is wel geklaagd over gebrek aan politiek leven hier ter plaatse, of wel over zekere schuwheid om publieke zaken ook pu bliek te bespreken. Tegenwoordig is 't de tijd niet meer dat deze klachten gegrond zijn. Integendeel, er is nu wel liefhebberij, inzonderheid om in den vorm van correspondenties uit Zierikzee in onderscheidene vreemde bladen, getuigenis af te leggen van zijn be langstelling. Dit bewijst dat men, ofschoon thuis zwijgende, toch de inwoners van andere steden niet onkundig wil laten van onze petites questions. Nu heeft weder de Nieuwe Middelburgsche Courant een blad gelijk bekend is van de conservatieve rich ting, ons verrast met een tamelijk uitvoerige corres pondentie uit Zierikzee. Van wien dat schrijven is, weten wij niet en 't doet er ook niet toe of wij dat weten. Genoeg zij 't dat uit den toon en den inhoud blijkt dat het van iemand is die perfect op de hoogte is en blijkens zijn oordeelvellingen volkomen gerechtigd om den lezers der N. M. aan 't slot van zijn brief toe te roepen dat zij er nu //alles van" weten. Natuurlijk och, waarom ook natuurlijk Natuurlijk is de piece de resistance van deze corres pondentie de jongste verkiezingszaak. Na verhaald te hebben dat hier een afdeeling van //Volksonderwijs" is opgericht en dat deze of ten minste het bestuur dier afdeeling" heeft gemeend zich met die verkiezing ook te moeten gaan bemoeiien, zegt de correspondent z/Men doorzag spoedig de kaart en heeft de Nieuws bode er de eer van dadelijk dit den volke kenbaar te hebben gemaakt." Het moet voor de liberale Nieuiosbode een ontzaglijk genoegen zijn zoo in een verklaard conservatief blad een brevet te ontvangen van specia liteit in het kaarten doorzien, of van orgaan dergenen die goed in de kaart kunnen kijken. We vinden vervolgens de klinkende redeneering, die wij ook in een der aanbevelings-artikels in de Nieuiosbode lazen, dat //van de twaalf raadsleden van onzen achtbaren gemeenteraad elf bepaalde voorstanders zijn van het openbaar neutraal onderwijs," en 't er dus niet op aankomt of er nog een lid inkomt van wien men omtrent zijn standpunt in de onderwijs-kwestie niet zeker is //zoodat de afdeeling //V." ten dezen geheel had mis gezien." Verder en hier blijkt dat de correspondent volkomen ingedrongen is in de geheimen van //de kaart" zegt hij//Buitendien is uitgelekt dat zelfs bepaalde voorstanders van het neutraal onderwijs niet medegaan met de heeren van //Volksonderwijs," z/oradat de meesters eu onderwijzers (sic!) een lesje kunnen gaan nemen bij den onderwijzer der hier sinds eenige jaren bestaande bijzondere school. Deze telt ook verreweg de meeste leerlingen en met reden." Voor de Middelburger zal dit niet heel duidelijk zijn. Wij weten echter dat het ten deele niet is //uitgelekt" maar voluit in de Nieuiosbode heeft gestaan, 't Laatste van die //meeste leerlingen" is niet duidelijk. Moet er mede beduid wordenmeer leerlingen dan iedere openbare school afzonderlijk, dan is dit onwaarmoet het beteekenen meer leerlingen dan de gezamenlijke leerlingen der openbare scholen, uit even breeden maat- schappelijken kring als de bijzondere school omvat, dan is het ook al onwaar. We kunnen 't correspondentie-artikel niet op den voet volgen, 't is vrij uitgebreid eu bevat velerlei, waaronder zeer ware en juiste opmerkingen, betreffende zaken buiten de zaak, die //de hoofdrol speelde." Alleen moeten we nog wijzen op 't geen de corr. zegt van de organisatie van //Volksonderwijs", //Het bestuur van //Volksonderwijs", zegt hij, wordt ver tegenwoordigd door de heeren Heyse en Schuringa." De corr. heeft blijkbaar dat ingezonden stuk in de Nieuwsbode van eergisteren niet gelezenanders zou hij al de namen van de leden des bestuurs van //Volksonderwijs" kennen. De corresp. geeft eindelijk naar aanleiding dezer verkiezing een ernstige vermaning aan de liberale kiezers wegens hun slechte opkomst ter stembus. //De kiezers zijn andermaal zeer slecht opgekomen en van de 450 bleven er ruim 200 thuis. Zij zullen door schade wijs moeten worden en moge het geen waar heid zijn, het spreekwoord, dat op hen zoude moeten worden toegepast, //die niet hooren wil, moet voelen." Het is klaar dat dit ziet op de liberale kiezers die wegbleven. Anders heeft het in de pen van den corr. geen zin, daar de overwinning is behaald door zijn geestverwanten, en als 't waar is wat hij zegt, dat het op één raadslid meer of minder voor een partij niet aankomt, veel minder komt 't dan aan op een kiezer of watles affaires marchent toujours. En hiermede stappen we van deze correspondentie af. Met zekere verlegenheid moeten we erkennen dat wij sinds eenigen tijd met schier bevende hand allerlei vreemde couranten opnemen om daarin op de hoogte geholpen te worden van 't geen er binnen onze veste omgaat. En toch, met den besten wil, we kunnen 't niet helpen, wij hebben geen medewerkers die specialiteiten zijn in de //in de kaartkijkerij," en wij zelf verstaan van die gewaardeerde kunst ook zoo weinig, dat we 't geen wij soms nu en dan in de kaart meenen te zien, maar liever voor ons houden. Gelukkig kunnen we nu elders terecht en daarom zien wij dagelijks maar trouw de bladen na: Vader land, N. 'RotterdammerMiddelb. Ct., DagbladNieuwe Middelb. Ct. De hemel weet of er niet nog al meer zijn, en dan kunnen wij't op den duur niet bijhouden. Zierikzee, 5 Mei. Bij de heden gehouden aan besteding van 't gewone onderhoud van gemeente werken en openbare gebouwen over 1875'76, zijn aannemers geworden lePerc. Openbare gebouwen, de heer M. van den Ende, f 2610. 2e Kaaimuren, de heer J. Lammers, 423,60. 3e Beschoeiingen en paalwerken, de heer H. Bezaans, 1295. 4e Leveren van materialen en leggen van winterkramraat, de heer J. de Rijke te Stavenisse, 843. 5e Bruggen enz., de heer L. Geers, 1240. 6e Riolen, sloten, putten en waterleidingen, de heer H. C. van den Ende, f 189. 7e Schoolgebouwen, de heer G. Aleman, ƒ961. Het totaal der sommen voor het genoemde onder houd is alzoo 7561,60. Op de thans openbaar gemaakte lijst van de 59 hoogstaangeslagenen in 's rijks belastingen in de prov. Zeeland, komen o. a. voor uit deze gemeente: Mr. C. van der Lek de Clercq (als No. 1) met/4084,03; Mr. J. Moolenburgh, 1222,91; Jhr. W. M. H. de Jonge, 960,315Mr. W. C. de Crane, 904,425 R. Koole, f 875,62; Jhr. Mr. J. Schuurbeque Boeije, f 705,77 Jhr. W. van Citters, f 610,91. Zierikzee. In de bladen lezen wij dat de Haagsche vereeniging tot bescherming van dieren voornemens is een eigen politie-agent, tevens onbezoldigd rijks veldwachter, in dienst te nemen. Zij heeft, ter be reiking van dit doel, reeds een gift van 100 van mevrouw de Wed. Poelcbe ontvangen. Wij zouden die vereeniging in bedenking willen geven, dien bijzonderen politie-agent, of wel zooveel De ontredderde staat der Spaansche financiën, die door den langdurigen oorlog waarin het land gewik keld is, nog zeer is verslimmerd, brengt bij menigeen, wiens geldelijke belangen er bij betrokken zijn, wel eens ernstigen twijfel te weeg of 't Spanje, ook als de orde teruggekeerd zal zijn, met den besten wil zijner regeerders wel ooit mogelijk zal zijn de achterstallen aan te zuiveren en dan voortdurend te voldoen aan de verplichtingen die het land zich door zijn kolos sale leeningen heeft op den hals gehaald. Het kan daarom niet ongepast zijn eens de aan dacht te vestigen op een enkel punt, ten einde in het licht te stellen hoe verbazend rijk het Spaansche schiereiland is in schatten door de natuur geschonken en hoe 't daar alleen van goeden wil en kapitaal afhangt om niet alleen 't gouvernement in staat te stellen aan zijn verplichting te voldoen, maar zelfs schier onuitputtelijke bronnen van welvaart te openen. Wij hebben 't oog op 't mijnwezen. Spanje is onuitputtelijk rijk in allerlei kostbare mineralen. Geen land van Europa levert zooveel verscheidenheid vau metaalhoudende en andere geldswaardige delfstoffen op als Spanje. Men telt er toch 600 bergwerken en bijna 2000 in exploitatie zijnde mijnputten en groeven, en de mineralen daaruit getrokken leveren ijzer, lood, koper, zilver, goud, zink, kwikzilver, mangaan, zwavel, steen kolen, antimonium, aluin, zout, arsenicum, oker enz. Reeds in overoude tijden was Spanje vermaard wegens zijn mijnen. Het is bekend dat de Romeinen er goud-, zilver-, koper- en ijzermijnen ontgonnen hebben. Tijdens de overheersching door de Mooren werd de bergbouw verwaarloosd. Na de ontdekking en verovering van de rijke goud- en zilverlanden in de Nieuwe Wereld volgde wederom een langdurig tijdperk dat het mijnwezen in Spanje kwijnde, l'n de vorige eeuw, vooral onder de energieke regeering van Karei III, werd weder ernstig de hand geslagen aan de ontginning der rijke schatten die het Iberische schiereiland zelf bezit en waarvoor het, des noods, alle buitenlandsche schatgraverij wel kan laten rusten. Het ontbreekt niet aan zekere regeling van het mijnwezen. Het geheele land is verdeeld in dertien bergwerk-districten. Te Madrid is een algemeene directie gevestigd; ook werd daar in 1835 een aca demie voor mijnen-ingenieurs gesticht. Het verkrijgen van concessiën voor de exploitatie van mijnwerken is zeer gemakkelijk; het domein- bestuur staat doorgaans kosteloos de gevraagde gronden ter exploitatie af. Nochtans is het wel eens minder loyaal toegegaan als n.l. de regeeriog een rentegevend bergwerk weder onteigende zonder eenige schadever goeding en zonder ander recht dan den lossen voet waarop eertijds de concessie geschonken was. De behaalde voordeelen hebben over 't algemeen niet beantwoord aan de billijke verwachtingen die men op zulke uitnemende natuurlijke gegevens zou kunnen bouwen. De oorzaken hiervan zijn altoos geweest, wat ze nog zijn: gebrek aan kapitaal, slechte wegen en gemis aan verband tussclien de verschil lende mijnondernemingen. Door gebrek aan kapitaal bleven de ondernemingen meestal te klein van omvang en te kostbaar in verhouding tot de opbrengst. Afschuwelijk slechte wegen hebben al toos het vervoer der ertseu, zoowel als dat der bewerkte mineralen belemmerd, en vele mijnen zijn verlaten omdat men de producten niet kon vervoeren zonder er aan onkosten al de winsten bij in te schieten. Er was ook geen verband tusschen de mijnondernemingen, gelijk dit b.v. in Engeland bestaat tusschen de kolenmijnen en de metaalmijnen. Er was daardoor meestal gebrek aan brandstof en het verzuim der exploitatie van de overvloedig aanwezige kolenbeddingen heeft Spanje het grootste deel van zijn bossohen gekost. Geheele

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 1