ZIERIKZEESCHE COURANT. seineiil Zierikzee. voor liet arrondis- RH 1875. No. 33. Zaterdag 1 Mei, 78ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD I mm HHHHHHH V PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 1—6 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1oregels, mits contant betaald, 25 ct. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag- voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENJIA1V. Binnenland. ZIE RIK Z E E28 A p r i 1 1 8 7 5. Zierikzee, 28 April. De uitslag der stemming voor een lid van den gemeenteraad is geweest als volgt: ingeleverd 236 briefjes; van onwaarde 4; geldige stemmen 232. Hiervan verkreeg Jhr. Mr. J. W. D. Scliuurbeque Boeije er 127, de heer A. Giljam 94, Jhr. Mr. L. van Citters 7 en de heer D. Q. Mulock Houwer 3, zoodat is gekozen Jhr. Mr. J. W. D. Schuurbeque Boeije. Ook deze verkiezing heeft, als naar gewoonte, weder vrij wat voeten in de aarde gehad en tot velerlei bespreking en opmerking aanleiding gegeven. Wanneer wij van de toegedichte onderstelling uitgaan dat nVolksonderwijs" niets anders is dan een verkapte kiesvereeniging, dan is het niet te ontkennen dat de afdeeling dier vereeniging alhier met haar debuut niet gelukkig geweest is. Maar die onderstelling is valsch. De president der afd. heeft het in de ver gadering van den 22 April met zoovele woorden gezegd en aangedrongen dat Volksonderwijs" ieder, ook zijn leden, vrijlaat om bij voorkomende verkiezingen behalve de zaak van 't onderwijs al die consideration in aanmerking te nemen, die ieder meent te moeten wegen bij 't beslissen over zijn uit te brengen stem. //Volksonderwijs" is geen verkapte kiesvereeniging, al is 't ook nog zoo wenschelijk dat 't maar een kom- plete kiesvereeniging ware, welke wij vertrouwen dat er nog wel eens uitgroeien zal. Het heeft ons onaangenaam aangedaan dat er in ons zusterblad gesmaald is op de omstandigheid dat vele leden van //Volksonderwijs" zelfs geen kiezers voor den gemeenteraad zijn. 't Is volkomen waar dat dit het geval is; maar is 't niet jammer dat men om kiezer te zijn geen aasje verstand noodig heeft en 't beroep van kroeghouder b.v. hoogere staatkun dige rechten aanbrengt dan, om iets te noemen, de meestergraad in de rechten of de doctors-titel in de wetenschappen Het is overigens bekend dat Jhr. Boeije, die nu de overwinning behaald heeft, blijkens door ZEd. afgelegde schriftelijke verklaring, ook is bepaald voorstander der openbare neutrale school en tegen stander van de bijzondere school. In zooverre heeft dus //Volksonderwijs" geen nederlaag geleden, daar 't die vereeniging juist te doen is om 't geen ook Jhr. Boeije verklaart te willen behartigen en bevorderen. Wij vinden hier aanleiding tot een opmerking. Bij herhaling hebben wij de pen gevoerd om het openbaar onderwijs te verdedigen en het drijven der partij van het bijzonder met name 't zoogenoemd Christelijk-ouderwijs te bestrijdenMen begrijpe dit welwanneer wij spreken van //de bijzondere school," hebben wij geenszins in de eerste plaats op 't oog de hier ter stede bestaande bijzondere school. Wij hebben volkomen vrede met iedere bijzondere school; wat wij bestrijden is de toeleg om van de gezamenlijke bijzondere scholen, inzonderheid vau de Christelijke, confessioneele of andere kerkelijk gekleurde scholen, een werktuig te maken waarmede gearbeid wordt aan de ontwrichting van ons bestaand constitutioneel staatswezen. Wanneer een bijzondere school door haar vruchten niet zoozeer door haar reputatie bij 't onbevoegde groote publiek maar door haar vruchten bewijst m goed te zijn, dan aarzelen wij geenszins dit te er kennen en te waardeeren. Wij zijn 't zelfs tot op zekere hoogte eens met hen dien meeneu dat de bijzondere school o. a. haar nut heeft als aansporend concurrent van de openbare, hoewel we wel wenschten dat een dergelijk averechtsmiddel om den bloei der openbare 3chool te bevorderen niet noodig kon geacht worden. Wat wij willen is goed onderwijs dat geen concurrentie van particuliere ondernemers noodig heeft om goed te zijn verder goede, beste meesters, die voor hun school leven, maar er voor hunnen leven zonder zich dood of suf te zwoegen aan bijwerk of privaatlessen, zooals ze nu doorgaans moeten doen om niet maatschappelijk en zedelijk onder de tafel door te gaan. En wat we bestrijden is de geest die gevaren is in de politieke mannen die de school exploiteeren als middel tot bereiking van staatkundige doeleinden en niet als middel tot volksontwikkeling door opvoeding en onderwijs de geest die het open baar onderwijs in verdenking en discrediet brengt bij de natie, de geest die veroordeelt zonder kennis van zaken. Ten slotte kunnen we naar aanleiding van deze verkiezing niet nalaten het vreemd te vinden dat er geen stemmen uitgebracht zijn op den heer J. Franse. Wat beduidde dan die aanbeveling in den Nieuwsbode Was die soms van een niet-kiezer P Of zat er wat anders achter, en was stemmenversnippering bedoeld In dit laatste geval is 't doel niet bereikt. En dan ook nu, als zoo menigmaal, hoeveel kiezers blijven er toch thuisWanneer deintellectueele ontwikkeling meetelde voor de verkrijging van 't kie zerschap en niet uitsluitend en alleeu 't belasting biljet en 't patentblad, dan zóu er meer leven zijn in het kiezerscorps. Nu moeten een groot deel der kiesmachines gesmeerd en gedreven worden of zij blijven stilstaan als stomme elementen. In no. 945 geeft de Standaard zijn Vle artikel z/ls het restitutie-stelsel onuitvoerbaar Evenmin als in de voorgaande artikelen wordt in dit met een enkel woord de vraag aangeroerd. Daarentegen is dit artikel een warm pleidooi voor de noodzakelijkheid van een betere regeling der jaarwedden van de hoofdonderw., hulponderw. en kweekelingen. Wij zijn den Standaard dankbaar voor zijn betoog. Gewis een der voornaamste redenen waarom de wet *57 herziening noodig heeft is de totaal onbruikbare regeling der jaarwedden zooals die wet ze aangeeft met minimum-cijfers ontleend aan toestanden uit vroeger eeuwen. Zoolang de gemeentebesturen echter alvermogend blijven in de regeling der schoolzaken, is geen vol doende verbetering te wachten. Het thans vigeerende vischmarkt-achtige stelsel van loven en bieden, lokken en trekken inzonderheid van hulponderwijzers-perso neel en het speculeeren op de voor de onderwijzers ongunstige verhouding tusschen 't aantal hulp- en hoofdonderwijzers-plaatsen moet ophouden. Benoemd tot leden der commissie voor de herzie ning der belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen voor de herschatting in de controle Zierikzee de heeren C. D. Tielenius Kruijthoff te Middelburg en J. E. Mulock Houwer te Zierikzee. Z. M. heeft benoemd tot luit. ter zee 2e. kl. deu adelborst le kl. W. J. de Bruijne. De opkomst der miliciens voor de lichting van 1S75, zal geschieden voor de gemeenten van Schouwen en Duiveland te Middelbnrg op Dinsdag 11 Mei a. s. voorm. 91/2 uur. Voor de gemeenten vaii Tholen en St. Philipsland op Vrijdag 7 Mei te 12 uur voorm. Voor de zeemilitie uit de geheele provincie op Dins dag 11 Mei te 9x/2 uur voorm. In de zitting van de Tweede Kamer van Woensdag 28 April is door den lieer Nierstrasz verlof gevraagd om de regeering te interpelleeren over Atcliin. Op uitnoodiging van den heer van Golsteijn, Minister van Koloniën, heeft de heer Nierstrasz reeds dadelijk de vragen aangegeven die hij zich voorstelt tot de regeering te richten. Deze vrageu betreffen de voor de hand liggende bezwaren die.een Atchin-opposaut quand-meme nu nog maken kan, en wel maken moet om in dc rol te blijven. In een Iiaagsehe correspondentie van de Zutf. Ct. wordt meegedeeld, dat mr. W. baron Van Golstein, Minister van Koloniën, lid is geworden van de ver eeniging tot bevordering van Volksonderwijs in Ne derland. Tot directrice van de dames-zwem- en badinrichting te Utrecht i9 benoemd mejuffr. M. Zwaan. Volgens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip //Curasao," onder bevel van den kap. ter zee J. A. Vandervelde, den 25 dezer te San Francisco (Californie) aangekomen. Aan boord was alles wel. Zr. Ms. ramschepen Stier en Guinea, liggende tc Willemsoord, en monitors Adder, Tijger en Heiligerlee, liggende de eerste te Amsterdam en de twee laatsten te Hellevoetsiuis, wordeu met den 16 Mei a. s. in dienst gesteld en het bevel daarover opgedrageu resp aan de kapit.-luits. t. z. A. Rietveld en E. F. Hanel Von Cronenthall en aan de luits. t. z. der le kl. F. Luteyn, J. M. L. A. P. Werix en jhr. J. A. Reëll. DE GEORGE VILLE-MESTSTOFFEN. Verleden Zaterdag werd te Utrecht de algemeene vergadering gehouden van het //Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde," onder presidium van mr. M. J. L. baron Taets van Araerongen van Rens- woude. Een der punten van bespreking was de George Ville-mest en de visch-guano. De heer van Everdingen trad op als advokaat voor dezen kunstmest; hij wist van de George Ville-mest- stoffen niets dan goeds. Anderen ondersteunden min of meer deze meening. De heer de Beucker pleitte tegen. Erkennende dat de landbouw behoefte heeft aan mest, dat de stalmest ontoereikend is en dat men dus kunstmest zal moeten aanwenden, betreurde hij het dat de landbouwer die kunstmest koopt, door gaans zoo bedrogen wordt omdat hij 't gehalte niet kan nagaan van de waar die hij koopt. Hij gaf toe dat met kunstmest en stalmest goede resultaten te verkrijgen zijn, maar de wonderdeugd van den Ville- mest wordt zeer overdreven. Dr. L. Mulder was ook van gevoelen dat men in dit opzicht overdrijft. Hij wees ook nog op een werk//De scheikunde der bouwbare aarde," dat hij onmisbaar noemt voor den landbouwer. Algemeen zag men de wenschelijkheid in van den aanleg van proefstations. Sommigen vertrouwden dat particulieren deze konden stichten; anderen meenden dat de Staat hierin moest bijspringen. Omtrent de visch-guano, geïmporteerd door den heer J. Nagel, wordt door dezen heer gerapporteerd dat zij voorloopig voldaan heeft aan de verwachting. Volgens den heer de Beucker, die een monster visch- guano ter tafel brengt, is deze meststof goed als zij zuiver is; maar om dit te onderzoekeu kost veel moeiteeen proefstation zou ook daarvoor goed kunnen zijn. Als een opmerking die wel in de eerste plaats ver dient overwogen te worden, vermelden we nog dat de heer de Beucker zeide dat men bij de beoordeeling van de George Ville- en andere kunstmeststoffen niet enkel moet letten op de deugd van die stoffen als bemesting, maar dat het er op aankomt welke hun kracht is in verhouding tot de vereischte kosten. Daarvan hangt 't af of men met voordeel kunstmest stoffen zal bezigen, altoos iu de veronderstelling dat deze onderzocht en zuiver bevonden zijn.

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 1