Buitenland. BANGE TIJDEN. Wij beleven bange tijden tegenwoordig'. Zoo is 't, om eens iets te noemen, tegenwoordig gevaarlijk, een ordinair menscli zijnde, zich te bevinden iu de residentie. Zijn daar dan moordenaars of roovers? Dat juist niet, ten minste niet meer dan elders; maar wegens de draconische strengheid der wetten en politie—ver ordeningen. Men oordeele hierover op grond van 't volgende dat wij ontleenen aan een lijst van veroordeelingen ged aan door 't kantongerecht, welke lijst te vinden is in 't Vaderland van Zaterdag. Zoo lezen we //B. de W. tot 3 of één dag su'os. gev. voor het innemen van een ongeoorloofd standpunt." Heb-je van je levenHoe menigeen plaatst zich onwille keurig op een door wetenschap, ervaring, of wat men wil eigenlijk niet geoorloofd standpunt! Ja, wie staat er iu de wereld wel op liet juiste standpunt! En dat kost 3. i/J. M. tot f 1 of één dag subs, gev, voor het zich bevvegeu in een verkeerde richting." Nu nog mooierMaar 't is toch notair dat geheele partijen zich bewegen in een verkeerde richting j en daarin zou men niet meer vrij zijn; dat kost 1! uA. E. S. tot 1 of één dag snbs. gev. voor het wateren buiten een urinoir't Is verschrikkelijk Arme kleinen, die door uw kindermeiden gezet wordt op 't potje; voortaan zal men u naar buiten moeten brengen op die onoogelijke walgelijke machinesEn dan de da Van //'t laten loopen van trekbeesten in een be woonde plaats," van 't iets plaatsen op gemeentegrond zonder vergunning," van ,,'t zich in dronken toestand op straat ibevinden", zullen we nu maar niets zeggen. En dan zegt men nog: le style Jest Vhomme! Men BEDRIEGT Het PUBLIEK door hen een aard preparaat voor eclit te verkoopen, hetwelk men met den naam van Quina, JLaroche bestempelt. Om dit bedrog te vermijden eische men ae hiernevenstaando handteekening Liaroche op den blaauwen yf bandop de witte etikette op de twee enveloppen en op de brochure Men eische insgelijks het Glazen maatje dat zich op den hals dei* flesch bevindt. Frankrij li. Twee van de drie Eransche luchtreizigers, die Don derdag met de Zenith te Parijs waren opgestegen om wetenschappelijke waarnemingen te doen, hebben 't met den dood moeten bekoopenop een. hoogte van 8000 meter gekomen, zijn zij in onmacht gevallen en niet weder ontwaakt. De derde reiziger daalde na verloop van eenigen tijd met de twee lijken in het departement Indre neder. Engeland. De prinses van Wales heeft de bijbellezing van den heer Moody in het koninklijk operagebouw, op de Haymarket, bijgewoond. Een der pachters van dit gebouw, de heer Leader, heeft de heeren Moody en Sankey een proces aangedaan om hun te beletten, met hun oefeningen in dat gebouw voort te gaan. Zoo vinden ook deze profeten hun vervolgers. Het Lagerhuis heeft op voorstel van Disraeli na een lange beraadslaging bet besluit om de drukkers van Times en Daily News voor het Parlement te dagen vernietigd. Duitschland. Het wetsontwerp betreffende de afschaffing der ar tikelen 15, 16 en 18 van de constitutie is heden in eerste en tweede lezing in den Landdag in behandeling gekomen. Prins Bismarck zeide in hoofdzaak het volgende: De regeering ging ongaarne tot het ver anderen der constitutie over; het was echter onver mijdelijk. Hadden de tegenwoordige toestanden in 1861 bestaan, dan zouden deze artikelen waarschijnlijk niet in de constitutie zijn opgenomen. Men meende toen waarborgen te hebben, dat de katholieke burgers en de katholieke bisschoppen hun plicht als onder danen om aan de wet te gehoorzamen nooit uit het oog verliezen zouden. Dat is sedert het vaticaanscke concilie anders geworden (beweging in het centrum) de paus is sedert het concilie de katholieke kerk. De paus moest, indien hij de macht had om zijn plechtig afgekondigde program iii Pruisen uit te voeren, hiermede beginnen, dat hij de meerderheid der Prui sische onderdanen vernietigde; dezen moesten onmid dellijk hun geloof afzweren of gevaar loopen van have en goed te verliezen. Zulk een Potentaat kan de Pruisische regeering niet zulk een macht toestaan als de constitutie tot dusver deed. Wij kunnen den vrede niet zoeken voordat wij klaarheid gebracht hebben in onze verhouding tot hen, wien een vroeger verleend en slecht beloond vertrouwen maar al te veel rechten toestond. Dit vertrouwen maakte meer dan één bres iu het hechte bolwerk van dan staat. Ziju deze eenmaal hersteld, dan kunnen wij vrede sluiten met liet centrum en met de veel gematigder katholieke kerkdan zullen wij ons in een gedekte defensieve stelling veilig ge voelen en deu aanval meer aan de ontwikkeling in de school dan aan de staatkunde kunnen overlaten. (Levendige toejuiching.) In den loop der discussie heeft prins Bismarck op het beweren van een ultramoutaansch spreker, dat hij getracht had met den paus eeri vergelijk te treffen, nog het volgende geantwoord //Ik meldde jaren geleden kardinaal Antonelli de vorming der centrum-partij als een gevaarlijk verschijnsel. Antonelli, die toen nog niet zoo onder (len invloed der Jezuïten stond, keurde de vorming van die partij af, en deze zond toen af gevaardigden naar Home om den kardinaal aan te klagen, welke beschuldiging bij den paus een gewillig oor vond. Ik hoop, dat wij eenmaal weder een vrede- lievenden paus zullen hebben en ik een Antonelli vinden zal, die den vrede helpt bevestigen." Het wetsontwerp is vervolgens bij eerste en tweede lezing aangenomen alleen het centrum stemde tegen. De geheimzinnige geestelijke gast, die den grooten ban over den proost Kick zoo onverwacht heeft uit gesproken, moet volgens de Germania een geweldigen indruk op zijn gehoor gemaakt hebben. Nadat hij had voorgelezen wat Kick eigenlijk was en tengevolge der ex-communicatie nu werd, sprak hij als volgt: //bidt nu ijvrig God, dat Hij Kick de genade bewijze, dat hij spoedig tot inzicht zijner dwaling moge komen, dat hij afzie van de pastoorsplaats, die hij wenscht te vervullen, voor Gods straffen hem treffen. Want ik zeg u dat, als hij geen boete doet, God hem in zijn verschrikkelijk strafgericht verpletteren zal, gelijk ik op dit oogenblik deze kaars verpletter." Vooral de slotwoorden, zegt de Germaniaen de symbolische handeling die hen vergezelde, ontroerden de schare. Terwijl luid weenen en weeklagen nog het kerkgebouw vervulde, was de onbekende geestelijke even mysterieus verdwenen als hij kort te voren gekomen was. Belgie. Te Brussel zal op 19 September e.k., des middags te 12 uren, in de groote zaal der" academie in het museum, de vierde zitting van het Internationaal Congres van Geneeskundigen geopend worden onder voorzitterschap van dr. Vleminckx, president van de academie van geneeskunde. Dagelijks gedurende een week zal een zitting worden gehouden. Zoowel vreemde als Belgische geneeskundigen kunnen aan de discussiën deelnemen, indien zij na 1 Juli e. k. van hun voor nomen om het Congres bij te wonen kennis geven aan het comité, waarvan dr. Warlemont algemeen secretaris is. Bij deze kennisgeving moet de som van 12,50 francs gevoegd worden, waarvoor aan de deel nemers een exemplaar zal worden gezonden van de handelingen van liet Congres. In de Kamer van Afgevaardigden heeft de minister van buitenlandsche zaken, in antwoord op de gedane interpellatie, de bekende nota's voorgelezen, die tus- schen de kabinetten van Berlijn en Brussel zijn gewis seld, en heeft daarop verklaard, dat de Belgische regeeriug er prijs op heeft gesteld om in haar antwoord aan de Duitsclie regeering, voordat een vreemde mo gendheid had kunnen tusschenbeide komen, de feiten duidelijk en oprecht aan te geven. De minister meende de kamer thans in staat te hebben gesteld om den aard van het incident te verstaan. Hij had dien gaarne nog helderder doen uitkomen, maar de Belgische regeering heeft gisteren avond eerst antwoord van het kabinet van Berlijn op haar nota van 26 Februari ontvangen. Zoodra die nieuwe nota beantwoord zal zijn, zal zij aan de kamer worden medegedeeld. Zonder op nieuwe feiten te wijzen, kandelt die nota over beginselen van internationaal recht. Er komt o. a. het volgende in voor: //De Belgische regeering zal zeker gaarne de gelegenheid aangrijpen om de bewe ringen te logenstraffen, die zich hebben doen vernemen en volgens welke Duitschland er op uit zou zijn om de vrijheid der Belgische drukpers aan banden te leggen." De minister gaf voorts te verstaan, dat behalve de gewisselde nota's mondelinge ophelderingen en inlich tingen van beide zijden welwillend verstrekt waren. Hij verklaarde, dat de regeeriug zich verantwoordelijk stelt, maar op dit oogenblik discussie in de kamer ontijdig acht, en vertrouwt, dat de kamer haar den tijd wil laten om rijpelijk te overwegen, welk antwoord aan Duitschland moet gegeven worden. Onnoodig achtte hij het er bij te voegen, dat de regeering hare internationale verplichtingen wenscht na te komen en oprecht verlangt in goede verstandhouding met Duitschland te blijven. Overbodig rekende hij het ook om het beroep op vaderlandsliefde van alle partijen te herhalen. De heer Dumortier heeft daarop den minister dank gezegd voor zijn inlichtingen en verklaard, dat de wijze, waarop de regeering de rechten van België heeft gehandhaafd, hem gaarne in het uitstel der discussie deed berusten. Daarmede was de inter pellatie afgeloopen. R usland. Het Joumdl de St. Péter sbourg van 13 April be richt, dat dê ijsgang op de Newa begonnen is, en dat de beide takken dier rivier, welke de vesting Schlüs- selburg omringen, reeds vrij van ijs zijn. Volgens een door hetzelfde blad vermeld telegram uit Odessa waren de Dnieper, de Dniester, de Bug en deDonau vrij van ijs, en was de stoomvaart op eerstgenoemdu rivier hervat. Door den keizer van Rusland is aan het Aardrijks kundig genootschap te Petersburg toegestaan een som van 10,000 roebels ter bestrijding van de onkosten voor de organisatie der Russische sectie bij de inter nationale tentoonstelling van aardrijkskunde te Parijs. Kerli- en {Sctioolniertws. Beroepen bij de Herv. Gem. alhier ds. J. André de la Porte te Almelo. Aangenomen voor Nisse, door ds. Th. H. Van Doldcr, te 's Heer Abtskerke. Te Zoutelande heeft de stemming plaats gehad over het vrij beheer of aansluiting bij het algemeen college te 's Gravenhage. Van de 192 lidmaten hebben 64 aan de stemming deelgenomen, waaronder 22 vrouwelijke. De uitslag der stemming was dat 25 stemmen zieli voor vrij beheer en 39 voor aansluiting bij het college hebben verklaard. Door de prov. comm. in Z.-Holland zijn o. a. toe gelaten voor 't Engelsch de heeren H. P. Hoffman en voor de wiskunde de lieer D. Beens, beiden van Haamstede. Benoemd tot hoofdonderw. der openbare school te Sas van Geut de heer W. A. P. v. d. Iiurck van 's Hertogenbosch,tot hulponderwijzer te Ouwerkerk de heer P. Nieuwdorp van Colijnsplaat. IEÜRSPTN MARKTBERICHTEN. pet. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 19 April 187 5. Nederland, Cert. Nat. Schuld. 2i/« dito dito 3 dito dito 4 dito Stad Rotterdam 3 dito Rotschild. 21/4 Obligatien, 1867/72 3 dito Binnenl. f 6250 3 dito f 1250 en f 2500 3 Obhgatiën 1853/69 3 dito 185663 3 Obl. Hope f Co. 1798—1861 5 Bew. Ins. m. Coup. 6 S. 1855 5 Obligs. a f 1000,1866 5 dito a 100,1860 41/2 Cert. bij Hope cf Co. 1840 4 Obligatiën-Leening 1867/69 4 dito 1859 3 Staatsleening 1864 5 Obl. in papier Mei en Nov. 5 Febr.-Aug. 5 dito in Zilver Jan. en Juli 5 April Oct. 5 Aand. Pr. Leen. fl. 100 1864 Italië, Bew. Inschr. met Coupon 5 Turkije, Obl. Alg. Schuld 1865 5 N.-Amerika, dito Mei. Nov. 1885 6 Brazilië, dito 1865 5 Mexico, dito 1851 3 België, Spanje, Portugal, Rusland, Oostenrijk, f pCt. f pCt. 62=/.. 74 97'/„ 90 57'/. 24=/a 47=/,. 473/l 88" i. 400'/fi 93'/, 77'/, nTh' 71 317 603/, 04'/. 64'/. 65'/, 144 64'/, 44'/, 98»/, 95'/. 45= Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 Baltische dito 3 Russische Spoorw. Poti Tiflis d°. f 1000, 5 dito Jelez-Orel f 1000 L1868 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 5 pCt. Obl. Zuid-Ital. dito 3 dito Illin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. PRIJZEN Metalliek f 21,80 Dito Nationale 22,60 Div. Eng p. 11,55 pCt f VAN COUPONS. Rus. Z. -R. Amer. Dollars Papier 254 Vj 1311 99'/, 993/, 1483/, 953/, 85 16 461/, /313/, d 2,36 2,04 ROTTERDAM, 19 April 1875. Tarwe en Paardeboonen 25 ct. lager. Wintergerst 10 ct. h o o g e r. Rest onveranderd Jarige Zeeuwsche Tarwe 1873 f 9.a f i0.-~ Nieuwe 1874 - 8.a - 8.50 Rogge 1874 - 6.40 a - 7.40 Wintergerst 1874 - 6.10 a - 7.10 Zomergerst - 5.40 a - 6.40 Inl. lange Haver - 3.50 a - 4.50 korte - 4.50 a - 5, Kleine Blauwe Erwten 1874 - 10.50 a - 11.50 Groote - 9.50 a - 42,50 Bruine Boonen - 12.a - 12,7 Witte - 14.— a - 14.71 Zeeuwsche Paardenboonen - 7.75 a - 8.- -

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 3