Binnenland. gevolge van den kerkelijken strijd die nu, en wie weet voor hoe lang nog, alle andere kwestiën verdringt, 't Is dan dezelfde ongunstige dunk die de conservatieven van ziek doen opvatten, n.l. dat zij niets ontbonden en niets leeren kunnen. Maar zóó dom en zoo onvatbaar is geen enkele staats-partijwij nieenen dat er aan de bekeering der conservatieven niet behoeft te worden ge wanhoopt. In alle geval zal in dit opzicht, de stembus dezen zomer wel eenige opheldering komen brengen. Tot zoo lang boude men de voorstellen van graaf van Znyleu aan; daar kan hij niets tegen hebben, en de liberale partij kan er zieh niet door compromitteeren. Nog een nalezing omtrent het Restitutie-stelsel. Dr. Kuyper heeft in hoofdzaak slechts verlangd erkenning van het recht op restitutie't overige, de modus quoschijnt een zaak van later zorg te zijn. Mij dunkt, dat dit in deze wel een zaak van vooraf gaande zorg mag zijn. De natuur mocht soms eens sterker zijn dan de leer. Vader Cats heeft reeds gezegd: Wanneer de steen is uit de handDe stem men buiten uwen tand enz. Neem de restitutie eens aanwien zal dan uitbe taald worden Het komt ons voor dat deze vraag gewichtig is. Zij is dit dermate dat de oud-Minister P. P. van Bosse daarop in zijn brochure //Een practische beschou wing van het Restitutie-stelsel'3 (Te 's Gravenliage bij M. Nijhoff) bijzonder de aandacht heeft gevestigd. V\re hebben deze brochure nog niet gelezen, maar tocli met voldoening opgemerkt uit een .overzicht van dat stuk dat de lieer van Bósse, ofschoon hij als practisch financier, en wij uit andere oogpunten, in hoofdzaak juist dezelfde bedenkingen maakt die ook ons als voor de hand liggende toeschijnen. Aan wie zal uitbetaald worden P Aan de zooge noemde gemoedsbezwaardeu zelf? Dan zou die schare allicht aangroeien to.t een .schare die niemandtellen, kan. Aan de geestelijkheid Aan kerkelijke lichamen, synodes, classes, ringvergaderingen of consistorien Aan particuliere instellingen, aan de vereenigingen voor confessioueel onderwijs Aan. de heeren Groen' en Kuyper Aan de bisschoppen, of aan de. vereeni- ging van den heiligen Jozef? Zal een particulier die b.v. eën school openstelt voor 200 kinderen rechthebben op een daaraan geëvenredigde som, om alvast te beginnen De staat kan geen gelden uitkeeren zonder de, comptabiliteit in acht te nemen. Van wie zal hij nu. rekening en verantwoording eisclien Zal de wassen- neus van de verantwoording der subsidieën aan diaconieën, nog met item zooveel worden verlengd Wil de vrije school rekenplichtig wezen Ziedaar eenige vragenwie iets van de kwestie begrijpt make zelf de antwoorden maar. Bedenken de mannen van den S'landaard wel dat zij met hun restitutie-stelsel, om maar eens iets te noemen, geheel N. Brabant en Limburg, geheel klein Spanje, en bloc aan de bisschoppen in handen te spelen, niet enkel feitelijk maar ook wettelijk Zeer puntig is het betoog dat de heer van Bosse levert van de stelling, ook door ons in onze artikelen //De strijd om de school" verdedigd, n.l. dat restitutie niet alleen strijdt met de billijkheid ten opzichte van hen die haar eischen, maar dat zij de onbillijkheid zelf zou zijn ten opzichte van hen die met de open bare school tevreden zijn. Na er op gewezen te hebben dat ook bij ons de financicele barometer in den laatsten tijd dalende is stelt de heer van Bosse de vraag wat zal het res titutie-stelsel wel kosten, en wie zal het moeten betalen Naar zijn schatting zou de restitutie minstens drie millioen 's jaars moeten bedragen. Dat geld zou natuurlijk moeten worden betaald door de be lastingschuldigen, maar daartoe behooreu de gemoeds bezwaarden zelf ook. Als dus de Staat of de gemeenten, om de restitutie te betalen, nieuwe lasten aan de burgers oplegden, zouden de gemoedsbezwaarden insgelijks hun aandeel in die lasten moeten opbrengen. Eu vermits hetgeen thans door hen voor het bijzonder onderwijs wordt betaald, zeer zeker op verrena niet gelijkstaat met het bedrag, waarmede de Staats-of gemeentebegrootingen verhoogd zouden moeten worden om de restitution naar billijkheid te betalen, zal het hoogst comische gevolg van de fraaie uitvinding eenvoudig dit zijn, dat de meeste gemoedsbezwaarden aan belasting vrij wat meer zullen hebben op te brengen, meer wellicht dan 't geen zij nu vrijwillig ten behoeve van hun confessioneele scholen bijeen brengen, terwijl de ingezetenen, wier gemoed niet bezwaard is door de openbare school, het genoegen zullen hebben om een vrij aanzienlijke verhooging van lasten te dragen alleen ten dienste van de gemoeds bezwaarden //Het denkbeeld," zoo vervolgt de schrijver, //is overigens, ook uit een ander oogpunt, hoogst onbillijk en onpractisch. z/Men vraagt restitutie op grond van gemoedsbezwaar. Teruggave dus van 't geen betaald is. z/Die teruggave eischt, moet eerst bewijzen dat hij betaald heeft. De gemoedsbezwaardeu zouden dus in de eerste plaats moeten aantoonen dat, en hoeveel zij betaald hebben. Hoe zal men die rekening maken en haar juistheid controleeren Welk bewijs van het bestaan van gemoedsbezwaar zal de Staat of de ge meente moeten vorderen De inkomsten van den Staat bestaan uit belastingen van zeer verschillenden aarddirecte en indirecte belastingen, accijnsen en invoerrechten. Zullen deze alle in aanmerking komen, om naar billijkheid en recht te berekenen, op hoeveel restitutie iedereen aanspraak heeft Zal b.v. ieder gemoedsbezwaarde moeten opgeven, hoeveel hij aan accijns op zout en zeep, gedistileerd en wijn betaald heeft Het blijkt dat de heer van Bosse vooral zorgt het scherpe onderscheid in acht te nemen tusschen resti tutie en subsidie. Dat wordt wel eens verzuimd zoo door vóór als tegenstanders van 't restitutie-stelsel. Men stelt 't begrip restitutie, en gaat vervolgens verdedigen 't geen is subsidie. Men vraagt restitutie, doch bedoelt subsidie, zonder de vprbintenis er bij die de wet eischt, dat dan ook de scholen, aan welke subsidie geschonken wordt, moeten zijn overeenkomstig die van den Staat, dus met inachtneming van art. 23. Wij meenen dat de anti-sclioolwet-partij, op zuiver terrein had moeten blijven, ook in haar eigen belang. Geen woordenspel, geen draaierij. Men provoceere wetsherziening, grondwetsherziening, des noods. De liberale partij is daar niet meer bang voorwaarom is de tegenpartij daar, heden zoo wel als gisteren, wel bang voor ZIER IK ZEE >'20 April 1 8 7 5. Ziertkzee, 17 April. Heden middag viel het vijfjarig^ zoontje van Schipper Bèije in het water aan de Nieuwe Haven ter zijde van den houten steiger of't zoogenoemde Luitje. Het kind was reeds bijna verdronken toen het nog gelukkig daaruit gehaald werd door den jeug digen kantoorbediende J. Appel, die zich daartoe gedeeltelijk te water heefjt. begeven. Nu bleek 't echter' dat de levensgeesten reeds dermate waren uitgedoofd dat men 't kind dood, waande. Het mocht echter aan de weloverlegde en volgens de regelen der kunst toegepaste zorgen van den heer M. Polak, drogist op de Nieuwe Haven wonende, gelukken den schijndoode weder tot het leven terug te breugen. Zonder de verstandige zorg van dien heer ware 't kind zeker overleden. Zierjkzee, 20 April. Naar wij vernemen zijn of worden er onderhandelingen aangeknoopt, en is er alle hoop dezelve tot een goed einde zullen worden gebracht, met de IT.H. van het Rotterdamsche Quar- tett, de heeren Wirth, Eberlé, Sciinitzler en van Meerlo van de Opera te Rotterdam, om deze, .begin van Mei, in eene Soiree Musicale alhier te doen optreden. De commissie voor 't eind-examen der Hoogere Burgerscholen, dat dit jaar gehouden zal worden te Middelburg, is samengesteld als volgt, de heeren C. M. van Visvliet, inspeet. van 't lager onderw. in Zeeland, voorzitter; dr. G. van Hennekeler, J. Ver meulen en F. G. de Liefde, leeraars aan de H. B. te Middelburg; dr. L. Posthumus en T. H. de Beer, leeraren aan de H. B. te Goes; A. W. Stellwagen en G. A. de Bruijne Zz. leeraren aan de H. B. te Zierikzee; D. J. Korteweg leeraar aan de H. B. te Breda en N. L. Verlint leeraar aan de PI. B. te Utrecht. Goes. Op uitnoodiging van den burgemeester heeft zich alhier een sub-commissie gevormd tot het inzamelen van giften voor de noodlijdenden door de overstrooming op Java. Deze commissie, waarvan de burgemeester mr. M. P. Blaaubeen president is, bestaat voorts uit de heeren jhr. M. J. De Marees van Swinderen, vice-president, D. Hildernisse, J. J. Ramoudt, thesaurier, en H. G. Hartman Jz. secretaris. Zij heeft in den loop dezer week een collecte aan de huizen der ingezetenen gehouden. Vlissingen, 17 April. Als' zaakgelastigde voor de firma Krupp te Essen is alhier benoemd de heer Van den Broek, op een jaarwedde van 1200. Vlissingen, 17 April. De gemeenteraad alhier, heeft concessie verleend aan den heer Charles G. J. Pietersen te 's Gravenhage, voor den aanleg en de exploitatie van een tramway van hier op Middelburg, voor zooveel de gemeente Vlissingen betreft. Aan jhr. mr. A. van Reigersberg Versluys is op verzoek eervol ontslag verleend als kapitein bij de dd. schutterij te Middelburg; als zoodanig benoemd H. J. Dronkers jr., thans le luit. Tot le luit., de 2e luit. W. H. Moll en tot 2e luit. mr. E, Fokker. Te Goes is bij die schutterij benoemd tot 2e luit. a la suite W. J. van Dam. Veere, 15 April. Naar aanleiding van het voor- stel-Kappeyne circuleert hier een adres, waarin verzocht wordt den spoorweg van Middelburg tot Veere te 'verleggen. Benoemd tot officier van administratie 3e klasse de scheepsklerk K. J. van den Bussche. Bij de Tweede Kamer van de Stat en-Generaal heeft de Minister van Justitie ingediend een wetsont werp regelende de persoonlijkheid der coöperatieve ver eenigingen, als voorloopige maatregel, onder afwachting der nadere ontwikkeling van het coöperatie-stelsel, bij wijze van overgangs-maatregel, omvattende de re geling der voorbereiding. Het wetsontwerp omvat alzoo de uitdrukkelijke erkenning der coöperatieve ver eenigingen als bijzondere soort van maatschap. In verband daarmede de wijze van handelend optreden tegenover derden. Voorts bepalingen ten behoeve van derden, als waarborg tegen bedriegelijke handelingen der vereenigingen. Bij voortduring worden er, vooral in Friesland, verkiezings-traktaatjes verspreid onder den titel //Poli tieke blaadjes der Ohristelijk-Historisehe partij." Wij hebben reeds vroeger tegen die geschriftjes, waarin op weinig christelijke wijze de taktiek van verdacht making wordt gevolgd, gewaarschuwd en blijven dat doen na met de vervolgnummers kennis gemaakt te hebben. De tot heden verschenen stukjes bevatten alle samen spraken tusschen Jan, den liberaal, en Willem, den anti-revolutionair, over het openbaar onderwijs. Jan moet geleidelijk door de redeneeringen van Willem tot een voorstander van het bijzonder onderwijs bekeerd worden en in het heden ontvangen blaadje is hij: reeds mooi. op weg. Het perfide is echter vooral gelegen in de taal, die de schrijver Willem in den mond legt. Als Jan heel naïef vraagt, waarom de liberalen toch zoo aan hun school vast houden, dan antwoordt zijn buurman//Ja Jan, ik zou 't niet gaarne in de krant zetten, want het valt moeilijk te bewijzen; maar zal ik zeggen .wat ik denk, dan is 't de liberale heeren te doen om onze kinderen het modern wangeloof in te prenten. Ze weten, dat Luther gezegd heeftgeef mij de kinderen, en ik heb de toekomst. En daarom dwingen ze ons om onze kinderen naar hun scholen te zenden. Ze hebben zelf met het bijbelsch Christendom gebroken en nu willen ze 't ook de natie laten doen. Dat gaat met de volwassenen niet en nu beproeven ze 't met de kinderen. Ze haten onze Christelijke scholen." Het is slechts een staaltje uit velen, maar voldoende om de strekking van dit geschrijf aan te toonen. Eperuay is, zooals men weet, het land van de champagnewijn. Epernay moest een nieuw gasthuis hebben, want het nu bestaande is te klein en onge zond. De kosten voor een nieuw waren echter wat groot voor de gemeente, en dus deed de burgemeester een beroep op de mildaddigheid zijner stadgenooten, en aan het hoofd van de lijst der schenkers plaatsten zich onmiddellijk Moet 100,000 fr.Chaudon 50,000 fr.Auban-Moët 50,000 fr.Cliquot 50,000 fr. Roederer 50,000 fr.Godard Bertrand 25,000 fr. en Luquet 10,000 fr. Waarlijk, de champagne geeft soms heerlijke inspiratiën Naar de N. A. Ct. verneemt, is de heer Klein, vice-consul in Minnesota, hier te lande aangekomen, om een schikking voor te stellen betreffende den Paul-Pacific-spoorweg. Hij bevindt zich thans te Arnhem In het Alg. Dagblad van N-I. komen onder den titel van /,Een valsche Brutus" drie opstellen voor, gericht tegen den brief van //Brutus" over het oor- logsbeleid van den luitenant-generaal Van Swieten. De schrijver noemt zich Maurits. Wij hebben niet het recht, liera een //valschen Maurits" te noemen, want zijn arbeid verraadt zulke diepe kennis van de wereld-krijgsgeschiedenis, dat het volstrekt niet on mogelijk is, dat bij dezen veldheer de oude Maurits, de held van den slag bij Nieuwpoort, beschaamd zich zou terugtrekken. Het is bovendien de luitenant kolonel De Rocheraont, die zich als schrijver heeft bekend gemaakt.

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 2