ZIERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1875. No. 28. Woensdag 14 April, 78ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD DE STRIJD OIVI DE SCHOOL. v. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VBIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PBIJS DEB ADVEBTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. (Slot). De strijd om de school is ernstigde dezen zomer bij de verkiezingen te wachten stormloop op 't bolwerk van Neêrlands nationaal volks onderwijs zal met den moed der overtuiging bij dezen, met de verblinding van 't fanatisme bij genen, met de stoutheid van speculanten die wat wagen willen om veel te winnen door niet weinigen, met kracht zeker door alle ver- eenigde clericale en anti-liberale corpsen worden geloopen. De strijd is te ernstiger omdat hij bij de aanvallende partij niet meer is een loyale strijd, met eerlijke wapenen en om een zuiver beginsel gevoerd, maar omdat bet slechts te doen is om te overwinnen coüte que coüte en zonder nauwlettend de wapenen te keuren of ze wel eerlijk, de hulptroepen of ze wel ridderlijk zijn. Tot voor korten tijd kou men den bestrijders van het nationaal volksonderwijs althans in hoofdzaak de eer van den strijd open en eerlijk te voeren niet ontzeggen. Men streed met open vizier, men legde zijn bedoelingen bloot, men gebruikte de pers vlijtig als hulpmiddel, maar men liet ook aan de tegenpartij de ge legenheid den lieden toe te roependat wil men, weest op nw hoede. Groen, de vader der anti-revolutionaire partij dezer eeuw in Nederland, is ook altoos voor openbaarheid geweest. Wel beeft bij in de massa schrifts, die we van hem hebben, doorgaans alleen aan gewezen en betoogd wat bij niet begeerde, niet wilde, niet zocht en eigenlijk nooit datgene wat als positief is aan te merkenmaar dit is niet aan hem te wijtenbet is 't natuurlijk gevolg van 't onmogelijke standpunt waarop hij, evenals Stabl, zich beeft geplaatst; 't is de fout van zijn dogma, niet van hem. Op dit oogenblik zijn de zaken veranderd. Wel beeft bet hoofdorgaan der partij sinds eenigen tijd een geheel militair voorkomen aangenomen en als 't ware een nieuwe soort van stijl uitgevonden en toegepast, door zijn gebeele polemiek in militaire vormen te gieten, maar over de operatie-plannen is een waas van geheimzinnigheid geworpen, de debatten en resolutiën van den krijgsraad zijn geheim gehouden, men is in 't donker gaan wroeten. Dit heeft men openlijk erkend. Een tijdlang scheen het dat de heer Groen zich met die wijze van doen niet kon vereenigen; er is verdeeldheid in den krijgsraad geweestten deele is die er nog. Maar men schijnt het thans nagenoeg eens te zijn geworden de oude leider heeft zich neergelegd hij de plannen zijner jonge generaals, de kleine tegenspartelaars zijn machteloos gemaakt. Triomfantelijk heeft het hoofdorgaan der partij thans de krachten gemonsterd en uitgeroepennooit waren wij zoo één, nooit schaarden zich zooveel krachten onder onze banier, nooit was de discipline zoo goedwaarom zouden we nu nog aan de overwinning twijfelen 1 En welke verzamelde machten waren ter monstering opgekomen Afgescheidenen, con- fessioneelen, ultramontanen en een deel dei- conservatieven. Hoe is 't mogelijk! Met het woord „restitutie" in de vaan, als een ander „in dit teeken zult gij overwinnen," ziet men nu de meest tegenstrijdige elementen zich ophoopen tot één enkele massa. Men kan kortelijk den geheelen toestand aldus omschrij ven samenspanning van alle cleriealen en en kele conservatieven tegen de anti-olericalen hier gelijk in't buitenland: 't clericalisme contra den souvereinen Staat, geestesdwang tegen de vrijheid, reactie tegen vooruitgang, ontnuchtering na de illuzie dat met de negentiende eeuw 't rijk der duisternis zou ten onder gebracht zijn. Wat ons in deze niet helder is, het is de houding van Groen. Evenals in de dagen van Peter van Amiens deze ijveraar den twijfelaars, tragen en vragers den mond stopte met zijn „God wil het!" zoo stilt de Peter van Amiens voor den aanstaanden kruistocht tegen de na tionale school de zwakken, twijfelenden en te eerlijken uit de schare met zijn „Groen wil het!" Maar ons bekruipt de twijfel of Groen o. a. een bondgenootschap met de Dagblad mannen en met de ultramontanen wel kan willen. Zoo ja, dan behouden wij ons voor, om tegen 't najaar onze meeniug omtrent dezen staatsman te herzien; dat zou dan noodigzijn. Dat 't kleine hoopje conservatieven zich ver waardigen wil om tijdelijk gemeene zaak te maken met zijn tegenvoeters op zoo menig gebied, moge vreemd zijn, 't is te verklaren dat de ultramontanen gaarne meedoen als er wat te winnen is, vertrouwende après nous le déluge, dat is nog lichter te begrijpen't is meer gezientegen dertig deden zij in België samen met de rooden, dat doen ze thans in Duitschland ook; maar dat Groen de ultra montanen als hulptroepen zou accepteeren, 't is ons duister, 't Isolement overgeslagen tot het monsterverbondGenève woeker bedrijvende met de krachten der curie En daarom is de strijd zoo ernstig. Mogen de zonen der vrije eonstitutioneele Nederlanden 't maar goed inzien, hoezeer de schatten dooi de vaderen verworven en opgegaard gevaar loopen van geroofd en verstrooid te worden; mogen zij 't inzien dat de beginselen voor welke die vaderen goed en bloed hebben veil gehad en met welke zij groot en geacht zijn geworden onder de volken, thans gevaar loopen van ernstig te worden aangerand! Het is niet te doen om een handvol gouds toe te werpen aan die enkele ambitiensen, die dit gond tot heden toe voor hun ambitie over hadden en 't dan ook uit eigen zak offerden, maar wien dit gaat vervelen op den duur omdat de resultaten niet schitterend genoeg zijn 't is te doen om vrij wat heiliger zaken. Wij hebben gezegd dat wij 't restitutie-stelsel bestrijden ook om zijn gevolgen, om zijn conse quenties. Ja vooral daarom. Die gevolgen zouden allernoodlottigst zijn. Veel ernstiger en ongewacliter dan de uitvinders van de restitutie-formule zelf wel vermoeden. De nationale volksschool, zooals die door de grondwet gewild en door de speciale wet ge organiseerd is, is niet een machine waarmede de Staat zekere politieke bedoelingen wil be werken. Zij is zooals ze is, om ze geschikt te doen zijn voor de vervulling dier algemeene verstandelijke en zedelijke behoeften die de geheele natie zonder twijfel gelijkelijk gevoelt en die noodzakelijk voortvloeien uit het standpunt van beschaving en ontwikkeling waarop de natie staat. Daarom geeft zij algemeene ver standelijke vorming en kweekt zij algemeene zedelijke begrippen en beginselen. Het parti cularistische, datgene wat als een gevolg van het mengelmoes van verschillende kerkelijke begrippen, de kinderen der natie niet vereenigt, maar vèrdeelt en van elkander verwijdert, dat sluit zij buiten haar muren, 't overlatende aan hen die zich geroepen achten tot bemoeiingen daarmede. Maar wat zal er geschieden als de Staat de school loslaat, het restitutie-stelsel aanneemt en dus de school loslaat wat de controle betreft maar alleen aan haar verbonden blijft als een onuitputtelijk rijke en goedgeefsche oom aan een losbandig neefje die zijn eigen weg is op gegaan? Dan zal er niets anders gebeuren dan dat de Staat uit eigen kas de middelen zal aanwijzen waarmede iedere eerzuchtige, le premier venu, en ook de meest onvaderlandsche, ja 't vaderland vierkant vijandige partijen zullen kunnen gaan werken aan de ontbinding en den ondergang van den staat zelf. Dan zal de school niet langer zijn de kweek plaats van verstand en zedelijkheid der jeugd, maar zij zal worden een machine in de hand van wie haar begeert, om zijn personeele ambitie te dienen, en de onderwijzers, thans nog groo- tendeels vrije en zelfstandige dragers van weten schap en algemeene humane beginselen, zullen verlaagd worden tot machinisten en stokers dei- machine, tot blinde volgelingen van helderziende leiders. De vrije schoolMaar 't restitutie-stelsel aan nemende is zelfs de meest primitieve vrijheid onzin geworden. Waar clericale machthebbers scholen kunnen stichten zooals zij willen en die door den Staat laten bekostigen nog ..daar enboven, waar den Staat het toezicht wordt, onttrokken, waar ook iedere partijleider de kin deren van hen die hem volgen onder voogdij kan nemen en dat den Staat laten betalen, hoe kan daar sprake zijn van vrijheidzullen daar vrije scholen zijn? Neen, daar zal ingevoerd worden 't geestelijk feodalisme van den ouden dag. Geef den clericale partijen van daag de school, morgen nemen zij den akker overmorgen de boeren er bij. Eu waarom niet? Als de Staat zijn eigen hoepels loslaat dan valt hij als een uitgedroogd vat in elkaar en dan is 't recht van den sterkste en den slimste aan de orde. 't Recht zelf is dan dood en de vrijheid mede. Maar zoover zal 't niet komenWij hopen dat het zoover niet zal komen. Maar wij meenen dat wij niet verantwoord zijn als we 't alleen hij die optimistische hoop laten. Het moet niet vergeten worden dat sinds 1848 wegens dat optimisme ons reeds menige vlieg is afgevangen.

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 1