Openbare Raadsvergadering vnlsclieu grondslag berust en 2°. omdat het in zijn gevolgen noodwendig de Nederlandscbe volksschool in handen van clericale leiders zou speleu, in wier handen zij nooit of te nimmer moet komen, zoo lang er nog' Nederlanders zijn die bun beden en verleden liefhebben en wien bun toekomst niet onverschillig is. Het restitutie-stesel toegepast op de volks school gaat uit van een valscbe veronderstelling. Wat is restitutie Het is niets dan teruggave vau om eeu of andere oorzaak aan den fiscus te veel betaalde gelden. Wanneer men b.v. door een foutieven aan slag in de belasting te veel heeft betaald, dan kan restitutie van dit te veel betaalde gevor derd en toegewezen worden. Maar in geen geval kan van restitutie sprake zijn wauueer de particulier uit eigen beweging eu op eigen risico een uitgave doet die de regeering ver plicht en geroepeu is te doeu, en veel minder nog kan de particulier restitutie vorderen van uitgaven die bij gedaan heeft 0111 gebruik te maken vau eeu vrijheid die de wet hem toe laat doeli waartoe de wet hem volstrekt niet verplicht. Wie een bijzondere school sticht, doet rechtens niets voor den staatwat hij doet, dat doet hij in ziju eigen belang of in 't belang van derden dat hij in 't zijne betrekt. Kan hij recht op restitutie laten gelden, dan zou ieder die zijn kinderen zonder onderwijs liet opgroeien eveneens recht op restitutie hebbenook de kiuderlooze zou een zeker bedrag kunnen vor deren en wel het quantum dat hij in de alge- meeue onderwijskosten draagt. Op denzelfden grond kan de blinde restitutie vragen van 't geld voor de straatverlichting, de doove van dat wat voor 't onderhoud van het klokkenspel moot dienen de stille vreedzame burger kon restitutie vragen van zijn deel in de uitgaven voor politie, justitie, leger en vloot. Kortom 't restitutie-stelsel aldus toegepast veronderstelt niets meer of minder dan de feitelijke ontbinding van den geheeleu staat. Restitutie is onbestaanbaar, wanneer aan de onderscheiding die de wet maakt tusschen openbaar en bijzonder onderwijs eenigen zin te hechten is. Wanneer de wet zeitlede scholen van den staat worden onderscheiden in openbare en bijzondere, zoodat dus de staat ook voor 't bijzonder onderwijs te zorgen had, dan kon van restitutie sprake zijn. Maar clan ware do onderscheiding in openbaar en bijzonder onderwijs een onzinnigheid. Alvorens dus over die restitutie te gaan re dekavelen dient dit vast te staan, dat het begrip van restitutie in geen geval van toepassing is op de kosten voor 't onderwijszelfs daar niet waar een speciale schoolbelasting wordt geheven b.v. een hoofdelijke omslag die geheel en alleen voor de kosten van 't onderwijs moet dienen; want de openbare geldmiddeleu zijn één en het staatsrecht kent niet evenveel openbare kassen als er takken van openbaren dienst zijn. Dat het restitutiestelsel ook geen enkelen grond van billijkheid heeft en dat het in zijn toepassing noodlottig zon werken, zullen wij in een volgend artikel ontwikkelen. gehouden te ZIFUIKZEE den 2 April 1875. Afwezig zijn de heeren Mrs. Moolenburgli en Schneiders van Greyffenswerth. De vergadering van eergisteren tot heden verdaagd zijnde wordt voortgegaan met de behandeling van het voorstel betreffende de reorganisatie van de exploitatie der gasfabriek. Na afloop der disenssien over de algemeene strek king, komt art. 1 in behandeling. 1 fierop worden door de heeren Fokker, Mr. Moens en Zuurdeeg verschillende amendementen voorgesteld, welke aanleiding tot langdurige disenssien geven. Het amendement van Mr. Moens, strekkende om den prijs van liet gas elk halfjaar vast te stellen in stemming gebracht zijnde blijkt dat daarover de stem men staken zoodat in een volgende vergadering hierover moet worden beslist. Voor stemden de heeren Mr. Macare, Mr. Bolle, Ochtman, Zuurdeeg en Mr. Moenstegen stemden de heeren Houwer, Labrijn, Koole, Jhr. de Jonge en Mr. Fokker, de heer van der Grijp had gedurende de disenssien de vergadering verlaten. Het amendement van A\\ Fokker strekte om 50 in plaats van 25% korting toetestaau. In stemming- gebracht wordt dit met 9 tegen 1 stem (die van Mr. Fokker) verworpen. Het amendement van dei heer Zuurdeeg strekte om in het geheel geen korting toetestaan welk amende ment mede werd verworpen met 9 tegen 1 stem (die van den heer Zuurdeeg.) Hierna wordt de zitting gesloten. Binnenland. ZIERIKZEE, 6 April 1 8 7 5. Zierikzee, 6 April. Vrijdag avond hadden wij 't genoegen kennis te maken met Mej. Elize Baart; zij trad in de concertzaal op met haar //Koket" en //Oude Jongejufvrouw." Van deze beide novellistisclie schetsen zuilen wij geen overzicht gevenhet zijn stukken die zich noch door iuhoud, noch door vorm onderscheiden van tal van dergelijke opstellen, ze zijn bovendien thans ook niet nieuw meer. Wat ons meer belang in boezemde was de wijze van voordracht van de spreekster en hieromtrent mogen wij haar onzen uitbundige» lof niet onthouden. Elize Baart heeft een aangenaam, allerliefst stemorgaan, zij spreekt onberispelijk schoon Nederlandsch, hoe jong ook nog heeft zij reeds groote moeielijkheden, die de vrije voordracht zoo velen oplevert, overwonnen en ontwij felbaar zal zij het in haar kunst tot een schitterende hoogte weten te brengen. Wel meenen we bij haar enkele min gelukkige houdingen opgemerkt te hebben waarop we ook Mina Kruseman hebben betrapt, doch voor iemand met zulk eeii uitstekenden aanleg kan 't afleggen daarvan wel geen moeielijkheden baren. Mocht Elize Baart zich geheel aan 't tooneel willen wijden, dan achten we haar succes verzekerd en zouden het Nederlandsch tooneel gelukvvenschen met de aan winst van twee geëmancipeerden als Mina Kruseman en Elize Baart. Zierikzee, 6 April. Blijkens gedane aankondiging zal op morgen door het Kerkelijk Koor een concert gegeven worden. Reeds bij herhaling heeft dit koor getoond iets goeds te zijn en door schoone uitvoering van gewijde muziek de godsdienstoefeningen in de Hervormde Kerk opgeluisterd. Onder de bekwame leiding van den directeur, den lieer D. H. Ezerman, is ijverig gestudeerd; zoodat wij niet twijfelen of het te geven concert zal de groote verwachting die wij er van hebben niet teleurstellen. Wij noodigen dan ook ieder die belang stelt in de kunst en tevens de vereeniging het Kerkelijk Koor met stoffelijke mid delen wil steunen, uit, om op morgen de gelegenheid om de vorderingen van het koor te kunnen waarnemen, niet te laten voorbijgaan. In ons vorig nummer is aangekondigd dat in het gebouw der H. Burgerschool een kunstbeschouwing gehouden zou worden vau Zondag 4 tot en met Woensdag 7 April. Het is de prachtige en rijke portefeuille van 't genootschap Arti et Amicitia" die in de teekeuzanl der H. B. geëxposeerd is. Wij kun nen niet nalaten hierop bijzonder de aandacht te ves tigen van alle beminnaars en kenners der kunst, te meer daar een dergelijk rein kunstgenot hier ter stede zoo zelden kan aangeboden worden. Wij kunnen niet beoordeelen welke redenen dringen tot de sluiting dezer kunstbeschouwing op Woensdag, maar wij gelooven dat als zij nog Donderdag kou geopend blijven zij ook door velen van buiten de stad zou bezocht worden. Onlangs hield de heer F. Nagtglas van Middelburg alhier in het Nut een lezing over den beroemden ge neesheer eu natuuronderzoeker Job Bastei'. Dengenen die deze lezing bijwoonden en gewis wel allen stadge- nooten zal de volgende mededeeling niet onwelkom zijn. Bij 't overlijden van dr. Bastei' werd aan het Zeeuwsch Genootschap van Wetenschappen, waarvan hij lid was geweest geschonken een door hem zelf gemaakt meubel stuk, zijnde een buffet, samengesteld uit horens, schelpe nen zeegewassen, versierd met beeldwerk en een flesch van parelmoer. Volgens de notulen van het genoot schap geschiedde deze schenking den 28 Maart 1775, zoodat het op Paaschzondag j.l. juist een eeuw geleden was dat het genootschap in het bezit van dit kunststuk kwam. Als een blijk van waardeering van dezen dag had de lieer P. C. Tevel, concierge van 't Museum Medioburgense een versiering met bloemen en groen aan 't genoemde kunststuk aangebracht. Job Bastei' was den 2 April 1711 te Zierikzee ge boren en aldaar overleden den 6 Maart 1875. De afdeeling Middelburg van het Ned. Schoolverbond heeft zich van die vereeniging losgemaakt en zal zich als een afzonderlijke vereeniging tot wering van liet schoolverzuim in de gemeente Middelburg vestigen. Als voorname reden van dezen stap wordt opgegeven dat de afdeeling niet kon medegaan met het School verbond nu het tot de erkenning van 't beginsel van leerplicht is toegenaderd. Uit Vlissingen wordt gemeld dat de overeenkomst tusschen den Minister van Financiën en den heer Smit te Slikkerveer omtrent de voorwaarden van den afstand der voormalige marine-werf aldaarthans gesloten is, zoodat nu alleen nog de goedkeuring der wetgevende macht daarop moet worden gevraagd. Volgens een correspondentie in het Vaderland zijn de voorwaarden deze: De Marine-werf met annexe gebouwen wordt voor 99 jaren in erfpacht afgestaan aan den heer Smit c. s. Als pacht wordt betaald aan bet Rijk, het eerste jaar 3000. Vervolgens klimt de pachtsom jaarlijks tot na 26 jaren, als wanneer gerekend kan worden dat gemiddeld per jaar/ 13000 aan het Rijk betaald is. Z. M. beeft herbenoemd: met ingang van 9 April e. k., tot burgemeester van Yerseke, W. van Oeveren. Wij hebben ontvangen No. 1 van nDe nieuwe Financier, Algemeen Financieel Weekbladonder redac tie van F. A. Huizenga, commissionair in effecten te Groningen en uitgegeven bij P. Noordholï aldaar. Wij vinden in dit nomraer een artikel: //de Beurs en de koersen," en verder meest artikelen over ver scheidene Amerikaansche sporen. Wij kunnen niet inzien dat er nog al meer behoefte ontstaan is aan bladen van dezen aard, terwijl de ondervinding leert dat de onderscheidene financiëele bladen die in de laatste paar jaren zijn opgericht allen successievelijk weder ziju verdwenen of op 't punt staan dit te doen. Het komt ons voor clnt groote houders of handelaren van effecten dergelijke speciale blaadjes best kunnen missen en met meer vrucht onze groote dagbladen zullen bestudeeren, te meer daar deze over 't algemeen aan het fiuancie-wezen een bijzondere aandacht ver- leenen; en de kleinere houders van effecten doen zeker 't best met zoo weinig mogelijk vertrouwen te schenken aan speciale effecten-blaadjes. De Arnhemsche onthulling heeft het Spiritisme, gelijk trouwens wel te voorzien was, nog niet voor goed gedood. Geesten hebben een taai leven en geesten zieners kunnen nogal wat verdragen van hun protégés, van de geeslen 11.1. Maar dat toch de spiritistische practijken een neep hebben gekregen bleek dezer dageu te Amsterdam. Ben paar fortuinzoekers, zekere Firman met zijn nicht reizende, hebben een séance gegeven in Veritas, een kring van Amsterdamsche liefhebbers op 't gebied der geestenzienerij. Na afloop van de zitting werd geconstateerd dat de muziek-instrumenten door de geesten in 't donker bespeeld duidelijke nterkteekenen droegen van de tanden waarmede men ze had aange grepen en gedrukt. In plaats van de geesten hadden dus zeer waarschijmlijk de mediums met hun materia listische tanden de muziek-instrumenten bespeeld. Ook thans bleken die mediums van zeer teedere com- plexie te wezen; zij vertrokken met de noorderzon. 's Hertogenboscei, 2 April. De Gemeenteraad heeft op voorstel van B. en W. tot het honden der synodale vergaderingen van de Christelijk-liervormde Afgescheiden gemeenten, welke alhier zullen gehouden worden van 25 Mei tot 11 Juni a. s., de groote zaal der stadskoreubeurs afgestaan. Men meldt uit Deventer: Eenige personen, in een barouchet gezeten, moesten dezer dagen den spoorweg passeeren, en werden gewaarschuwd dat de trein zich in hun nabijheid bevond. Een dame, een ongeluk vreezende, sprong uit het rijtuig en brak beide beenen. Gedurende bet jaar 1874 zijn in 's rijks munt ver vaardigd en afgeleverdvoor rekening van het rijk, 1,000,000 tiencentsstukkenvoor rekening van par ticulieren, 44,005 gouden ducaten en 12,795,726 23/g-guldensstukkenongerekend de ducaten te zamen iiilmakeiule eene nominale waarde van 32,089,315. Een lievige brand heeft in de afgeloopen week te Amsterdam de gebouwen vernield waarin de bureaux, de drukkerij en zetterij van Het Nieuws van deu Dag, het Paleis van Justitie, het Effectenblad en de Ker kelijke Heraut gevestigd waren. De brand schijnt ontstaad te zijn in een gedeelte van het uitgestrekte pand dat gebruikt werd als magazijn van meel. Een en ander was voor anderhalve ton verzekerd. Door de welwillende hulp van de uitgevers van den Stun- daard is het N. v. d. D. in staat gesteld te blijven verschijnen. De gehechtheid aan voortbrengselen van kunst schijnt er bij onze zuidelijke taalverwanten in den laats'ten tijd niet op toe te nemen. Naar men meldt, zal thans binnenkort onder het houweel des sloopers de

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 2