LEZING- Onze Leestafel. Concertzaal Zierikzee. ELIZE BAART, KOKET EN OUDE J0NGEJUFVR0UW. al ans tiet geil be- in loor pal ■ren. :gde |nf}u hooi nis- op fiaar |een, dat Itoeli J dau ■bare ■door Igere lende dags- liholtz met fen 2#. [èbouw jieiden hlegen- 1/oerde In een |tz. man e ge- jige de Jedoofd ■euwén Bonder- )i harte |n zijn leed- Naar ie door lerwerp Vrijdag p, aan lol ont- ferad tot stand- jLek de ■de gem. 1 bij het hem schaal plaats; de meeste eieren worden uit Munster aangevoerd; in de omstreken aldaar wonen landlieden, die er een 1000-tal kippen op nahouden. l)e ünitsche eieren zijn echter van veel minder kwaliteit dan de Hollandse!)e en klein van stukmen betaalt aldaar voor de 100 stuks 2,50, terwijl de handelaar Inci te hinde er gemakkelijk van 3,50 tot f 4 voor krijgt. Buitenland. Frank r ij k. In den JEcho Universele het orgaan van het liberaal gedeelte van het rechter-centrum, lezen wij hetvolgende //De Bonapartisten verspreiden rond dat de heer Boulier zich naar Chislehurst heeft begeven om zich met den keizerlijken prins te beraden over de kandi daten bij de eerstvolgende verkiezingen. Die mede- deeling is niet volkomen juist. Hij, die eertijds de z/oiider keizer" werd genaamd, is niet naar Chislehurst vertrokken om liet gevoelen van den jongen prins in te winnen, maar wel om de finantieële maatregelen vast te stellen, welke met het oog op de aanstaande verkiezingen worden vereischt. z/De heer Boulier is liet kanaal overgestoken, niet om adviezen, maar om geld te halen. Hij berekent dat hij veel geld noodig heeft, omdat hij tot iederen prijs moet slagen, daar een electorale nederlaag, onder de tegenwoordige omstandigheden, aan al de verwach tingen der bonapartistische factie den bodem zou inslaan. Maar daar men van den gastheer of liever de gast vrouw van Chislehurst niet te aanzienlijke geldelijke offers wil vorderen, heeft men in de raadsvergaderin gen van de rue de 1' Elyzeé zijne toevlucht genomen tot eene electorale combinatie, die even economisch als wel doordacht 'mag genoemd worden. z/Mèn zal zooveel mogelijk vermogende kandidaten- kiezen, die zelve de kosten hunner verkiezing kunnen betalen, en los genoeg zijn van antecedenten om des noods hunne wezenlijke overtuiging achter een con servatief masker te verbergen, dat men zal oplichten, na dat men geslaagd zal zijn. z/Het eerste resultaat van de aanneming van dit plan moet reeds geweest zijn, om de Bonapartisten te overreden af te zien van de kandidatuur van prins Joachim Mursfc. In zijne plaats zal men een oud di plomaat van het keizerrijk als kandidaat stellen een staatsman die sedert 4 September onderscheidene function heeft bekleed, wiens naam van al te scherp geaccentueerde politieke beteekenis is ontbloot en die in het departement le Lot uitgebreide eigendommen bezit. z/Men kan thans verwachten dat gelijksoortige kan didaturen in al de departementen, waarin partiele verkie zingen moeten gehouden worden, zullen gesteld worden." Moge dit bericht ook steunen meer op vermoedens, dan op feiten, wij achten het buiten twijfel, dat de reis van Boulier naar Chislehurst, ook in de stille week, in verband staat met de aanstaande perodieke verkiezingen, zonder geld kan men in Spanje geen oorlog voeren en zonder geld en veel geld kunnen de Bonapartisten in Frankrijk geen succes hebben. D u i t s c h 1 a n d. Op de aan het staatsministerie gevraagde permissie tot invoering der lij ken verbranding alhier, hebben de ministers van binnenlandsche zaken en van eeredienst aan het bestuur der vereeniging geantwoord, dat die permissie zonder wijziging der wetgeving niet kan gegeven worden, en dat om daartoe over te gaan, vooralsnog niet de minste reden bestaat. Spanje. In Navarra versterkt men zich van beide zijden; men maakt zich onaantastbaar, doch men tast elkander niet aan. Op deze wijze kan de oorlog van Navarra zegt le Temps nog wel even lang duren als de Trojaansche in,.der tijd; in de overige provinciën is wel meer beweging, maar zijn de operatien toch zeer onbeteekenend. Men zou haast zeggen dat de oorlog op het punt staat om, zonder overwinningen en zon der veldslagen, te eindigen. Alle correspondentien uit Madrid leggen een ondubbelzinnig ongelooF aan den beslissencleu slag aan den dag. De invloed van Cabrera werkt ten gunste van :de verzwakking van het Gar- listische leger, en van eene vredelievende ontknooping. Generaal Cabrera toont zich ook in zijn jongst manifest aan de Spaansehe natie, zeer gezind om met den oorlog te eindigen. Waarvoor strijden de vrij willigers? - vraagt hij - waarom duurt de oorlog voort? Cabrera brengt allo lof aan degenen, die met dezelfde geestdrift, die hem veertig jaren geleden bezielde, de wapenen hebben opgevat om te strijden voor God, koning en vaderland, zonder veel te vragen, of die strijd niet ijdel wezen zou. Maar bitter klaagt hij er over, dat de prins, die recht had op de kroon, ge weigerd heeft iets te leereu en dat zijn raad verworpen werd, om te beginnen met op vreedzame wijze de achting te verwerven eener natie, die hem niet kende. Daarmede had dan gepaard moeten gaan de reorgani satie der Carlistische partij en het vaststellen van welomschreven beginselen. Dien verstandige» weg heeft men echter niet willen volgen. De beschuldiging van verraad en van onverschilligheid voor den gods- ienst werpt Cabrera ver van zich, en hij doet uitkomen, hoe de wijsheid van zijn raad wordt bevestigd dooi de vruchteloosheid van den strijd. Cabrera brengt hulde aan den tegenwoordigen koning, z/die mag roemen in den sciioousten aller titels, die van katholiek"een koning //die reeds getoond heeft zijn plicht te kennen, en de verheven taak van iemand, die geroepen is het hoofd te zijn van generaals, staatslieden en zelfs dienaren van den lieer." Het //drukkend gewicht" onzer tweedracht wil hij neder- 1 eg-gen f,op de trappen van den troon." z/Laat ons" zoo eindigt hij dit manifest //laat ons, eens voor altijd, de onwaarheid bewijzen van de beschuldiging, dat wij, Spanjaards, niet te regeeren zijn. Wij zijn veroveraars door overleveringen en karakter; laat ons dan nu de grootste verovering be ginnen, waartoe een volk in staat is, de zegepraal over onze eigen zwakheid. Die dag de schitterendste in onze geschiedenis, zal komen met vrede, vurig begeerd voor Spanje, door uwe landslieden, die u met geheel hun hart beminnen." Inderdaad zoo Alfonsus XII het werktuig of de dienaar van Bome wil zijn, wat doet het er dan toe, of de Carlisten den strijd voortzetten Als don Carlos toch niet anders regeeren kan dan Alfonsus, waarom zou deze oorlog- dan moeten voortduren Dan is ieder verder blood vergieten onverantwoordelijk, want de strijd loopt dan enkel over personen, en niet over beginselen. Maar zou Cabrera werkelijk de waarheid spreken? zou Alfonsus XII slechts een vermomde don Carlos zijn De toekomst alleen kan dit uitwijzen. De vereeniging tot verspreiding van kennis aan gaande 's lands verdediging gaat met volhardenden ijver voort, de aandacht te vestigen op belangrijke punten, onze defensie betreffende. Om in uitgebrei der kring werkzaam te kunnen zijn, heeft het hoofd bestuur aan eenige aanzienlijken in den lande .geldelijke bijdragen gevraagd, eene poging, die aan vankelijk reeds eenige vruchten heeft afgeworpen. De op die wijze ontvangen ondersteuning heeft het hoofdbestuur in'de gelegenheid gesteld dadelijk weder nieuwe werken ter perse te leggen. Dientengevolge zullen eerlang het licht zien, drie brochures in de reeks der gewone werken van de vereeniging als over de kader-kwestie; over de levende strijdkrachten over de doode strijdkrachten en dus over een drietal belangrijke onderwerpen, behandeld op zoodanige wijze, dat zij voor iederen beschaafden lezer ver staanbaar zijn Het voornemen bestaat in de reeks der populaire brochures een werkje op te nemen, dat de vooruitr zichten aangeeft, die de militaire dienst opent voo. den burger bij verschillende wijzen van dienstneming- In laastgenoemde reeks verscheen dezer dagen een geschriftje over het Roode Kruis. Op zeer duidelijke, en, naar liet oordeel van met de werking van hetBoodelOuis volkomen bekende personen, zeer juiste wijze wordt in deze brochure uiteengezet, wat de roeping van het Boode Kruis is en hoe ieder, ook de miustbedeelde met aardsche goederen of met gaven des verstands, aan den arbeid van het Boode Kruis een nuttig deel kan nemen. De verspreiding dezer brochure kan de belangstel ling voor de genoemde instelling zeer doen toenemen, en allen, die het Boode Kruis willen voorstaan, zullen dus wel doen die verspreiding in de hand te werken, waartoe het hoofdbestuur der vereeniging gaarne wil medewerken door groote getallen beschikbaar le stellen voor den prijs, dien het drukken kost, en die voor groote getallen zeer gering is. Gaarne vestigen wij op deze kleine brochure de aandacht onzer lezers. Overgenomen uit het Utrechtsch Dagblad. Bij den boekhandelaar L. A. Laureij te Nieuwendiep is uitgegeven //Een woord ten gunste van de Afschaf fing der Lijfstraffen bij de Nederlandsche marine, door L. C. Duhne, officier van administratie 3e klasse." In de belangrijke kwestie der tucht aan boord dei- oorlogsschepen is vast 't laatste woord nog niet gezegd. Er zijn nog admiraals die vóór 1 eindje" en zeker wel matrozen die daar sterk tegen zijn mogelijk zou men ook van 't omgekeerde voorbeelden kunnen vinden. Hoe dit zij, de heer Duhne is een tegen stander van onteerende lijfstraffen toegepast op ma trozen en andere volwassen schepelingen en hij meent dat ook de jongens en aankomelingen zeer wel zouden te regeeren en op te leiden zijn zonder slagen. Hij is van gevoelen dat met een disciplinair stelsel van straffen bestaande in arrest, opsluiting, strafdienst, degradatie, geldboeten en in uiterste instantie wegzen ding zeer wel orde en tucht zouden gehandhaafd kunnen worden. Het komt ons voor dat in deze veel, zoo niet alles afhangt van den kommandeerenden officier. Zon der juist voor 't //eindje" te zijn, durven we toch niet zeggen dat wij nu den tijd gekomen achten om de lijfstraffen op de oorlogsschepen volstrekt af te schaffen, al is dit ook bij de meeste natiën reeds gescliied, in naam althans. Maar het is reeds veel waard dat de lijfstraffen niet bepaald geboden zijn, zoodat een komniandant die er tegen is ze kan na laten. Wij zouden ook wel vrede kunnen hebben met het beginsel van een categorie in welke die sujetten konden geplaatst worden, die niet met redelijke mid delen zijn te regeeren. Dan werd ten minste het mogelijke geval voorkomen dat een overigens goed en eergevoelig mensch voor een kleinigheid met slagen kan gestraft worden, 't geen nu. onder een onver standig bevelhebber, wel mogelijk is. In alle geval, een oorlogsschip is geen instituut van jonge dames, en het verdient wel ernstige overweging of men tot een voorgeschreven régime van zachtzin nigheid en zoetzappiglieid zal overgaan, vóór 't geheele corps zeeofficieren bestaat uit wijze, bezadigde mannen en de matrozen en soldaten allen uit fatsoenlijke eergierige jongens. Voorgeschreven zachtheid is ge vaarlijker dan niet voorgeschreven gestrengheid. Ondertusscheu kunnen ook door de brochure van den heer Duhne de zeeofficieren opgewekt worden, zich er ernstig op toe te leggen orde en tucht te hand haven door moreele middelen, 't geen ongetwijfeld als algemeene regel het beste is, Kerlg- en Schoolnieuws. Beroepen te Amsterdam ds. J. P. Nonhebel te Middelburg; bij de Chr. Ger. Gem. te Kolijnsplaat, ds. J. Wisse te Dordrecht, die mede beroepen is te Gameren en voor 't beroep te Barendrecht heeft bedankt. Den 22 en 23 Maart is het examen gehouden tot sluiting van den cursus 1874'75 der burger avond school. Van de 26 leerlingen der le. klasse zijn 15 bevorderd tot de 2e.van de 16 der 2e. klasse zijn 9 met diploma ontslagen. Den 22 werd examen gehouden aan de avondschool voor jongens. Deze in richting is gedurende den afgeloopen winter bezocht door 60 leerlingen, waarvan 37 de lessen tot het einde van den cursus hebben bijgewoond. Aan 11 leerlingen kon wegens vlijt en goed gedrag een ge schenk worden uitgereikt, bestaande in een of ander stuk gereedschap naar eigen keuze. Het examen voor de meisjes-avondschool had plaats den 23. Deze school was door 53 meisjes bezocht van welke 38 den geheelen winter de lessen bijwoon den. Aan een 25tal werden geschenken toegekend wegens betoonde vlijt en goed gedrag. De heer J. Verhage hoofdonderwijzer te Overzande, heeft tegen 1 Juli a. s. zijn eervol ontslag verzocht. WEL1 )ADl(xHEID. DIAKENEN der Hervormde Gemeente te Zierikzee maken door deze dankbare melding van eene gift, bij hen ingekomen ten voordeele van het fonds ter verbouwing van het Araengesticht, groot drie honderd twintig- gixlcleiiterwijl zij nog ouder hartelijke dankbetuiging kennis geven, dat door hen bij gelegenheid eener godsdienstoefening op een der Paaschdag ten behoeve der Armen is gecollecteerd een bankbiljet, groot vijf en twin tig* gu.ld.en. Zierikzee, 27 Maart 1875. Diakenen voornoemde J. E. MULOCK IiOUWEB, Voorzitter. J. BET HE, Secretaris. ADYERTKNT1KN. Voorspoedig bevallen van eene X>oelltei*9 D. J. VAN DEB HAVE, Wed. Js. Gjljam. O uwer kerk, 24 Maart 1875. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze geliefde Moeder Mej. KATABIENA EB ANK, Wed. wijlen den Heer I. Frank, in den ouderdom van ruim 91 jaar. Zigrikzee, Uit aller naam, 26 Maart 1875. A. J. F B A N K. Algemeene Kennisgeving. door op Vrijdag; 3 A.pri.1 1875, des avonds te 8 ur e, ONDERWERP Entrée f 1,—. Plaatsen te bespreken, des voormiddags van 11—12 ure.

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 3