Burgerlijke Stand te Zieriksee. suiker, suikergoed, koffij, thee, chocolade, specerijen, boter, melk, wijn, bier, azijn, limonade, ingelegde vruchten, spuitwater, enz. op hunne vervalsching, zal het bureau zich ook onledig houden met het onderzoek van huishoudelijke voorwerpen, kleedingstoffen of andere van schadelijkheid verdachte zaken, gordijnen, behang selpapieren, kunstbloemen, vaatwerk, enz., op kleur stoffen of andere nadeelige bestanddeelen. Voor ieder onderzoek zal eene billijke schadever goeding in rekening gebracht worden. De prijs van dit onderzoek kan bezwaarlijk te voren onder juiste cijfers gebracht worden, daar hij zich bij iedere analyse geheel zal moeten regelen naar het verbruik van tijd, van reageermiddelen, verschotten, enz. Kwalitatieve, zoo scheikundige als microscopische bepalingen zullen echter zelden den prijs van 1 per monster te boven gaan en hoogstens tot f 5 kunnen klimmen. Iedere kwantitatieve bepaling zal in den regel ƒ2,50 kosten. Het bureau treedt in werking 1 Maart 1875. De monsters gelieve men franco toe te zenden aan den secretaris, dr. J. P. Berdenis van Berlekom. In de Staats-Courant van 4 Maart is opgenomen een staat van nalatenschappen, die in den loop van het jaar 1873, tengevolge van het overlijden van manschappen, behoord hebbende tot de koninklijke Nederlandsche marine, zijn opengevallen, en, als niet opgeëischt door de erfgenamen, in bewaring bij het departement van marine en bij het korps mariniers zijn gebleven. Als in Zeeland geboren komen daarop voor.- M. Kosten, uit Dreischor, en J. van der Kreeke, uit Wolfaartsdijk, beiden marinier le klasse; A. Lippens, uit Overslag, marinier 2e klasse; A. Louwerct, uit Groede, matroos 3e klasseE. Yerberkmoes, uit Zuid- dorpe, marinier 2e klasse, en A. P. Hoogstrate, uit Driewegen, matroos le klasse. Z, M. heeft goedgevonden, tot belooning der sche pelingen van de Kon. Ned. marine, die zich hebben onderscheiden in den oorlog met het rijk van Atchin, tusschen 26 April 1874 en 22 Augustus d. a. v.a. te benoemen tot ridder der Militaire Willemsorde, 4e klasse, den adelborst le kb M. Smits, en b. bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol te doen vermeldenden adelborst le kl. W. H. Hofstede; den bootsman E. Luttenberg; den ma chinist-leerling le kb A. C. Tönjes; den kwartierm. T. A. Krijger; den raatroos le kl. J. N. van Zwam en den vuurstoker 3de kb H. E. M. Braakensiek. Men leest in de LocomotiefEen bijvoegsel van de Javasche Courant van Vrijdag 15 dezer bevat een staat van boedels, welke reeds meer dan het derde eener eeuw onder beheer zijn geweest van de "Wees kamer te Batavia. In dien staat komen o. a. twee boedels voor, die van H. E. L. Meizenberg en M. Poelman, die een geldswaarde vertegenwoordigen van 0,005, zegge een halve cent. Daar de in den staat vermelde bedragen bestaan uit het oorspronkelijk door de overledenen nagelaten kapitaal, plus den sedert gekweekten samengestelden interest, zoo is de vraag hoe groot is liet kapitaal geweest dat na S3 jaren op samengestelden interest tegen 5% slechts een halve cent bedraagt Bij het departement van koloniën is het bericht ontvangen, dat de 2de luitenant J. A. J. T. E. Esser, die blijkens berichten in Eebruari jl. bij eene verken ning in Atchin gewond werd, aan de gevolgen van die verwonding overleden is. Een bij de Kegeering ontvangen telegram uit Indië van den 25 Eebruari bevat een bericht van generaal- majoor Pel, dat de cholera te Atchin verminderde. Amsterdam, 6 Maart. Heden middag liep hier aan de beurs het gerucht dat de //Voorwaarts" van de Maatschappij Nederland een ongeluk was over komen. Bij de directie van de Maatschappij is daarvan echter niets bekend. Waarschijnlijk hebben wij ook hier weder te doen met een boosaardig gerucht, zooals er reeds meer zijn verspreid. Buitenland. Engeland. In het Engelsche Lagerhuis is de kwestie der vrouwen-emancipatie wederom ter sprake gekomen. Door den Schotschen afgevaardigde Cowper-Terniple is voorgesteld aan de Schotsche hoogescholen het recht te geven, ook aan vrouwen academische graden te verleenen. Na eene levendige discussie is het voorstel verworpen, en wel met 194 tegen 154 stemmen. De heeren Eorster, John Bright en Stassfeld stemden voor het voorstel. Hel voorstel werd vooral bestreden door den heer Beresford-PIope, die tot de vergadering de vraag richtte of het niet veel beter was eene enkele Elorence Nightingale of eene enkele Mary Stanley te bezitten dan een onbeperkt aantal vrouwelijke doctoren, die met moeite haren weg zouden moeten zoeken tusschen hare mannelijke collega's door. Het voorstel werd met warmte ondersteund door den bekenden afgevaar digde Eoebuck, die verklaarde, dat aan het voorstel alleen het stelsel van uitsluiting ten grond lag. In The Academy van 27 Eebr. j.l. komt een schrijven voor, waaruit blijkt, dat de Senaat der Universiteit te Oxford eerst ten gevolge van het bericht, in The Academy van 20 Eebr. door prof. Mahaffy omtrent de feestviering te Leiden gegeven, op de ontvangen uit- noodiging opmerkzaam is geworden. Bij onderzoek is gebleken, dat de uitnoodiging in de tweede week van December bezorgd is bij den vice-kanselier der Universiteit, dr. Sewell, die op dat tijdstip ernstig ziek was. Dientengevolge is toen de brief overhandigd aan den secretaris van den Senaat, die verzuimd heeft daarvan mededeeling te doen, zoodat men te Oxford van de feestviering eerst kennis heeft bekomen, nadat zij voorbij was. De vice-kanselier heeft een officieëlen brief van verontschuldiging aan den Leidschen Senaat gericht, en de secretaris, door wiens verzuim de Univer siteit in deze ongelegenheid gebracht is, zal uit zijn betrekking ontslagen worden. Duitschland. In den Pruisischen Landdag is ingediend het wets ontwerp tot intrekking van de door den staat verleende ondersteuning aan roomsch-katholieke bisdommen en geestelijken; het ontwerp bestaat uit vijftien artikelen de uitbetaling van wege den staat zal volgens art. 2 weder volgen, wanneer de thans fungeerende bis schoppen of bisdombestuurders schriftelijk de verklaring geven, dat zij zich aan de wetten van den staat on derwerpen. Deze bepaling geldt voor het geheele bisdomop de individueele verklaring van geestelijken ten opzichte van gehoorzaamheid aan de staatswet volgt betaling. Wordt de schriftelijke verklaring van gehoorzaamheid aan de wet herroepen of in strijd daarmede gehandeld, dan wordt de geestelijke volgens art. 11 van zijn ambt ontzet; het verrichten van geestelijk werk wordt aan hen, die ontzet zijn, ge straft met eene boete tot 300 mark. Men verwacht algemeen, dat het ontwerp in de bestaande omstan digheden door den Landdag met groote meerderheid zal worden aangenomen. Van Bismarcks aftreden is volgens berichten uit Berlijn geen sprake meer; men zegt, dat het plan is opgegeven terstond na het bekend worden van de encycliek; wanneer er oorlog is, krijgt geen officier verlof. Oostenrijk- tl o n g a r ij e. De heer Ofenheim dankt in de Weener bladen voor de talrijke hartelijke bewijzen van innige deelneming, hem tijdens zijn proces betoond. Vele onafhankelijke bladen beschouwen de vrijspraak van dezen bankier als het teeken van het moreel bankroet der Oosten- rijksche maatschappij. S p a n j e. De Carlislen blijven onvermoeid aan het werk om nieuwe krijgsplannen te volvoeren. Te Estella heeft don Carlos zich meer ruimte gegeven door twee vij andelijke bataillons, die het dorp Mendigorria bezet hielden, van daar te verdrijven. De aanval op Bilbao moet slechts eene krijgslist geweest zijn om Lorna te verzwakken, ten einde beter offensief te werk te kunnen gaan in Guipuzcoa tegen de troepen van Ilernani te San Sebastian. De Alfonsisten hebben tegen deze bewegingen niets kunnen uitrichten dan eenige batte rijen te vestigen te Puenta la Eeina die de Carlisten een mijl ver verdreven hebben, terwijl de nieuwe op perbevelhebber van het noorderleger de posities op den berg van Esquinza heeft geïnspecteerd. De versterkingen, die de regeeringstroepen op het veroverde terrein aanleggen, naderen hare voltooiing: de Monte Esquinza is geheel in een citadel herschapen ook de batterij bij Puenta la Eeina is gereed en van daar uit beschiet men reeds de Carlisten, die op een uur afstands staan. Generaal Quesada heeft Tafalla verlaten en inspecteert de nieuwe fortificatiën, die zich, wanneer alles gereed is, over eene lengte van dertig mijlen zullen uitstrekken. Ingezonden Stukken. Het is ons aangenaam thans iets meer te kunnen me- dedeelen aangaande de te Goes bestaaude plannen tot oprichting van een ambachtsschool. Met dankzegging aan den geëerden inzender geven we gaarne een plaats aan 't onderstaande stuk. Eed. AMBACHTSSCHOOL. De bijeenkomst waarvan in uw vorig nummer werd melding gemaakt en welke ten doel had de bespreking van een plan tot oprichting eener practische Ambachts school binnen deze gemeente, heeft plaats gehad. Een kort verslag van deze bijeenkomst zal zeer zeker welkom zijn aan diegenen uwer lezers, die het met het onderwijs en het lot van den handwerksman wel meenen en tot haar ontwikkeling willen mede werken. De oproeping geschiedde door de heeren A. W. van Campen, 1. F. Ochtman, B. de Koning, A. en W. de Beste, P. Buitendijk en W. J. van de Weert, van welk zevental de vier iaalsten ambachtsbazen zijn. Door een 4-01al ingezetenen werd daaraan gehoor gegeven en achtereenvolgens werden te sprake gebracht de navolgende drie stellingen I. Het oprichten van een Ambachtsschool is, ge lijk overal zoo ook te Goes, wenschelijk; II. De oprichting van zulk een school is ook te Goes mogelijk; en III. Het middel om zulk een instelling in het leven te werpen is een tot dat doel op te richten vereeniging. Tot zeer belangrijke discussiën gaven deze stellin gen aanleiding, en bepaal ik mij met het oog op het bescheiden gebruik maken van de beschikbare ruimte in uw blad, tot de gronddenkbeelden die de ontwerpers geleid hebben tot de voorstelling van het bedoelde plan. Van vele zijden gaan en blijven voortdurend stemmen opgaan om loonsverhooging. In vele gevallen is deze vraag billijk, maar in vele anderen wordt deze niet opgewogen door een evenredige bekwaamheid van den arbeider. De ontwikkeling van den handwerksman, niet alleen pracfcisch maar ook theoretisch is het hoofddoel van de Ambachtsschoolte gelijk met de hand moet het verstand geoefend worden en de werkman moet meer worden dau een zaag-, schaaf-, boor- of andere machine, zooals er, helaas, nog al te veel zijn. Om hieraan te gemoet te komen, hebben de ont werpers voorgesteld een dergelijke inrichting in het leven te roepen, aanvankelijk op kleine schaal, en als leerlingen uitsluitend diegenen toe te laten die de Burgeravondschool bezoeken. Op plaatsen waar een burgeravondschool bestaat en waar dus de Ambachtsschool in aansluiting aan eerst genoemde inrichting van het theoretisch onderwijs wordt ontheven kan deze met betrekkelijk geringe kosten worden in stand gehouden. Als voorbeeld daarvan kan dienen dergelijke in richting te Groningen, waarvan in het Deceinber- nommer 1874 van de Economist een beredeneerd vesslag voorkomt, dat der lezing overwaardig is. De te stichten ambachtsschool zoude voorwerpen vervaardigen uitsluitend voor ambachtsbazen, terwijl deze zich gaarne verbinden om de inrichting door alle hun ten dienste staande middelen zooveel moge lijk te steunen en te bevorderen. De benoodigde gelden zullen gevonden worden uit jaarlijksche contributiën, vrijwillige giften en subsi- dieën door verschillende corporaties en besturen te verleenen, en de opbrengst van den verkoop der vervaardigde voorwerpen. De Ambachtsschool zou zich aanvankelijk bepaleu bij de bewerking van het hout, om bij genoegzame deelneming en sympathie, zich later tot andere vakken uit te strekken. De ontwerpers hebben gemeend juist dit vak te moeten voorstellen omdat uit een statistiek van dr. Steyn Parvé gebleken was dat van de c.a. 2700 leerlingen die de Burgeravondschool bezochten niet minder dan 1200 zich op genoemd vak toelegden. Meer andere punten werden breedvoerig in de ge- dachtenwisseling behandeld en eindelijk de voorloopige commissie verzocht om ontwerp-statuten te maken die in een volgende bijeenkomst nader zouden besproken worden om daarna een definitief bestuur te benoemen dat zich met de verdere uitvoering der zaak zon belasten Goes, Maart 1875. X. Kerli- en Sclioolnieuws. Beroepen te Vlissingen ds. E. J. Magendans, tc Slijk Ewijk. Toezegging van beroep naar Eetranchement is ge daan aan ds. S. G. Geerfcsma Beckering te Kleverskerke. Bedankt voor Oosterland door den kand. P. G. Datema. Van 26 Eebr. tot en met 5 Maart 1875. Geboren: Eene dochter van D. Buselaar en B. C. Buskop. Eene dochter van E. Appels en M. C. Eombouts. Gehuwd: C. Warendorff, jm. en A. Hodde, jd. Overleden: D. Steendijk, oud circa 46 j., vrouw van J. van Dammo. B. C. Was, oud 65 j., ongeh. d. H, J. Eekelaar, oud 5 j., d.

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 3