marktberichten!" beursberichten. een woonhuis, "brieven uit holland. ADVERTENTIEN. De HERBERG en UITSPANNING HUIS, SCHUUR, ERF en TUIN, Een Woonhuis, Schuur en Erf, 3 Ares 30 Centiares TUIN, 5 Ares 10 Centiares DITO, BOUWLAND, als bevelhebber in het centrum inneemt. Bij het leger heerschte groote ontevredenheid, dat de toelage, die onder vorige besturen toegestaan was aan de sol daten die in het veld waren, thans ingetrokken is. Volgens de laatste berichten maakten de Carlisten groote toebereidselen om Pnycerda aan te vallen. Zeven bataillons Carlisten hebben den 26 met 12 stukken geschut Bilbao aangevallen en de forten Puentenuevo en Arbolancha gebombardeerd. Zij moesten hun positien verlaten, maar hebben den aanval twee maal herhaald. Het gevecht was den geheelen dag hardnekkig. De Carlisten zijn ten slotte met een aanzienlijk verlies teruggeslagen. Overigens schrijven beide partijen zich weder de overwinning toe ten opzichte van den aanval op de versterkingen bij Bilbao. De Carlisten beweren, dat de //liberalen" van Bilbao hebben beproefd een uitval te doen, maar met de bajonet zijn teruggedreven, een 40 dooden op het slagveld achterlatend. Generaal Laserna, de vroegere opperbevelhebber van liet noorderleger, is eergisteren te Madrid aangekomen. Moriones is vervangen door Bassols. Het hoofdorgaan der Spaansche radicalen behelst eene belangrijke verklaring, waarin wordt medegedeeld, dat de radicale partij zich nederlegt bij den bestaanden staat van zaken en het koningschap uit vaderlands liefde en wegens den drang der noodzakelijkheid niet zal bestrijden. In Spanje worden voortdurend kunstwerken gestolen. Na de platen van Goya te Midrid, de //St. Antonius" van Murillo en de kroon der heilige maagd uit de kapel van St. Perdinand te Scvilla, na de mater do lorosa te Grenada heeft nu een andere gauwdief uit een kerk een fraai beeldje der heilige maagd geroofd, waaraan wonderdadige kracht wordt toegeschreven. XVIII. Multatuli op 't tooneel! Dat is 't groote feit, dat hoofden en harten inneemt. Want al veronderstelt Mina Kruseman dat de helderheid der eerste en 't kloppen der laatste in de bisschoppelijke akademiesfcad helderder en vuriger is, ik verzeker u, dat in deze streken en vooral te Rotterdam heel wat gedacht, gesproken, verlangd wordt over en naar de opvoering van Vorstenschool. En geen wonder. Daargelaten dat Vorstenschool ons in kennis zal brengen met de talenten van bovengenoemde dame en haar leerling Elize Baart, is 't reeds een verkwikking dat we voor een oogenblik van dat rammelende melodrama verlost zijn, waarmee de tooneel-direktiën ons achtervolgden gedurende de laatste weken. Deze beleven dan ook moeielijke dagen. Voortdurend achtervolgd door 't spooksel dat »Publiek" heet, en aangegrepen door een ander dat zich «Kunst" noemt, trachten ze, als een stuur man tusschen de klippen, nu 't eene d.in 't andere te bezweren. Ze zijn meer te beklagen dan te veroordeelen. 't Is nog een onopgelost probleem de eischen der kunst onafhankelijk te stellen van stoffelijke middelen. En waar de kunstenaar in een spektakelstuk zich in 't hansworstenpak steken moetomdat het bureau een grooten toevoer vraagt, daar onderwerpt hij zich als de lijder, die 't snijmes ziet flikkeren. Terwijl hij zijn zoutelooze uien of dubieuse aar digheden debiteert, of met een valsche niet tot zingen gevormde stem een prozaïsch lied voordraagt, daar stemt zijn hart in met den uitroep van Multatuli: «Publiek, 'k veracht u «Publiek, 'k veracht u!" Dats des kunstenaars gedachte. «Publiek, 'k vereer u, want ik heb uw geld van noode," dat moet helaas! zijn woord zijn. Weken lang is de Twee Weezen 't onderwerp van gesprek geweest. Ruim dertig malen heeft men de Rotterdammers op dit produkt vergast. In elke keuken werd der weezen lof verkondigd en men zag u voor simpel aan zoo ge ver- klaardet ze niet te willen zien. Ik zeg met opzet zien, want hier is de mise en scène alles, de handeling, het dramatische bijzaak. Dat geldsmedend stuk werd ons ge schonken door de direktie der N. Schouwburg. Haarkollega van den Stadsschouwburg, verblind door al 't geld, schafte zich daarop ook een goudleggende hen aan. De Loods van Plymouth Hoe laat, wat de dekoratie betreft, de Weezen verre achter zich. 't Is het non plus ultra van wat met tooneelmatigen toestel in een beperkte ruimte kan opgezet worden. Hetzij echter dat de Direktie zich schaamt voor de Kunst, hetzij dat de hen niet aan 't kli maat kan gewennen, voor heden is de laatste opvoering aangekondigd. De Weezen en de Loods zijn vergeten en hebben plaats gemaakt voor Vorstenschool van Multatuli. Wie Multatuli is weet iedereen. Van Java verdreven door omstandigheden, meegedeeld in de Koffieveilingen heeft hij geruimen tijd door Europa gezworven en zich later metterwoon te Wiesbaden gevestigd. Douwes Dekker heeft den naam Multatuli beroemd gemaakt in zijn ge boorteland. Zijn rijk, onuitputtelijk vernuft, zijn origineele wijze van uitdrukking de Multatuli-stijl, zijn belezenheid en omvattende taalkennis, zijn 'meestertoon, dien we van niemand dan hem zouden dulden, dat alles en nog veel meer heeft hem een hooge plaats gegeven in de rij onzer letterkundigen en denkers. De naam van dezen grooten man zweeft thans op aller lippen. Men rekent het zich tot een eer hem van aange- zichte gezien te hebben en als een bijzondere gunst aan hem voorgesteld te zijn. Velen hebben dan ook van de gelegenheid geprofiteerd met M. kennis te maken, nu deze voor eenigen tijd te Rotterdam vertoeft om de repetitiën te leiden van één zijner Ideeën, door hem zelf betiteld: 'n paar verschillende wijzen, waarop hooggeplaatste perso nen hun roeping zouden kunnen opvatten. Zoo heeft hij dan eindelijk den dag zien aanbreken, waarnaar hij zoolang verlangd heeft: Vorstenschool is gis teren avond te Utrecht opgevoerd en wordt heden te Rot terdam gegeven door Le Gras, van Zuylen en Haspels, Direkteuren van den Kleinen Schouwburg. Vorstenschool is een drama in zes bedrijven, waarvan twee tot een zijn getrokken. Het behelst geen moord geschiedenissen, schrijft geen schitterende kostumes voor, integendeel, de mise en scène is schoon door eenvoud, en de helden of liever heldinnen bewegen zich in 't gewone leven, stijgen niet tot de hoogere sfeeren op, en wentelen zich ook niet in den modder van 't gemeene, zooals vele drama's te aanschouwen geven. Het eerste bedrijf legt al terstond het hart der hoofd- persone Koningin Louise voor ons open. We zien haar zich toewijden aan de belangen van den werkman, gepersonificeerd in Pu/", den boekdrukkersknecht, die in hare weldadigheid verschooning meent te vinden voor de grove leugens, die hij haar op de mouw spelt. We hooren daarna haar geloofsbelijdenis vervat in een monoloog van 8 bladzijden. Misschien wel wat gerekt voor een drama. Hier komt dan ook alles aan op de actrice. Aan haar dezen woorden gloed bij te zetten, ze te bezielen. Het tweede bedrijf leert ons haar gemaal kennen. Koning George is de type van den Soldaat-Koning. De nieuwe schouderbedekkingen spoken hem zoo in 't brein dat hij midden in den nacht den kleermaker ontbiedt en zijn lakeien, zelfs zijn eersten minister, tot ledepoppen ge bruikt om 't effect van 't nieuwe model waar te nemen. Deze nacht van studie wordt voortgezet met een geïmpro viseerd leest van enkele intiemen, waarop 't lustig toegaat, maar dat niettemin misbruikt wordt om den koning in de verte te doen gevoelen dat men aan de trouw zijner gemalin twijfelt het begin der intrigue. Deze wordt, hoewel zeer duister, voortgesponnen in het volgende bedrijf. Terwijl Louise en de koningin-moeder in 't prieel eener geringe boerenwoning zich met wat room verfrisschen, hooren we van een paar heeren, die deel van een jachtgezelschap uitmaken, hoe de een 't zal aanleggen een post bij de domeinen te krijgen, en van een ander paar hoe men een opgegeven minister nog kan bezigen om een schandaal te verwekken. Dat laatste echter is in zeer geheimzinnigediplomatieke vormen gehuld, waardoor heen het publiek niet gemakkelijk tot de kern zal door dringen. Volgt nogmaals een alleenspraak der koningin van den zelfden omvang als in 't eerste bedrijf, de politieke par tijen tot uitgangspunt hebbende niet bijzonder dramatisch. Het vierde bedrijf toont ons in zijn eerste gedeelte den dronken weduwnaar Puf, wiens kind door Hanna de zuster eens werkmans wordt verzorgd. Dezen Puf is door een groot heer wijsgemaakt dat Hanna den laatste met bijzon dere onderscheiding behandelt, op haar kamer na zonsondergang. Puf vertelt dat aan Hanna's broeder, die daarop na een heftige scène belooft de zaak te onderzoeken. Terwijl in de tweede afdeeling de koningin met haar hofdame een bezoek brengt (incognito) aan Ilanna, treedt Hei-man binnen, en deelt aan Hanna mee, dat de beschul diger Graaf van Weert heet, dien de wereld noemt vriend der koningin, en dat Hanna nu daar voor haar tot bliksemafleider dient. Het laatste bedrijf toont ons dat de hoofdschuldige van Huisde, de minister is, die 't praatje heeft rondgestrooid om van Weert te dwingen 'tot de bekentenis, waar hij dien avond heeft doorgebracht. Hij had n.l. met de koningin en de koningin-moeder statistiek bestuurdeerd. Louise spant zelf de vierschaar. Ze is groot in 't straffen, 't Stuk eindigt met de verzoening der hooge personen. Er is in Vorstenschool veel schoons. De te lange alleen spraken niet geteld, kan 't vooral in 't tweede, vierde en laatste bedrijf de aandacht boeien en effect maken. Edoch, iets anders is ?t een drama bij de studeerlamp te lezen, en iets anders is 't datzelfde drama te hooren voordragen. Eerst na de opvoering zal het drama als drama kunnen geoordeeld worden. Ik wil daarmee een paar dagen wach ten a.s. Donderdag hoop ik bij de 2de opvoering van de partij te zijn en u daarna mijn bevinding te melden. 2 Maart '75. V. KLei'k- en Hchool nieuws. Bedankt voor Vlissingen, door ds, J. Eigeman, te Delftshaven. Zondag heeft dr. Nik. Beets, te Utrecht in de voormiddag-godsdieutoefening afscheid genomen van zijn gemeente. Den 16 Mei. a. s. houdt dr. Beets als hoogleeraar zijn inaugureele oratie. Marktprijzen der Meekrap te Zierikzee, van den 4 Maart 1875. Teelt 1874. Per 50 Nederlandsche ponden Twee en een, lste kwaliteit blank f 16,50 a 17, Twee en een, middelbare dito - a Twee en een, mindere dito a Een en een, lste kwaliteit blank -16,50 a 17, Een en een, middelbare dito a Een en een, mindere dito a Onberoofde, lste kwaliteit blank - 16,a 16,50 Onberoofde, middelbare dito a Onberoofde, mindere dito a Mullen - 3,a 3,50 Middelbare dito a Marktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van den 4 Maart 1875. Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zierikzee, van den 4 Maart 1875. Boter laagste koers 0,65 per 5 ons. hoogste - 0,70 5 Kip-Eieren laagste koers - 0,80 per 25 stuks. middel - 25 hoogste - 0,85 25 De Ned. Mudde. De Ned. Mudde. Jarige Tarwe f-~ Haver Nieuwe dito - 8,25 Paardenboonen Zomertarwe - 8,25 Witte boonen Rogge - 6,50 Bruine dito Maartsche Gerst - 6,- Groene Erwten Winter-Gerst - 6,50 Kleine dito Zomer dito - 5,75 f 4,50 - 8- - 13,50 - 11,— - 12,- - 10,50 PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 4 Maart 1 8 75. Cert. Nat. Schuld. 2»/» pCt. dito dito 3 dito dito 4 dito Stad Rotterdam 3 dito Rotschild. 2'/» Obligatien, 1867/72 3 dito Binnenl. f 6250 3 dito 1250 en f 2500 3 Obligatiën 1853/69 3 dito 185663 3 Obl. Hope Co. 1798—1861 5 Bew. Ins. m. Coup. 6 S. 1855 5 Obligs. a f '1000,1866 5 dito a 100,— 1860 4i/a Cert. bij Hope fy- Co. 1840 4 Obligatiën-Leening 1867/69 4 dito '1859 3 Staatsleening 1864 5 Obl. in papier Mei en Nov. 5 Febr.-Aug. 5 dito in Zilver Jan. en Juli 5 April Oct. 5 Aand. Pr. Leen. fl. 100 1864 Italië, Bew. Inschr. met Coupon 5 Turkije, Obl. Alg. Schuld 1865 5 N.-Amenka, dito Mei. Nov. 1885 6 Brazilië, dito 1865 5 Mexico, dito 1851 3 Nederland België, Spanje, Portugal, Rusland, Oostenrijk, f pót. f pCt. 613/4 733/4 Mulu 91V4 21»/* '161/2 46 is/lf lÖÏ3/4 88i/» 1011/4 321/8 3141/» Ö19Ï16 6D/8 65 w/1B 651/» 1441/, 4Ï5/1g 98i/a 96 Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 Baltische dito 3 Russische Spoorw. Poti Tillis d°. f 1000, 5 dito Jelez-Orel f 1000 L1868 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. Zuid-Ital. dito 3 dito Illin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. P R IJ Z E N Metalliek f 21,72- Dito Nationale 22,95 Div; Eng p. 11,50 2531/, 1432 ,100 pCt 150 97 VAN COUPONS. I Rus. Z.-R. f 313/4 Amer. Dollars «2,37 I Papier 2,05 i De Notaris Mr. J. MOOLENBURGH te WjJ'Jl Zierikzeezal, ten verzoeke van P. KROON te Zonnemaire, in de herberg van J. Pols aldaar, op IVIaandag- den S Maart e.k.9 des namiddags om 3 ure, publiek presenteeren te verkoopeu ERF en GEVOLGEN, staande en gelegen op het dorp Zonnemairekadaster Sectie A No. 214, groot 01 Are 75 Centiares. Inmiddels uit de liand te koop, te bevragen bij den Eigenaar en bovengenoemden Notaris. De Notaris Mr. J. MOOLENBURGH te Zierikzeezal, op Vrijdag' den Maart e.k.9 's voormiddags te II ure, ten verzoeke en in de herberg van JACOB LAB AN te Capellegemeente Nieuwer kerk, publiek presenteeren te verkoopen door den Verkoop er bewoond, bestaande in groot 12 Arcs 80 Centiares, kadaster sectie L, nis. 369, 370 en 371. slaande en gelegen te Nieuwerkerkgroot 01 Are 14 Centiares, kadaster sectie M, no. 423. gelegen aan den Molenweg, onder Nieuwerkerk, ka daster sectie M, no. 717. gelegen in Krabbenhoek, onder Nieuwerkerkkadaster sectie P, no. 6, en 4 HECTARES 08 ARES 25 CENTIARES gelegen in den polder //de Vier Bannen" onder Ouwerkerk en in //den Zuidpias" onder Nieuwerkerk, kadaster sectie B, no. 105 en sectie L, nis. 115, 116 en 361, alles breeder bij biljetten te omschrijven. De GOEDEREN zijn inmiddels uit de hand te koop 5 te bevragen bij den Eigenaar en genoemden Notaris.

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 3