Binnenland. Buitenland. openbare Gezondheids-Commissie in deze gemeente, strekkende dat zij zich inet de voorgestelde wijziging niet kan vereenigen omdat eene Gezondheids-Com missie moet geacht worden niet te kunnen bestaan zonder een voldoend en bepaald aantal geneeskundigen en mitsdien adviseerende om het voorstel tot wijziging niet aantenemen. Wordt besloten de beslissing hierop aan te houden. De rekening der Kamer van Koophandel wordt gesteld in handen der heeren Koole, Mr. Moens en Ochtman tot onderzoek en rapport. Het verslag van tie commissie van administratie voor de gasfabriek en straatverlichting te Sneek wordt ter visie van de leden gelegd. Hierna wordt de vergadering gesloten. ZIERIKZEE, 5 Maart 1 S 7 5. Zierikzee, 4 Maart. Dat we sedert vele dagen fijn koud weer hebben, wie zijn neus even in cleu wind steekt, kan 't ervaren; 't is weer winter op nieuw. Toch zijn we 't niet eens met hen die be weren dat we nu, voor 't eerst sinds vele jaren, weder eens //zulk een ouderwetschen winter hebben." Wij hebben persoonlijk niet veel ondervinding van ouder- wetsche winters; maar als wij nagaan wat weerover gelezen hebben dan komen wij tot 't besluit dat er twee soorten van ouderwetsche winters zijn te onder scheiden: le die vroeg beginnen, lang duren en streng zijn, en 2e die heel iaat beginnen en dan ongewoon streng zijn. Zoo zijn er voorbeelden van winters dat 't ijs van November tot April in 't water lag, zoodat ten slotte niemand meer ging schaatsenrijden, daar ieder er volkomen van verzadigd was. Ook van win ters die in het laatst van Februari begonnen en tot Mei duurden. Wat we thans hebben is fijne, droge kou met veel wind doch geen strenge vorst en daarbij voelbare werking van de zonnestralen en uitstra ling der warmte uit den grond. Van daar slecht ijs en hier en daar zelfs in 't geheel geen ijs. 't Schijnt dat we onder den invloed verkeeren van een lucht stroom die in 't Noord-Oosten door groote koude afgekoeld is doch die vermoedelijk niet lang meer zal aanhouden, en 't laat zich haast voorzien dat, als de wind eens wil omslaan, we spoedig de lentelucht zullen kunnen inademen. Zierikzee, 5 Maart. De //Vorstenschool" is op gevoerd. Uit deu hierna volgenden //Brief uit Holland" zullen onze lezers zieu dat zij een verslag te wachten hebben berustende op de eigen waarneming van onzen gewaardeerden medewerker. Voor 't oogenblik con- stateeren we das enkel dat ofschoon de stemmen dei- verslaggevers van de onderscheidene groote bladen eenigszins uiteenloopen, men toch vrij algemeen van gevoelen is dat //Vorstenschool" meer een uitstekend schoon letterkundig product is dan een voor 't tooneel geschikt werkdat de rol van Louise door Mina Kriiseman niet volmaakt is gecreëerd (Waarom werd dit ook geëischt?), dat ten deele haar krachten daar voor te kort schoten, maar dat de geheele rol wellicht buiten den kring der metischelijke krachten ligt dat anders Mina Kriiseman prachtige momenten heeft gehad en onmiskenbaar ver boven 't gewone peil der actrices staatdat Elize Baart zeer goed de rol van Haniia heeft vervuld en dus haar sporen heeft verdiend, passez-nons le mot; terwijl eindelijk de mannenrollen onberispelijk schijnen gespeeld t.e zijn, en Multatuli, jammer genoeg, te ongesteld was om al 't wicht zijner behaalde lauweren te torschen. Den 1 Maart hebben de heeren mr. B. M. de Jonge van Ellemeet, als rechter, en mr. C. W. J. J. Pape als subst.-ofïic. bij de rechtbank te Zierikzee, de ge vorderde ambtseeden afgelegd voor het prov. gerechtshof te Middelburg. Bij de op 4 Maart 1875 door de Commissie der grindwegen in Schouwen gehouden aanbesteding van liet leveren van 700 kub. meters onderhoudsch grind, is aannemer geworden, de minste inschrijver, Gornelis Bakker Wz. te Sliedrecht voor 2,68 per kub. Meter. Dinsdag gaven de leden van de Tweede Kamer der Staten-Gcncraal ter cere van hun president, deu lieer Dullert, in het Hotel de l'Europe een groot diner, uit 70 couverts bestaande. De lieer Grashuis te Leiden, die dezer dagen een zeer onbeduidend verkiezings-manifest heeft verspreid, publiceert thans in de dagbladen, dat hij in Juni bij de stembus te Gouda tegenover den heer Kuyper wenscht te staan. V%d. Bij kun. besluit van 1 Maart is aan spoorwegmaat schappijen verboden kaartjes te laten ophalen, zoolang de trein nog in beweging is. De Doryphora of Colorado-Kever. In een Belgisch weekblad leest men omtrent bo vengenoemd insekt liet volgende //De Zwitsersche, Oostenrijksciie en Belgische gou vernementen hebben een strengen maatregel genomen door het aannemen eener wet van wering der Arae- rikaansche aardappels, aangetast of geplaagd door het Colorado-beestjedoch de Entomoloyisten (insekten- kenuers) van die wijze gouvernementen zouden ten minsten moeten weten dat liet insekt op geencrlei wijze de knol aantast of plaagt, maar zich slechts gedurende den zomer in het loof of de bladeren verschuilt en ophoudt, en dat de kansen van het met de aardappelen uit te voeren, zoo bijna gelijk staan met die van eeuen neger-planter met de balen katoen te verzenden. Men moet opmerken dat de Doryphora zoowel in Texas bestaat als in de Noordelijke Staten van Ame rika, en dat wij van daar sedert de vorige eeuw katoen, buffelhuiden en zoovele andere koopwaren verkrijgen. Ongetwijfeld zouden wij dus het boven genoemde beestje sedert lang in onze streken aange troffen hebben, indien onze luchtgesteldheid dienstig ware geweest tot zijne verspreiding. Spoorweg-Ongeluk. Zaterdag 1.1. des morgens omstreeks zeven ure, is in het zuidelijk gedeelte van deze stad de nachttrein van Chicago, op de Chicago Michigan Lake Shore Spoorweg, gederailleerd, tengevolge waarvan de loco motief, tender en goederen-wagen vernield werden. De machinist John VV. Anderson is onmiddellijk ge dood, terwijl de stoker Walter Cunning, hoewel hoogst ernstig gekwetst het leven zal behouden. Het ongeluk had plaats aan de kromming rond eene hoogte, en werd veroorzaakt door een spoorstaaf, die zoodanig gebroken was dat het veel geleek op een beweegbare staaf bij een wisselspoor. Nadat de locomotief uit het spoor was geraakt, ging zij nog 300 a 400 voet den weg langs, waarna zij van de bedijking, die al daar van twaalf tot vijftien voet hoog is, nederslorte. De goederen- en expres-wagen volgde, en viel boven op de locomotief en tender. De twee passagiers-wagens hoewel uit het spoor geraakt zijnde, bleven op korten afstand van den rand van den dijk staande, waardoor het leven van vele menschen waarschijnlijk mocht ge spaard blijven. Ouder de Hollanders die op den trein aanwezig waren, bevonden zich mr. F. van Driele en P. Steketee, van Grand Rapids en de oude weduwe. Borreiularnme van Grandville. Geen der reizigers hoewel vreeselijk ontsteld, heeft bij dit treurig spoor weg-ongelukeenig letsel bekomen. Fran k r y k. In de Nationale Vergadering is Maandag met groote meerderheid van stemmen herkozen als president Buffet de benoeming geschiedde vóór zijn terugkomst en moet dienen als bewijs van vertrouwen en tevens tot nitnoodiging om zich de opdracht tot vorming van een nieuw kabinet te laten welgevallen. De gematigde rechterzijde stemde met de meerderheid, wat opmer king verdient, omdat Buffets naam het symbool is van de nieuwe staatkunde; de uiterste rechterzijde stemde daarom tegen. Men verwacht, dat lieden Buf fet zijn besluit zal bekendmaken en aan het werk gaan voor het nieuwe ministerie. In dat geval moet een nieuwe presidentsverkiezing plaats hebben, waarvoor de linkerzijde heeft gesteld Casirair Périer, terwijl de Broglie Kerdrel wil en daarmee voortzetting van zijn bekende staatkunde. Eerst deze verkiezing zal ons derhalve kunnen doen oordeelen of alleen de vorm veranderd is of ook het wezen van de regeering. Het rapport over het comité voor het beroep op liet volk wordt nog steeds druk besproken, en de in druk is niet in liet voordeel van de Bonapartisten. De keizerlijke bladen hebben 't druk met tegensclirijven ook spreken zij het bericht tegen van een leening door de keizerin aangegaan voor bekende plannen; Ongelukkig voor de partij vat men tegenspraak hier steeds als minstens halve bevestiging op. Engeland. In liet Engelsche Lagerhuis heeft prof. Fawcett een voordracht ingediend, volgens welke de, kindereu in landbouwdistricten even lang de school zullen moeten bezoeken als die in fabrieksdistricten. Volgens de wet van 1S73 konden de ouders op de dorpen huil kinderen vroeger van de school afnemen dan de fa briekarbeiders in de steden. Het voorstel wordt on dersteund door Lord Cavendish, en men verwacht een rede van Forster, het orakel van 't parlement in onderwijszaken. De kleingeestige politiek van sommige Eugelschen betreffende het toelaten van vreemdelingen als kapi teins en stuurlieden op de Engelsche handelsschepen wordt door den minister van koophandel, den heer Adder ley, niet gedeeld. Zelfs waren er volgens hem vreemdelingen benoemd tot officieren bij de marine van Engeland. Duitschland. In den ministerraad, welke den 27 Febr, gehouden werd en door Bismarck gepresideerd, is over maat regelen beraadslaagd, welke genomen zouden worden ingeval de bisschoppen de jongste encycliek officieel mochten afkondigen. De minister van eeredienst moet reeds een begin gemaakt hebben met de katholieke onderwijzers en ambtenaren van zijn departement, om van hen een ondubbelzinnige verklaring te eischen, of zij aan liet in de pauselijke encycliek vervatte voorschrift tot ongehoorzaamheid aan de wetten gevolg geven, of de autoriteit van den staat erkennen willen. De fabriek van papieren kleedingstukken, die te Leipzig werd opgericht in 1870, is een der grootste in Duitschland. Zij levert thans kragen, manchetten en halfhemden op maat. Dagelijks kan zij 400,000 kragen en halsboorden, 100,000 manchetten en 30,000 halflieinJen afleveren. Aan 150 vrouwen en 50 mannen verschaft zij arbeideen stoommachine drijft dn ver schillende werktuigen, waarop in 1873 ongeveer 350,000 kilo carton werd verwerkt, waaruit 20 raillioen kragen en 5 millioen manchetten en halfheinden werden ver kregen. De verzending der papieren artikelen geschiedt naar alle landen, zelfs naar Japan en Zuid-Amerika. Oostenrijk -Hongarij e. De vereeniging van vrienden der letterkunde te Weenen heeft de volgende prijsvraag uitgeschreven Aan welke voorwaarde moet de roman, wat zijn vorm en inhoud aangaat, beantwoorden, om onder de hoogere kunstsoorten gerekend te mogen worden, en welke romans, sedert 1848 uitgekomen, voldoen aan die vereischten De prijs zal 100 Oostenrijksciie guldens bedragen. De r.ieuwe Hongaarsche president-minister Wenck- lielm heeft zijn program uiteengezet in een vergadering van de Deak-partij en deze heeft daarop besloten zich plechtig met het linkermidden te vereenigenals voorbode van toekomstige oneensgezindheid werd er echter bijgevoegd, dat zij zich het recht voorbehield in sommige zaken een eigen opinie te doen gelden. ITet program is bestreden door Sennyey, een gcduchten tegenstander. In het Huis der Afgevaardigden heeft de minister van justitie op de interpellatie betreffende het schrijven van den president van liet hooggerechtshof, den heer Hein aan Wiitman geantwoord en gezegd, dat die brief een vertrouwelijk schrijven was, dat niets ver- oordéelenswaardigs bevatte. De regeering is doordrongen van de overtuiging, dat het noodig is de onaihanke- lijkheid van liet rechterlijk ambt te besehermen. Of de heer Hein zijn bevoegdheid is te buiten gegaan, daarover zou de daartoe aangewezen senaat van het oppergerechtshof hebben te oordoelen, en de regeering zou niet talmen diens aitspraak bekend te maken. Spanj e. Betrekkelijk den Carlistischen opstand is in de laatste dagen weinig belangrijks openbaar geworden. Wat aan het licht is gekomen, bevestigt, dat de vijande lijkheden te Bilbao van weerszijden met groote kalmte gevoerd worden. In Guipuzcoa daarentegen, om de door Lorna bij de Orio ingenomen stellingen, wordt voortdurend slag geleverdUzurbil wordt zonder ophouden bedreigd. Men verwachtte, dat het legercorps van Lorna versterking zal moeten ondergaan, daar de Carlisten al het mogelijke zullen in het werk stellen om de posiliën, die door den generaal worden inge nomen, te hernemen. Die stellingen werden van veel gewicht beschouwd, daar zij de toegangen vormen tot de landstreek waar de Carlisten hunne voornaamste magazijnen, hunne arsenalen en hunne wapenfabrieken hebben, terwijl zij, wat niet het minst zegt, de Car listen van de zee afsluiten, die hun, onder allerlei vorm zooveel hulp bracht. De economische toestand der Carlisten wordt intus- schen als zeer ongunstig afgeschilderd. De grondbezitters op het platte land, die in Januari 1874 25 pet. van hunne inkomsten als oorlogsschatting moesten op brengen, werden dit jaar genoodzaakt 50 pet. uit te betalen. Moriones had zijn hoofdkwartier verlegd van Puenta la Reina naar Obanos. Het schijnt voorts, dat men begonnen is met Cirauqui te beschieten, dat door de stellingen van Lacar en Lorca gescheiden is van Estella en ongetwijfeld iti handen der koninklijken zal vallen. Nog altijd denkt ineu, dat de Moriones zal afreizen, ten einde zijn opperbevel over te geven, maar met zekerheid is daarvan nog niets bekend. Overigens zijn er belangrijke verplaatsingen geschied. De bevelvoerende generaal van het noorderleger Lazerna is tot aide de camp van den koning benoemd. Generaal Primo de Rivera, bevelhebber van het tweede leger corps, is tot kapitein-generaal van Nieuw-Castilie benoemd en in het opperbevel vervangen door den generaal José Echevarria. De bevelvoerende generaal van het leger in het centrum, generaal Quesada, is overgeplaatst naar het noorderleger. om Lazerna te vervangen, terwijl generaal Echague thans zijn plaats

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 2