Buitenlands ch. Overzicht, gehad van belangstellenden daartoe uitgenoodigd dooi de heeren van Campen, Ochtman, de Koning, A. en W. de Beste, Buitendijk en van de Weert, met het doel om plannen te beramen tot het stichten van een ambachtsschool. Later hopen wij hier omtrent iets meer te kunnen mededeelen. Het nieuwgebouwde stoomschip //Groningen" is van Botterdam te Vlissingen aangekomen om van daar den 6 Maart naar Indie te vertrekken. Z. M. heeft benoemd tot rechter in de arr.-rechtbank te Botterdam mr. L. U. de Sitter, thans rechter in de arr.-rechtbank te Sneek. Donderdagavond is mej. Elize Baart te Breda op getreden voor een wel klein publiek, doch dat uitermate voldaan was over hare voordracht. De Minister van Financiën brengt in de St.-Ct. ter keunis van belanghebbenden, dat in de maand April a. s. te 's Gravenhage een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van personen, die wenschen te llingen naar de betrekking van klerk bij de rijkstelegraaf. Nadat den 17 Juni 11. op de algemeeiie vergadering van het Nederlandsch Schoolverbond het beginsel van algemeenen leerplicht was aangenomen, werd aan eene commissie opgedragen het formuleereu van eenige punten, die bij eventuëele invoering van den leerplicht in een daartoe strekkend wetsontwerp zouden behooren te worden opgenomen. Die commissie, bestaande uit de heeren mr. B. C. Nieuwenhuijs, P. Boraijn, mr. B. H. Pekelharing, W. J. F. Meiners en dr. F. G. B. van Bleeck van llijsevvijk, heeft thans aan die op dracht voldaan en in een belangrijk rapport hare denk beelden neergelegd. Naar hare meening zal eene wet op den leerplicht moeten rusten op de volgende grondslagen 1. Verplicht lager onderwijs vau het 6e tot het 13e jaar, met opdracht aan de gemeentebesturen om oiider goedkeuring van Gedep. Staten de schooluren en vacantiën te regelen. 2. Verplicht herhalingsonderwijs voor allen die geen uitgebreid, lager, middelbaar of hooger onderwijs ge nieten, van het 13e tot het 16e jaar. 3. Het onderwijs, op wettig erkende scholen genoten, wordt als voldoende beschouwd. Op huisonderwijs is een bijzonder toezicht noodig. 4. Het toezicht wordt uitgeoefend door geheel on afhankelijke personen, buiten alle betrekking tot ge meentebesturen en schoolcomraissiën, en dus door speciale rijks-ambteuaren. 5. Het rijk wordt verdeeld in districten van 300,000 zielen en in ieder district een 'ambtenaar door den koning te benoemen, belast met de uitvoering van de wet op den leerplicht. 6. De straf, welke ouders of voogden kan opgelegd worden, bestaat in boete ot subsidiaire gevangenisstraf bij herhaling, binnen het jaar te verhoogen en bij voortdurende herhaling, gevolgd door ontzegging der burgerschaprechten. In de dagbladen werd voor eetiige dageri verhaald dat te Eibergen een klein kind door een varken ver slonden was tijdens de ouders afwezig waren. Thans is gebleken dat dit bericht onjuist is geweest wegens een kleine verwisseling der handelende personen. De zaak is zoo dat niet het varken het kind heeft opge geten maar het kind heeft in gezelschap met de ouders het varken opgegeten. Zaterdag betrapte de politie op de markt te Boerraond een boerenvrouw, die een groote kluit boter te koop aanbood, waarin bij onderzoek werd gevonden een keisteen, wegende meer dan één kilogram. De vrouw liep ijlings weg en liet alles in den steek. Aan de berichten nit Ned. Indie loopende tot Batavia 21 Januari ontleenen wij 't volgendeDe gezondheidstoestand in Atchin begint aanmerkelijk te verbeteren. Er heerschen voornamelijk galkoortsen, maar de herstelling volgt nog al spoedig eu het ge tal zieken is niet meer zoo onrustbarend groot. De sporen der overstrooming zijn bijna geheel op geruimd aan het herstel der bruggen wordt ijverig gewerkt. Van Pinang wordt een schip gewacht met een lading dwarsliggers voor de spoorbaan naar de kust, later zal dat schip ook de noodige rails van Singapore halen. De bouw van den vuurtoren op Poeloe Bras vordert snel. Aan den bouw van het ijzeren lioofd te Oleli-leli zal eerlang begonuen worden. Door de overmeestering der sterkten van Longballa is de positie van Kotfa Badja aanmerkelijk versterkt. Er is bij die gelegenheid ernstig gestreden eu, dit in aanmerking genomen zijn de verliezen door de onzen- geleden niet groot ofschoon 't half bataljon no. 10 nog al geleden heeft. Op Java hebben zich, in de residentie Madioen, weder gevallen van cholera voorgedaan. Ter Westkust van Soematra had de cholera opgehouden. Door den kommt. der zeemacht en chef van 't Marine dept. in Indie is de luit. ter zee 2e kl. L, G. Kakebeke overgeplaatst van Zr. Ms. stoomschip //Pon- tianak" naar de //Baiula"; en de adelborst le kl. W. J. de B mij lie van de //Citadel van Antwerpen" naar de //Pontianak." Meermalen hebben we in onze buiteuiandsche be richten de aandacht gevestigd op het beruchte monster spoorweg-proces Ofenheim dat de rechtbank te Weenen zoolang heeft bezig gehouden en waarin zoovele en ook hooggeplaatste personen betrokken waren. In de laatste dagen was er een schorsing iu de behandeling van deze zaak gekomen, schijnbaar wegens ziekte van deu president der rechtbank, baron Wittman, doch waaromtrent allerlei geruchten liepen. Thans is de zaak opgehelderd eu liet proces is tevens j.l. Zaterdag geëindigd met de vrijspraak van den lieer Ofenheim door de jury. Buiin een week geleden werd de president Wittman door den voorzitter van het oppergerechtshof, den lieer Hein, aangeschreven wat strenger de waar digheid der rechtbank te handhaven tegenover den beschuldigde en diens advocaat, omdat dezen zich in de verdediging een toon veroorloofden, die volgens inzicht van den heer Plein niet kon worden geduld en aan den eerbied voor de justitie te kort deed. De verdediger had n.l. het vermoeden uitgesproken dat het geheele proces een gevolg was van het drijven van zekere hooggeplaatste personen. De uitwerking van dit schrijven van den heer Hein is geducht geweest. De president Wittman was er, letterlijk gesproken, zoo kapot van dat hij er ziek van werd. Er werden ophelderingen gevraagd, niet het minst door de pers en door de publieke opinie. Algemeen was men van oordeel dat de heer Hein een ongeloofde pressie op de rechters en vooral op de jury wilde uitoefenen, temeer omdat zijn brief daarop vóór de laatste zitting bekend werden men was nu, heel natuurlijk, geneigd tot het vermoeden dat de heer Hein onder hooge impnlsie gehandeld had. Verscheidene dagen duurde deze crisis; toen kwamen de ophelderingen. De heer Hein verklaarde in een open brief dat hij met de aanschrijving aan den heer Wittman geenszins buiten zijn bevoegdheid was gegaan, ofschoon hiertegen kan aangevoerd worden dat hij dan niet officieus, zooals geschied is, maar officieel had moeten schrijven. De hooge regeering verklaarde dat zij volstrekt vreemd was geweest vau al 't gebeurde. Op een interpellatie iu het parlement had zij daarom ook eigenlijk niet kunnen antwoorden. En het einde van de historie is geweest dat de spoorwégbaron is vrijgesproken, vast tot groot genoegen van menig lid van dezen nieuwen adel. Garibaldi's verblijf te Bome blijft een voortdurende triomf. De geschiedenis dezer dagen zal eenmaal een schoone bladzijde vullen in de historie van Italië. Na 't veelbewogen leven van den edelen volksman en vrijheidsheld moet het voor hem een zoet genot zijn onder zulke omstandigheden de gast der burgers van de eeuwige stad te zijn. En gelijk zijn geheel verleden is gewijd geweest aan de volvoering van grootsche ontwerpen in het belang van zijn vaderland, doch waartoe beroep op het geweld der wapenen steeds het eerste en laatste geweest is, zoo vangt hij nu als 'c ware een nieuw tijdperk van zijn leven aan evenzeer van grootsche plannen vervuld, doch die van meer vreedzamen aard zijn. De kanalisatie van den Tiber, de drainage van de Campagna, de verbetering van den gezondheidstoestand van Bome en de opening van nieuwe bronnen van welvaart door de ontginning van een sinds eeuwen bedorven landstreek, voorwaar dat zijn grootsche zaken. Het doet ons vaderlandscli gemoed goed dat wij hier in 't voorbijgaan kannen aanstippen dat reeds op het einde der 17e eeuiv de Hollandsche water bouwkundige Meijer door het pauselijk gouvernement werd uitgenoodigd om naar Italië te komen en plannen te ontwerpen tot verbetering van de Tiberbedding. Meijer voldeed aan die roeping; te Bome gekomen stelde hij 't noodige onderzoek in, en ontwierp de plannendoch hij ondervond van de Italiaansche in genieurs zooveel tegenwerking dat hij slechts een be scheiden deel der beraamde werken heeft kunnen uitvoeren. Er bestaat nog een door hem uitgegeven werk met platen over zijn arbeid en plannen, door hem zelf uitgegeven In Frankrijk nemen de zaken inderdaad een ver- rassendeu loop. 't Heeft er haast den schijn van alsof het rijk der kuipers voor de monarchie uit is, en de republiek wezenlijk zal worden gevestigd. Opmerkelijk is liet dat de regeering sinds eenigen tijd haar bonapartistische sympathieën schijnt te hebben afgelegd. Te Parijs moeten zelfs de platen-verkoopers aangezegd zijn de portretten vati leden der ex-keizer lijke familie van de uitstallingen voor de glazen weg te nemen. Dit zegt veel, al is 't ook schijnbaar een kleiuigheid. Men moet daarbij bedenken hoeveel pro paganda door de bonapartisteu gemaakt wordt met zulke afbeeldingen, in den vorm van albumportretten, prentjes en penningen. Dat de legitimisten thans staan voor het feit der verbroedering van de orleanisten met de republikeinen hebben zij zich zelf te wijten. Het orlcanisine heeft altoos, ofschoon dan ook niet steeds iu zijn voordeel, getracht zich te schikken naar den drang der omstandigheden; de legitimiteit heeft dit nimmer gedaan en daardoor zal zij zich op den duur onmogelijk maken en ten slotte uitsterven. Voor een constitutioneele monarchie is in Frankrijk nog verwachting, 't zij dan voor het koningschap of voor 't keizerrijk, maar 5t rijk van 't middeleeuwsche absolutisme zal toch in Frankrijk wel voor goed uit zijn het laat zich niet veronderstellen dat zulk een natie als de Fransclie een eeuw voor niet zou hebben geleefd, en dan nog welk een eeuw Spanje, misère! Maar 't schijnt dat de Spanjaarden dat zoo willen. Tegenover de Carlisten maakt de nieuwe koning eeu droevige figuur. AI de schoone kansen die men gesteld had en die ook werkelijk maar voor 't grijpen schenen, gaan één voor één weg; zij zijn reeds vervlogen. Beeds is ook, om de kroon op den onspoed van Alfonsus te zetten, het gerucht uitgestrooid dat er een aanslag op zijn leven ge pleegd was. 't Gerucht is gebleken onjuist te zijn, hoewel toch de dagen van Alfonsus gevaar hebben geloopen, daar hij op 't punt geweest is van te stikken in den kolendamp van een paar kachels, d. w. z. Spaansclie kachels, zijnde komforen zonder pijpen. Inmiddels klagen de Protestanten in Spanje steen en been over de vervolgingen die aanstaande zijn als de regeering uitvoering wil geven aan de nieuwe wetten op den eeredienst. Werkelijk zal in dit geval die vervolging niet uitblijven en zal de betuiging van Alfonsus bij zijn komst te Madrid, dat hij de vrijheid van godsdienst zou handhaven nog vrij wat erger zijn op te vatten dan als een ijdele phrase. Door het nieuwe decreet van den 10 Februari toch worden o. a. al de huwelijken van personen die vroeger priester geweest zijn, ontbonden en nietig verklaard, terwijl over de huwelijken van andere niet-katholieken en, zooals 'L in 't decreet heet, //slechte katholieken" eigenlijk een onteerend vonnis wordt uitgesproken. Deze en meer andere niet onduidelijke blijken van den geest van reactie die de tegenwoor dige bewindsmannen in Spanje bezielt en die zich nu het eerst openbaart op kerkelijk gebied, hebbeu aan de vertegenwoordigers der Protestantsche kerken te Madrid aanleiding gegeven zich te wenden tot de gezantschappen van Duitschland, Engeland, Ne derland, Zweden, de Yereenigde Staten en Zwitserland, met een uitvoerige memorie, waarin zij de aandacht op hun hachelijke positie vestigen. In Engeland spreekt men weer veel over de nieuwe brochure van den voormaligen Engelschen premier, het Vaticanisme getiteld, die in deze week te Londen het licht heeft gezien en weer een verbazenden opgang schijnt te zullen maken. Op nieuw poogt Gladstone te betoogen, dal Bome aan de grootste helft der Christenheid den oorlog heeft aangedaan, en dat iu Engeland in het bijzonder de Katholieken zich de hun verleende emancipatie onwaardig hebben betoond. Volgens een Londensche depêche aan de Köln. Ztit. heeft de Britsche regeering, toegevende aan een sedert geruimen tijd gedaan verzoek der Italiaansche regeering, afgezien van het recht tot bescherming der Engelsche, Schotsche en Iersche colleges van de propaganda le Bome. Dat dit den pausgezinden zeer mishaagt, ligt voor de hand. Zooals bekend is werd vroeger gemeld dat Engeland geweigerd heeft deel uit te maken voor de zooge noemde menschenleveude oorlogs-conferentie te Peters burg. Prins Gortschakoff heeft thans op Engelaiuls bedenkingen het volgende geantwoord //Onze doorluchtige meester is gevoelig over de wijze waarop lord Derby de humane gedachte waar deert, welke hem heeft bezield toen hij de Europeesche gouvernementen opriep, om zich gemeenschappelijk te verstaan met het doel tot liet opsporen van de mid delen, welke zooveel mogelijk de wreedheden van den oorlog kannen verzachten. z/Z. K. M, betreurt te meer het besluit van het gouvernement van H. B. M. om niet aan de beraad slaging deel te nemen. Het ware wenschelijk geweest, dat de steun eener groote natie als die van Engeland zich deed gelden in eene enquête, wier doel haar sympathieën scheen te hebben gewonnen. //ITr. Ms. regeering is alleen rechter over de mo tieven, welke het deze onthouding voorschrijven. Het voegt ons niet daarover in polemiek te treden. Maar daar de depêche van lord Derby een oordeel bevat over de gezichtspunten en handelingen van de Brus- selsche conferentie, zoo heb ik het niet noodig geacht eenige opmerkingen omtrent onze ziensivijzedaaromlrent te maken. Zij zijn vervat iu bijgaande nota, van welke U. E. gemachtigd wordt aan den secretaris vau staat van H. B. M. afschrift te laten even als van de tegenwoordige depêche".

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 3