KAM. llerikzee. ilIZIISil COllltï 8ste jaargang. iAD Feuilleton. van Woensdag Februari 1875. VOORUITGANG. ADVEBTENTIEN: '.ent. Huwelijks-, Geboorte- en van 16 regels 60 cent. -oregels, mits contant betaald, 25 ct. den uitgever II. LARENMAN. Buitenland. F r a n k r ij Ie. De crisis in Frankrijk is bijkans geheel opgelost. De Nationale is weder onder de gunstigste vooruit zichten geopend. De meeste richtingen zijn het eens geworden omtrent een voorstel van den heer Wallon, gebouwd op den grondslag van de getrapte verkiezingen, namelijk door de departments- en arrondissements raden en gemachtigden van de gemeenteraden. Het linker-midden heeft reeds toegestemd en de linkerzijde schijnt eveneens geneigd het plan aan te nemen. Het wetsontwerp voor den senaat luidt in hoofd zaak als volgt Art. 1. De senaat bestaat uit 300 leden; 225 daarvan worden door de departementen en de koloniën benoemd. Algerie benoemd twee senaatsleden en elk der drie groote koloniën één, het gebied van Belfort eveneens één. De departementen met minder dan 200,000 inwoners benoemen één senator, die met 2 tot 400,000 twee, die met 4 tot 600,000 drie, die met 6 tot 800,000 vier en die met meer dan 800,000 inwoners vijf leden. Vijf en zeventig leden worden voor de eerste maal door de Nationale Vergadering benoemd. Art. 2. De 225 leden die de departementen kiezen, worden volgens kieslijsten door een kiescollege benoemd, dat uit leden van den arrondissements-raad en uit één afgevaardigde uit elke gemeente bestaat. De se natoren worden voor den tijd van negen jaren benoemd terwijl om de drie jaren een derde gedeelte aftreedt. Die, welke door de Nationale Vergadering benoemd zijn, kunnen niet afgezet worden. In gevallen van dood of aftreding neemt de senaat maatregelen tot hunne vervanging. Terwijl art. 5 den senaat constitueert als gerechtshof voor den president der republiek, de ministers en de aanvallen tegen de veiligheid van den staat, bepaalt art. 6 dat tot de verkiezing van senaatsleden wordt overgegaan één maand voor den dag, die vastgesteld wordt voor het uiteengaan der Nationale Vergadering. De senaat treedt in functie op den dag, waarop de Nationale Vergadering ontbonden wordt. Van alle zijden werden in de jongste dagen pogingen aangewend om tot eene wet op den senaat te geraken. Zelfs het rechter-centrum, dat bij zijn president, den heer Bocher bijeenkwam, was over het algemeen gun stig gestemd voor het ontwerp. Alleen de hertog d' Audiffret-Pasquier maakte bedenkingen, terwijl daar entegen tot aller bevreemding de hertog de Broglie voor de wet partij trok. Men kan dus nu spoedig het bericht verwachten, //dat de republiek in Frankrijk is geconstitueerd." Vrees voor de bonapartisfcen heeft alle partijen de handen ineen doen slaan, en de republiek heeft thans meer kans dan ooit op goede grondslagen gevestigd te worden. Bene verandering van ministerie zal hiervan het onvermijdelijk gevolg zijn. Seeds deed dezer dagen de volgende miuisterlijst de rondte voor het geval dat het voorstel van den heer Wallon werd aange nomen: Buffet, vice-president en binnenlandsche za ken; Cristophle, justitie; Leön Say, finantiën; Mat- hieu Bodet, koophandelWallon, onderwijs Cissey, oorlog; Decazes, buitenlandsche zaken; Cailloux open bare werken; Montaignac of Fourichon, marine. Volgens een telegram uit Versailles was de verga dering tot Maandag verdaagd. De commissie van dertig heeft haar ontwerp gehandhaafd, en dat van den heer Wallon verworpen. Engeland. In de zitting van het Britsche Lagerhuis deed zich Dinsdag j.l. een aardig incident voor, tenge volge van de verkiezing van den heer John Mitchel te Tipperary. De zitting was ver gevorderd en het huis reeds bijkans ontruimd, toen op eenmaal de heer Iiart Dyke de regeering vroeg de nederleggiug der officieele bescheiden betrekkelijk de veroordeeling en ontvluchting van het nieuw benoemde lid, den heer John Mitchel, in 1848 tot veertien jaren deportatie veroordeeld ter zake van eene poging om koningin Victoria van den troon te stooten en in Ierland een burger-oorlog te doen ontstaan, te ïiobart Town (Tasmanie) van sir Denison een verlof bewijs (ticket of clave) ontving, onder voorwaarde daarvan geen ge bruik te maken om op de vlucht te gaandat hij in 1853 zelf in handen van het hoofd der politie een brief deponeerde, waarbij hij zijn woord van eer te rugnam en dat hij, voor de lezing van dezen brief, te paard steeg en in allerijl verdween. Slechts één af gevaardigde uit Ierland was, toen deze stukken werden opgevraagd, tegenwoordig. Hij beweerde dat de re geering, die den heer Mitchel niet gevangen had doen nemen bij zijn terugkeer in Engeland, geen recht had op het verledene terug te ko'raen, nu Tipperary hem tot parlementslid had verkozen. Aanstonds kondigde de heer Disraeli zijn voornemen aan een voorstel te doen om den heer Mitchel onbekwaam te verklaren om zitting te nemen, daar hij noch zijn straf ondergaan noch van de koningin gratie had ontvangen. In eene volgende zitting is het voorste] van den heer Disraeli aangènomeii. Deze geheele discussie was misschien wel het meest hierom merkwaardig, omdat daaruit bleek, dat ook de liberale partij niet met de Ieren medeging, die dus geheel worden geïsoleerd. DuitschlandL. De Duitsche keizer is ongesteld, zoodat hij zijn kamer moet houdenhij neemt echter geregeld de staatszaken waar. In de eergisteren gehouden zitting van den Prui- sischen Landdag diende Schorlemer-Alst zijn klachten in over de aanschrijving van den minister tegen het houden van processies. De minister verdedigde het wéren der processies, omdat deze tot allerlei onwel- jvracjLib m li au uc piut-uytv mt-u ctiioouo dan genoeg geleerd dat 't isolement op den duur onmogelijk is vol te houdeneen een voudige redeneering zon 't leeren dat een stijf- (De Negende Eeuw en de Negentiende Eeuw). IV. Hèt is geheel van dikke balken en planken gebouwd en met een rieten dak gedekt. Boven den hoofdin gang is het verweerde gewei van een damhert bevestigd; dit is een teeken van het aanzien des bewoners, want de gewone mensehen mogen zulk een opzichtig ver siersel aan hun woning niet aanbrengen. Boven den ingang van den stal ziet men daarentegen wel het bekkeneel van een paardekop, dat daar dient om allerlei kwalen, inzonderheid de nach! merrie en andere betooveringen, van de paarden en runderen af te houden. Het inwendige van het gebouw, behalve den toren vormt een groote, ruime zaal en heet dan ook bij uitnemendheid ,/de zaal." Verwacht er geen pronk van meubelen en ook geen schat van allerlei gemakken. De vuurhaard is in het midden der zaalde rook trekt naar boven en zoekt zich een uitweg door een ronde opening in liet dak. Als een gevolg van dit gemis van een schoorsteen is de geheele zaal bruin berookt en het is er, ondanks de ruimte, niet altoos UcoUU. VYctO, LU CO V UL1C ItDUl JtVUUUCU worden gesteld. De gelegenheden tot opleiding van onderwijzers zijn onvoldoende in aantal, wellicht ook in organisatie. luchtig en frisch, vooral niet bij valwinden of storm vlagen. De zaal beeft geen zoldering, zoodat, tussohen de zware, ruw besneden of gebeeldhouwde balken door, het rieten dak zichtbaar is. Alleen in den ronden toren vindt men een of twee zolders, die in tijd van nood door gewapenden bezet worden, terwijl de wanden des torens van schietgaten voorzien zijn. In de zijwanden der zaal zijn enkele kleine ramen hoog boven den vloer aangebracht. Doorgaans staat daar evenwel nog geen glas in die weelde genieten slechts de hooge edelen en vorsten, en 't is nog niet lang geleden dat ook deze als ze op reis gingen, eerst de glasruiten uit de ramen zorgvuldig inpakten en wegsloten, om ze voor breken te bewaren, 's Zomers zijn de vensters geheel open, 's winters geheel gesloten. Ter zijde van de vuurplaats, die met steenen ge plaveid is, staat de massieve gebeeldhouwde eikenhouten zetel van den huisheerhij is breed en ruim genoeg Voor twee personen, doch met zijn rechthoekige armen en zijn loodrechte rugleuning niet zeer gemakkelijk. Aan den wand is nog een dergelijke ruime zetel vast- getimmerd, terwijl er verdel langs den wand zitbanken zijn opgericht en ook hier en daar in de zaal enkele losse stoelen zonder leunipg, kleine schabellen en eenige zware eiken banken Igeplaatst zijn. voor een deel 't kwaad en de oor- 't kwaad blootgelegd. Zon 't niet schelijk zijn dat alle partijen op m 't onderwijs, deze met recht te uneene, deze hoofdzaken bespraken overleg weede stelling, die door den voor- scussie werd gebracht, kwam men rekt algemeene terrein op een meer bied. reeniging „Volksonderwijs" verdient rijzing en steun omdat zij zich ten stelt de gebreken van 't volkson- ijs weg te nemen." lksonderwijs" wil hebben we reeds oerig gezegd. Gaarne hadden we een flinke wrijving van gedachten was nu wel wrijving onder de tan de meeting, doch een wrijving .ing van bijzaken, misverstane uit en dergel., in den grond evenwel van dezelfde houtsoorten op elkaar. liever wrijving van verschillende geziendie geeft meer warmte en •der een weldadig vuur. We zeggen utwaarom zou 't vuur der vier- ;e meeningen per se een verterend zijn „Volksonderwijs" Zij wil 't peil ;er onderwijs hooger brengen; zij Ier onderwijzers verbeteren, zonder peil niet hooger te brengen is zij voor de beginselen der wet van •il niettemin de gebreken dier wet mwijzen en 't daarheen leiden dat weggenomen. Dit laatste punt werd ig geformuleerd in een afzonderlijke derde en laatste die de voorzitter flit ning en wijziging der wet op 't lager onderwijs is noodig, bepaaldelijk met 't oog op de artt. 12, 18, 19, 20 en 36." Eindelijk heeft de vereeniging „Voiksonder- De tafels, een groote en eenige kleinere, zijn zoo plomp en zwaar dat ze bezwaarlijk dikwijls verzet kunnen worden. Geheel aan het einde der zaal is een verhevenheid van den vloer, een soort van estrade, waarop iets geplaatst is als een altaar. Daar vond men, nog niet ten volle een eeuw geleden, de houten afbeeldsels van de huisgoden der familiedoch 't hei dendom heeft plaats gemaakt voor het Christendom en nu staat er een eenvoudig kruisbeeld op het altaar, met een paar gewijde palmtakken er boven. Op diezelfde verhevenheid is aan den wand ook een soort van trofee aangebracht, bestaande uit de krijgs- en jachtwapenen van den edelen bewoner. Daar hangen lederen en maliën kolders, eenvoudige helmenzooals men ze toen droeg, zonder vizier of pluimen, alleen voorzien van de ijzeren neusplant tot bescherming van het gelaatverder spiesen, werpschichten en lansen, bogen, pijlen, schilden, zwaarden en strijdbijlen, kolven en ijzeren knodsen, korte breede jachtmessen en dolken. Langs de wanden, tegen de standvinken, ziet men nög meer wapenen, alsmede hertegeweien, stieren- en elands hoornen, terwijl liet mede niet ontbreekt aan zadels en tuigen, die aan pennen langs den wand een plants vinden. In de lange winteravonden wordt de zaal verlicht, behalve door den gloed van 't vuur, ook nog door

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 5