Binnenland. Het zijn je die meneeren. Die steeds Jeremieeren, Die altijd lamenteeren, Die 't weinig goeds negeeren, En eeuwig redeneeren Als kippen zonder kop. Alle gekheid ter zijde. Men weet, dat inderdaad hier en daar de behoefte de wakkere mannen deed opstaan, die door hun krachtig initiatief toonden te zijn ieder voor zich, ieder in zijn kring the right man on the right place. Op één zoodanig verblijdend verschijnsel wenschen wij in deze regelen te wijzen, namel. op de Woensdag '17 Februari 1.1. te Noordwelle gehouden vergadering tot voorbereiding van tiend-afkoop in die gemeente, zoo wij ons niet vergissen over 26 blokken verdeeld. Een vijftal landbouwers grondeigenaren in die gemeente hadden, naar aanleiding van besprekingen in eene landbouw- socïeteit over die kwestie, eene circulaire aan alle eigenaren van gronden in Noordwelle gezonden, om gezamenlijk maat regelen te beramen voor den afkoop. Meer dan datzij hadden nog iets anders gedaan, wat niet in de circulaire stondzij hadden niet alleen gepraat, maar ook gewerkt. In de bijeenkomst van 17 Februari j.l.,.in 't lokaal van J. A. Franke te Noordwelle gehouden, een bijeenkomst die goed bezocht was, kwam het 5tal welbeslagen tem ijsop uitrioodiging van- één der aanwezigen bracht de heer M. Locker-de Bruijne, fungeerende als voorzitter der ondertee kenaars van de meergenoemde circulaire, een aantal be scheiden ter tafel, die belangrijke gegevens bevatten voor den tiend-afkoop in Noordwelle, jabijna gezegd kunnen worden de daarvoor vereischte voorbereidende werkzaamheden te omvatten. Hoezeer de vergadering de waarde daarvan op prijs stelde, bleek daaruit, dat de aanwezigen bij acclamatie de vijf onderteekenaars uitnoodigden, in deze als permanente commissie werkzaam te zijn, en dén voorloopigen Voorzitter verzochten zijn vrijwillig opgenomen taak ook verder te vervullen. Aan dit verzoek werd voldaan onder dankbe tuiging voor het vertrouwen, zooals de Voorzitter zich bescheiden uitdrukte. Wij meenen, dat de vergaderden met dit verzoek hun welbegrepen belang behartigdenwant al wilde de voorloopige commissie hare bescheiden bereid willig ter beschikking stellen van anderen, niemand zou zoo spoedig en zoo goed' als zij 'daarin thuis wezen. En bij tiend-afkoop geldt, dat spoedige hulp de beste is. Na de bovengenoemde mededeelingen en het zoo even genoemde incident, waardoor de vergadering al aanstonds een voor haar gewenscht definitief karakter verkreeg, werd tusschen verschillende belanghebbenden discussie gevoerd over de grondslagen, waarop de tiend-afkoop in deze ge meente zou plaats hebben,.naar aanleiding van voorstellen, desbetreffende door de commissie gedaan. Men was het daarover niet volkomen eensdoch de meer derheid kwam toch tot een bepaalde beslissing, en wel deze: a. De weilanden, bosschen en erven zullen in de kosten van tiend-af koop bijdragen naar den maatstaf van f 1 per bunder; b. De kosten van tiend-afkoop, verminderd met de zoo even genoemde bijdrage zullen gelijkelijk worden omgeslagen over alle thans bestaande bouwlanden (wél te verstaan, op dit oogenblik), ongerekend het tijdstip, waarop sommige landen van aard veranderd, dat is- van wei- bouwland geworden zijn. Wij meenen, dat de commissie en met haar de meerder heid van de vergadering door het aannemen dezer grondslagen wijsselijk gehandeld heeft, wijsselijk in theorie, maar ook en daarop komt het hier vooral aan in de praktijk. Bij deze grondslagen zullen zich de minste be zwaren voordoen, en al blijft ook daarbij uit het oopgunt der rechtvaardigheid iets te wenschen over, men vergete niet, dat in deze niet met een goudschaaltje kan gehandeld worden. De wet op den tiend-afkoop zelve benadeelt wel licht enkele belangen, omdat zij in zekeren zin eene ont eigeningswet is ten bate van zeer velenmaar voor een algemeen belang moeten enkele individuen altoos ietwat van hun belang opofferen. Dewijl hierover, d. w. z. over de genoemde grondslagen, èn in de vergadering èn daarbuiten verschil van gevoelen bestaat, meenen wij nog kortelings daarbij te moeten stilstaan. Wat de eerste grondslag betreft, daar zijn er die be weren, dat hij onbillijk is, omdat na het arrest van den Hoogen Raad over de slapende .tienden van betaling voor weiland geen sprake mag zijn. De zoodanigen vergeten, dat slapende tienden geen vernietigde tienden zijndat er een onderscheid is tusschen de basis voor de tiendheffers en den grondslag voor de verdeeling der afkoopsom over de verschillende tiendplichtigendat eindelijk eene bijdrage van f 1 per bunder niets anders is dan eene vergoeding voor moeiten en kosten bij tiend-afkoop, waartoe de eigenaren van weiland redelijker- en zedelijkerwijze verplicht zijn bij te dragen met het oog op 't belang, dat zij voor de toe komst bij tiend-afkoop hebben. Andere van een lijnrecht tegenovergesteld gevoelen, zeggen, dat een bijdrage van f 1 per bunder voor' het weiland niets beteekent. Zij verlan gen eene classificatie der weilanden en dan- naar een veel hoogeren maatstaf. Daargelaten, dat zulks in Noordwelle "bijna ondoenlijk is, moet men toch ook uit een praktisch oogpunt in dié classificatie -niet te ver gaan. Velen toch zijn in enkele blokken alleen belanghebbenden door weiland, dat zij daarin bezitten. Doet men hun daarvoor te hooge eischen, zoo weigeren zij mede te doen, inderdaad niet ge heel zonder reden, dewijl hun belang in de naaste toe komst daarmede niet is gemoeid. En om dezelfde reden de hooge eischen namelijk zal moeielijk iemand in zoodanige blokken geneigd wezen door aankoop van dit slapend tiend recht eene zeker kostbare speculatie op de toekomst te doen. Wat de tweede grondslag betreft, zoo wenschteu sommigen, dat men rekenen zou met den tijd, gedurende welken de nu bestaande bouwlanden hun tegenwoordig karakter hadden be zetendat elk bouwland pond pondsgewijze aan de af koopsom zou bijdragen, gerekend naar' den maatstaf der jaren van zijn bestaan als bouwland, met het oog op de laatste '15 jaren, die de1 basis zijn voor tiend-afkoop. Af gezien van de moeielijke berekeningen, waarin men op die wijze vervalt, isdeze eisch onbillijk,' omdat men zoodoende rekent met het verleden en niet met de toekomst. De afkoopsom der tienden regelt zich ja! naar het verleden,maar geschiedt met het oog op de toekomst en is een zaak voor de toe komst. Bij die toekomst hebben alle eigenaren van bouw landen gelijkelijk belang: zij die eeuwenheugend bouwland hebben niet meer dan zij die nieuwbakken bouwgrond be zitten, en zoo omgekeerd. Wie daarin iets onbillijks vindt, handelt verkeerd en brengt ook hier weer 't ongelukkig stelsel over, dat bij de belastingen heerschtdat men na melijk klaagt niet met het oog op eigen aanslag, maar met het oog op den buurman. Dit treurig stelsel van jaloezy bederft de beste zakenlaat ons daaraan in 's hemelsnaam zoo min mogelijk voedsel gevenHet in Noordwelle aan genomen stelsel is, wanneer ieder op zich zei ven let, het meest billijke. Let wel: ik zeg het meest billijke; vol maakt is geen menschelijk werk, ook dit niet. Wij be- vorderen een algemeen belang; enkelen zullen noodzake lijkerwijze iets moeten lijden. Edoch gemeen overleg in engeren kring kan daaraan nog heel wat te gemoet komen. Hoezeer de vergadering, in 't algemeen genomen, van de deugdelijkheid dezer grondslagen overtuigd was, blijke daaruit, dat, op enkele stemmen na, eenparig beslist is tot tiend-afkoop in de gemeente Noordwelledat bij een bloksgewijze stemming demeerderheid in elk afzonderlijk blok mede tot tiend-afkoop besloten heeft, behoudens de reserve, dat men over 10 dagen zal kunnen opgeven aan de commissie, of men zich al of niet aan zijne stem houdt. Het is dus, naar men begrijpt, hoofdzakelijk een geldkwestie, of de meerderheid der tiendblokken in Noordwelle zal worden afgekocht. Moge die geldkwestie in bevredigenden zin worden op gelost Ons dunkt het in elk geval een resultaat, waarop de commissie met trots mag teruggezien. Wij hopen, dat weinigen vóór óf op 26 Februari e. k. (dit is de dag der beslissing) hunne goedkeurende stem zullen intrekken; dat sommige tegenstemmers nog vóór den datum tot inkeer komen, al was het uit eigenbelang. Ja! uit eigenbelang; want wie tiendplichtig blijft in een door de meerderheid legaal afgekocht tiendblok, wordt van slechter conditie dan te voren, omdat hij voortaan afhangt van de genade dier meerderheid. «Alles goed en wel!" zegt Nurks, «maar wat heeft dit te maken met zelfregeering, waarop gij in den beginne zinspeeldet. Uw juichtoon betrof ook haar, als ik U goed verstond." Terecht, Mhr. Nurks, luidt ons antwoord, «ook uit dit oogpunt, dunkt ons wat nu werd medegedeeld een verblijdend verschijnsel. Hier vinden wij inderdaad eene goede schrede op den weg der zelfregeering." Nurks lacht ons uit en zegt, dat wij de drijfveer van het eigenbelang voorbijzien; dat, als die niet in het spel is, wij nooit iets daarvan zullen ontwaren. Het is een dubbeltjeszaak, naar hij triomfantelijk beweert, meenende ons daarmede dood te hebben gedaan. Wij nemen dat voor een oogenblik als waar aan, en putten ook daaruit goeden moed voor de; toekomst der zelfregeering bij ons volk. Edoch niet om daarbij te blijven staan, maar om ten slotte aan te toonen, dat het hier niet enkel een dubbeltjeszaak gold. De tiend-afkoop, zooals zij nu behandeld werd, een dub beltjeszaak. Toegegeven voor het momentDit bewijst dan echter in elk geval, dat eer aanleg tot zelfregeering bij ons volk zit, mits het zijn deugdelijk belang begrijpt. Welnu thans is ons volk nog niet politiek ontwikkeld; doch als het begrijpt, dat geldelijk belang en politiek nauw verwant kunnen wezen en die tijd, zal komen dan mogen wij met het oog op wat nu gebeurde vertrouwen koesteren, dat de sluimerende kiem der zelfregeering, welks aanzijn nu geconstateerd is, tot vollen wasdom zal komen. Gelukkig echter hébben wij hier nog iets anders dan een dubbeltjeszaak. Een Stal landbouwers hebben met het oog op 't belang 'van den landbouw in hunne streek dus niet enkel hun belang handen aan 't werk geslagen, om allen in hunne omgeving van den drukkenden tiendlast te bevrijden. Hadden zij alleen aan zich zeiven gedacht, hunne tiendblokken afgekocht, zij zouden zich minstens heel wat moeite bespaard hebben. Dit is een feit, dat aan Nurks en consorten veel kan te denkën geven, en voor ons juichensstof is. ZIERIKZEE, 23 Februari 187 5. Ziekikzee, 23 Febr. Tot aanvulling van ons bericht over de viering van Z, Ms. 58sten verjaardag alhier, vermelden wij nog-het'volgendeDes avonds hield de socitéit //Ter eere van den Koning" bestaande uit het kader, de muzikanten en eenige manschappen der d.d. schutterij, in de zaal van St. Sebastiaau, een zeer geanimeerde vergadering, die ook vereerd werd met de tegenwoordigheid der officiereu en van den oud- komraandant der compagnie. De zaal was zeer net gedecoreerd met vlaggen, vaandels, troféen en de af beeldsels van HH. MM. den Koning en Koningin het geheel maakte een verrassenden indruk en (leed den smaak van den ontwerper, den heer Voorloop, sergeant-majoor der compagnie en president der sociteit, alle eer aan. Tot een vergevorderd uur was men in de beste stemming kameraadschappelijk bijeen. Menige feest dronk werd er ingesteld, terwijl de muziek zich bij afwisseling liet hooren en aan het feest luister bijzette. Door den Majoor-Kommandant Mr. J. M. I. Moens, werd in welsprekende taal de eerste dronk gewijd aan Z. M. den Koning en het Vaderland, waarbij tevens de edele roeping van leger en schutterij werd in 't licht gesteld. De oud-kommandant, de heer H. G. Mulock Houwer betuigde in hartelijke woorden zijn beste wenschen voor den bloei der schutterij van Zierikzee, aan welker hoofd hij zulk een tal van jaren heeft gestaan en die hem steeds na aan 't harte gaat. Ais een merkwaardigheid vermelden wij nog dat het dezen avond juist 20 jaren geleden was dat de sociteit //Ter eere van den Koning" haar eerste sa menkomst' hield, destijds met een getal van dertien leden. Wie thans de talrijke schare telde moest zeker instemmen met de overtuiging dat het denkbeeld der oprichting een goed denkbeeld is geweest en zich vereenigen met den wensch dat de sociteit nog steeds in bloei moge toenemen en voortgaan met, zooals zij tot heden deed, de kameraadschap te onderhouden, den lust in de militaire oefeningen aan te wakkeren en te bestendigen en zoo krachtig mede te werken tot den bloei der dd. schutterij van Zierikzee. Met in genomenheid constateeren wij dan ook de flinke houding van het korps bij de parade, die gekommaudeerd werd door den le luitenant Mr. J. C. v. d. Lek de Clerq, alsmede de verdienstelijkheid der rnuziek-uitvoering bij die gelegenheid, voor de eerste maal onder directie van den kapelmeester den heer D. H. Ezerman. Nog verdient vermelding dat de heer M. F. C. de Kater, een der oudste en verdienstelijkste leden der kapel en tevens commissaris der muziek, door den Majoor-Kommandant tot erkenning zijner verdiensten met den den rang van sergeant-majoor bij de muziek werd vereerd. Met het oog op de ingevallen felle vorst, waar door het te voorzien is dat de vaart op de binnen wateren weder zal gestaakt moeten worden, vestigen wij de aandacht van belanghebbenden hierop, dat zij bij bestelling van goederen aan hun agenten of huizen wel zullen doen daarbij de aanwijziag te voegen dat de verzendingen in alle geval kunnen plaats hebben per spoor tot Goes en verder per Spoorboot. Wij doen deze opmerking omdat gebleken is dat men in Hol land wel eens in de dwaling verkeert dat bij strem ming van de vaart aldaar, ook alle booten op onze Zeeuwsclie stroomen stil liggen, 't geen gelukkig het geval niet is. Dezer dagen vierde Mr. M. Verbrugge zijn 25jarige ambtsvervulling als Proc.-Generaal bij het prov. ge rechtshof van Zeeland. Donderdag j.I. heeft de heer J. W. de Raad, hoofd commies ter Secretarie van Middelburg, zijn 25jarige dienstvervulling gevierd als gemeente-ambtenaar. Burg. en Weth. vereerden den jubilaris bij die gelegenheid met den titel //Griffier ter Gemeente-Secretarievan de ambtenaren ter Secretarie ontving hij een fraai geschenk. De leerlingen der hoogere burgerschool te Middel burg hebben op 's konings verjaardag het borstbeeld van Z. M. aan die school ten geschenke gegeven. Woensdag is de laatste sergeant-werver voor Indië, na 52 dagen afwezig te zijn geweest en 17 verschillende gemeenten op Zuid-Beveland bezocht te hebben, te Ylissingen in het garnizoen teruggekeerd. Ook dezen onderofficier is het niet mogen gelukken slechts één geschikt persoon voor de koloniën te engageeren. Als reden voor het totaal mislukken van dezen maat regel wordt opgegeven, dat reeds voor de komst van den werver alle gemeenten door de remplacanten- bazen geëxploiteerd waren, zoodat er voor Indië niets meer te engageeren viel. De Hollandsche IJzeren Spoorweg-maatschappij heeft den verkoop van het satirieke weekblad Uilenspiegel aan haar stations verboden. Het schijnt dat deze maatschappij zich geroepen acht als censor op te treden, of dat zij niet velen kati nu en dan, als zij 't verdient, ook een veer te moeten laten. Ook nog anderen zijn boos op den Rotterdamschen guit, en de grootste grieve blijkt te zijn dat Uilenspiegel op zijn manier toont een gevestigde overtuiging te hebben op politiek en ook op godsdienstig gebied. Het komt ons voor dat dit Uilenspiegel tot eere verstrekt. Als hij politieke immoraliteit brandmerkt, parlementaire onbeholpenheid bespot, kerkelijke eigenwaan en pedan terie hekelt en in 't algemeen al wie in 't publieke leven vat op zich geeft een tikje toebrengt met zijn narrenstaf, dan kunnen wij niet anders dan hem ge lijk gevenzoo kan hij zelfs groot nut slichten. Alleen zouden we wenschen dat hij niet zoo onverzoenlijk was, 't geen hem wel eens verleidt tot te veel kloppen op Jt zelfde aambeeld. Dezer dagen zal een nieuwe bundel novellen van Cd. Busken Huet het licht zien. Te Roozendaal heeft Dymphina Hellemans, wed. P. Jongeueelen, Zaterdag haar honderdsten veijaardag gevierd. Geheel Roozendaal nam deel in die feestviering. De kolonel der Inf. van het Nederlandsch Indische leger I. L. J. H. Pel thans bevelhebber der krijgs macht in Atchin is door Z. M. bevorderd tot gene- raal-majoor.

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 3