Binnenland. Buitenland. prijs stelt en hoe beter iemand zich laat betalen voor bewezen diensten, hoe hooger hij rijzen zal in de algemeene achting. Men kan dat alles betreuren, maar moeielijk ontkennen en nu 't feit bestaat, zou 't erg dotn van de onderwijsmannen zijn om niet het eenige middel aan te grijpen dat onder hun bereik valt: zoo weinig personen mogelijk op te leiden, tot dat tot dat alle traktementen geëvenredigd zijn met de eischen des tijds, tot dat alle minimumlijders verlost zijn van de grootste broodzorgen, tot dat het werk des onderwijzers geldelijk en 'k heb het reeds gezegd, daaruit volgt moreel, hooger gesteld wordt dan kruiersdiensten. De gemeentebesturen zitten in deze dagen mooi overhoop met die verwenschte hulponderwijzers. Voor een somme gelds, waarvoor ze wel 2 tot 3 »drankvrije" veldwachters kunnen krijgen, doet zich geen enkel liefhebber op. Men belooft een gratificatie na een jaar dienst, men adverteert dat er oefen- en vormscholen in de buurt zijn, men hangt zelfs 't lokaas van een gemakkelijk leven te hebben uit alles te vergeefs de hulpondenv. laten zich niet in de fuik lokken, 't Traktement wordt dan, na een plech tige soms stormrijke zitting gebracht volgens den bestaanden marktprijs en ziet daar komen ze aan van andere plaatsen, waar men tot heden geen gebrek had, maar zich trots alle rekwesten en aanmaningen niet wilde laten ge zeggen, en waar dus nu hetzelfde spel moet beginnen, dat ik zooeven geschetst heb. De gemeentebesturen hebben 't lot van 't onderwijs in handen, 't Rijk kan hierin niets doen, dan zijn drie kast- plantjes, alias kweekscholen verzorgen. Op de gemeente rust derhalve de verantwoordelijkheid als ze goede hulp feitelijk wegzendt door het loon te onthouden en als ze geen hulp kan krijgen, omdat 't salaris ontoereikend is. Treffende staaltjes zou ik u hiervan kunnen berichten. Ge zult er echter in uw buurt ook wel ontmoeten. Ik onthoud me derhalve van mededeelingen, maar wil alleen meedeelen dat het resultaat overal was en nog is en zeker ook blijven zaleen behoorlijk salaris, behoorlijk naar de mate van 't werk, en lokale omstandigheden geeft een behoorlijk aantal sollicitanten. Zoo elk raadslid dat inzag, zou 't gebrek spoedig tot 't verleden behooren, en er was zeker een groote stap voorwaarts gedaan tot goed volksonderwijs. Want ook dat heeft zijn fundamenten op geld - geld - geld 14 Febr. '75. —V.— ZIEBIKZEE, ]9 Februari 187 5. Z. M. heeft aan jlir. mr. G. L. Schorer op zijn daartoe gedaan verzoek eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over het huis van arrest te Zierikzee en benoemd tot lid van genoemd college mr. B. C. Cau, president van het bestuur van het waterschap Schouwen. Zierikzee, 19 Febr. De verjaardag van Z. M. den koning werd heden op de gebruikelijke wijze ge vierd. Van de openbare gebouwen en van eenige particuliere woningen wapperde de vlag; liet carillon deed zich liooren en te 12 ure werd op 't Havenplein een groote parade gehouden door de dd. schutterij, die na afloop der parade nog een marsch door de stad maakte met de muziek aan 't hoofd. Zierikzee. De heeren J. A. Leopold en L. Leopold te Groningen die onlangs het plan hebben aangekon digd een verzameling van proeven der verschillende Nederlandsclie dialecten uit.tegeven, onder den titel van //Van de Weichsel tot de Schelde," dringen thans aan op spoed bij lien die bun medewerking tot bet volledig maken dezer verzameling hebben toegezegd, terwijl zij verder nog meer bijdragen vragen daar anders het plan niet zal kunnen doorgaan. Inderdaad dit laatste zou te betreuren zijn daar de voorgestelde uitgave een belangrijke studiebron zou kunnen worden voor onze Nederlandsclie taal. Wij vestigen daarom nogmaals de aandacht op het verzoek van. de heeren Leopold. Zij vragen bijdragen in proza of poëzie, 't zij in druk of in copie, en zullen ook de tijdelijk aan hen ten gebruike af te stane stukken zoo spoedig mogelijk weder terugzenden. Het is ons bekend dat hier verscheidene zeer aardige stukjes in Schouwschen of anderen Zeetuvsclien tongval bestaan, die zeer ge schikte bijdrageu voor //Van de Weichsel tot de Schelde" zouden uitmaken. Z. M. heeft bij besluit van 17 Februari bepaald dat liet maximum van het getal notarissen die voor ieder arrondissement kunnen worden aangesteld wordt gewijzigd als volgtIn de prov. Zeeland in het eerste arr. 16 notarissen, in het tweede 17, in het derde (Zierikzee) 9 notarissen, te zatnen 42 notarissen voor de geheele provincie. Voor 't geheele land bedraagt het getal 835. Men leest in de Wekker: Een dertigtal kinderen uit de gemeente Ellemeet, in de nabijheid van Se- rooskerke wonende, maakten sedert jaren gebruik van de openbare school te Serooskerke. Het bestuur van Serooskerke nam onlangs het besluit om na p°. Jan. 1875 die kinderen, gedurende de wintermaanden, niet 'meer op de school toe te laten, niettegenstaande door de gemeente Ellemeet jaarlijks f 150 in de kosten van het lager onderwijs van Serooskerke was bijgedragen en van die leerlingen bovendien schoolgeld gelieven werd. Nu zond de burgemeester van Ellemeet om in het bezwaar te gemoet te komen eiken morgen een over dekten wagen door een bekwaam voerman gemend naar de buurt waar die kinderen wonen om hen naar de school te brengen en na afloop van den schooltijd weder thuis te bezorgen, en zoo één wagen niet vol doende was zou hij er twee zenden. Tot heden heeft er niemand van d(e leerlingen ge bruik gemaakt van deze zoo gul aangeboden gelegen heid, zoodat de geïmproviseerde school-omnibusdieust voorloopig weder is gestaakt. Van het dertigtal gaan er op dit oogenblik slechts drie van de uiterste grenzen te Ellemeet en twee te Eikerzee ter school, de overigen zijn geheel van on derwijs verstoken. Middelburg. Het hier binnengekomen fregatschip //Philips vau Marnix". hééft van Java medegebracht een tijger en een panter, die bestemd zijn voor de Botterdamsclie diergaarde en reeds daarheen zijn ge voerd. Een tweede tijger was op de reis uit zijn hok losgebroken, zoodat men hem op 't dek had moeten doodschieten. De gemeenteraad van Amsterdam heeft aangenomen de voordracht van Burg. en Weth. tot het oprichten van een kweekschool voor onderwijzers en onderwijze ressen bij het L. O., onder voorbehoud dat de re geering voor de helft in de jaarlijksche kosten voorzien zal. Welke origineele meeningen soms worden gekoesterd over de oorzaken van de al dringender wordende be hoefte aan onderwijzend-personeel op de lagere scholen en van de gedurige aanvragen om hooger tractementen, kan o. a. blijken uit de dezer dagen in den gemeente raad van Delfzijl daarover gevoerde discussiën, mede gedeeld door de Eemsbode en de Prov. Gron. Court. Er was een voorstel van Burg. en Weth. in behan deling tot verhooging der jaarwedden van de hulp onderwijzers. Nu gaf een der raadsleden te kennen als zijn overtuiging dat de schuld van het gebrek aan personeel en van de overdreven pretentieu van de aanwezige hulponderwijzers, enkel en alleen lag bij de school-autoriteiten, bepaaldelijk bij de inspecteurs en schoolopzieners. Deze heeren, meende dat raadslid, hebben de acte-examens met opzet zoo streng gemaakt om daardoor het corps onderwijzers te dunnen ten einde zoo tot hooger tractementen te komen voor de weinige die er overblijven. Ook op de schoolgebouwen had hij 't geladen: men bouwt tegenwoordig school paleizen en de onderwijzers willen als heeren beschouwd worden, terwijl toch een minimum van 400, door de wet bepaald als ruim voldoende moet geacht worden voor menschen van den onderwijzersstand. En in al die verkeerdheden worden de inspecteurs en school opzieners door de liooge regeering gestijfd. Nog twee leden waren 't met die meening eens. Als al de gemeenteraden in 't Noorden zoo dachten 'dan zou men gaan twijfelen of 't wel waar is dat het licht bij bij ons in 't Noorden 't helderste schijnt. Den 6 Maart a. s. zal het nieuw gebouwde stoom schip //Groningen," kapt. J. Bakker, van de Botter damsclie Lloyd, van Vlissingen naar Batavia, Samarang en Soerabaija vertrekken. Z. M. heeft Ch. de Groof erkend en toegelaten als vice-consul van Portugal te Vlissingen, onder de ge wone bepalingen van onderhoorigheid. Te Haarlem is Dinsdag namiddag in den ouderdom van 62 jaren overleden de heer Johannes Bastiaans, organist van 't groote orgel der St Bavos-kerk. De kunst lijdt een groot verlies door dit sterfgeval. De miliciens van de lichting van 1874, die nu nog bij de regimenten infanterie in dienst zijn, zullen 1 Juni e. k. met onbepaald verlof naar huis gaan. Een inzender in de Volkscourant voor Tioenthedie de Almelosche fabrikanten in alle opzichten tegenover hun arbeiders in het gelijk stelt, wil ook volstrekt niet toegeven, dat de loonen der wevers te Almelo te laag zijn. Mag men hern gelooveti, dan is er in geheel Almelo geen enkele uitmuntende wever, die minder dan zes gulden 's weeks verdient. Zulke hooge loonen, schrijft hij, worden in geen andere stad van Twen the betaald. Commentaar is overbodig. De inaugureele rede van dr. N. Beets, als hoogleeraar te Utrecht, zal op 16 Maart, a.s. gehouden worden. De prachtige oratoriums van den Zuid-Nederlandsclien componist Benoit, met Nederlandschen tekst, hebben reeds hun weg naar Duitschland gevonden; ze zullen binnenkort te Dresden worden uitgevoerd. Noch van z/De Schelde," noch van De Oorlog" werd tot dus verre in Noord-Nederland eenige notitie genomen. Dat men honden voor wagens spant en als trek dieren bezigt is niet nieinv, maar dat honden in plaats van ploegpaardeu worden gebruikt is een uitvinding, waarvan de eer toekomt aan K. Koning, ingezetene van Nijeveen. Bij geschikt weder ziet men den zoon van Koning met twee honden voor een opzettelijk daarvoor vervaardigden ploeg zijn land bewerken. F r a n k r ij k. Het vooruitzicht op een transactie staat in de Fransche Nationale weder iets beter; nu 't gebleken is, dat de samenstelling van een nieuw kabinet behoort tot de onmogelijkheden, is een deel van het rechter- midden weder bereid om onderhandelingen aan te knoopen; de fractie Lavergne, die vroeger reeds den doorslag heeft gegeven, beeft zich nu opgeworpen als bemiddelaarster. Een ander deel van de rechterzijde, aangevoerd, door Depeyre, wil nu een anderen weg inslaan; herstelling van de meerderheid van 24 Mei op den grondslag van een gedeeltelijke vernieuwing der Nationale inet het recht van veto en het recht van ontbinding van den president, ziedaar wat hier liet wachtwoord is. Mac-Mahon, is officiëel met deze plannen in kennis gesteld, maar zou verklaard hebben, dat hij de beslissing ten opzichte van de constitutioneele wetten wil afwachten. Algemeen bekend is het, dat Mac-Mahon zeer ingenomen is met den val van het republikeinsche senaalsontwerp. De TJnivers meent, dat de toestand op dit oogenblik van dien aard is, dat er wel iets beslissends te doen is voor troon en altaar. Engeland. Lord Derby heeft in liet Hoogerhuis verklaard, de correspondentie met Oostenrijk, Busland en Duitschland betreffende handelsverdragen met Bumenië niet te kunnen overleggen, omdat de onderhandelingen nog worden voortgezet. Er is alleen verschil van zienswijze omtrent de interpretatie van het tegenwoordig tractaat, en er bestaat geen reden om te verwachten, dat door die kwestie de vrede van Europa of in het Oosten gestoord zou kunnen worden. Alle mogendheden zijn het eens, dat de Donau-Vorstendommen het recht behoorden te hebben om handelsverdragen te sluiten doch eenige mogendheden, een andere zienswijze clan Engeland toegedaan, zijn van oordeel dat de Vorsten dommen dit recht reeds onder het tegenwoordig tractaat bezitten en derhalve tot het sluiten van een handels verdrag aan de Porte geen toestemming behoeven te vragen. In liet Lagerhuis heeft de heer Burke, in antwoord op een interpellatie, verklaard: dat liet gouvernement de koningin heeft aanbevolen Alfonsus te erkennen, om dezelfde reden waarom het gouvernement van Serrano was erkend, namelijk dat het was het feitelijk gouvernement, gevestigd in Spanje, met uitzondering van een klein gedeelte des lands. De nieuwe geloofs brieven voor den vertegenwoordiger te Madricf zullen onverwijld worden afgezonden. De uitgaven voor de wetenschappelijke expeditie naar de Noordpool-gewesten worden blijkens officiëele opgaven begroot op 98000 pond sterling, met inbegrip van de kosten voor aankoop van een schip, benevens proviand voor den tijd van drie jaren. Belgie. In de zitting van den senaat van den 16 heeft de lieer d'Anethen de regeering gevraagd of Belgie op de conferentie te St. Petersburg tot vaststelling der internationale wetten en gewoonten van den oorlog, vertegenwoordigd zal zijn. De min. van buit. zaken, d'Aspreraont-Lynden antwoordde, dat hij - uiefc-wist of eti wanneer de conferentie .zal bijeenkomen, dat hetgeen Belgie doen zou voor de regeering een kwestie van 't hoogste gewicht welke tegenwoordig voor haar een onderwijs van ernstige studie uitmaakte. Tot heden is zij omtrent haar te volgen gedragslijn nog niet tot een beslissing gekomen, zoodat zij een categorische verklaring niet wenschelijk achtte, te meer daar zij door voorbarige mededeelingen in latere onderhande lingen over deze kwestie belemmerd zou kunnen worden. Spanje. De koning van Spanje is overeenkomstig het vast gestelde plan Zaterdag te Madrid aangekomen, en schoon hij niet kwam als overwinnaar der Carlisten, door de volksmenigte juichend naar zijn paleis iyergezeld. De Gaceta deelt het besluit inede, waarbij Canovas voorloopig wordt benoemd tot minister van marine. De markies van Molins is benoemd tot buitengewoon gezant te Parijs. In verschillende andere besluiten wordt amnestie verleend aan verschillende personen, veroordeeld wegens politieke misdrijven, onderschei dingen toegekend aan militairen, die zich Verdienstelijk hebben gemaakt, en straffen aan lieü, die den 3 dezer hun plicht niet hebben gedaan. Het schijnt derhalve, dat de Alfonsisten den 3 bij Lorca hun rug hebben laten zien aan de Carlisten.

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 2