■Zira- ldige, Itter- eehte j 11 °S Ara- flieid Ideu- Inder atste de bant- jvets- 1 Een aan- |rvan ge- .verp i lie id jDaar Iveu- li het Id en, ii ten loor- |rden een I) ten, ■neer lieuvv |heid Wj Itnjd Buitenland. zijn dat Fran kr ij It. De Nationale Vergadering te Versailles zet hare beraadslagingen voort. Het amendement Wallon is met eene meerderheid van 173 stemmen aangenomen. Broglie die eerst al zijn best heeft gedaan, zijne partij tot eene machtige oppositie te maken, is geëindigd met vóór te stemmen. Weer eene nieuwe bijdrage tot waardeering van een merkwaardig politicus Het amendement Wallon, had betrekking op 3 van het voorstel der pari. commissie. Men is dus overgegaan tot 4 en 5. In 4 is het woord Mac- Mahon, vervangen door den meer algemeenen term //president der republiek." Bij 5 wordt bepaald dat bij overlijden van den president de kamers aanstonds vereenigd vergaderen. De ministerraad regeert dan zoolang. Het bepalen der noodzakelijkheid van herziening der constitutie staat aan de beide kamers. Is die erkend, dan ver gaderen beide te zamen. Zoolang Mac-Mahon presi dent is, zal de herziening niet zonder zijn goedvinden plaats hebben. In dien zin is dit artikel ook aan genomen. Nog een besluit is er aangenomen, dat nu zeker wel wat koeler zal opgenomen wordente Versailles zullen de zittingen van de beide kamers plaats hebben. In het Ilysée, schijnt men kalm de dingen aan te zien, van buiten af wordt er veel over een ministerie Dufaure gesproken, maar men weet er niets met ze kerheid van. De minister Tailhand heeft onaangename oogenblikkeu gehad. In de commissie over de verkiezing in Nièvre heeft hij het stuk waarin gezegd werd dat er geen comité van beroep op 't volk bestond, voorgelezen. De heer Grévy vroeg echter meer, hij eisclite van den zegelbewaarder alle stukken in deze zaak, deze wei gerde, Grévy vroeg copiecn, maar te vergeefs, de zegel bewaarder meende dat de justitie deze dingen nog eens noodig zou hebben en wilde ze niet afgeven. Grévy verweet hem zijn hulp aan liet Bonapartisme, vroeg of hij wellicht Bouher redden wilde, maar niets baatte; de minister maakte er zich af, de zegelbewaarder weigerde, en nu heeft de commissie besloten de zaak voor de Vergadering te brengen en van haar de stuk ken te eiselien. Engelan cl. De vergadering der Engelsche liberalen, op voorstel van den heer Cowper Temple door Bright gepresideerd, heeft allereerst met algemeene stemmen een motie van den heer Whitbread aangenomen, waarbij ze haar diep leedwezen betuigde over Gladstone's besluit. Lord Frederick Cavendish heeft beloofd den wensch der vergadering aan den nieuw benoemden leader, zijn broeder, markies Hartington, over te brengen en gezegd, dat hij niet twijfelde of hij zich de keus laten welge vallen. De nieuwbenoemde leader van 't huis der gemeenten heeft den leeftijd van 42 jaar bereikt en is bijna 18 jaar lid van 't parlement geweest. In 1857 werd hij door Lancashire afgevaardigd. In 1859 heeft hij een votum van wantrouwen in Lord Derby's bestuur voorgesteld, dat met groote meerderheid van stemmen aangenomen werd. Onder het ministerie van Palraerston, in Maart 1863, werd hij benoemd tot lord der admiraliteit en eenige weken later tot onder-secretaris bij 't departement van oorlog. Na Palmerstons dood werd hij bij datzelfde departement bevorderd tot staatssecretaris. In December 1868 verloor hij zijn zetel voor North-Lancashire, doch zag zich dadelijk door een ander district verkozen, en in Gladstones ministerie ontving hij de benoeming tot algemeen postmeester. Deze betrekking bekleedde hij tot 1871, toen hij 1ste secretaris voor Ierland werd. Het bericht omlrent Disraëli's aanstaand aftreden als leider der conservatieve partij wordt door de mi- nisteriëele bladen met nadruk tegengesproken. Het Engelsche parlement is geopend. De troonrede bevat de verzekering van de voortdurende vriend schappelijke betrekkingen tussehen Engeland en de overige mogendheden. De vrede die ongestoord bleef, zal, zoo hoopt en vertronwt H. M., het ook verder blijven, terwijl Engeland alles zal doen om hem te bevestigen. Mijne regeering, aldus spreekt de koningin, heeft zorgvuldig hare aandacht gewijd aan de hande lingen der Brusselsche conferentie, doch met het oog op het gewicht der beginselen die het geldt, en het belangrijke verschil van meening, dat zicli daar open baart, gevoegd bij de onwaarschijnlijkheid dat men tot eenstemmigheid zal kunnen komen, acht ik het niet goed, verdere voorstellen die er behaudeld zullen worden, mijn steun te verleenen. De kwestie om de herstelde Spaansche monarchie gemeenschappelijk met de overige mogendheden te erkennen, maakt een punt van overweging bij de regeering uit en zal spoedig haar beslissing erlangen. Voor dat groote, maar ongelukkige land, hoop ik, dat spoedig de binnenlandsche vrede hersteld zal zijn. Verder spreekt de troonrede over het vergelijk tussehen China en Japan, over de voortdurende be moeiingen ter onderdrukking van den Oost-Afrikaan- schen slavenhandel en dien aan de Goudkust. Öok maakt zij melding van de inlijving der Eidschi-eilandeu, de bestrijding van den bougersood in Engelscli Indië en de welvaart der gezamenlijke buitenlandsclie be zittingen. De toestand der financiën is bevredigend, niette genstaande de vermindering van handel en nijverheid. Over het voortduren van buitengewone maatregelen ten opzichte van Ierland zal het parlement moeten beslissen. Nog belooft de troonrede liet indienen van wets ontwerpen betreffende hervormingen van 't rechtswezen, de instellingen van een Openbaar Ministerie, de ver betering van arbeiderswoningen, de volksgezondheid, de Friendly Societies, het uitrusten van schepen en de pachtwetten. Belgie. Ter gelegenheid van het huwelijk van den prins van Saksen met prinses Louise, te Brussel, zijn na tuurlijk de noodige feesten gehouden, gala-voorstel lingen, bals, diners enz. hebben in Belgies hoofdstad plaats gehad gelijk bij dergelijke gebeurtenissen in koninklijke en keizerlijke residenties gebruikelijk is. Het moet voor een Belg verrukkelijk zijn de ellenlange beschrijvingen dier festiviteiten te lezen en vooral voor die weinige bevoorrechten, die daar onder al die vorstelijke personen door hun waardigheid, al is 't ook maar door hun toilet geschitterd hebben. De prins van Wales was gekleed in de uniform van ge neraal bij de cavalerie, op liet hofbal aanwezig en opende de rij met H. M. de koningin. De hertog van Aumale had de politiek vergeten, was van Parijs naar Brussel toegeloopen en droeg een Fransche ge- neraalsrok; daar waren mevrouw de prinses Clémen tine d'Orleans, prinses van Saksen-Coburg, de aarts hertog Joseph met de gravin van Vlaanderen, prins Philip en prinses Louise, en de koning gearmd met prinses Amalia van Saksen-Coburg en, wat zeker niet het minst merkwaardig is, toen die allen te liegen ure op 't bal verschenen, zijn dadelijk de dansen begonnen en verscheiden vorstelijke personen hebben sommige quadrilles uitgemaakt. Gisteren is door den aartsbisschop van Mechelen het huwelijk kerkelijk voltrokken. De geestelijke heeft in een sierlijke rede de beteekenis, de heiligheid van die instelling, de zegeningen en de plichten er aan verbonden uiteengezet en ten slotte verzekerd, dat ten allen tijde een dergelijke verbintenis tussehen vorsten vorstinnen een waarborg voor den vrede der volkeren geweest is. Hij eindigde aldusDat liet ook thans zoo zij! Deze hoop zal de droefheid die het scheiden wekt, verzachten en aan de Belgen evenals aan hnn geliefden koning en koningin veroorloven, thans door hun tranen heen den glimlach van 't geluk op 't ge laat te doen aanschouwen. Duitschland. Tot niet geringe vroolijkheid van het huis der afgevaardigden te Berlijn las men in de Königsberger Zeitung een depêche, uit Berlijn haar toegezonden, waarin bericht werd dat de afgevaardigde Lasker Zaterdag in de provinciale synode de motie had voorgesteld dat allen die de godheid van Christus loochenen, uit hun kerkelijk ambt ontzet moeten worden. Men begrijpt, dat niet de Israëliet Lasker, maar de predikant Sack bedoeld werd. Naar aanleiding van de door de te Florence ver schijnende Epoca meegedeelde briefwisseling tussehen Bismarck en Mazzini wordt hier opgemerkt, dat zulk een briefwisseling nooit heeft plaats gehad. Volgens berichten uit Schwerin waren de kapitein en stuurman van de //Gustav" van de Carlisten be vrijd en in veiligheid. S p a n j e De berichten omtrent den oorlog in Spanje munten nog geenszins uit door duidelijkheid. Blijkens een dépêche uit Bayonne ontvangen, heeft Lorna bij de overwinning door hem in Guipnzcoa behaald, generaal Egaua der Carlisten gevangen ge nomen. De vereeuiging der beide divisiën Lorna en Blanco en de overtocht over de Oria wordt van Carlistische zijde bevestigd. - De Univers heeft het volgende telegram van zijn particulieren correspondent ontvangen z/Puenta la Reyna," 1 Februari, (officieel.) //De vijand durft ons front niet aanvallen. Eenige troepen onder bevel van Moriones gaan naar Sanguesa, met het doel onze achterhoede om te trekken. De kolonne Artajona, die een aanval op Pueyo onder Perula heeft gedaan, is, na verspreid te zijn geworden, weêr naar Andoain, het punt van uitgang, teruggekeerd. De vijand heeft de vereeuiging van twee legercorpseu bewerkstelligd, door den overtocht van de Oria met een geblindeerd schip, dat tot brug heeft gediend." Hoewel de woorden, vooral omtrent den aanval op Pueyo, duidelijker konden zijn, worden toch twee ne derlagen erkend in die officieele Carlistische depêche. Zijn al die telegrammen waar? Wij zouden dit niet durven verzekeren. Iutusschen wenschen wij de tele grammen niet achterwege te houden. Zij luiden aldus Bayonne, 3 Februari, De dépêche uit Hendaye, volgens welke Loma eene groote overwinning heeft behaald en onzen dapperen generaal Egana gevangen heeft genomen, is louter een verzinsel. Men moet de berichten uit Hendaye wantrouwen. Het Carlistische en liet Alfonsistische leger staan in Navarra wel nog altijd tegenover elkander, maar, wat andere telegrammen ook berichten mogen, tot een treffen is het nog niet gekomen. Dezelfde dépêche meldt nog eene overwinning welke door Dorregaray behaald zou zijn; jammer dat de plaats waar die strijd gestreden is niet wordt gemeld, maar ergens in Valencia moet het zijn. Dat gedeelte luidt: //De Alfonsistische kolonne door Quesada ge- kommandeerd is totaal op de vlucht geslagen met aanzienlijke verliezen aan dooden en gekwetsten. Wij hebben 150 gevangenen, 2 kanonnen en 200 paarden veroverd. Onze dappere chef van het centrale leger, wiens gehechtheid aan den koning en aan de traditi- oneele monarchie, men zoo dikwijls heeft belasterd, rukt op Guencja aan, en het garnizoen van die stad zal hem waarschijnlijk wel de poorten openen." Eene dépêche der Carlisten uit Eslella, dd. 4 Ee- bruari, verzekert, dat zij de troepen der regeering hebben verslagen te Lorca, hen uit hunne stellingen hebben verdreven, op hen twee kanonnen hebben veroverd en eenige soldaten gevangen genomen. De Alfonsisten waren teruggetrokken naar Oteiza en Larraga. Dezelfde dépêche verzekert, dat de Carlisten den 3 eene overwinning hebben behaald in de provincie Guipnzcoa. Daarentegen wordt uit Hendaye, van 4 Februari getelegrafeerd, dat Loma op nieuw de Carlisten heeft geslagen op de hoogten die Cestona en Zumaya be strijken. Het leger verloor 151 man. Een Carlistisch kolonel, 2 kapiteins en 20 soldaten werden krijgsgevan gen gemaakt, terwijl uit Madrid van denzelfden datum wordt gemeldt: De regeeringstroepen hebben //Puenta la Reyna" met de bajonet genomen. Het dorp is door een granaat in brand geraakt. De Carlisten leden een volslagen nederlaag. De regeeringstroepen staan op 6 kilom. afstands van Estella. Een telegram, uit Oteiza den 3 aan koningin Isabella verzouden, meldde dat koning Alfonsus den vuurdoop had ontvangen, bij een aanval van de Carlisten op de ermitage San Cristobal, welke echter werd afgeslagen Daar Zorilla pogingen aanwendde om republikein- sche denkbeelden te verbreiden, heeft hij een uit- noodiging ontvangen om zich op reis te begeven. Zorilla is Donderdag avond naar Frankrijk vertrokken. Volgens een officieel bericht uit Oteiza hebben acht bataljons Carlisten met wanhoopskracht de stel lingen der Alfonsisten op den berg Esquinza aange vallen; zij zijn met de bajonet doorgedrongen tot de verschansingen, maar daarop teruggeslagenzij hebben groote verliezen geleden. Moriones en Despujols zullen heden de sterke stellingen bij Santé Barbara aanvallen. Van officiëele zijde wordt de inneming van Puente la Reina bevestigd de gemeenschap met Pampelona is verzekerd. Het leger heeft het bombardement op Santa Barbara en een gedeelte van Estella geopend. Chin a. Uit Shangaï wordt van den 5 getelegrafeerd Tsaeteen, zoon van prins Tlium, is tot keizer uitge roepen. Lihung Twang tot eerste minister benoemd. De naam van prins Kung is van de lijst der raads- heeren weggelaten. .A. merika. De Amerikaansche senaat heeft den 3 Februari liet reciprociteitsverdrag met Canada verworpen. De pro tectionistische richting die in dit republikeinsche lichaam de bovenhand heeft, wilde niet in de mildere bepalingen van dat ontwerp treden. Kerlt- en SSclioolnieuws. Bedankt voor Koudekerke door ds. W. v. d. Bijtel te Montfoortvoor Biggekerke door ds. N. Osti te Warmondvoor Oosterhuid door ds. Boomer te Ritthem. Benoemd tot bulpondervv. te Dordrecht de heer J. Karreman, liulponderw. aan de school voor min vermogenden te Zierikzee. De hoofdonderw. J. H. Schnebbelie te Sas van Gent is door den gemeenteraad ontslagen. Blijkens bericht in de Staats-Courant zullen de acte-examens voor Middelbaar Onderwijs dit jaar gehouden worden in de maand October en niet in Mei en Juni.

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 3