te springen als dwazen, maar de wil moet zijn 'i gevolg van 't besluit, de uitvoerende macht waardoor 't besluit levend wordt. En 't besluit zelf is weder het gevolg van overleg, van ver gelijken, wikken en wegen, terwijl dit op zijn beurt niet kan geschieden zonder voorafgaande kennis, zonder weten. Zoo is de wil eigenlijk de uitvoerende agent van bet denken. Wie zelf denkt heeft een eigen zelfstandigen wil en wie niet zelf denkt maar zijn gemak houdt en anderen voor zich laat deuken, moet zich aan het noodwendige gevolg daarvan onder werpen, 11.1. dat dan ook anderen voor hem willen. Hij moet 't lot dragen der deur die niet open wil, tenzij men haar outsluite en opendoe. Wat zou 't veel waard zijn in de maat schappij als zoo ieder toonde dat hij ook 't vermogen had van te kunnen willen, als ieder zijn wil had. Oogenschijnlijk zou men zoo meeneu (laf het ook wel eens heel veel moeite, ongenoegen en verdeeldheid zou geven, immers „veel hoofden veel zinnen;" maar hierbij valt aau te merken dat daarmede vooral gedoeld wordt op 't woudezelacbtige dat er gelegen is in dat wat men doorgaans „zin" noemt;'dat is iets heef anders dan wil.. Maar als wezenlijk ieder .zijn deugdelijken, natuurlijken, gezonden wil bad, zou 't er inderdaad spoedig anders gaan uitzien in de wereld en deze zou er niet méde achteruitgaan. Er zouden nog wel par tijen zijn, ja, maar zij zouden niet langer wezen als domme kudden schapen, die dolen en ver dolen als er geen herder met een hond bij is ze zouden niet langer zijn als trage krijgs benden die liefst 't nachtleger betrekken en die dan weder opgetrommeld en wakker ge trompet moeten worden als de dag van den strijd komtze .zouden niet langer zijn als van die gezelschappen die alleen aan elkander han gen door een president en verder ministerie en wier geloofsartikelen de statuten en reglementen zijn. De menscben zouden dan zelf vydlen, zelf' zijn, zichzelf zijn, en dat ware veel ge wonnen. Kan dat? Ja, door hun teileeren zien, weten, deuken. ~A T CHIN." Blijkens een bij het departement van koloniën ont vangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederiandsch Indie, dd. 31 Januari, heeft de militaire en civiele bevelhebber iu Atchin, kolonel Pel, den 26' Januari het navolgende aan de Indische regeering geseind Panglima Tjoefc uit de XXII Moekim is bij liet ge vecht van 31 December gesneuveld. Imam Longbnt- tah ligt ziek in de bovenlanden. Toekoe Kajoet uit de XXVI Moekim ijvert sterk voor den oorlog, maar liet, volk verlangt naar vrede. Den 22 Januari zjj'n Moeki en Laboeau Iiadjie (op de Westkust) getuchtigdte Poeloe Kajoe werd de Nederlaudsche ylag. g'ëlieschen. Den 23 werd te Poengei Blang Ijoöt/een nieuwe post gevestigd zonder dat een out- jmóeting met den vijand plaats vond. De gezondheids toestand was minder gunstig; van 15 Lot 26 Januari deden zich dertien choleragevallen voor. Binnenland. ZIERIKZEE, 5 Februari 1 8 7 5. zierjkzeej 5 Febr. De uitslag der stemming voor de verkiezing van twee leden voor den Gemeenteraad, welke plaats heeft gehad Dinsdag, jl. is als volgt. Witstembriefje ingeleverd 268'. briefjes, waarvan 6 in blanco zo'odat de volstrekte meerderheid was 131. Gekozen.de heer.W. A. OCHTMAN met 160 stem men/ De lieer D.Q. 'Mulock Houwer'verkreeg 91 stemmen terwijl dc overigen over verschillende personen waren verdeeld. Blauw stembriefje-, ingeleverd 268, waarvan 4 'in blanco, volstrekte meerderheid 132. Gekozen Jlir. Mr. P. J. F. RET HA AN MACARÉ met 150 stemmen. Dc heer 1). Q,. Mulock Hou wei- verkreeg 54 stemmen, de heer W. A. Ochtraan 27 en Mi. P. A: J.'Bouvin 23, terwijl de overige stemmen verdeeld waren op anderen. Wij raeenen te. kunnen constateeren dat sinds lang niet zulk een nette verkiezing heeft plaats gehad. {Deze uitslag is reeds Woensdagmorgen aan onze ahonnés Uier: ter stede per Bulletin medegedeeld Den 30 Januari is te Middelburg een algemeene vergadering gehouden van het polderbestuur van Wal cheren en daarin is besloten tot een buitengewone uitgaaf van 38,052,01 zijnde het bedrag der onlangs geleden schade aan de Noord watering en aan de duinen onder Domburg. Het geld zal gevonden worden door een omslag van T per hectare- en 't dan nog tekort komende 'door tijdelijke opneming. Z. M. heefc benoemd tot essayeur bij den waarborg van gouden en zilveren werken te Middelburg den heer inr. A. v. Lier te Amsterdam, in plaats van den heer R. van Calcar die verplaatst is naar .Zwolle. Dinsdag is door de poiitie in het fort //de Nolle" bij Ylissingen gevonden een man, die blijkens zijn uiterlijk zich aldaar reeds eenigen tijd moet opge houden hebben. Uit een ingesteld geneeskundig onderzoek is gebleken, dat zijn vingers bevroren zijn geweest, en hij door zwakte niet kon loopen. ..De bedoelde persoon P. C. van Middelburg, is ter verpleging alhier in het gasthuis opgenomen. In het Vaderland komt een inzender uit Zuid-Be veland op tegen 't bericht aangaande de vereenigingen van //jonge jongens" die .op dat eiland zouden bestaan in welke vereenigingen zich hoofdzakelijk ten doei stellen zich te bedrinken met sterken drank. Jammer dat de verdediger der zoo leelijk betichte Zuid-Bevelandsohe //jonge jongens" nu nog een pho- tografie van hen geeft die een nog minder hoog denkbeeld van die //jonge jongens" doet opvatten, z/'t Zal," zegt hij, //hier, jammer genoeg wel zoo zijn als elders in ons landje. Waar bestaat niet dat ellendige verschijnsel, dat de jongelieden, overigens droog en geesteloos, door de werking van 't Schiedammer vocht een soort van levensuiting, een droevige opflikkering van levenskracht verkrijgen die, zich uitende in wan luidend gezang, 't best zou kunnen vergeleken worden bij 't schoppen en steigeren van een wilden ezel?" Zeer veel eer waarlijk, voor //jonge jongens" wier reputatie men wil redden Oostburg, 31 Jan. In de vorige week is des nachts de dam, dienende tot tijdelijke afsluiting van het water beoosten de werken van het uitwateringskauaal in den Sophiapolder in deze gemeente, moedwillig doorgestoken, ten gevolge waarvan de toevloed van water in het onvoltooide, gedeelte kanaal aan de west zijde van den dam zoo groot was, dat de paarden in den slal van den aannemer op het werk tot den buik in het water stonden; persoonlijke'ongelukken zijn niet te betreuren. Door deze daad waren de polders oostelijk van den dam het meest gebaat, daar de waterstand hier spoedig 2 voet daalde. De dader of daders zijn nog niet ontdekt. Vad. Op 't eiland Urk is een sergeant-werver voor het O.-I. leger aangekomendoch de man maakt er zulke slechte zaken dat hij wel weder zal moeten heengaan zonder één zieltje voor Atchin gewonnen te hebben, 't Is ook niet te verwonderende Urker jongelingen verdienen tegenwoordig 10 a 12 per week boven kost en inwoning, en zijn daarbij volstrekt niet martiaal. Ondertusschen kunnen wij niet nalaten op te merken dat de Urker visschers het vrij wat voordeeliger hebben dan vele honderden hoofd- en hulponderwijzers, die 't met geen mogelijkheid tot ƒ10 a 12 per week boven kost en inwoning kunnen brengen. Waarom worden ze dan ook maar niet liever Urker visschers? Het vissollen vangen wordt beter betaald dan het menschen vangen. Bij gelegenheid eener voordracht van Hermann Linde te Amsterdam in het Devtscher Vereintot welk be sloten gezelschap ook- enkele particulieren genoodigd waren, sleepte de recitalor zijn gehoor zéé mede dat ds. Ten Kate, die mede tegenwoordig was, en hem een woord van lof wilde toebrengen daarmede aanving in proza doch vervolgens overging in een gespierd vers dat hij improviseerde, Linde heeft bij die gele genheid voorgedragen 't verhaal der ringen uit Nathan der Weise't tooneel met den student uit Faust, de ballade der Taucher en 't Recrutentooneel uit Hendrik IY. Bij den burgemeester van Leiden is ontvangen uit Iudie van een oud-student der Leidsclie Hoogeschool een som van f 5300, om daarvan een buitengewone uitdeeling aan de armen van Leiden te bekostigen ter gelegenheid van de feestviering' op 8 Februari. Z. M. heeft den heer dr. J., J. Hoffmann, lioog- leeraar te Leiden, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Te Almelo was 't Maandag en Dinsdag nog alles behalve rustig. Een door aanplakking gepubliceerd voorstel van de fabrieken aan de arbeiders om het werk te hervatten tegen afschaffing der premie en -betaling in Pruisisch geld werd niet aangenomen. Een troep van 1000 a 1200 menschen, waaronder vrouwen en kinderen trok al zingende de stad door. Men zong: //Hier duldt de grond geen dwinglandij, Waar vrijheid eeuwen stond." Men vreesde voor ongeregeldheden. De Minister van Binnenl. Zaken heeft, als beschik king op het adres van de leden de sociëteit //Casino" te 's Bosch, betreffende het in November jl. door den waarnemeuden burgemeester Luyckx uitgevaardigde verbod van de opvoering der operette //Pariser Leben" aan de adressanten te kennen gegeven, //dat bij art. 18S der Gemeentewet aan den burgemeester is op- z/gedragen te waken tegen het doen van met de openbare z/orde of zedelijkheid strijdige vertooningen, zonder dat //daarbij van de beslissing des burgemeesters hooger //beroep is toegelaten //dat de artt. 150 en 153 der Gemeentewet op bo- //vengenoemne beslissing niet toepasselijk zijn z/dac alzoo, daargelaten of de beslissing ten aanzien //van de operette juist of onjuist was (waarvan niets //blijkt), de wet geen aanleiding geeft tot de verlangde z/tusscheukomst der regeering." Amsterdam. Dr. J. van de Moer zal a.s. Maan dag in Felix Mentis in een vergadering met dames een voordracht houden, over de lijkenverbranding. Na afloop zal gelegenheid gegeven worden tot debat. Amsterdam, 3 Febr. I)e heer Potgieter is heden in deu ouderdom van 66 jaar overleden. Uit Zwolle wordt gemeld, dat tegen Jacob Wolff, een der voormalige directeuren van de gefailleerde Overijsselsche bank, door het openbaar ministerie is geëisclit 15 jaren tuchthuisstraf en eene geldboete van 100, subsidiair 14 dagen gevangenisstraf. Meppel, 1 Febr. Een vrouw uit den burgerstand, bakkersweduwe met drie kinderen, maakte heden, naar men vermoedt uit wanhoop over haar armoedigen toestand, een einde aan haar leven, door in 't Diep te springen. Buitenland. F r a n k r ij k. In- Frankrijk is den 30 Januari de beslissing ge vallen de aanneming van het amendement van den heer Wallon heeft de dubbele beleekenis, dat de re publiek langer dan zeven jaren zal moeten bestaau en dat de vertegenwoordiging uit twee deelen zal zijn samengesteld, den senaat en het wetgevend lichaam. De republiek is thans erkend met ééne stem meer derheid 353 republikeinsche afgevaardigden tegen 352 monarchalen uit alle schakeeringen. Eénë stem meerderheidToevallig was ook de monarchie in 1873 met ééne stem meerderheid verhinderd. Hetzij zoo zoo redeneeren de Franscke bladen, de gema tigde zoowel als de meer geavanceerde, ééne stem meerderheid, maar men heeft geen recht die te hekelen. Zonder te gewagen van de versterking der republi keinsche meerderheid in de toekomst, die zeer moge lijk blijft bij nieuwe verkiezingen, kan men veilig zeggen dat deze meerderheid thans reeds vrij aanzienlijk is, wanneer men haar stelt tegenover al de. minder heden, die zij heeft te niet gedaan. Het koningschap volgens de legitimiteit zou niet meer dan honderd vijftig stemmen op zich vereenigd hebben; de consti- tutioneele monarchie, onder den naam van septennaat, niet veel meer; de bonapartistische groep, versterkt met eenige leden van het rechter-centrum, hoogstens vijftig. Als het dus waar is, dat de erkenning dei- republiek is geschied met de meerderheid van ééne stem, dan is zij toch alle andere regeeringsvormen verre vooruit. Bij de discussie in de Nationale Vergadering op 1 Februari over liet voorstel-Yentavon heefc Wallon zijn amendement toegelicht, hetwelk de rechten en plichten van den president der republiek regelt volgens de constitutie van 1848, hem het recht van ontbinding der kamer toekennende in overleg met den senaat, met de verplichting om uiterlijk drie maanden na de ont binding nieuwe verkiezingen te doen plaats hebben. Lorgeril heeft het amendement bestreden. Paris heeft namens de constitutioneele commissie de verzending van het amendement naar de commissie gevraagd. Dufaure heeft het amendement ondersteund en daarna is de discussie verdaagd. De commissie voor de constitutioneele wetten ver wierp het amendement-Wallon. Daarentegen hand haafde zij de bepaling, waarin aan Mac-Mahon, en niet aan andere presidenten der republiek, het recht wordt toegekend oin, zonder advies van den senaat, tot een ontbinding over te gaan. Engeland, In Engeland is de aandacht vervuld met het lang beloofde zeer uitvoerige antwoord van aartsbisschop

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 2