De verkiezingen voor den Gemeenteraad. de Heer W. A. QCHTMAN, Ihr. Mr. P. I. F. BETHAAN MACARÉ. ATCHÏW. Binnenland. eerste is de kritiek van den uobeleu, edelen geest die naar 't verhevene zoekt om 't te kunnen eeren de andere is de kritiek van den kritiek- arbeider in daggeld of op stuk werkende. De pers wordt de koningin der aarde genoemd. De pers dient zoowel de kunst als de kritiek. Maar niet te ontkennen is 't ook dat zich onder den hofstoet dier koningin behalve de groot meesters, kamerheeren, kamerjonkers eu pages, ook durven mengen de lakeien, de keukenjongens, ja tot stalbokken toe. Dat is tot dusver nog een groot gebrek dat de pers ontsiert. En 't is te grooter omdat „publiek" niet altoos bevoegd of in staat is kamerheeren van keukenjongens, een grootmeester van een stalbok te onderscheiden want ze dragen altemaal livrei en dat maakt vergissing zeer licht mogelijk, voor menscheu die toch niet allen in de residentie kunnen wonen, of zich in de hoofseke kringen bewegen. Met genoegen hebben wij opgemerkt dat er onder de kiezers veel ingenomenheid bestaat met de beide ook door ons aanbevolen candidaten. Wij twijfelen niet aan hun verkiezing en wanneer de liberale kie zers nu toonen willen dat er lust eu leven in hen zit, dan kan de uitkomst der stemming zelfs schit terend zijn. Daartoe is echter ook wel degelijk lust en leven noodig en de kiezers dienen bepaaldelijk wel attent te zijn op de mogelijke vergissingen die er kunnen plaats hebben wegens 't wit en 't blauio. Laat daarom de kiezers dit als een paal boven water beschouwen dat zij niet op beide briefjes een zelfden naam in vullen want in den waan dat hun candidaat dan zeker is van de overwinning, zou 't wel eens geheel anders kunnen uitloopen. Men stelle dan den naam van den heer W. A. OCHTMAN op 't witte briefje, zoodat hij de opvolger'wordt van den heer v. d. Vliet en het blauwe, briefje vuile men in met den naam van Jhr. Mr. P. J. F. RETHAAN MACARÉ, die dan de plaats van den heer Schorer zal vervullen. Derhalvewit stembriefje blauw stembriefje Blijkens een bij het departement van koloniën ont vangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië had de militaire en civiele bevel hebber in Atchiu, kolonel Pel, den 15 dezer het navolgende aan de Indische regeering geseind Den 10 Januari werd een punt bezet bij de Atchin- rivier, noordwaarts van missigil Longbattah; de te genstand was gering en wij leden geen verlies. Onze konvooien werden sedert niet meer verontrust. Yeel volk van de XXVI en XXII Moekim was in den omtrek van Longbattah en Loong vereenigd. Berichten spraken van een voorgenomen aanval op Longbattah en Penajoug, maar die is niet beproefd. De gezond heidstoestand was sedert 1 Januari minder gunstig; tot den 15 hadden zich 17 gevallen van cholera voorgedaan; de koorts was heviger. Z IE RIK Z E E 2 9 Januari 1 8 7 5. Zierikzee, 27 Jan. Wij vernemen dat Mejufvr. Mina Kruseman gisteren avond te Middelburg, even als hier den vorigen avond, een eivolle zaal tot ge hoor heeft gehad. Zierikzee, 29 Jan. De Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier heeft als antwoord op haar adres aan den Min. van Financiën 't bericht ontvangen dat kwitanliën eu facturen behoorende bij goederen en daarmede gelijktijdig vervoerd wordende niet onder het bereik der postwet vallen en dus niet over den post behoeven te worden verzonden. In verband met de tentoonstelling te Philadelphia, 10 April19 Oct. te houden, deelt de Kamer mede dat programma's eu reglementen voor die tentoon stelling bij haar secretaris zijn te bekomen. Door de directie der Spoorbootraaatschappij is aan Burgem. en Wetli. van Zierikzee een verzonk gericht tot het aanleggen van een bankhelling of kleibank ten dienste van haar stoomschip. Genoemd verzoek is door Burgem. en Weth. aan de Kamer ingezonden om onderzoek en rapport. Tot voorz. en plaatsverv. voorz. der Kamer zijn herkozen de lieeren PI. G. Mulock Houwer en CL v. d. Vliet Dz. Zierikzee, 29 Jan. Gaarne vestigen wij de algc- meene aandacht op de uitvoering door de Rederijkers kamer //Ruysch," te geven op Maandag a.s. in de Concertzaal, en ten voordeele der armen van alle gezindten. De uitvoering zal bestaan in degecostumeerde voordracht van 't tooneelspel //Don Cesar de Bazau." Wij twijfelen niet of //lluysch" zal in een talrijke opkomst en dus in een goede recette voor haar wel dadig doel de belooning vinden voor de moeite en studie die haar leden zich getroosten oin genoegen te geven, niet alleen maar ook om dat te gelijk dienstbaar te maken aan de leniging van den nood der armen. Zierikzee. Met het stoomschip //Voorwaarts" dat den 13 Februari Nieuwediep zal verlaten, zal o. a. naar Indie vertrekken de 2e luit. der inf. W. Stoutjesdijk. Middelburg, 27 Jan. De Fransche brik //Pliron- delle," 12 dagen geleden uit Vlissingen vertrekken na aldaar gerepareerd te zijn, is gisteren met tegen wind uit zee teruggekeerd, na al dien tijd in de Noordzee te hebben rondgezwalkt. Toen zij zich gisteren morgen bij de Gallooper bevond, had de Engelsche stoomboot //Nach Logar" van de firma Adam Co., te huis behoorende te Aberdeen en be stemd naar Bambay, op die bank gestooten. Het schip, vlot geraakt zijnde, zonk onmiddellijk in de diepte weg, tijdens hevig stormweer. De //Hirondelle" nam de bemanning van een sloep aan boord, bestaande uit 17 man, waaronder zich bevond de 2de stuurman, die verhaalde dat de kapitein met over boord springen verdronken was, en dat de sloep, waarin de le stuur man, le ma^fiinist, hofmeester en een stoker zich be vonden, ^omgeslagen was, terwijl nog vijf menscheu, die zich in. een andere boot bevonden, tot nu toe vermist worden. De geredden zijn te Vlissingen bin nengebracht en heden morgen per stoombarge alhier gearriveerd. Na het middagmaal hier gebruikt te hebben, zijn zij per spoor naar Rotterdam vertrokken. N. M. Ct. Een later bericht houdt in dat nog vier man in een boot met groot levensgevaar gered zijn door de Ostendesche vischsloep //Quinze Juin," patroon Cor- nian. In Zuid-Beveland moeten, naar gemeld wordt, op de meeste dorpen vereenigingen bestaan, welke het tegenovergestelde van de afschaffings-vereenigingen beoogen. Op de gezette tijden, men meent om de drie maanden, komen de jongelieden, leden der zoo genaamde gezelschappen van //jonge jongens," bijeen om zich te bedrinken. Die woeste drinkgelagen gaan gepaard met schromelijke rustverstoringen, zoodat men de vraag doet of de gemeentebesturen niet wel zouden doen het oprichten van dergelijke vereenigingen te beletten. (N. v. d. D.) In het fabrieksdistrict Twenfche is sinds eenige dagen een werkstaking op groote schaal aan den gang. Aanvankelijk had er geen verstoring der orde plaats; toen echter de werklieden van een paar fabrieken te Almelo aan het werk bleven werden in de gebouwen dier fabrieken de glazen ingeworpen. Daarop is een afdeeling ruiterij uit Deventer ontboden en per spoor naar Almelo overgebracht. De burgemeester heeft de proclamatie tegen de samenscholingen afgekondigd ook de Commissaris des Konings heeft zich naar het tooneel van de strike begeven. Al de fabrieken te Almelo en Vriezen veen staan stil. De aanleiding is gelegen in de kwade gewoonte der fabrikanten om het volk te betalen in Pruisische munt ten einde het voordeel der agio te genieten, 't welk natuurlijk dan een nadeel is voor den werkman. Naar men ver meld is op een fabriek te Enschede van de firma Ten Kate thans betaling in Nederlandsch geld toe gezegd en zou daar dus de arbeid niet gestaakt worden. Wij kunnen niet anders zeggen dan dat de arbei ders in hun recht zijn als zij betaling van 'L loon in Nederlandsche munt eischen. Willen de fabrikanten dien eisch niet inwilligen, dan werkstaking, dat is 't eenige middel dat den werkman overblijft ofschoon 't een wanhopig middel is. Maar 't is te betreuren dat de werkstakers dwang uitoefenen op degenen die 't werk niet staken. Daardoor verminderen zij hun zedelijke kracht. Maandag middag omstreeks 2 ure is er een schoor steenbrand ontstaan in het paleis van Z. M. te 's Gravenhage. Gelukkig was het dreigende gevaar spoedig afgewend, door 't paleis-personeel en de politie met behulp van een extincteur. De regeering heeft een wetsontwerp ingediend, hou dende: le de bepaling, dat art. 302 wetboek van koophandel aldus wordt gelezen z/Het leven van iemand kan ten behoeve van een daarbij belanghebbende verzekerd worden, hetzij voor den ganschen duur van dat leven, hetzij voor een tijd bij de de overeenkomst te bepalen." Dat voorstel vindt zijn aanleiding in een rechter lijke uitspraak, dat de overeenkomst, waarbij een ver zekering wordt gesloten op iemands leven, gedurende den geheelen loop daarvan, onder de heerschappij van ons wetboek van koophandel niet als geldig contract van levensverzekering te beschouwen. De regeering meent dat er geen bezwaar bestaat aan de voorgestelde bepaling terugwerkende kracht te geven. Art. 2 van het ontwerp luidt dus z/De levensverzekeringen, vóór het in werking treden dezer wet gesloten, die aan de bepaling van het ge wijzigd art. 302 voldoen, worden als geldig beschouwd." De Tweede Kamer zal haar werkzaamheden hervatten op Dinsdag 9 Februari, a.s. Z. K. II. prins Frederik en II. K. II. prinses Marianne hebben belangrijke bijdragen doen ter hand stellen aan de commissie van het Atehin-monument. Den 5den dezer is te Lissabon door wederzijdsche gemachtigden een traktaat van handel en scheepvaart tusschen Nederland en Portugal onderteekend. Blijkens opgave van den directeur van 's rijks ver zameling van landbouwwerktuigen te Utrecht is die inrichting in het jaar 1874 bezocht door 380 personen, waarvan 368 Nederlanders en 12 vreemdelingen. In 1873 bedroeg het aantal bezoekers 308. Gedurende 1874 zijn uit de verzameling elders in beproeving of in gebruik gegeven: 66 werktuigen, 6 modellen en 38 teekeningen. De arrond. rechtb. te Leiden deed Maandag uitspraak in de meer vermelde spoorwegzaak tegen den machi nist D. G. J. Roesink. De beschuldigde is veroor deeld tot 6 maanden cellulaire gevangenisstraf en de kosten van het geding. Aan het Utr. Dagblad wordt uit Amsterdam gemeld, dat men bevreesd is, dat de in hechtenis genomen valsche munters wegens gebrek aan bewijs weer in vrijheid zullen worden gesteld. Mej. A. J. Campbell van Nijverdal heeft te Rijsen, in de vereeniging //Tot Nut en Genoegen", een voordracht gehouden over het leven en de werken van Elizabeth Wolff, geb. Bekker, en Agatha Deken. Buitenland. Engeland. Volgens de Hour heeft Disraeli aan Gladstone een brief geschreven, waarin hij zijn diep leedwezen uitdrukt over diens terugtreden als leider der oppositie. De brief is in de hartelijkste bewoordingen vervat. Volgens hetzelfde blad heeft Gladstone indirect lord Hartington als zijn opvolger aangewezen. De mijnwerkers van Dean Forest hebben den arbeid hervat en genoegen genomen met een loonsvermindering van 5 pCt. Gisteren heeft de heer Bright te Birmingham de maatregelen van de regeering ten opzichte der Schotsche Kerk en der godsdienstige plechtigheden aan een strenge beoordeeling onderworpende inwendige verdeeldheid der Engelsche Kerk heeft hij uitvoerig aangetoond en gezegd, dat de opheffing der staatskerk een groote weldaad voor 't protestantsche Engeland zou zijn, doch voegde er tevens bij, dat zij niet liet gevolg mag zijn van een hevige agitatie. Hij gaf zijn leedwezen te kennen over Gladstone's besluit, dat een groot verlies aan 't parlement berokkende. Duitschland. Een bericht uit Berlijn zegt dat de courier die den brief van den koning van Spanje aan den keizer den 23 dezer daar heeft overgebracht, ook in last had naar Weenen en Rome te gaan. Het ontwerp betreffende het burgerlijk huwelijk werd Zaterdag in derde lezing aangenomen, met het amen dement dat de regeeringen der verschillende staten het recht zullen hebben aan dit ontwerp, geheel of gedeeltelijk, in hare landen kracht van wet te geven vóór 1 Januari 1876. Gisteren zou over de wet en bloc worden gestemd. Aan het debat over deze hoogst belangrijke wet werd vooral door (ie Beiersche afge vaardigden deel genomen. De heer von Frankenstein trachtte nogmaals in het licht te stellen, dat Beieren aan de wet volstrekt geeue behoefte hadeene meening die krachtig werd bestreden door dr. Faustle, den Beierschen minister van justitie, die herinnerde, dat reeds in 1831 in de Beiersche kamers op derge lijke wet was aangedrongen. De tegenwoordige re geling had volgens hem juist veroorzaakt, dat velen de kerk hadden verlaten. Ten slotte is de wet met 207 tegen 72 stemmen aangenomen.

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 2