Zeetijding van Zierikzee. ADVERT ENTIEN. leineutaire verwarring is te zeggen. Thiers haalt ook zijn schouders op en zegt, dat de toestand kritiek is, wat iedereen weet. Gaat men buiten Parijs en buiten Versailles, dan bemerkt men merkwaardig weinig opgewondenheid liet is of men tegenover de Versaillaansche verwarring volmaakt onverschillig is geworden alleen hoort men meer dan vroeger de woorden Nous aurous le Petit Engeland. Omtrent de namen dergenen, die genoemd worden als opvolgers van Gladstone, den voerder van 't En- gelsch liberalisme, kunnen wij het volgende nog me- dedeelen De heer Eorster was vroeger vice-president van den ministerraad. Van alle collega's in het ministerie van Gladstone onderscheidde hij zich door zijn prac- tischen zin en zijn trouw aan zijne beginselen. De Nonconformisten zijn echter, om een indertijd door hem in zake het onderwijs ingediend wetsvoorstel, tegen hem. Met der tijd zal die tegenwil wel minderen, maar die bestaat nu nog en zal hem in den weg staan, omdat men aanstonds een leider noodig heeft. Daardoor wordt de kans voor Hartington grooter, vooral ook omdat hij, meer ook nog dan zij, die behalve Eorster genoemd worden, Goschen en Bright, een man van familie en invloed is. Zijn tact, bekwaamheid en vlijt staan niet beneden die der eerstgenoemden. Eene zaak hebben zij allen gemeen, dat is dat zij zeer bepaald tot de whig-partij behooren. De Nonconformisten verklaren zich hoe langer hoe meer tegen Eorster. Zijn onderwijswet heeft te veel kwaad bloed gezet, dan dat zij hem thans zouden willen steunen. Men beweert dat op den 3den Ee- bruari een vergadering zal plaats hebben ter verkie zing van een liberalen leider. Dat lord Hartington de bevoorrechte zal zijn, schijnt niet meer betwijfeld te mogen worden. De Weekly Register deelt mee op grond van be- richten die ze van 't Vaticaan onLvangen heeft, dat aartsbisschop Manning in Maart den kardinaalshoed zal ontvangen. Lord Derby heeft een gezantschap van Engelsche protestanten ontvangen, dat er op aandringt, dat Al fonsus' regeering erkend worde, onder voorwaarde dat zij de vrijheid van godsdienst handhave. De overeenkomst tusschen Engeland en Erankrijk ten opzichte van den kanaaltunnel bevat in hoofdzaak de volgende punten: De maatschappij verbindt zich, in den loop der eerste 5 jaren op Fratisch grondge bied minstens 2,000,000 fr. aan het doen van onder zoekingen te besteden. Alsdan zal zij het recht hebben te beslissen of zij de concessie wil houden of voor haar bedanken. Zij zal verplicht zijn zich met een Engelsche maatschappij te verstaan, die de noodige volmacht heeft om den aanleg en de exploitatie der lijn te volvoeren. Binnen 20 jaar moet het werk zijn beslag erlangd hebben. De concessie duurt 99 jaren. De Eransche regeering verbindt zich in de eerste 30 jaar geen nieuwe concessie te verleenen. Lord Derby heeft verklaard niets tegen deze voorstellen te hebben. De Eransche maatschappij is opgericht en de 2,000,000 frs. zijn voorhanden. In de nabijheid van Maldon, en wel onder de gemeente Heybridge, graafschap Essex, zijn zeer belangrijke voorwerpen uit lang vervlogen eeuwen gevonden. Voor zooverre men thans weet, zijn het eenige sarcophagen, waaronder 6 van gehouwen steende overige zijn van metaal. De heer Bendal, vroeger lid van het Engelsche parlement voor Maldon, heeft die voorwerpen en hetgeen zij bevatten, met inbegrip van hetgeen in de nabijheid daarvan bij het ont graven zal worden aangetroffen, ten geschenke gege ven aan de oudheidkundige vereeniging van Essex. I> uitschland. De minister van financiën heeft in het huis der afgevaardigden te Berlijn, zijn budget ter tafel gebracht. De ontvangsten over 1875 zijn beraamd op 694y3 millioen marken, 4 millioen minder dan in 1874, de gewone uitgaven zijn geraamd op 514 millioen, 17V2 millioen meer dan 't vorige jaar. De buitengewone uitgaven zullen even eens hooger zijn, maar slechts 2^2 millioen. De schuld van het koninkrijk, tot 992 milloen marken, wordt gecompenseerd door het actief der bezittingen van den staatsspoorweg, wier zuivere opbrengst voldoende is om de renten der schuld te dekken. Voor de hoogescholen zal er eene som van 502,000 marken meer worden uitgegeven, 2 millioen zal dienen om de tractementen der geestelijken te verhoogen, en 3 millioen voor de lagere onderwijzers. De twee laatste zaken vooral werden in den lande met vreugde begroet, het zijn lang begeerde verbete ringen. De verhooging van het tractement der geestelij ken is eene compensatie voor het gemis van inkomsten, die door de nieuwe wet op 't huwelijk voor hen verloren zijn gegaan. De verantwoordelijke redacteuren der beide ultra- raontaansche dagbladen te Essen verschijnende, de Essener Blatter en de Ess. Volks-Zeitung, zijn dezer dagen, wegens overtreding der drukperswet, veroordeeld tot geldboete en gevangenisstraf, zoo meldt de Nordd. Allg. Zeitung. De zaak is in zoo verre zeer opmerkelijk, zegt het genoemde blad, dat zij een scherp licht werpt op den toestand der clericale drukpers. De verant woordelijke redacteur van de Essener Blatter is een handwerksman, die uitsluilend is benoemd tot die betrekking om de onaangename gevolgen te dragen, welke uit de houding van het blad te eenigertijd kunnen voortspruiten. Bij de behandeling van het geding deelde hij 0. a. het volgende mede. Na den oorlog weder te Essen teruggekeerd zijnde, was het my niet mogelijk bezigheid te vinden, ten 1 einde mijne vrouw en vijf kinderen te onderhouden. Toen is mij het voorstel gedaan, om als verantwoordelijk redacteur voor het blad tc teekenen. Terug kan ik niet meer, zoo voegde de beschuldigde er bij, want niemand, noch van de partij waartoe ik behoor, noch van hare bestrijders, wil mij nu meer in dienst nemen. De Rijksdag heeft de wet op den landstorm, bij derde lezing, onveranderd aangenomen, alsmede het uitleveringstractaat met België. Belgie. Het stadsbestuur van Antwerpen behandelt thans een plan, waarbij een groot gedeelte van de oude stad verbouwd zal worden. Breede straten wil men aanleggen in buurten, waar thans liehfc en lucht ontbreken en die de brandpunten van besmetting zijn. Volgens dit ontwerp komt de oude vleeschhal dan geheel op zichzelf te staan, zoodat de nieuwe werken die men er zal uitvoeren, dit gebouw in al zijn waarde zullen doen uitkomen, wat het ook verdient als een der belangrijkste en oorspronkelijkste modellen van de burgerlijke bouwkunst der 15e en 16e eeuw. Zwitserland. De Landraad van het Zwitsersche kanton Glarus heeft bij de beraadslaging over de herziening der constitutie zich verklaard tegen het beginsel van scheiding van kerk en staat; de raad zag in die formule alleen een phrase, voor verschillenden uitleg vatbar. Verder verwierp deze raad het voorstel tot opheffing van het Capucijner klooster, omdat hij meende dat deze inrichting spoedig vanzelf zou uit sterven. Wat het onderwijs betreft, verlangde de raad dat de staat niet de school geheel aan zich zou trekken, maar de gemeenten krachtig ondersteunen. Turkij e. Uit authentieke bron kan worden meegedeeld, dat de Porte in de Podgoritza-zaak formeel heeft afgezien van haar eisch, dat de in die zaak betrokken Montene- grijnen voor Turksche rechters zouden terechtstaan. Niets staat derhalve meer aan een vredelievende oplossing der kwestie in den weg. Uit Agram wordt gemeld, dat het bericht, volgens hetwelk de Montenegrijnen te wapen zouden zijn geroe pen, van goederhand voor ongegrond wordt verklaard. Er bestaan integendeel goede redenen om te gelooven, dat het geschil met Turkije zal worden bijgelegd. Spanje. Alfonsus is te Saragossa aangekomen, waar hij bij den aartsbisschop zijn intrek heeft genomen. Zoodra hij bij het noorderleger zal zijn aangekomen, zullen de vijandelijkheden tegen de Carlisten weder een aan vang nemen. De ontvangst van den koning is te Saragossa, wat het volk betreft, minder luidruchtig geweest dan op andere plaatsenhet feit laat zich verklarende licht beweeglijke Spanjaarden hebben uttgegalmd, en nu men bedaard begint te worden, wil men eerst afwachten, wat de nieuwe koning tegen de Carlisten zal doen. Men kan niet ontkennen, dat de Spaansche Car listen wakker blijven. Nauw heeft de nieuwe regeering haar troepen uit Catalonië teruggetrokken om dienst te doen bij de kroningsfeesten, of Lizarraga rukt uit met zijn bende, en stroopt tot onder de muren van Barcelona. Generaal Martinez Campos, de man van het laatste pronunciaraento, is gedwongen geworden in Catalonië voor de Carlisten terug te trekken. Bij Zarauz is het nog onrustig. In plaats van drie Spaansche oorlogschepen schijnen er slechts twee op die hoogte te kruisen. Daar worden er althans slechts twee genoemd, namelijk: de //Eerrolano" en de ,/Con- tuelo." Deze onthouden zich echter vooralsnog van elke vijandelijkheid, omdat de komst van Zeylieu, den kapitein der verzonken //Gustav," moet worden afge wacht tot vaststelling der te vorderen schadeloosstelling. Dan eerst zullen de Carlisten tot betaling dier som kunnen gesommeerd en eventueel gedwongen worden. Het laatste zal echter zoo gemakkelijk niet vallen. De //Nautilus" ligt intusschen rustig in de haven van Pasages. Te Berlijn blijft men nog steeds van oordeel, dat het nimmer tot eene rechtstreeksche in terventie zal komen, omdat daardoor aan Alfonsus een slechte dienst zou worden bewezen. Zullen de Duilschers wel zóó verre gaan om eene schadeloos stelling te eischeu? Het is niet waarschijnlijk, te meer, 1111 de Madridsche regeering reeds heeft beloofd, dat zij, wanneer van de Carlisten eventueel niets los te krijgen is, het gevorderde zelve zal betalen. Noch voor Alfonsus noch voor Spanje zelf ware het thans wenschelijk, dat de vreemdeling zich gewapenderhand in de binnenlandsche oneenigheden kwam mengen. Niet onmogelijk, dat het woelen der Carlisten zal ophouden, bij gemis van contanten. De Carlistische geldnood is steeds klimmende, en een afgevaardigde van het te Londen gevestigde Carlistische comité trok deze week Parijs door, opweg- naar het hoofdkwartier van don Carlos, om dezen mede te deelen, dat de Engelsche bankiers, die de Carlistische leening hebben genomen, alle verdere betalling hebben geweigerd. Ingezonden Stukken. De kiezers voor Gemeenteraadsleden ontvingen dezer dagen, twee stembriefjes. Het wit stembriefje is bestemd om een atider Lid te kiezen in plaats van den heer C. van der Vliet Dz. tengevolge van genomen ont slag en het gekleurd stembriefje inoet dienen om een ander Lid te kiezen in plaats van Jhr. Scïïorer ten gevolge van vertrek uit deze Gemeente. We lazen nu pas eene aanbeveling voor de heeren Jhr. Rethaan Macaré en W. A. Ocütman, welke beide heeren ik, als raedekiezer, en ik geloof velen met mij, reeds vóór het lezen dier aanbeveling het voornemen had, te zullen kiezen. Maar wat is nu 't geval. Ik neem aan en laten we 't veronderstellen, dat er voor beide Heeren Can- didaten respectivelijk geijverd wordt. Men ijvert voor beide heeren, maar toch geeft men preferentie aan A en de andere partij geeft weet preferentie aan B. Wat nu Wie de preferentie aan A geeft, schrijft zijn preferenten Candidaat op beide briefjes, om zeker spel te spelen, en datzelfde doet de partij die de preferentie aan B geeft, omdat het tamelijk onverschillig is, in wiens plaats de preferente Candidaat zitting krijgt. Weer andere, minder doordenkende kiezers schrijven de namen van de aanbevolen Candidaten onverschillig op wit of gekleurd papier. Het komt mij voor, dat dergelijke wijze van stemmen, bepaald moét uitloopen op een herstemming, zoo al niet voor beide Heeren, dan zeer zeker voor één hunner, altijd uitgaande van de veronderstelling dat de werkzame partijen, hunnen geprefereerden Candidaat op beide briefjes zullen schrijven en dat alzóó door beide par tijen gedaan wordende, stemt men in prejadicie van •zijn' tweeden Candidaat. Ik twijfel er niet aan of deze wijze van stemmen, in dit nu bestaande geval, is conform de Wet, doch m. i. ware het beter dat op één briefje direct twéé namen werden ingevuld en dat de in de plaats treding voor de rooster van aftreding, afhankelijk was van het getal verkregen stemmen d. i. wie de meeste stemmen boven de volstrekte meerderheid verkregen had, de plaats innam van het afgetreden Lid die het langste zitting zou gehad hebben. Nu geloof ik dat het niet direct doel zal bereiken. X. Kerk- en Sehoolnieuws. Beroepen te Stavenisse ds. A. Scholte te Zegveld. Bedankt voor Cats door ds. W. v. Veen Bz. te Eefchen. Eervol ontslagen op verzoek, wegens benoeming als waarnemend hoofdonderw. te Achterberg gem. Rhenen, de heer P. Lakeman hulponderw. aan de school voor onvermogenden alhier. Benoemd tot hulponderw. aan de le openb. school voor gew. en meer uitgeb. lager onderwijs alhier de heer W. J. Kremzer te Aalten en tot hulponderwijzeres aan de 2e school voor gew. en meer uitgebr. lager onderw. mej. H. Kremzer geb. Bax te Aalten. Benoemd tot hulponderwijzeres te Middelburg mej. W. Peltzer te Roermond. BINNENGEKOMEN: 23 Jan. Geddie, Henry Crauley, Philadelphia, Rott. Heden overleed zeer onverwachts tot diepe droefheid van mij, mijne twee kinderen en verdere familie, mijn geliefden echtgenoot RENS RENSEN, iu den ouderdom van ruim 50 jaren. Zierikzee, P. VAN DER WEEL, 25 Januari 1875. Wed. R. Rensen. Strekkende tot bijzondere en algeraeene kennisgeving.

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 3