Openbare Raadsvergadering Buitenland. van de gesneuvelden bij de eerste en tweede expeditie tegen Atchin, vinden wij in 't Vaderland thans nog de mededeelitig dat het denkbeeld daartoe is uitge gaan van Z. M. den Koning zelf, die alreeds een vorstelijke gift ter besehikking heeft gesteld van H. D. adjudant-generaal jhr. F. V. A. liidder de Stuers, oud-kommandant van hel Indische leger. Door de hoofdcommissie te Batavia werd een circu laire rondgezonden, ten einde op te wekken tot het vormen van commissies in 't Moederland. Te 's Gra- venhage heeft zich reeds een commissie geconstitueerd. Door Z. M. is benoemd tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van den Houwer-polder onder Tholen, de heer Gr. Bolter Gz. Op de in de Staats Ct. openbaar gemaakte lijst van niet geëxamineerde veeartsen, aan wie, krachtens art. 15 der wet van 8 Juli 1874 (staatsblad no. 98) een bewijs van toelating tot uitoefening der veeartse- nijkunst is uitgereikt, komen voor de prov. Zeeland voor II. van Kooij, te Aarden burgM. v. d. Maas, te CortgeneM. Boone, te 's GravenpolderP. Bos dijk, te 's Heer- ArendskerkeP. Boone te 's IJeer- Arendskerke P. de Feijler, te HoekJ. Kegelaar, te IJontenisse; B. Heindrik, te IJontenisse; K. J. v. d. Wal, te ICapelle A. Wisse, te Kruiningen IJ. de Smidt, te Kruinitigan0. J. Kramer te Mid delburg J. Steyaert, te Sas van GentIJ. Verhoek, te ScherpenisseJ. Kramer, te Oost en West Sou burg A. de Wilde, te Oud-VossemeerP. P. Priester, te Wissekerke en D. B. Waalput te Zuiddorpe. Blijkens een bericht in de N. R. Courant heeft een der kapelaans te Bergenopzoom in een predikatie zich dermate ongunstig uitgelaten over de hulpon derwijzers in de scholen te Bergenopzoom werkzaam, dat twee van dezen het uoodig geoordeeld hebben den kapelaan uit te noodigen zijn beschuldigingen te bewijzen of anders openlijk in te trekken. Daar de voldoening die bedoelde onderwijzers ontvingen niet genoegzaam is geoordeeld, hebbende hoofdonderwijzers zich de zaak aangetrokken en zal deze nu verder gezocht worden. Te Sluis heeft zich een koperslager door ophanging van het leven beroofd, een vrouw met vijf kinderen nalatende. Onder de verdienstelijke Nederlanders, wien ter gelegenheid van het jubileum der Leidsche IJooge- school het doctoraal honoris causa is toegedacht, komt o. a. voor in de faculteit der godgeleerdheid ds. Ph. K. IJugenholtz te Amsterdam. De resultaten der boringen naar steenkolen in den bodem van Limburg worden allengskens zoo belang rijk dat het zeer wenschelijk geacht wordt deze nieuwe natuurlijke rijkdommen zoo spoedig mogelijk te gaan exploiteeren. Men verneemt dat de nog vigeerende wet op de mijnen van 1810 hinderpalen daartegen oplevert. Is dit waar, dan is herziening of geheel nieuwe regeling dringend noodig. Z. M. heeft goedgevonden te bepalen dat de d.d. schutterij te Grave, Deventer en Groningen voor den dienst der infanterie; de schutterij te Dordrecht voor den dienst der vestingartillerie; een bataillon sterk zes compagnieën van de Arasterdamsche schutterij voor den dienst der vestingartillerie zullen bestemd zijn. De heer J. M. van Kempen, industrieel te Voor schoten, is door den koning der Belgen benoemd tot ridder der Leopoldsorde. Woensdag j.l. is te 's Gravenhage in het Ilotel de VEurope aan een beroerte overleden de kapitein ter zee Bloraraendal. Een brief, inhoudende 10 coupons Nicolaï-spoorweg Rusland, no. 768734 tot 768740 en 814809 tot 814813, verschenen 1 Nov. 1874, te Tholen eigen handig door J. v. d. B., onderwijzer aldaar, op de post gedaan aan het adres van L. C. v. d. V. te Rotterdam, is niet aan zijn adres bezorgd. Niet alleen mejufvrouw Mina Kruseman, maar ook, naar gemeld wordt, mejufvrouw Elize Baart heeft met de heeren le Gras, Van Zuylen en Haspels te Rotterdam, een overeenkomst aangegaan, om in Mul- tatuli's tooneelspel nde Vorstenschool" op te treden. De repetitiën zullen waarschijnlijk door den heer Dou- wes Dekker (Multatuli) worden bijgewoond, en de eerste openbare uitvoering zal in de laatste helft van Februari plaats hebben. Z. M. heeft met ingang van 20 Febr. e. k. herbe noemd: tot burgemeester der gem. Ossenisse F. Neve, en tot burgemeester der gem. Waarde J. Vereeke, Amsterdam, 23 Jan. Sedert een paar weken is op het rijkstelegraafkantoor alhier dc toestel van Meijer in dienst en voldoet aanvankelijk zeer goed. Zooals men weet, werkt deze toestel op vier draden tegelijk, zoodat men b.v. van Utrecht of 's Gravenhage of van het kantoor, waarmee het verbonden is, vier berichten op hetzelfde oogenblik kan ontvangen en ook overseinen. Te Amsterdam is op 's rijks werf thans eene hy draulische pers in werking, waarmede pantserplaten van 10 Engelsche duim dikte op ieder deel der op pervlakte koud kunnen worden gebogen. Dit werktuig, waarmede zulk een verbazende kracht moet worden ontwikkeld, voldoet volkomen aan de verwachting en is een aanwinst voor onze marine, die daardoor voor een belangrijk deel minder afhankelijk van de buiten- landsche industrie is geworden. N. R. Ct. De Rederijkerskamer //De Olijftak" onder de ken spreuk //Lahore et constautia," te Antwerpen, heeft besloten een nieuwen prijskamp uit te schrijven. Het onderwerp is//Antwerpen in de 16e eeuw, onder staatkundig, godsdienstig en stoffelijk opzicht beschouwd, en in tafereelen (ten minste 12) geschetst voor het volk." Een geldsom van duizend francs wordt aan het best geschreven werk toegekend. De stukken moeten, door een andere hand aan die des opstellers geschreven, worden ingezonden voor 15 Aug. a.s. aan den heer Emm. Rosseels, voorzitter der Kamer, St. Jozefstraat, 58. De leden van de jury zullen gekozen worden uit de werkende en brief wisselende leden der Rederijkerskamer. Men schrijft uit Almelo over de werkstaking, aan 't Vaderland-. z/Er heerscht hier groote spanning over de dingen die komen zullen. //Het is natuurlijk een herhaling van de oude kwestie over het Pruisisch geld. //Gisteren begaven zich deputatiën uit de arbeiders van de vele hier aanwezige stoomfabrieken naar hun patroons en deelden dezen mede, dat ze niet langer wilden uitbetaald worden in Pruisisch geld maar Hol- landsche munt verlangden. Eenstemmig werd dit door de verschillende patroons geweigerd, ten gevolge waar van de arbeiders het werk hebben gestaakt. Alle stoomweverijen staan stil, en de arbeiders ten getale van ruim drieduizend zijn nu zonder'werk, ergo binnen weinige dagen broodeloos. ,Het is dus te vreezen dat deze strike tot feitelijkheden zal aanleiding geven, daar fabrikanten noch arbeiders willen toegeven. Het is te betreuren, dak deze grève telkens moet worden herhaald en de fabrikanten niet kunnen be sluiten in Holl. geld uit te betalen zij toch ontvangen dit ook voor hun fabrikaat. Daar het agio hier in den laatsten tijd is opgevoerd tot 4,40, maakt dit nog al een aanmerkelijk verschil. z/üeze strike heeft dus wel eenige raison d'etre." Harlingen, 22 Jan. Sedert eenige dagen ligt in het dok alhier een barkschip, voerende de Italiaansche vlag. Dit vaartuig, geladen met beenderen en, naar men zegt, komende van Hamburg, is bij mistig weder nabij Terschelling aan den grond geraakt en door de bemanning verlaten. Toen het bij hoog tij weder vlot was geraakt, gingen eenige Terschellingers aan boord, door wie het te Harlingen binnengebracht werd. Men zegt dat de bemanning over Harlingen is vertrokken, zonder zich iets aan het schip gelegen te laten liggen. Het is een fraai vaartuig, gedeeltelijk met zwart zeildoek een teeken van rouw bedekt en wordt thans door de politie bewaakt. Hoe het zij, de zaak is eenigszins duister en geeft aanleiding tot velerlei gissingen. gehouden te ZIERIKZEE den 25 J%nuari 1875. Afwezig is de heer van der Vliet. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Wordt medegedeeld a dat door Ged. Staten is goedgekeurd het snppl. kohier der hondenbelasting over 1874. Voor kennisgeving aangenomen b een brief van de Waarborg-Vereeniging van arbeiders en werklieden, verzoekende eene toelage uit de gemeentekas. Burg. en Weth. stellen voor aan die vereeniging eene toelage van 75 te verstrekken. Aldus besloten. Op voorstel van Burg. en Weth. wordt overeenkomstig het advies der plaatselijke Schoolcommissie, aan den hulponderwijzer P. Lakeman wegens vertrek naar elders op zijn verzoek eervol ontslag verleend ingaande 1 Februari e. k. Wordt medegedeeld dat door J. Schoenmaker de huur is opgezegd van een stuk grond aan het bolwerk. Voor kennisgeving aangenomen. Idem dat A. Kramer dooi" Burg. en Weth. is be noemd tot bewaarder in het gebouw bestemd tot verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten. Voor kennisgeving aangenomen. Wordt medegedeeld het proces-verbaal der jongste opname der kas en boeken van den Gemeente-Ontvanger, waaruit bleek dat deze in orde waren en zich op 19 Jan. jl. in kas bevond 21669,03. Voor kennis geving aangenomen. Wordt medegedeeld dat gedurende 1874 voor de gemeente hebben opgebracht a de zelkasch ƒ9192,30 b schorgronden - 108,75 c graszoden en korenaarde - 0,60 d in gebruik gegeven gemeentegrond - 53,475 e wekelijksche marktgelden - 199,15 Voor kennisgeving aangenomen. Komt ter tafel een voorstel van Burg. en Weth. betrekkelijk het adres van den heer J. Broersma commissaris van politie alhier, om verhooging zijner jaarwedde strekkende tot afwijzing. De Burgemeester verklaarde zich met dit voorstel niet te kunnen ver eenigen. Overeenkomstig het voorstel van Burg. en Weth. wordt na discussie op dat adres afwijzend be schikt met 10 tegen 1 stem die van den heer Bolle. Een voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging van art. 2 der verordening voor de Gezondheidscommissie wordt gesteld in handen van de heeren van der Grijp, Mr. Moens en Zuurdeeg tot rapport. Wordt besloten tot het doen vau eenige af- en overschrijving op de begrooting van 1874. Door de Commissie van Fabricage wordt rapport uitgebracht op het adres van handelaars in petroleum strekkende dat zij zich met de voorgenomen inrichting kan vereenigen. Na discussie wordt met 8 tegen 3 stemmen, die van de heeren Houwer, van der Grijp en Koole, besloten geen gevolg aan het voorstel van Burg. en Weth. te geven. Op voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten aan den heer W. Gast te verkoopen 6,30 vierk. meters gemeentegrond tegen 400 per 41 Ares 68 c.Ares bedragende 60,50. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing van 2 Raadsleden op 2 Febr. e.k. worden benoemd de heeren Jhr. de Jonge en Mr. Schneiders van Greyf- fenswerth. Tot hulponderwijzer aan de le school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs wordt benoemd de heer W. J. Kremzer hoofdonderw. te Aalten. Met deze was op de voordracht geplaatst O. Schuring te Maassluis. Tot hulponderwijzeres aan de 2e school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs wordt benoemd mej. H. Kremzer, geb. Bax, te Aalten. Met deze was op de voordracht geplaatst J. C. van Maarseveen te Kralingen. Hierna wordt de zitting gesloten F r a n k r ij lt. In de Fransche Nationale Vergadering is de eerste lezing van het constilulioneele ontwerp betreffende den overgang der openbare machten ten einde gebracht; het is met 557 tegen 146 stemmen toegelaten tot de tweede lezingdeze stemming beteekent echter nog weinigmet uitzondering van de uiterste rechterzijde, die besloten was tegen elke constitutioneele wet te stemmen, en wellicht ook van enkele onverzoenlijken op de uiterste linkerzijde, hebben de verschillende partijen besloten om eerst bij de tweede lezing een beslissing te nemen vandaar dat de beraadslagingen betrekkelijk kalm waren. Het woord werd gevoerd door Lucien Brun namens de uiterste rechterzijde, door De Broglie die zijn bekende dubbelzinnige opvatting verdedigde, en eindelijk door Jules Favre. Aan het eind der beraadslaging sprak de minister van binnenlandsche zaken; hij deelde mede, dat het kabinet zou aanblijven en verantwoordelijk zijn, totdat een ander was opge treden; voorts herinnerde hij de Vergaderiug aan haar moreele verplichting om de constitutioneele wetten te stellen. In sommige kringen te Parijs bestaat eenige bezorgdheid over den verderen loup der zakende openbare raeening is zeer prikkelbaar en het onwaar schijnlijkste berichtje vindt geloofzoo o. a. het door de Weener bladen uitgestrooide, waarin verteld werd dat keizerin Eugenie met //de financiëele agenten van den Engelschen kroonprins" een overeenkomst had aangegaan tot het sluiten van een leening van 75 millioen. Nog altijd blijven te Parijs en te Versailles de ge ruchten aanhouden over de mogelijkheid van het terugtreden van Mac-Mahon, wanneer de definitieve republiek wordt aangenomen. Sommigen zien echter in deze geruchten niets anders dan intriges, waardoor pressie moet worden uitgeoefend op Audiffret Pasquier en zijn volgers. De Broglie gelooft nog altijd dat de scepter eindelijk hem weder in handen zal komen, en spreekt opnieuw met Fourtou. Alle correspondenten zijn liet daarover eens, dat er niets van den uitslag van het parlementaire gevecht, of liever van de par-

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 2