ZIERIKZEESCHE COURANT voor liet arrondis- sement Zierikzee. 1875. No. 7. Woensdag1 27 Januari. 78ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD De verkiezingen voor den Gemeenteraad. W. A. OCHTMAN Jhr. Mr. P. J. F. Rethaan Macaré. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Per gewonen regel 10 cent. Hu w e 1 ij k sGeboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een «lag- voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LUtEAJIAIV. Het is een uiet menigvuldig voorgekomen geval dat de Zierikzeesche kiezers worden op geroepen voor de buitengewone verkiezing ter vervuiling van twee plaatsen tegelijk in den gemeenteraad. Thans doet zich dit geval voor. Door het aftreden van het lid den heer C. van der Vliet Dz. en door het vertrek van het lid Jhr. Mr. G. L. Seliorer uit de gemeente zijn twee vacatures tegelijk ontstaan en tot vervulling daarvan zullen de kiezers den 2 Februari a.s. hun stembriefjes hebben in te leveren. Wij achten het een groot verlies dat onze Gemeenteraad geleden heeft in de beide genoemde heeren, en zeker zou de geheele gemeente met ons liever gezien hebben dat zij nog lang had den kunnen medewerken aan de bevordering van de belangen der stad. Het genomen vaste besluit van den heer v. d. Vliet moeten wij echter eerbiedigen en hoewel 't ons en geheel Zierikzee gewis van harte leed doet dat de heer Schorer dien allen hebben leeren hoogschatten en onverdeelde sympathie toedragen, de gemeente gaat verlatenook daarbij moeten wij ons nederleggen en den beer Schorer van harte met zijn roeping tot ruimer werkkring gelukwenschen. Met dat al staan we nu evenwel toch voor het feit dat er twee nieuwe leden voor den Gemeenteraad zullen moeten gekozen worden. Wie moeten we kiezen Reeds zijn in het vorige nummer vau ons blad in een advertentie de namen genoemd der mannen, die wij thans ook wenschen te noemen daar zij ook beiden onze mannen zijn. Zoo als bekend is was de heer W. A. Ocht- man ook bij een vroegere verkiezing onze candidaat. Wij willen voor 't oogen blik alleen dit zeggen dat de redenen die ons destijds dringend voorkwamen om den heer W. A. Oclit- man een plaats in den raad der Gemeente toe te vertrouwen sedert bij ons niet in kracht zijn verminderd. Op een enkele uitzondering 11a is de heer Ochtman de eenige groote industrieel in deze gemeente en het komt ons voor dat wij, met het oog op de waarlijk niet vleiende vooruitzichten voor de welvaart in de gemeente, hem vooral wel op prijs mogen stellen die door volhardenden ijver ook onder ongunstige om standigheden van 't speciale vak van industrie waarin bij werkzaam is, veel bijdraagt tot het weerhouden vau een verval dat anders wellicht niet verre meer zijn zou. Met vertrouwen bevelen wij de kandidatuur van den heer W. A. OCHTMAN aan. Ook Jhr. Mr. P. J. F. Rethaan Macaré is bij een vorige gelegenheid genoemd en had toen de aandacht van vele kiezers getrokken. De heer Macaré heeft zich gedurende zijn verblijf alhier doen kennen als een verlicht, vrijzinnig man, die niet schroomt open en rond voor de liberale beginselen uit te komen en wien bij uitnemendheid 't talent geschonken is die be ginselen voor te staan en te verdedigen. Zijn positie als rechtsgeleerde waarborgt ons zijn bevoegdheid op het gebied van gemeentezaken. Met aandrang bevelen wij dus den kiezers aan hunne stemmen op den lieer P. J. F. Rethaan Macaré uit te brengen. Zoodat wj derhalve de kiezers uitnoodigen om eendrachtig saam te werken, opdat met flinke meerderheid van stemmen worden gekozen de heeren Ten slotte merken wij nog op dat de hier gevolgde orde der namen eenvoudig alphabetisch is en dus niet tot gevolgtrekkingen aanleiding mag geven, in verband met de kleur der briefjes Uit een bij ons ontvangen ingezonden stuk dat hier achter volgt, en voor 't welk wj den ge- ëerden inzender dankzeggen, blijkt dat die verschillende kleur een punt van aandachtige overweging bij deze verkiezing kan uitmaken. In het volgend nummer komen we hierop terug. Binnenland. ZIERIKZEE, 26 Januari IS75. Zierikzee, 23 Jan. Heden is op de Middelplaat in het Brouwershavensche zeegat gestrand een Deen- sche bark, met roodhout beladen. Zierikzee, 26 Jan. Vrijdag j.l. leverde het Nut aan zijn leden met hun dames een avond van niet alledaagsch kunstgenot op. Als spreker trad op de heer W. Bax. In een geestig en pittig geschreven stuk dat op recht amu sante en boeiende wijze werd voorgedragen, was hij de leider van zijn auditorium bij het werpen van eenige blikken op 't proza en de poëzy des levens zoo vóór als na den huwelijksdag. Met onverdeeld genoegen werd de spreker aangehoord door 't vrij talrijk opgekomen gehoor. Niet minder was dit 't geval na de pauze, toen hij op onberispelijk schoone wijze een tafereel uit den zesden zang van Ten Kate's //Schepping" voor droeg, en wel het paradijs-tafereel. Het Nut mag den heer Bax erkentelijk zijn voor den bij uitstek genotvollen avond; wij hopen den talentvollen redenaar en recitator nog menigmaal te hooren. Zierikzee, 26 Jan. Gisteren avond trad mej. Kru- seman in de Concertzaal alhier op voor een overtalrijk en uitgelezen publiek. Niet onwaarschijnlijk had 't vreemde van 't schouwspel: een begaafde vrouw die 't land doorgaat optredende en sprekende voor de rechten der vrouw, de kracht daartoe ontleenende aan een innig gevoelde roeping, een ruim deel aan deze talrijke opkomst. Zij had als onderwerp aangekondigd //Kunst en Kritiek" de bekende satire waarvan wij 't niet noodig oordeelen onzen lezers thans nog een overzicht te geven, daar 't stuk reeds algemeen bekend is. Is deze satire in menig opzicht overdreven, een charge, die in beteekenis en kracht moet verliezen naarmate zij raenigvuldiger wordt herhaald buiten Amsterdam, waar zij meer een speciaal adres heeft gehad; in de verschijning van mej. Ivruseman zelve hebben wij, in strijd met vele neefjes van Meester Kritiek, niets overdrevens of excentrieks, noch iets onbetamelijks gezien. In een eenvoudig gewaad, zonder eenig effect bejag zoo natuurlijk als 't een degelijk ontwikkelde en fijn beschaafde vrouw past, trad zij op en na haar voordracht gehoord en gezien te hebben, hadden we slechts één gedachte en deze was: mochten we die vrouw eens zien optreden meer bepaald als strijderes voor de rechten der vrouwHaar in zoo inenig opzicht benijdenswaardige talenten geven haar daartoe alleszins het recht; zulk een advocaat voor de emancipatie zou 't publiek moeten hooren en zij kon 't pleitgeding van zoovele duizenden harer zusteren een goed eind nader tot een bevredigende uitspraak brengen. Hoeveel lof 't publiek haar thans ook gewis met ons zal toezwaaien, wegens 't vele schoone in haar voor dracht, de inhoud van //Kunst en Kritiek" heeft vast velen onvoldaan gelaten. Gaarne hadden wij gewild dat zij haar kernachtig uitgesproken inleidend woord had uitgewerkt tot een pleidooi van een uur lang, en als ze daaraan dan de voordracht van een paar fragmenten uit de //Vorsten school" had toegevoegd, 't komt ons voor dat een nog onstuimiger bijvalsbetoon dan nu haar rechtmatig loon zou geweest zijn. Mej Kruseman heeft onmiskenbaar buitengewone gaven en jammer zou 't zijn wanneer die zekere on- gezeggelijkheid van 't Nederlaudsche publiek tegenover haar niet gewijzigd werd eu zij niet krachtig werd aangemoedigd, door oprechte waardeering van haar groote talenten, om haar roeping voor de kunst op te volgen. Zij kan de Nederlandsche dramatische kunst tot een kostelijk sieraad worden. Nochtans, we herhalen 't, ofschoon wij voor ons de vrouw liever niet den katheder zien beklimmen om sociale vraagstukken te behandelen, aan zulk een vrouw, met zooveel gaven bedeeld en met zulke ta lenten toegerust zouden we die zware taak wel durven toevertrouwen. Moge mej. Kruseman daartoe nog eens besluiten en dan Meester Kritiek en zijn satellieten maar voor goed in den kelder laten rusten. Zierikzee. Door de arrond. rechtbank is de vol gende aanbevelingslijst opgemaakt voor de opengevallen plaats van rechter in die rechtbank mr. B. M. de Jonge van Ellemeet, kantonrechter te Sluis mr. P. A. J. Bouvin, kantonrechter te Zierikzee en mr. J. PI. L. van Buren, kantonrechter te Tholen. Zierikzee. Naar wij vernemen is de loting voor de Nationale Militie alhier bepaald op 15 Februari en te Brouwershaven op 16 Februari. Burgem. en Weth. van Zierikzee hebben aangesteld tot bewaarder van het gebouw ter afzondering en verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten Arie Kramer. Zierikzee, 26 Januari. Het wordt meer en meer openbaar dat er nog al ernstige verdeeldheid is ont staan onder do leiders der anti-revolutionaire partij. Zoo ligt de Bazuin tegenwoordig geheel overhoop met de Standaard. De kwestie loopt over dat verna gelen van 't geschut en 't veranderen van 't program, 't welk heeft plaats gehad in 't hoofdkwartier en, zooals door de Bazuin wordt verweten, geheel buiten den staf om en zonder een der ondergeschikte bevel hebbers daarin te kennen. Het komt dus ongeveer hierop neer dat men in de partij geenszins ingenomen is met de dictatuur van dr. Kuyper. Deze heeft van ziju kant den heer Groen er bijgehaald en de heer Groen heeft aan dr. Kuyper een certificaat afgegeven, zwart op wit, waarin de houding van dr. Kuyper volkomen wordt goedgekeurd. Ondanks deze uitspraak in hoogste ressort echter is de Bazuin met nzijn volk" hiermede niet voldaan en blijft volharden in het verwijt dat het hoofdkwartier een conservatieven zwaai heeft gemaakt en dat 't fundamenteele program niet zoo maar eigendunkelijk mag veranderd worden. Omtrent het reeds medegedeelde betreffende een plan tot oprichting van een gedenkteeken ter eere

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 1