gelen kunnen slechts door de regeering genomen worden en deze heeft daartoe in 't algemeen belang gewis 't recht niet alleen, maar zij is er zelfs toe geroepen. Veel is er dan ook hier en darir al verricht. Men heeft stinkende grachten gedempt, slooten die als open riolen dienden overkluisd of in wezenlijke overdekte riolen veranderd. Het is bekend hoe onze gemeente, en mot recht, zich gi'oote opofferingen heeft getroost om een compleet net van riolen aan te leggen, door verbetering en wijziging van de bestaande oude en geheel on doelmatige vroonen. Maar dit alles is nog slechts een onderdeel van de stads-reiniging veel blijft er nog te doen over't voornaamste wellicht zelfs. Hierover willeu we in een slot-artikel nog een enkel woord zeggen. Slol votgl.) Binnenland. ZIEEIKZEE,22 Januari 1 S 7 5. Volgens bekendmaking van G-edep. Staten va Zeeland zijn de tijdstippen waarop de herijk der maten, gewich ten en weeg werk tuigen in 't arrondissement Zierikzee zal plaats hebben voor 1875 vastgesteld als volgt: Zierikzee en Kerkwerve, van 1 tot en met 20 Maart; Zonnemaire, 1 April des voormiddags; Noordgouwe, 1 April des namiddags; Dreischor 2 April; Ellemeet, 5 Apr. voorm.Eikerzee, 5 Apr. nam.Betiesse, 6 Apr. voorm.Noordwelle en Serooskerke, 6 Apr. nam. Haamstede en Burgh, 8 Apr.; Ouwerkerk 12 Apr. voorm.; Nieuwerkerk, 12 Apr. nam.; Bruinisse, 13 Apr.; Oosterland, 14 Apr.; Brouwershaven, en Duivendijke, 16 en 17 Apr.; St. Philipsland, 26 Apr.; Oud- Vossemeer, 27 Apr.; St. Annaland, 28 en 20 Apr.; Stavenisse, 80 Apr.St. Maartensdijk, 1 en 3 Mei Scherpenisse, 4 Mei; Poortvliet, 5 Mei; Tholen 7 en 8 Mei. Het adres aan het hoofd-comité voor het Thorbecke- monuraent, dat alhier ter inzage gelegd was, is door ^11 personen onderteekend. Wel een bewijs dat de geesten te Zierikzee nog wakker zijn. Niet onbelangrijk achten wij een artikel van dr. W. J. E. Nuijeus in de N Noord-Hollanderwaarin de schrijver het goed recht van Alfonsus XII op den Spaanscheu troon verdedigt. Wij hechten weinig waarde aan het betoog dat dr Nuijens levert om dit goed recht te staven en dat' hierop neerkomt dat Ferdinand VII, de grootvader van Alfonsus, evenzeer gerechtigd is geweest de Salische wet op te hellen als Philips V, de eerste van de Bourbonsche linie, om die wet op Spanje toepasselijk te verklaren. Aan dit bewijs hechten wij, zooals wij zeiden, weinig. De Spaansche legitimiteit is even goed een eigengemaakte als ieder andere legitimiteit. Maar 't feit dat dr. Nuijens, in strijd met zoovele ultramon- tanen, Alfonsus voortrekt bij don Carlos, en er zelfs bijvoegt dat hij nooit aan 't succes van don Carlos geloofd heeft en vele andere katholieken met hem hierin eenstemmig zijn, dit achten wij niet zonder gewicht. Niet ver van de stad Delft is dezer dagen het lijk opgehaald van den sedert zes weken vermisten tim mermansknecht Johannes v. d. Ploeg, geboren te Zierik zee. Op den dag van zijn verdwijnen was hij met een kameraad van Pijswijk naar Delft gegaan, doch des avonds niet weder met dezen teruggekeerd en sedert had men niets meer van hem vernomen. Bij kon. besluit van 17 Januari zijn benoemd tot voorzitter en burgelijke leden en plaatsvervangers in den Militieraad van Zeeland voor de lichting van 1875: tot voorz. E. H. F. G. Mathon, lid der Prov. Statentot zijn plaatsverv. li. P. Winkelman, lid der Prov. Staten; tot lid mr. N. C. Lambrcchtsen van Pitthem, lid van den Gem. Paad van Middelburg; tot zijn plaatsverv. Mr. A. J. van Eekelen, lid van den Gem. Paad van Middelburg. De heer J. J. van Kerkwijk is door Z. M. den koning der Belgen benoemd tot ridder der Leopolds orde. De bevolking der gemeente Middelburg bedroeg op 31 December 1874, 15926, (7229 mannen cn 8697 vrouwen). Z. M. heeft benoemd tot pres. der arr. rechtbank te Middelburg jhr. Mr. A. van Reigersberg Versluijs, thans rechter in die rechtbank. Heden, Donderdag, is te Middelburg de behandeling aangevangen der bekende zaak van de ongeregeldheden te St. Philipsland. In deze zaak zijn 34 beklaagden betrokken en daarbij zijn 10 getuigen gedagvaard. Mr. E. Fokker zal als verdediger van al de beklaagden optreden. Dinsdag is een Joodskotter, voor anker liggende op de reede van Vlissingen, van het anker geslagen en omhoog geraakt bij de nieuwe buitenhaven aldaar. Ook te Alblasserdam heeft de sub-commissie voor het ïhorbecke-monurnent een adres ter teekening ge legd, aan het hoofd-comité en wel in denzelfden geest als de talrijke adressen te dier zake alom in den lande ontworpen. Men verneemt, dat het hoofd-comité tot het op richten van een huldeblijk ter vereering der nage dachtenis van mr. J. P. Thorbecke besloten heeft tot het houden eener algemeene vergadering, ten einde te beslissen over de plaats waar het slatulbeeld zal worden opgericht, naar aanleiding van hetgeen daaromtrent in den laatsteu tijd is voorgevallen. De algemeene vergadering zal gehouden worden te Am sterdam, den 6 Februari a.s. Fad. Als waarschuwing tegen het gebruik van sommige soorten van blauwsel voor de wasch, deelt de Prov. Gr. Ct. een geval mede van een dienstbode die terwijl zij de wasch doorhaalde een weinig blauwsel heeft ge kregen in een kleine wond, die zij aan een harer handen had. Dienzelfden dag begon de hand, en daarna de geheele arm op te zwellen, zij moest wegens zware ongesteldheid naar huis en is binuen een paar dagen aan de gevolgen overleden. In de tweede helft der maand Maart zal het ver gelijkend examen gehouden worden ter benoeming- van rijks-opzichters van den Waterstaat van de 4e klasse, op een jaarwedde van 900. Aangifte véér 1 Maart. Voor den dienst van den waterstaat en de bur gerlijke openbare werken in Ned. Indië zijn benoodigd negen en twintig practisch ervaren opzichters dei- Se klasse, die den leeftijd van dertig jaren niet zullen hebben overschreden. De verdere voorwaarden staan vermeld in de Staats-Courant. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat de examens voor het verkrijgen van acten van bekwaamheid tot het geven van lager school- en huisonderwijs voor de eertse maal in het loopende jaar zullen worden gehouden op Woensdag 31 Maart a.s. en volgende dagen; dat zij, die een der examens wenschen af te leggen, zich uiterlijk voor 10 Maart bevorens behooren aan te melden bij den schoolopziener van het district waarin zij wonen. Naar men verneemt zijn de feestelijkheden, ter viering- van het 300jarig bestaan der hoogeschool te Leiden, in hoofdzaak, geregeld als volgt: Zondag- 7 Febr. ontvangst van beeren curatoren en hoogleeraren der Leidsche hoogeschool met hun gasten, de afgevaar digden der binnen- en buitenlandsche hoogescholen, door het gemeente-bestuur aldaar. Maandag 8 Febr., te 1 ure. Feestrede in de St. Pieterskerk door den aftredenden rectormag ui ficus, den heer A. Heynsius, in de Nederlandsche taal, 's namiddags te 5 ure, feestmaaltijd door den senaat aan de autoriteiten en gasten der hoogesehool aangeboden. Dinsdag- 9 Febr. Uitreiking der diplomata aan de bij gelegenheid van het eeuwfeest benoemde doctoren honoris causa, 's Avonds receptie bij heeren curatoren der hoogeschool. Een zeer groot aantal Universiteiten in het buitenland zullen zich door een of meer harer professoren op jubileum der Leidsche Hoogeschool doen vertegen woordigen. Eerst in 't begin dezer week is het eiland Urk van 't ijs, waarin 't geheel bezet was, verlost geworden. Met een stevigen westenwind is het ijs weggedreven en hebben daardoor de visschersvaartuigen gelegenheid gekregen uit te loopen, zoodat zij weder kunnen deel nemen aan de vischvangst die sinds eenige dagen bijzonder voordeelig is, terwijl de markten stijf blijven. Naar wij vernemen heeft de Minister van Binnen landsche Zaken naar aanleiding van de bekende verordening, uitgevaardigd door den gemeenteraad van Poermond, waarbij den onderwijzers dier gemeente verboden werd aan uitgevers van couranten artikelen te leveren, beslist, dat zoodanig verbod niet overeen te brengen is met art. 8 der Grondwet en het ge meentebestuur uitgenoodigd de instructie in dien zin te wijzigen. Nieuwe Birjdr, Buitenland. F r a n k r ij k. Ware 't niet dat Spanje op dit oogenblik de blikken van Europa tot zich trok, 't zou zeker naar Frankrijk zijn dat zij zich richttenen inderdaad de tegenwoor dige politieke toestand van dat land verdient niet minder de aandacht dan die van Spanje. Langen tijd heeft de republikeinsche partij, laat ons liever zeggen de gezamenlijke belangstellenden van alle richtingen, gedurig gesproken van de vele gevaren die Frankrijk binnenslands bedreigen zoolang- niet de constitutioneele grondslagen van staat stevig gelegd zijn. Op al die openbaringen van angst is liet ant woord van Mac-Mahon eigenlijk steeds geen ander geweest dan dit: spreek toch niet over de constitu tioneele wetten, dan schendt gij het septenniumik sta hier en zal het septennium handhaven. Ieder ge voelt ondertusschen dat het sepfcenniuin in den grond niets anders is dan een conventioneele wapenstilstand, die uit zijn aard slechts dit ééue groote gevaar op levert, dat de met het gezag bekleede personen daar door voor hebben op de anderen en beter gelegenheid vinden om de zaken zoo te leiden dat uit het sep tennium ten slotte een staatsvorm voortkomt die nu reeds door die mannen gewenschl wordt, doch waar over thans geen sprake mag zijn. Gevaar voor de uitersten waarin radicalen en revolutionairen 't land zouden kunnen brengen bestaat er volstrekt niet. Met den treurigen nasleep der commune heeft Frankrijk de meeste en zeker de meest geduchte elementen van dien aard uitgeroeid of uit geworpen. Ook al gelukte het de republiek te vestigen door constitutioneele wetten, 't zou ongetwijfeld de conservatieve republiek zijn. In den laatsteu tijd evenwel en ondanks al de verzekeringen van Mac-Mahon dat er rust is en dat hij voor de orde instond, schijnt er een kunstmatige beweging op touw gezet te zijn, die zonderlinge ver moedens kan doen rijzen. Met nieuwejaar was er kabinets-crisis en waren er brieven, boodschappen en woorden van den president die als 't ware opkwamen als een onverwachte onweersbui. Als altoos zijn de constitutioneele wetten ook nu weder 't hoofdpunt der discussie geweest en zij zijn 't nog. Men mag wel vragen wat er toch eigenlijk achter dien Gordiaauschen knoop schuilt en of 't wel iemand om die wetten te doen is? Wie weet of 't voor Frankrijk en Europa wel zulk een groote verrassing zou zijn als de mare eens verbreid werd Napoleon IV is geproclameerd. Het komt ons voor dat daarloe zelfs geen 2 December zou noodig wezen. Thans wordt als zeker gemeld en als een uitkomst uit de moeielijkheden van 't oogenblik beschouwd, dat de fusie tusschen het rechter- en linker-midden tot stand is gekomen. De hertog de Broglie heeft schijnbaar zijn geheele politieke gedragslijn veranderd Engeland. De oorlog in Engelsch Indië tegen de Duffla's is zoo goed als geëindigd, want de hoofdaanvoerders hebben hun onderwerping aangeboden en de gevangenen op vrije voeten gesteld. De heer Forster heeft in de Kamer van Koophandel te Bradford over de tentoonstelling, het volgende jaar te Philadelphia te houden, gesproken en de hoop uitgedrukt dat de Engelsche industrie zich daar waardig zou doen vertegenwoordigen. Het mislukken van het sluiten van een hand els-tracfaat tusschen Engeland en Canada beschouwde hij als een zaak van weinig- gewicht voor de daarbij betrokken landen. Ten slotte heeft hij, zinspelende op de vraag over de benoeming- van een Minister van Koophandel, het heengaan van Gladstone besproken en zijne belangloosheid en zelf opoffering ten zeerste geroemd, D u i t s c h 1 a n cl. De Post schrijftDe nieuwe Spaansche regeering is ter zake van den rooveraanval der Carlisten bij Guetaria, zonder het ontvangen van het desbetreffende Duitsche bezwaarschrift af te wachten, de Duitsche Begeering met voorstellen tegemoet gekomen, die voldoen aan alle billijke eischen van Duitschland. Het priester-seminarie te Fulda is 18 Januari ge sloten. De gezamenlijke bisschoppelijke bezittingen zijn door den Landraad in beslag genomen. Pastoor Plelfrich, uit Dippertz, is het Duitsche rijksgebied uitgezet. Het domkapittel te Paderbom werd door den op- perpresident van de provincie Westphalen, von Kuhl- wetter, uitgenoodigd over te gaan tot het verkiezen van een bestuurder van het bisdom. De opperregee- ringsraad von Schierstadt uit Minden is met het in beslag nemen en de voorloopige administratie van de kerkelijke goederen belast. De generaal-vicaris benevens al de andere geestelijken en beambten van den afgezetten bisschop Martin hebben hun ambt nedergelegd. De wereldlijke beambten van liet aarts-

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 2