Openbare Raadsvergadering mging een zekeren bistorisohen ontwikkelings gang aan. Bij primitieve, onbeschaafde volken neemt men doorgaans de meeste onreinheid waar, zoo in 't bijzonder op lijf, kleeding en woning als in 't algemeen op erven, straten en publieke plaatsen. De meeste onontwikkelde of weinig' beschaafde volken ziju ook morsig en vuil. Men vindt daarvan zelfs de sporen uit de hoogste oudheidimmers de streken der aloude paal woningen aan de oevers der meren en hiëreridaar in Noord-Diiitsehland en Jutland laten zich nog' heden ten dage door de geologen 't best herkennen door de aanwezigheid van dikke lagen overblijfselen der mest- en vuiliiishoop.eu, door die oude bewoners naast en ouder hunne woningen aangelegd en achtergebleven, nadat zij zelven en huu geschiedenis geheel zijn ver dwenen. Bekend is 't ook hoe de Israëliten niet in uitgebreider! zin het „buitenste van den drinkbeker" reinigden, daar zij zelfs geheele dalen, kloven en ravijnen onder de muren hunner steden met 't vuil" van vele eeuwen hebben volgetast. In de middeleeuwen waren onze steden groo- tondeels ware schrikbeelden van onreinheid; van plaveisel, goten of riolen was geen sprake; ieder wierp buiten de deur wat hem in den weg was binnenshuis en soms moest dit veel zijn of 't was binnensbuis niemand in den weg. Inzon derheid waren rivieren, grachten, beken en sloten als de aangewezen plaatsen waarin men allerlei vuil wegwierp. Nu kon dit, alles tot op zekere hoogte nog' tamelijk ongestraft geschieden zoolang' de be volking' dun verspreid en de bewoonde plaatsen betrekkelijk ruim waren. De lucht toch werkt met haar zuurstof de ontbinding van allerlei doode organische voorwerpen in de hand, bet water doet onsehatbaren dienst als oplossings middel en om de ontbonden deelen te verstrooien en te verdeden over een grootere ruimte en de aarde is als 't ware belast met het opnemen, vastleggen eii daardoor voor de gezondheid on schadelijk en tot plantenvoeding geschikt maken van al die bestanddeelen der ontbonden organische stoffen. Doch dit alles hangt slechts af van de betrekkelijke verhoudingen. Na zekeren voorraad opgenomen te hebben is 't vermogen van den grond uitgeput 0111 meer op te nemen en blijven de in staat van ontbinding verkeerende stoffen liggen, lioopen zich op en worden schadelijk voor de omgeviug. In de woestijnen waar de zwervende horden wonen en zich nu hier dan daar ophouden is verontreiniging van den bodem niet te vreezen, hóe weinig zorg die horden ook besteden aan de opruiming van afval en allerlei vuil maar in een stad als Londen bv. is 't geval geheel anders daar staat de guondruimte in geen ver houding' tot de verbazende hoeveelheid onreine stoffen die dagelijks voorkomen. Al is het dus waar dat met de toeneming der beschaving do reinheid ook toenam 't is ook waar dat deze laatste noodwendig in verdubbelde mate diende toe te.nemen, naar mate de menseden meer in grooten getale zich op betrekkelijk kleine uit gestrektheden bleven ophouden. Van daar is liet zeer natuurlijk dat de zaak der stads-reini- giug in groote en oude steden veel luider om verbetering roept dan in kleine plaatsen of te platten lande. [Wordt, vervolgd). gehouden te ZIE 11IKZE E den 13 Januari 1875. Afwezig de heeren Mr. Bolle, Jhr. Mr. Schorer, van cl ei* Vliet en Zuurdeeg. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Op voorstel van Burg. en Weth. wordt na gehouden discussie besloten liet ophalen der straatmest, ascli en vuilnis, vereenigd met liet ruimen der privaatputteii en het ledigen der privaattonnen, waarvoor bij open bare verpachting, onlangs gehouden, geen naar het oordeel van Burg. eu Weth. voldoend bod was gedaan, onderliandsch te verpachten voor den tijd van 14'jaren, aan de heeren Voorbeijtel en de "Rijke te Bergen op Zoom tegen 800 's jaars, onder voorwaarde dat de pachters verplicht zijn om ook de rioolputten en straatgoten te ruimen en de ftecale stoffen, op de straten liggende, weg te halen en om een of meer bewaarplaatsen voor den beer aan te leggen. Wordt medegedeeld een schrijven van den heer A. W. Stelhvagen, dat hij zijne benoeming tot lid der plaatselijke, schoolcommissie aanneemt. Idem een schrijven van den heer F. E. Vogelsang, houdende, dankbetuiging voor zijne definitieve benoeming tot leeraar in het handteekenen aan de II. Burgerschool alhier. Beiden voor kennisgeving aangenomen. De rekening van het 11. Kalh. armbestuur over 1873 wordt goedgekeurd in ontvangen uitgaaf op 4-557.035. Wordt toegekend eene subsidie aan het B. Katli. armbestuur ad 2700 voor de dienst 1875. Wordt besloten tot het doen van af- en overschrij ving van den post van O. U. op II. VI art. 5 kosten van openbare gezondspolitie 100 en op II. 8 afd. 2 art. 4 (kosten krankzinnigen) 268.57, dienst 1874. Hierna wordt de vergadering gesloten. Binnenland. ZIEBIKZEE, 15 Januari 1875. Zierikzee, 15 Jan. Het is ons een bijzonder ge noegen te kunnen mededeelen dat ook van hier een stem tot protest zal uitgaan tegen het gebeurde met het Thorbecke-monument. De bestaande sub-com missie voor liet monument heeft terecht begrepen dat zij geroepen was in deze 't initiatief te nemen. Wij zijn in staat gesteld hieronder een afdruk te laten volgen van het adres dat door de genoemde commissie //aan de hoofdcommissie voor de oprichting van een standbeeld voor wijlen mr. J. II. Thorbecke" zal gezonden worden. Blijkens achterstaande annonce worden alle belangstellenden uitgenoodigd door 't stellen van hun handteekening dat adres meer klem bij te zetten, waartoe de gelegenheid is opengesteld aan het bureau der Zierikzeesche Courant. Wij meenen dat verdere opwekking of aansporing' niet noodig zal zijn om de vereerders van den groo ten staatsman en allen die de vrijheid liefhebben en burgerdeugd willen geëerd zien, in groote getale daarvan getuigenis te doen afleggen door hun goed keuring te hechten aan bovengenoemd adres en daarvan door de onderteekening te doen blijken. //Het sub-comité voor de oprichting van een standbeeld voor wijlen mr. J. B. Thorbecke, dat zijn werkkring over de eilanden Schouiven eu Duiveland heeft uitgestrekt, gevoelt zich gedrongen U zijn leed wezen te betuigen, dat uwe vele bemoeiingen, om in de Besidentie op eene waardige plaats dat standbeeld te doen verrijzen, tot heden met zoo weinig gunstige» uitslag werden bekroond". //Betreurde het reeds met U, dat in die Besidentie de plaats, waar die groote man en eclite Neder lander zijne beste krachten aan Kroon en Vaderland mocht wijden zooveel tegenstand daartegen zich openbaarde, terwijl zoo vele andere gemeenten iu Nederland het zich eeue eer zouden rekenen, indien in haar midden aan dat standbeeld eene plaats ware toegedacht; het betreurt het nog in zooveel meerder mate, dat de oprichting van dat standbeeld op de daarvoor bestemde en alleszins waardige plaats nu geheel belet is geworden door het Besluit van Zijne Excell. den Minister van Binnenl. Zaken, genomen, naar de meening van het sub-comité, niet op grond van een inderdaad bestaand, maar van een slechts voorge wen d Bij ks belang". z/Houdt het sub-comité zich overtuigd, dat uwe commissie, trots zooveel tegenstand, niet zal worden ontmoedigd, om naar den wensch van zoovele Ne derlanders aan. het eenmaal opgevatte plan uitvoering' te geven het uit bij deze den wensch, dal door uwe bemoeiingen, hetzij in de Besidentie, hetzij iu eene andere gemeente van ons vaderland, die daarvoor kan in aanmerking koraën, en kan liet zijn spoedig, dat standbeeld op eene waardige plaats moge verrijzen, opdat ons wel klein doch toch ook in den vreemde nog geëerd Nederland bewaard worde voor de schande, dat het de groote verdiensten en de nagedachtenis van één zijner grootste mannen, die niet alleen binnen zijne grenzen doch ook daarbuiten zoo terecht werd gewaardeerd, mei ondank en smaad heeft bejegend." Zierikzee. Bij ouderhandsche verpachting is door den Gemeenteraad op voorstel van Burg. en Weth. de stadsreiniging verpacht aan de heeren Voorbeijtel en de Bijke tc Bergenopzoom voor de som van800 's jaars en voor 14* achtereenvolgende jaren. In de zitting van den Hoogen Baad van Dinsdag' j.l. heeft de adv.-gen. mr. Polls geconcludeerd tot verwerping van het beroep ingesteld door den gewe zen boekhouder der bank van leening te Zierikzee tegen liet vonnis door 't Prov. Gereclitsh. van Zeeland tegen hem geveld. Uitspraak van den Hoogen Baad op 1 Februari. In de zitting van het Prov. Gerechtshof in Zeeland heeft 12 dezer de plechtige installatie plaats gehad van jhr. mr. G. L. schorer, onlangs benoemd tot raadsheer bij dat college. In de pas verschenen laatste aflevering van het vijfde stuk van 't derde deel der Algemeene Geschie denis des Vaderlands door J. P. Arend, kondigt de heer W. G. Bril, den in teekenaars op dat werk aan, dat hij wegens gevorderden leeftijd zich verplicht ziet de taak der voortzetting van het werk, door hem na den dood van den heer J. P. Arend aanvaard, neder te leggen. Tevens bericht hij dat dr. J. van Vloten dien arbeid heeft overgenomen en daaraan voortaan zijn krachten en uitnemende talenten zal wijden. Arend's Vaderlandsche Geschiedenis, in 1841 aan gevangen en destijds uitgegeven bij J. F. Schleyer te Amsterdam, nu G. L. Schleyer en Zn., is thans ge vorderd tot den 'Munsterschen vrede. De verschenen twee deelen met de eerste vijf stukken van het derde deel vormen reeds twaalf zware boekdeelcn en bevatten een aantal fraai uitgevoerde platen en vooral vele merkwaardige portretten. De lange duur der uitgave nu reeds 34 jaar heeft de belangstelling in dit werk aanmerkelijk verminderd. Het moet ook erkend worden dat het minder aangenaam is zijn leven lang inteekenaar op een kostbaar boekwerk te moeten blijven met het bijna zekere uitzicht dat de klein kinderen misschien de voltooiing niel eens zullen beleven. Voor de bespoediging der uitgave zou dr. van Vloten moeten kunnen beschikken over een stel medewerkers die gezamenlijk met hem ongeveer de talenten van een Wagenaar, v. Kampen, Arend, Brill, Schlosser, Gervinus en v. Vloten wisten te vereeuigen. Onlangs is te 's Heer Avemlskerke op eene publieke verkooping van eenige meubelen, een zeer oude kleer kast verkocht, een zoogenoemde boerenpiezel, welke zeker als antiek te beschouwen is, daar ze de aan zienlijke som van f 200 opbracht. Te Baarland is een stukje grond, groot circa één gemet, tot dusver voor plantsoen gebezigd, in publieke veiling verkocht voor 2000, met nog 950 extra voor 't houtgewas en l^1/,, oukostendat lapje kost dus 3318,75. In 's Graveuhage loopt weder een gerucht betref fende den moord indertijd gepleegd op mevr. v. d. Kouwen en haar dienstmeid. Men zegt dat ernstige verdenking gevallen is op de familie dezer dienstmeid, zelfs dat leden dezer familie gearresteerd zouden zijn. Het door de regeering toegezegde wetsontwerp, houdende herziening der wet op de nationale militie, is, naar wij vernemen, aan den raad van state toe gezonden. Door de //Vereeniging van Burgerlijke Ingenieurs" is aan de Tweede Kamer het volgende adres ingediend z/De Vereeniging' van Burgerlijke Ingenieurs heeft de eer, zich tot uwe vergadering te wenden met het verzoek dat, bij de behandeling van de wet op het hooger onderwijs, dit ontwerp zoodanig worde ge wijzigd, dat de wet toelaat, ook de opleiding van ingenieurs onder het universitair onderwijs op te nemen. z/De Vereeniging is overtuigd dat de opleiding aan een universiteit, ook voor den beoefenaar der tech nische wetenschappen, de beste waarborgen oplevert voor grondige en veelzijdige ontwikkeling. z/Zij acht het daarom weiischelijk, dat de wet aan de regeering de vrijheid verleent, deze regeling in het leven te roepen, als zij daartoe den tijd gekomen acht." Amsterdam, 13 Jan. De Gemeenteraad heeft met algemeene stemmen op één na (de. treurige uitzonde ring was de heer Oorver Hoofd) besloten een schrij ven te richten aan de hoofdcommissie voor de oprichting van een standbeeld van den heer Thorbecke, waarbij hij verklaart dat Amsterdam gaarne een geschikte plaats voor dat standbeeld in de hoofdstad beschikbaar zal stellen. In het Pavklokaal is heden de gouden beker aan generaal van Swieten overhandigd, De generaal werd binnengeleid door de heeren van Eeglién en de Clercq. De heer Gleichman heeft een warme toespraak tot hein gehouden. De generaal antwoordde hierop, en zijn woorden werden met algemeene toejuichingen begroet. Daarna is een diner gehouden, waaraan de heer van Swieten tusschen den lieer Gleichman en den oud-Minister Van Bosso heeft aangezeten. Onder de aanwezigen merkte men den voorzitter der Tweede Kamer, den heer Dullert, en den afvaardigde uit Middelburg, den heer Tak, op. Warme toosten wer den er uitgebracht op Z. M. den Koning, generaal van Swieten en liet dappere Indische leger. Te Noordwijk aan Zee zal een badhuis gebouwd worden naar de plannen van den architect J. G. Van Parijs te Leiden.

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 2