Buitenland. Zierikzee. Als aanvulling op ons bericht voorko mende in ons vorig nummer, kunnen wij mededeelen, dat de voordracht over landbouwkundige onderwerpen, door den heer F. E. Gorten, te houden te Haamstede, zal plaats hebben op Vrijdag 15 Januari des voor mid days, terwijl hij op denzelfden dag des avonds ook te Noordwelle eene voordracht zal houden. Zierikzee. In deze gemeente werden in 1874 geboren 156 mann. en 129 vrouwel., te zamen 285 kinderen; overleden 93 mann. en 107 vrouwel., te zamen 200 personenals levenloos aangegeven 9 kinderen gehuwd 52 paren en 1 echtscheiding. Het getal onechte geboorten bedroeg 14, dat der tweeling- geboorten 6. Bij eene vergelijking met 1873 blijkt dat in 1874 meer zijn geboren 8, meer overleden 27, minder als levenloos aangegeven 2 en meer zijn gehuwd 3 paren. Het getal onechte geboorten bedroeg' 2 meer, dat der tweeling-geboorten was gelijk aan dat van het vorige jaar. Oütverkerk. In deze gemeente bedroeg de bevolking met het einde van 1874 382 m. 388 vr. Totaal 770. In het afgeloopen jaar werden geboren '16 in., 15 vr. Totaal 31. Huwelijken 10. Overleden 8 m. en 4 vr. Levenloos aangegeven 2. De sterfte bedroeg 15ö/i3%o van de bevolking. He gemiddelde levensduur in 1874 was 218/4 jaar, terwijl ze over de 69 laatstverloopeu jaren bedraagt 22 jaar. Tot dusver was deze gemeente bevrijd gebleven van tongblaar en klauwzeer onder het vee. Thans is echter reeds de derde stal aangetast, en vreest men voor verderen voortgang. Op de twee eerst aangetaste stallen is de ziekte genoegzaam geweken. Den 5 Januari is voor den Hoogen Baad der Neder landen behandeld het beroep in cassatie van den voonnaligen boekhouder in de stads bank van leening tc Zierikzee. De advocaat van den veroordeelde inr. D. van Eaalte pleitte op twee middelen van casalie en concludeerde tot vernietiging van 't vonnis en ver wijzing der zaak naar een aangrenzend Hof. Conclusie van het O. M. op 12 Januari e. k. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche zaken is o. bepaald dat als arroud.-ingeueur van den waterstaat in het 11e district (standplaats Zierikzee) dienst zal doen de ingenieur 3e klasse J. Mulder. We ontvingen heden no. 1 van den vierden jaar gang van het weekblad Sempervirens, gewijd aan de belangen van den tuinbouw in Nederland, tevens orgaan der Nederlandsche tuinbouw-maatschappij Lin naeus. liet blijkt dat genoemd tijdschrift op dezelfde verdienstelijke wijze als vroeger blijft voortgaan de eer van den Nederlaudsclien tuinbouw op te houden en dat het zorgt zijn lezers op de hoogte te houden van al 't geen er op het steeds in belangrijkheid toenemend gebied van den tuinbouw voorkomt. Landbouw. Blijkeus bekendmaking van het voor- loopig' bestuur der vereenigingHet Nederlandsch Eundvee-Stamboek, wordt aan belanghebbenden me degedeeld dat zij zich voor het lidmaatschap kunnen doen inschrijven, alsmede nadere inlichtingen bekomen bij de lieeren Herman F. Bultman te Haarlemmer meer, Voorz. en P. F. L. Waldeck te Loosduinen, Secretaris. Door het Dagblad is 't gerucht verspreid dat gene raal Verspijek thans, na 't aftreden van den Gouv.- Gener. Loudon, zou aangezocht zijn tot de aanvaarding van het opperbevel van het Ned.-Ind. leger, en dat de generaal zich bereid verklaard zou hebben die opdracht aan te nemen. Het Vaderland verklaart dit bericht voor een verzinsel en merkt nog op dat er zelfs niet eens een vacature bestaat. Z. M. heeft o. a. pensioen verleend aan den heer H. J. Borgerhoff van den Bergh, ontvanger der in- en uitgaande rechten en accijnsen te Delft, vroeger te Zierikzee, ten bedrage van J 3185. Vlissingen, 6 Jan. De werving in onze provincie schijnt geen gewenschte resultaten te zullen opleveren, althans de daarmede belaste onderofficier, voor het 4e en 5e district keerde gisteren, na eeuige gemeenten bezocht te hebben, terug zonder één enkelen vrijwil liger te hebben kunnen opsporen. Weinig opgewektheid om zich aan den militairen dienst te wijden, gepaard met de geringe voordeelen, daaraan verbonden, vergeleken bij die den plaatsver vanger voor het leger hier te lande worden toegekend, schijnen hoofdoorzaken te zijn. In het jaar 1874 zijn van het koloniaal werf-depöt te Harderwijk naar Indie uitgezonden 1818 onderoffic. en manschappen. Daarvan waren 1165 Nederlanders, 137 Duitschers, 251 Zwitsers, 177 Belgen,76Franschen, 7 Luxemburgers, 1 Bus, 1 Pool, 1 Italiaan, 1 Afri kaan en 1 Amerikaan. Gedurende dat jaar zijn 2200 personen gekeurd geworden, waarvan er 220, dus een tiende gedeelte, als ongeschikt voor de dienst zijn afgekeurd. Uit Nieuwediep schrijft men dat met Februari a. s. 400 man mariners onder een luit. kolonel, twee ka piteins en 6 luitenants naar Atchiu zullen vertrekken. De dienst te Nieuwediep zal door een bat inf. worden verricht, omdat er geen enkele marinier meer zal overblijven. Dinsdag avond, heeft te Parijs de feestelijke opening van het nieuwe gebouw der Fransche opera plaats gehad. De burgemeester vau Amsterdam, de heer deu Tex, en zijn echtgenoot, zijn door den prefect der Seine uitgenoodigcl die plechtigheid te komen bijwonen, waartoe hij hun twee plaatsen in zijne loge heeft aan geboden. De heer den Tex en zijn echtgenoot hebben deze beleefde invitatie aangenomen en zich naar Parijs begeven. Het sub-comité voor het Thorbecke monument te Goes heeft bij missive aan het hoofd-comité als zijn nieeuiug te kennen gegeven dat de gemeente 's Gra- venhage zich door de wijze waarop de plaatsing van het standbeeld van onzen grooten staatsman behan deld is geworden, de eer van het monument te ont vangen onwaardig heeft gemaakt. Het sub-comité verzoekt daarom liet standbeeld te doen verrijzen in eenige andere gemeente, waar de hooge verdiensten van den overledene beter worden gewaardeerd. In Zaandam circuleert het volgende adres aan den koning //SireDe ondergeteekenden, ingezetenen van Zaan dam, hebben kennis genomen van het besluit van ZEx. den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarbij verbodeu is, dat op de Plaats te 's Gravenhage een standbeeld voor wijlen mr. J. E. Thorbecke worde opgericht. Bewogen door eerbied voor de nagedach tenis van dezen grooten staatsman, aan wien Neder land eu het grondwettig koningschap zooveel te danken hebben, gevoelen zij zich gedrongen u daarover hun diep leedwezen te betuigen." De algemeeue kiesvereeniging' te Assen heeft zich tot den raad dier gemeente gewend met verzoek, dat vanwege den raad der gemeente Assen aan het cen- traal-comité voor het Thorbecke-monument worde te kennen gegeven, dat iedere plek gronds in de ge meente Assen, waarvoor de raad der gemeente be schikking heeft, ter dispositie is van het comité om daarop het standbeeld van wijlen mr. J. E. Thor becke op te richten. Het proefnommer is verschenen van De Week nieuws- en advertentieblad voor Noord-Holland, dat zijn krachteu wenscht te wijden aan het bevorderen van den vooruitgang. Het verschijnt eiken Donderdag bij den uitgever T. de Jong te Westzaan. Bij het droevige, mistige, morsige, vochtige, koude weder der laatste dagen, is het wellicht aangenaam te vernemen, dat in sommige oorden van Europa op het oogenblik de lieden met stroolioeden wandelen, zich verheugende, dat de frissche zeewind de warme temperatuur van 80 a 85° Fahrenheit een weinig afkoelt. Te Mentone, in het departement des Alpes Maritimes, genoten de inwoners o. a. op oudejaars- en nieuwejaarsdag deze warmte, terwijl zee en hemel effen en blauw waren. Het zal Nederlanders, die ge liefde betrekkingen hebben in Mentone, waar zij herstel van krachten zoeken, aangenaam zijn te vernemen, dat dit jaar zonnig eu vroolijk voor hen begonnen is. Aan berichten per mail uit Oost-Iudie loopende tot Batavia dd. 26 Movember ontleeneu wij het volgende In enkele residentiën op Java en in Palembang komen nog steeds gevallen van cholera voor. Ook onder de troepen van liet garnizoen te Batavia is die ziekte nog niet geweken; gemiddeld worden per week 5 militairen, aan cholera lijdende, in het groot militair hospitaal gebracht. Binnenkort zal weder een batterij veld—artillerie naar Atchin gedirigeerd worden. Aan kolonel Pel is een 2de commandant toegevoegd, die tevens als chef van den staf zal fungeeren, n. 1. luitenant-kolonel Wiegand, bivak-commandant van Katto Badja. De Locomotief noemt de tijding, dat uit Nederland den gouverneur-generaal verboden zou zijn, om met de verandering van communaal in individueel grond bezit voort te gaan, eu bovendien gelast, om de konversie overal waar zij reeds tol stand is gebracht te niet te doen, ongelooflijk. Fran k x* ij k. Een van de zonderlingste markten ter wereld wordt te Parijs gehouden in de Eue des Blancs Manteaux. Men vindt daar in een hoek een klein koffiehuis, waarvan de gordijnen altijd neerhangen, zoodat geen bezoeker gezien kan worden. Wanneer men er bin nentreedt, ziet men er een vijftigtal lieden die zich verdringen om twee groote tafels, sommigen zeer net, anderen bijna armelijk gekleed, Ieder hunner stalt op een der tafels zijn verzameling van zilveren en gouden horloges, gouden kettingen, ringen met dia manten, bijouterieën van allerlei aard uit. Hierop begint de verkoop in alle stilteschier zonder praten en dingen. Men ontmoet er zelden een burger, de meesten zijn handelaars in toiletartikelen en opkoopers, die hun waren weer in 't klein afzetten. En wat misschien 't allermerkwaardigste is, deze lieden geven elkaar een onbeperkt crediet, daar zij zicli te vreden stellen met de namen hunner gewone klanten op te schrijven, ofschoon die voor zeer groote sommen van hen gekocht hebben. Men herinnert zich niet, dat er op deze mark, die ongeveer eiken dag gehouden wordt, ooit een diefstal is gepleegd. Zijn de Fransche conservatieve lieeren 't op de bijeen komst bij Mac Mahon niet eens geworden, het schijnt toch dat een middel is ontdekt, waarmee men zal beproeven met de Nationale het werk nog wat voort te zetten de regeering zal de rechterzijde haar zin geven door het ontwerp betreffende den senaat het eerst aan de orde te stellen, maar de linkerzijde tege moet komen door de bepaling voor te stellen, dat de senaatswet niet eer in werking zal treden voor de andere constitutioneele ontwerpen zullen zijn afgehan deld vóór het senaatswerk zal de wet op de kaders eerst aan de orde worden gesteld, en deze maand zal dus, wanneer er geen gevaarlijke interpellaties worden gedaan, kalm kunnen voorbijgaan. Zoo rekt men 't leven wanneer de constitutioneele ontwerpen eenmaal in behandeling zijn, dan zullen de moeielijkheden eerst recht beginnen, en men ziet dus liet einde nog niet van deze dingen. De begrafenis van Ledru Eollin heeft plaats gehad. De kreetLeve de republiek volgde den veteraan in het graf. De telegraaf berichtte reeds den uitslag der stem ming voor de Nationale in het departement Hautes Pyrénées; de Bonapartisten zijn niets in hun schik over den uitslag; ze hadden gehoopt op een schitte rende overwinning, omdat het departement door per soonlijke invloeden bekend staat als zeer keizerlijk, en moeten zich tevreden stellen met een herstemming; deze zal belangrijk zijn om de houding, welke de an dere partijen tegenover den Bonapartist en den sep- tennalist zullen aannemen; waarschijnlijk zullen de republikeinen den laatste helpen en zullen de legiti misten zich onzijdig houden. Naar men verzekert, zal liet voorstel om het ont werp op de samenstelling van den senaat aan de orde te stellen, geen oppositie in de kamer ontmoeten. Een bepaling zou in het ontwerp opgenomen worden, dat die wet niet eer in werking zal komen, dan na dat de andere constitutioneele wetten zullen goedge keurd zijn. De wet op de samenstelling der kaders van het leger zou eerst in beraadslaging komenhet ontwerp op den senaat zou in de maand Februari aan de orde gesteld worden. Het bericht, dat Serrano te Bayonne is aangekomen, wordt bevestigd. Duitschland. De N. Allg. Ztg. zegt, naar aanleiding van de circulaire van v. Bismarck over de verkiezing van een paus, dat het niet weinig invloed op de positie van het Duitsche rijk zou hebben, wanneer het vertrouwen van andere regeeringen op de discretie en goede orde bij het behandelen van diplomatieke aangelegenheden aan het wankelen gebracht werd. Daarom is dan ook juist het proces tegen Arnim aanhangig gemaakt. Wat ten opzichte van Arnim aan den dag gekomen is, is echter op geen ander gezantschap in liet buitenland van toepassing, ook niet op het Parijssche gezantschap voor Arnim's benoeming tot gezant aldaar eu evenmin toen hij te Eome en elders gezant was. Voorbeeldige orde was de regel. De officier der landweer prins Putbus, die in de vorige zitting van den Landdag door den afgevaardigde Lasker was aangevallen als betrokken in de oprichting van den Noorder-spoorweg, is door het op zijn verzoek bijeengeroepen eerekrijgsgerecht met eenparige stemmen op alle punten der beschuldiging vrijgesproken. De keizer heeft aan die uitspraak het zegel zijner goed keuring gehecht. Zwitserland. In Zwitserland heerschte de koude met buitengewone gestrengheid. Uit Y verdun wordt geschreven, dat de

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 2