Openbare Raadsvergadering Buitenlandsch. Overzicht. wien Neei'latids kinderen roem mogen dragen. Eu al is 't nu waar, wat we in den aanhef van dit artikel in herinnering brachten, dat 't bet lot is van groote mannen miskend te worden en onbegrepen ten grave te dalen, liet wil er bij ons niet in, dat wij ten eeuwigen dage, tegen willen en weten, ons aan die treurige fataliteit zouden moeten onderwerpen. Als het Nederlaudseh gemoed iets gevoelt, laat het dan spreken. Laat het zich onttrekken aan een traditie die nu al lang genoeg getrouwelijk is nagevolgd. Laat het getuigenis afleggen dat het zijn groote mannen wil waardeeren en dat het naast een rustplaats voor hun gebeente ook nog een plekje over heeft voor hun beeltenis in metaal dat den tand der eeuwen kan trot- seeren. Ons nageslacht zal dan goed van ons spreken, en ons veel van onze kleinheid vergeven. gehouden te ZIER IK ZE E den 4 Januari 1875. Afwezig zijn de heeren Mr. Moens, Mr. Moolenburgh, Jlir. Mr. Schorer en van der Vliet. Na resumtie en goedkeuring der notulen en mede- deelingen van eenige brieven van Ged. Staten houdende goedkeuring' van vroegere raadsbesluiten, wordt mede gedeeld en voor kennisgeving aangenomen een brief van Jhr. Mr. Schorer houdeude kennisgeving dat hij zijn ontslag neemt ais lid van den Raad wegens ver trek naar elders idem een brief van denzelfden verzoekende ontslag als lid der commissie van toezicht op het M. O. en van de plaatselijke schoolcommissie. Het gevraagde ontslag wordt eervol verleend. Jdem een brief van de pl. schoolcommissie houdende aanbeveling voor een lid dier commissie te weten de heeren A. W. Stellwagen en Jhr. Mr. J. W. D. S. Boeije. De eerst aanbevolene is met S steramen be noemd. Jhr. Mr. J. W. D. S. Boeije verkreeg 1 stem. De rekening der grindwegen over 1873 wordt ge durende 14 dagen ter visie van de leden gelegd om daarna in het archief te worden gedeponeerd. Op een verzoekschrift van de Erven J. de Braai, wordt remissie van H. Omslag verleend ten bedrage van 7.095. liet suppletoir kohier der Hondenbelasting wordt vastgesteld op 24,5S. De Voorzitter deelt mede dat bij openbare aanbe steding van liet vernieuwen van het deksel van den kleinen gashouder daarvan aannemer is geworden A. Anker voor de som van f 629. Op een verzoekschrift van den heer Vogelsang leeranr in het haudteekenen aan de H. Burgerschool alhier, wordt besloten hem als zoodanig definitief te benoemen, en zijn verzoek om verhooging zijner jaarwedde aan te houden. Hierna wordt de vergadering met gesloten deuren voortgezet. Heropend zijnde deelt de Voorzitter mede dat de onderhandelingen die Burg. en Weth., krachtens vroeger raadsbesluit, met de geïnteresseerden van de meestoof //de Zon", tot verkoop dier meestoof, hebben aange knoopt tot geen resultaat hebben geleid, zoodat hij voorstelt van verdere onderhandeling aftezien, hetwelk wordt goedgekeurd. De Voorzitter geeft te kennen dat de openbare aan besteding van de straatmest enz. tot geen resultaat heeft geleid en dat thans met andere personen onderhande lingen zijn aangeknoopt. Voor kennisgeving aangenomen. De heer van der Grijp geeft kennis dat de heer inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht, liet gebouw tot afzondering en verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten heeft opgenomen en daarover zijne tevredenheid heeft betuigd. Voor kennisgeving aangenomen. Hierna wordt de zitting gesloten. Binnenland. ZIERIKZEE, 5 Januari 1 8 7 5. Zieuikzee, 5 Januari. Naar wij vernemen zal op Vrijdag 15 Januari a.s. te Haamstede door den heer E. R. Gorten een voordracht over landbouwkundige onderwerpen-' worden gehouden. De Nieuwsbode deelt uit vertrouwbare bron mede dat de lieer J. J. van Kerkwijk, onze vertegenwoor diger in de Tweede Kamer, eervol ontslagen is als ingenieur bij den Rijkstelegraaf, tengevolge der ophef- fing dier betrekking. De Gemeenteraad van Viissingen heeft het voorstel der Maatschappij tot exploitatie van gronden aldaar, tot aanleg van een nieuwe stadswijk, verworpen. Benoemd tot secretaris van den Geneeskundigen Raad voor Zeeland, voor 1875, dr. J. P. Berdenis van Berlekotn te Middelburgtot surnumerair bij de ad ministratie der dir. belastingen enz. de lieer G. C. A. M. Domiuicus, van Kruiningen, rnet aanwijzing van Iiellevoetsluis als standplaats; tot ridder der orde ran den Ned. Leeuw Mr. J. H. de Stoppelaar te Middelburg. Door de Midd. Stoombootmaatschappij is de agent dier maatschappij te Viissingen de heer J. M. Ster- zenbaoh eervol ontslagen als commissaris der Holl. beurtveren en in diens plaats benoemd de lieer C. M. Abóe aldaar. De heer M. Edzard Grefe direct, van de harmonie //Volharding" te Goes heeft bedankt voor zijn benoe ming te Breda. Door Z. M. zijn benoemd tot gezworen van den polder Willem (eil. N. Beveland) M. Noordhoektot plaatsverv. van den dijkgraaf van den lvatsepolder A. Markusse Abzn. tot gezworen van de Breede watering bewesten Yerseke, A. Meijaerd. De zaak der in liet najaar van 1874 te St. Phi- lipsland plaats gehad hebbende ongeregeldheden zal den 21 Januari door het Prov. Gerechtshof van Zee land dienen. 14 Beklaagden en 10 getuigen zulleu gedagvaard worden. Te Oost-Souburg is den 1 Januari in den ouder dom van 73 jaar overleden de heer A. J. de Smit van den Broecke, adj. van Z. M. den koning in buiten- gew. dienst, gepensioneerd vice-admiraal, oud-minister van marine, ridder van verschillende orden enz. enz. Bij de op 31 Dec. 1874 gehouden aanbesteding van het maken van de pijlers voor de brug over de Waal beneden Nijmegen zijn als minste inschrijvers bekend geworden de heeren W. P. de Vries en H. de Vries te Rossum voor 844,354; de hoogste in schrijving, die van de heeren M. van der Wegt en L. Brand Dz. te llardinxveld, bedroeg 1,025,000. De Académie des Sciences te Parijs heeft aan den hoogleeraar P. Harting te -Utrecht een prijs van 2000 frs. toegekend in het concours Montyon (medccine et chirurgie) van het jaar 1873. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken is, met ingang van 1 Januari 1875, als belast met het toezicht der groote rivieren o. a. aangewezen als ingenieur ter standplaats Utrecht de ingenieur 2e klasse P. 14. Kemper, Naar men verneemt zal in den loop van Januari te Amsterdam aan Generaal van Swieten de gouden beker worden aangeboden. Het 3e eeuwfeest der Leidsche Hoogeschool op 8 Eebr. a. s. zal ook door Z. M. den koning worden bijgewoond. Te rekenen van 1 Januari kunnen postwissels uit Nederland naar Zwitserland worden getrokken tot een bedrag van 500 francs, en omgekeerd van Zwitserland naar Nederland tot een bedrag van ƒ250. Het recht bedraagt voor elke afzonderlijke geidverzending naar Zwitserland 121/2 ct. voor elke 12,50 of gedeelten van 12,50. Gedurende den Joop van het thans geëindigde jaar had ons vaderland het verlies te betreureu o. a. van de volgende persou en Prof. G. O. R. Suringar, te LeidenM. A. E. Hoffman, oud-afgevaardigde naar de Tweede Kamer der Staten Generaal, te GoudaJ. C. J. Kempees, kapitein van het instructie-bataillön te Kampenbaron E. A. E. Dibbets, oud-kolonel intendant van het leger; P. A. Diederichs, directeur van het Handelsblad D. Bnddingh, oud-leeraar aan de militaire accademie te Delft; dr. W, Bosch; mr. A. J. van Roijen, oud lid der Tweede Kamer; Elliot Boswel, dichter; Wouter Verschuer, kunstschilder; dr. J. A. C. Rovers, oud- hoogleeraar te Utrecht; A. D. van Buren Schele, let terkundige; mr. H. S. Koenen, letterkundigeG'. G. van der Plaat, gep. vice-admiraalprofessor J. Bosscha; dr. A. CappadoseH. C. van Hall, J. A. C. Rovers en A. 14. v. d. Boon Mesch, oud-hoogleerarendr. D. Chantepie de la Saussaye en Taco Roorda, hoog leeraren Dr. Westerhoff en Mr. W. M. de Brauw, leden der 2e Kamer; P. N. Jut van Breukelervvaard stichter van BethesdaB. Coster industrieel te Am sterdam (diamantslijperij); van Ollefen, acteur; Jan de Graan violist (te Brussel overleden). Van de vermaarde buitenlanders die in den loop van 1874 overleden zijn stippen we aanD. Brock- haus te Leipzig, bekend uitgever (geb. te Amsterdam in 1804); Adolphe Quetelet Belgisch statisticus, 78 j.Sylvarin van de Weijer, oud gezant van Belgie te Londen, een der mannen van 1830, 72 jDe Theux, meermalen minister in Belgie, 84 j.Eélix Bungener, schrijver te Genève. 60 j.Michelet, be roemd Erans historicus, 76 j.; Jules Janin, publicist, 70 j.; Gnizot, staatsman en schrijver; Sir Francis Petit Smith, uitvinder der schroef, voor stoombooten, 66 j.; Joseph Gillot, vermaard Engelsch fabrikant (stalen pennen); Howard Stamton, schaakspeler; A. 14. Hoffmann von Enllersleben, schrijver, 75 j.David Eriedrich Strauss, vermaard controversist (Leben Jesu)\ Baron Meijer de Rothschild, 55 j., en baron Ansel- mus de Rothschild 72j., ï'ijke lieden; Erail Roediger orientalist; Eritz Reuter, 64j., populair schrijver; Wilhelm van Kaulbach, Duitschlands groote schilder); Jacobi, 75 j., uitvinder der galvanoplastiekde abt Richter beroemd linguist (hij kende ongeveer 80 talen) veldmaarschalk van Gablentz, (zelfmoord wegens beurs spel); aartshertog Karei Ferdinand, oom des keizers van Oostenrijk; Miani, Ilaliaansch reiziger gestorven in EgypteNino Bixio, beroemd partijganger, makker van Garibaldi, overleden in AtchinMaddaline Po- matelli (Mevr. Bistori); de infante Maria Theresia 81 j., tante van don Carlos; Ledru Rollin, Eransch radicaal. Nog voegen we hier bij Rappo, eens een atlileet van Europeesche vermaardheid, gestorven arm en ver laten in een gasthuis te Hamburg Helena van Hens- bergen, 100 j. en 100 dagenJ. S. Erederichs, 102 j. Aaltje Jans, 100 j.Elisabeth Vos, 83 j. marketenster bij WaterlooHartog Jacob 101 j. die tot weinige dagen voor zijn dood rozijnen, vijgen en amandelen verkocht op de Gorkumsche marktde Siameesche tweelingen eenige millioenen kinderen beneden 't jaar wier namen we niet allen kunnen opgeven. Voor geen land van Europa was de intrede van het nieuwe jaar zoo belangrijk als voor Spanje. Nog maar weinige dagen geleden wanhoopte ieder als 't ware om een uitkomst te zien voor dat zwaar geteisterde land en was 't vooruitzicht ook inderdaad donkerder dan ooit, en zie, onverwachts klinkt de mare door Europa Spanje heeft een koning, de prins van Astnrie, de 17jarige zoon van de verdreven Isabella is als Alphonsus. XII tot koning van Spanje uitgeroepen. Ofschoon deze gewichtige gebeurtenis reeds lang voorbereid schijnt te zijn en de vaak onverklaarbare houding der generaals te velde en zelfs van Serrano, wellicht met die voorbereiding in verband stond, zoo is toch het geheele geval een werkelijke verrassing voor Europa. De oogenblikkelijke rijzing der Spaansche papieren kan eenigermale als bewijs gelden dat Eu ropa die verrassing goed heeft opgenomen. Dit is trouwens niet te verwonderen de toestand in Spanje was zoo onhoudbaar slecht dat ieder die er belang bij had of om een of andere reden belang in stelde, elke verandering, welke ook, welkom moest zijn. Afgaande op de tot dusver ingekomen berichten en voorloopig aannemende dat de feiten in hoofdzaak waar zijn, zullen ivij een kort verslag van den toedracht der zaken geven. Ieder herinnert zich dat in den loop der vorige week een telegrafisch bericht meldde dat een ontslagen generaal, Martinez Campos, een vurig Alphonsist, twee bataljons soldaten in opstand had gebracht en daar mede op Valencia was aangerukt. Toen dit te Madrid bekend was geworden werden er, zoo 't heette, onmid dellijk troepen van het leger van 't centrum afgezonden om den opstand van Campos te onderdrukken. Deze troepen hebben echter gemeene zaak gemaakt met Jt pronunciamento van Valencia en aan hun hoofd is generaal Campos vervolgens deze stad binnengerukt. De tijding dezer gebeurtenissen is als een loopend vuurtje geheel Spanje doorgegaan en overal heeft zij goeden weerklank gevonden. De troepen te Madrid hebben zich voor Alphonsus verklaard en het geheele Noorderleger en dat van het centrum hebben dat voorbeeld gevolgd. Ook de marine heeft deelgenomen in de beweging. Onmiddellijk na het vernemen der belangrijke tijdingen uit Valencia en Madrid heeft Serrano het Noorderleger verlaten en zonderling men meldt dat hij 't geheel met den loop der zaken eens is. Hetzelfde wordt ook bericht van generaal Laserna den opperbe velhebber van het Noorderleger. Op oudejaarsdag werd de proclamatie uitgevaardigd waarbij de prins van Asturie tot koning wordt ver klaard en nog vóór de intrede van het nieuwe jaar ontving Isabella te Parijs de volgende depêche z/Het leger van het centrum en het noorden, de garnizoenen van Madrid en van de provinciën hebben prins Alphonso tot koning uitgeroepen. Madrid en al de steden van Spanje beantwoorden deze procla matie met geestdrift. Primo de Rivèra is kapitein- generaal vau Madrid. Canovas Castillo is de aan-

Zierikzeesche Courant | 1875 | | pagina 2