Buitenland. BL~ÜRS:"iN"r^ARKTBÊRICHTEN. ADVERTENTIE N. Door de -studeerende jongelingschap te Utrecht is aan den oud-hoogleeraar dr. B. Ter ITaar door een commissie uit haar midden, als bewijs van hulde en hoogachting, een prachtige boekenkast aangeboden. U. D. Door den Gouv.-Gener. van Indie is o. a. benoemd tot controleur le klasse de heer J. W. M. van der Palm. Een dichterlijke Oldeberkooper schrijft dd. 15 dezer z/'t Is nacht met de jacht, zeggen de, jagers, want de hazen verbazen hun hoop en geloop. Soms éénmaal per dag, dat een jager iets zag van het wild, dat anders zoo mild deze streken wel weken aaneen kan bezoeken, maar dan ook in legio geen ouwejaarskoekeu kan smullen, om 't maagje te vullen en 't nieuwe jaar met mekaar, na bange tijden in te wijden. Patrijzen, zij prijzen zoo zelden de velden voor stille verklikkers en nachtelijke strikkers, zoodat met pleizier menig polier 2 a 3 kwartjes (berekend naar Bartjes) voor één zulk een vogel met weinig gegoochel en zonder 't hun deert, in de beurs belanceert. En korhennen bij 't span? Nou kom ereis an Daarom dient het gezeit en verspreid, dat de jacht zoo vervelend moet wezen, als dit te lezen."Accoord TELEGRAM. 's Gravenrage, 22 Dec. De Minister heeft aan 't Gemeentebestuur geantwoord dat hij zwarigheid maakt tegen de oprichting van het standbeeld voor Thorbecke op de Plaats, wegens belemmering der passage aldaar. Zoo komt nu toch de aap uit de mouw! X> u i t s c h 1 a n d. Het thans genoegzaam afgeloopen proces van Arnim is niet van zooveel belang voor de Europeesche staat kunde als dit de. onthullingen zijn die in de openbaar gemaakte, grootendeels zelfs ten processe voorgelezen stukken waarover de kwestie liep, vervat zijn. Daaruit toch is zonneklaar gebleken hoe oprecht en eerlijk de politieke houding van von Bismarck steeds is geweest èn tegenover Erankrijk, èn tegenover Duitschland, èn tegenover Europa. Hij heeft zich omtrent Erankrijks mogelijke uitzichten op revanche nimmraer illuziën gemaakt; van meet af aan heeft hij ten volle beseft welken kamp hij aanging toen hij den toegeworpen handschoen namens Duitschland opraapte. Hij heeft de roeping der Duitsche natie begrepen en opgevolgd. Na Erankrijks vernedering heeft hij evenzeer ingezien dat in den grond de vrede slechts een wapenschorsing zijn kan en Erankrijk vroeg of laat tot wraakneming zal opkomen, tenzij Duitschland zich in- en uitwendig toone zoo als 't zijn kande krachtige Germaansche eenheid. Daarop heeft hij dan ook, sinds zijn optre den, maar meer nog sinds 1 Januari 1871, al zijn geestkracht gericht. En nu schijnt 't fijne van 't Amim- proces daarin gelegen te zijn dat er zich een coterie gevormd had niet alleen om hem Bismarck op zij te schuiven, maar die ook onvermijdelijk tot een vernieuwde verdeeldheid en vernedering van Duitschland zou hebben geleid, indien daaraan niet openlijk, voor 't aangezicht van geheel Europa 't masker afgerukt werd. 't Doet er daarom ook op dit oogenblik weinig toe of graaf Arnim veroordeeld wordt of niet; overwonnen is hij zeker en zijn partij is gewaarschuwd zoo ernstig gewaarschuwd dat er bij een mogelijke vernieuwing van pogingen als de thans verijdelde wellicht wel eens hoofden zouden kunnen rollen van schouders waar ze nu nog trotschelijk zich op verheffen. En natuurlijk. Feu levenstaak als de groote rijkskansé- lier eenmaal heeft opgevat, aanvaardt men niet om haar als zij nagenoeg vervuld is, wederom te laten slippen. Ook de Eransclie journalisten en degenen die hen inspireeren hebben maar al te goed gelezen wat in de openbaar gemaakte stukken te lezen staat. Zij weten er ook eigenlijk geen weg mede en hebben zich nu maar vernederd tot smalen en schimpen. Iu verband met dit alles, is 't alsof de Duitsche natie door de opgeworpen geruchten van Bisraarcks aftreden de gelegenheid is aangeboden om nu ook eeus uitspraak te doen, nadat de Berlijner rechtbank besprokeu heeft, en nadat het zwarte centrum alles geproefd heeft wat 't kon. Het ontslag van den vorst Bismarck schijnt slechts het gerucht van één dag te zijn geweest. Die zaak is thans, naar de jongste telegrammen te oordeelen, volkomen bijgelegd. Donderdag heeft de keizer eene langdurige confe rentie met zijn eersten minister gehouden en in den namiddag had er in het paleis des keizers een kabi netsraad plaats; onder voorzitting van den keizer. De kroonprins woonde Donderdag bij den rijkskanse lier het parlementair diner bij en onderhield zich meermalen zeer minzaam met den vorst. In den rijksdag viel hem reeds een votum van vertrouwen ten deel. Bij gelegenheid van de behan deling van het voorstel van den heer Windhorst tot opheffing der geheime fondsen voor het departement van buitenlandsclie zaken, voerde de heer Beningsen in de zitting van den rijksdag aan, dat de rijksdag zijn vertrouwen in de politiek des rijkskanseliers niet beter aan den dag kon leggen dan door een votum van vertrouwen. Het voorstel Windhorst werd, onder luiden bijval, verworpen met 199 tegen 71 stemmen (die van het centrum en de sociaal-democraten). Vorst von Bismarck is dus zoo spoedig niet ten val gebracht. Volgens de National Zeitung, is liet reeds nu vol komen zeker, dat van een aftreden van prins Bismarck geen spraak meer is. De Kreuz Zeitung meldt, dat bij het Donderdag ten huize van den rijkskanselier gehouden parlementair diner, de afgevaardigden zijn heengegaan in de over tuiging, dat een middel te vinden zou zijn om het aanblijven van den rijkskanselier zonder ontbinding- van den rijksdag mogelijk te maken. De Post vleit zich met de hoop, dat men de crisis van gisteren te boven is, en betoogt verder, dat de vorming eener vast aaneengesloten regeerinspartij, de meerderheid uitmakende, in den rijksdag noodig is, daar de tegenwoordige meerderheid wankelend en dik wijls van de ultramon tanen afhankelijk is. De Nat. Zeit. bevestigd dat na het resultaat van de gisteren in den ministerraad gehouden beraadsla gingen, ook in dien onder-voorzitterschap van den keizer, de crisis als voorbijgegaan kan worden be schouwd. Bismarck zal aan het hoofd der zaken blijven. Het blad voegt er bij dat het aftreden van den minister van justitie eveneens niet zal plaats hebben. De rijksdag heeft de begrooting van Elzas-Lotha- ringen voor '75 in de derde lezing goedgekeurd en is daarop verdaagd tot 7 Jan. a. s. Een bediende van baron Yon Arnim-Schlagenthin, zoon van den gewezen gezant, wilde met den nachttrein van Königs-Wusterhausen naar Berlijn terugkeeren, doch nadat hij den personentrein had gemist, kwam hij in zijn verlegenheid op de ongelukkige gedachte, zich aan een passeerenden trein vast te klemmen en er dan op te springen. Bij die roekelooze poging verloor hij een arm, terwijl verscheiden ribben werden ingedrukt. In een vergadering vau 3ociaal-democraten van on geveer 2000 personen, te Berlijn met Hasenclever, Hasselmann, Reimer, Liebknecht, Geib, Vahlteich en Molteler (leden van den rijksdag) gehouden, is besloten, de ineensmelting der Lassalleaansche met de Eisenacher fractie tot stand te brengen,-zoo mogelijk reeds vóór Mei of Juni. F r a n k r ij Ir. Naar men verzekert, is Zaterdag niet-ontvankelijk ver klaring verleend in de zaak van het comité van het beroep op het volk. De president van het linkermidden, Corne, ontkent, dat er onderhandelingen zouden hebben plaats gehad tusschen de bureels van het rechter- en het linker centrum. In de Nationale Vergadering is door den minister Decazes gezegd, dat men het voorloopig met Egypte eens geworden is over de rechts-hervorming aldaar. De dienaangaande gesloten conventie zal aan de Verga dering worden voorgelegd. X t a, lie. Men is in Italië zeer ontevreden over de open baarmaking van het rapport der commissie van de Eransche kamer ovet de krijgsbedrijven van generaal Garibaldi gedurende den jongsten oorlog, een rap port, vier jaren na beëindiging van dien oorlog ver schenen, en vol beleediging en geringschatting ten aanzien van den generaal, aan wien Italië zulke dure verplichtingen heeft. Al deze tegen Garibaldi ingebrachte beschuldigingen hebben in Italië een zeer ongunstigen indruk gemaakt en men herinnert er aan, dat de Fransche regeering geheel vergeten schijnt, dat in de gevechten bij Dijon (21-23 Januari 1871) bijna 600 Italianen zijn ge sneuveld; waaronder een groot aantal jonge en zeer dappere officieren. Het dagblad V Opinione drukt de hoop uit dat Garibaldi zich niet zal verwaardigen op deze beschul digingen te antwoorden, welke ieder rechtgeaard Eranseh- man mee verachting van zich moet afwerpen. Garibaldi zal nu spoedig het brandpunt eener dis cussie zijn iu de Italiaansche kamer. Immers ver wacht men eertsdaags aldaar een rapport van den heer Mancini over het voorstel om aan Garibaldi eene nationale gift, benevens een jaargeld, te verleenen. De gift zal bestaan in een millioen francs, terwijl het jaargeld 50,000 francs zou bedragen. Zal Garibaldi het eerbewijs aanvaarden De Lamartine heeft het wél gedaan, toen het hem in der tijd eenstemmig werd aangeboden op voorstel van den heer Emile Ollivier. Spanje. De Spaansche correspondent van de Tenyps, die doorgaans goed is ingelicht, gelooft niet dat de groote operaties zoo spoedig zullen beginnen, daar de reor ganisatie van het leger volstrekt nog niet is afgeloopen. Genoemde correspondent betwijfelt zelfs of het wel tot groote operaties zal komen en oppert het vermoeden, dat Serrano een indrukwekkende macht zal ontwikkelen om de Carlisten liet onhoudbare van hun toestand te doen inzien en hen dus voor te bereiden voor een convenio. Te Parijs spreekt men over de fusie van de beide Spaansche takken der Bourbons, een manifest van Don Carlos zou reeds in bewerking zijn. In andere berichten wordt gesproken wellicht staat dit daar mee iu verband van een manifest van den prins van Asturië, het zoontje van Isabella. Kerk- en 8chooInieuws. Beroepen bij de Chr. Ger. Gem. te Kolijnsplaat ds. Ph. J. Wessels te Zierikzee. Door de gezamenlijke onderwijzers der confessioneele scholen in Zeeland is een adres van adhesie gezonden aan dr. Kuyper wegens de door hem aangenomen houding in de onderwijs-kwestie. Het schriftelijk gedeelte van het vergelijkend examen voor hoofdonderwijzers te Grijpskerk zal aldaar aan vangen op Woensdag 30 Dec. a. s. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM d e n 21 December 187 4. Nederland, Cert, Nat. Schuld. pCt. dito dito 3 dito dito 4 dito Stad Rotterdam 3 België, dito Rotschild. 2 '/2 Spanje, Obligatien, '1867/72 3 dito Binnenl. f 6250 3 dito f 1250—2500 3 Portugal, Obligatiën 1853/69 3 dito 185663 3 Rusland, Obl. Hoge 8r Co. 1798—1816 5 Bevv. Ins. rn. Coup. 6 S. 1855 5 Obligs. a f 1000,1866 5 dito a -100,— 1860 4i/2 Cert. bij Hope Co. 1840 4 Obligatiën-Leening 1867/69 4 dito 1859 3 Staatsleening '1864 5 Oostenrijk, Obl. in papier Mei en Nov. 5 Febr.-Aug. 5 dito in Zilver Jan. en Juli 5 April Oct. 5 Aand. Pr. Leen. ft. 100 1864 Italië, Bew. Inschr. met Coupon 5 Turkije, Obl. Alg. Schuld '1865 5 N.-Amerika, dito Mei. Nov. 1885 6 Brazilië, dito 1865 5 Mexico, dito 1851 3 f pCt, f pCt. 6-1 '2°/o 16"/i, «15/ls "13/l6 *61/k lOl'/a 88=/a 1U03/4 933', S fli. ,3041/, 61=/, a 61i/i, 65 65'/, 142 «i/8 1003/s 971/, Groote Russische Spoorw.-Maatscli. 1868 5 Baltische dito 3 Russische Spoorw. Poti Tiflis d°. 1000, 5 pCt dito Jelez-Orel f 1000 L1868 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. f Zuid-Ital. dito 3 dito Illin. Cent-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obi. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. PRIJZEN VAN COUPONS. 2463/i 130i/4 901 /j '150 913/, 853/3 Wk 515/ö Metalliek f 22,071/2 Dito Nationale 23,27 Div. Eng p. ll,67'/2 ROTTERDAM, 21 December 1874. Bij flauwe markt bleven de prijzen onveranderd Rus. Z.-R. f 323/8 Amer. Dollars 2,37 Va Papier 2,11 Jarige Zeeuwsche Tarwe 1873 Nieuwe 1874 Rogge 1874 Wintergerst 1874 Zomergerst Inl. lange Haver korte Kleine Blauwe Erwten 1874 Groote Bruine Boonen Witte Zeeuwsche Paardenboonen f 9.50 a f 10.- 8.75 6.50 a - 7.50 a - 5.80 a - 3.10 a - 5.a - '11.75 a - 9.25 7.75 7.20 6.80 4.75 5.80 12.— - 9.50 a - 13. - 10.a - 41. - 13.25 a - -14.— - 8.40 a - 8.75 De ondergeteekende betuigt zijn oprechten dank voor de vele bewijzen van belangstelling hem bij gelegenheid zijner benoeming tot Raadsheer iu het Prov. Gerechtshof in Zeeland gegeven. G. L. SCHORER. Mevrouw de Wed. E. KELLER betuigt haren <1 a n K voor de bewijzen van belangstelling ondervonden bij het overlijden van Mejuf vrouw ANNA KELLER. Diegene welke iets te vorderen, heeft van, of versclmldig-d is aan den boedel van Mejufvrouw ANNA KELLER, worden verzocht vóór of op 10 Januari a.s. daarvan opgaaf of "betaling- te doen aan den; oudergetgekende Zierikzee, 21 Dec. 1874. J. J. KELLER.

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 3