Tweede Kamer. die, als wij ze zelf deden in een gezelschap van ernstige meusehen, kinderachtig en flauw zouden genoemd worden. Foei Dat men de geesten wil oproepen kannen wij nog begrijpen; dat is een verleidelijk iets. Wien bekruipt in oogenblikkeu vau ernstig gepeins, hij zulke knoopen in 't leven, als de zwarte vrager hij ons aanklopt, niet wel eens het stil verlangen om eens te zien in het on bekende land, vanwaar nog niemand weder keerde om er iets van te berichten Wie zal 't in den wijsgeer veroordeelen dat hij al zijn aandacht vestigt, al de kracht vau zijn geest concentreert op die éérie plaats om er een aan grijpingspunt te vinden Maar dat men hen die dit ijdele leven achter den rug hebben, nog voor dwaas genoeg houdt om in ons gezelschap allerlei kinderachtigheden en flauwiteiten te komen uitvoeren, vinden we akelig; 't doet ons geloof in 't gezond verstand der spiritisten wankelen. In de zitting van Vrijdag werd de behandeling van liet Hoofdstuk Oorlog afgedaan en het geheele oor logsbudget, tot een bedrag van 18,502,913, ten slotte aangenomen met 43 tegen 29 stemmen. Onder de voorstemmers behoort ook de heer van Eek onder de tegenstemmers de heer Bredius. Ook de afgevaardigde van ons district, de heer van Kerkwijk, stemde tegen. Zaterdag werd de begrooting voor Koloniën behan deld en nadat eerst de afzonderlijke begrootiugeu voor Suriname en Curapau met algemeene stemmen waren goedgekeurd, werd 't geheele hoofdstuk aangenomen met 65 tegen 2 stemmen. Een van die twee stemmen was die van den heer van Houten en de aanleiding zijner ontevredenheid wellicht gelegen in de onbevredigende wijze waarop de Minister zijn vraag beantwoord had betreffende liet ontslag van den Gouverneur-Generaal van Indië. Een feit is liet toch dat er Zaterdag in de residentie zeer druk gesproken werd over dat ontslag en dat de N. Rolt. Courant, bet reeds dien morgen had mede gedeeld. De Minister verklaarde nu op de vraag van den heer van Houten dat de lieer Loudon werkelijk zijn ontslag had gevraagd en ook bekomen. Reeds bij liet optreden van dit kabinet had de heer Loudon te kennen gegeven dat hij ongaarne zou aanblijven en sinds dien tijd had hij bij herhaling zijn ontslag verzocht, docli er nu zoo bepaald op aangedrongen dat het kabinet aan Z. M. had voorgesteld het te verleenen. Zaterdag avond zou de Staats-Courant de benoeming van een opvolger bevatten. Op de nadere vraag van den lieer van Iiouten omtrent de aanleiding tot deze gewichtige gebeurtenis verklaarde de Minister in algemeene termen dat zij lag in «me ningsverschillen, waaromtrent hij thans niets verder kan zeggen. Oiidertussclieu werd bij 't bericht der aftreding van den heer Loudon ook reeds de naam van diens op volger genoemd en wel Mr. J. YV. Lansberge Nederl. gezant te Brussel. üe Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bij de Tweede Kamer ingezonden een memorie van ant woord op het afdeelingsveïslag nopens liet hooger onderwijs. Hij vat den arbeid op waar deze kortelings door de aftreding vau den heer Geertsema is gestaakt. De Minister geeft geen nieuw, maar een gewijzigd ontwerp. De definitie van hooger onderwijs is deze: vorming en voorbereiding tot zelfstandige beoefening der wetenschappen en tot het bekleeden van maat schappelijke betrekkingen waartoe een wetenschap pelijke opleiding wordt vereischt. De letterkundige propaedeusis is: naar de gymnasia overgebracht. De gymnasia zullen verplichtend ziju voor gemeenten boven 20 duizend zielen, mes bevoegdheid van het rijk oin te subsidieeren. Zij moeten van de hoogere bur gerscholen gescheiden blijven. Dit belet evenwel niet dat, zoo plaatselijke toestanden het gedoogen, sommige docenten bij beide Werkzaam zijn en de hulpmiddelen van de een.e school ook aan de andere worden gebruikt. Athensee zijn gemeentelijke instellingen van universitair onderwijs. Gemeentebesturen zijn bevoegd tot oprich ting er van. Het ligt niet in de bedoeling der regeeriug de drie rijks-universiteiten geheel op denzelfden voet in te richten; ook wanneer de drie instellingen 8a9 ton zouden kosten,: gaat dit onze finantieele krachten niet te boven. In het gewijzigd ontwerp zijn de vakken, die tot godsdienstwetenschap en wijsbegeerte behÖoreu, bijeengevoegd en bij de faculteit der. letteren ingedeeld. De heereiï G'ratama, ïdzerda en van Kerkwijk hebben aan de Kamer doen toekomen een gewijzigd ontwerp van wet tot intrekking der bijzondere bescherming tot dusver aan de jacht en het jachtbedrijf verleend. Nadat Zaterdag avond nog een langdurige zitting is gehouden waarin de wet op de middelen in behan deling is genomen is de Kamer op reces gescheiden. Binnenland. ZIERIKZEE, 2 1 December 1 8 7 4. Zierikzee, 19 Dec. Gisteren avond hield het dept. Zierikzee der Maatschappij van Nijverheid een verga dering. Als leden van 't bestuur werden herkozen de heeren dr. J. K. de Bruijne en VV. Top Wz. en als leden der vaste commissien de heeren M. Couvée Jr., J. A. Moolenburgh, C. Hofman en Jac. Ochtman Jz. Vervolgens werd door den lieer A. VV. Stellvvagen een keurig opstel voorgedragende Kunst in de Nij verheid. Naar wij vernemen zal dit uitmuntend stuk in een onzer tijdschriften verschijn en en daardoor meer algemeen bekend kunnen worden en nut stichten. Zierikzee, 22 Dec. In een ingezonden stuk in de N. Roti. Court, is de lieer J. J. van Kerkwijk nog nader teruggekomen op hetgeen hij in de Kamer ge zegd heeft omtrent de houding der regeering iu zake afkoop vau tienden. Den toedracht der zaak lezende, moet men wel erkennen dat de houding van den Minister van Financiën niet getuigt van welwillendheid, ja wij vinden haar zelfs vrij zonderling. Na een pu blicatie van wege den Minister gedaan in het voorjaar van 1874, houdende aanwijzing dat de tiendplichtigen zich om te komen tot afkoop hebben te wenden tot de ontvangers der registratie, maakten de tiendplichtigen van den Springerpolder onder Ouddorp daarvan ge bruik. De Minister berichtte hun dat hij bereid was te laten afkoopen, mits tiendplichtigen de kosten be taalden van twee deskundigen, van welke een te be noemen door den Minister. Deze deskundigen taxeerden de afkoopsom op 3644. In Juli verklaarde de Minister hiermede niet tevreden te ziju en de afkoop som op minstens 5472, 14 te schatten en dat hij dus de tienden over 1874 zou verhuren. De Minister verklaarde verder dat hij niet ongezind was den afkoop alsnog te doen plaats hebben als tiendplichtigen de afkoopsom wilden verhoogen en de kosten dragen van nog een derden deskundige. Hierin berustten de belanghebbenden doch op voorwaarde dat de Minister dan berusten zou iu de nieuwe taxatie door de drie deskundigen. Men zou zoo zeggen dat hieromtrent geen twijfel kon bestaan. Doch niettemin weigerde de Minister de toezegging //omdat volgens art. 3 der wet van 29 Augustus 1848 de Koning den af koopprijs bepaalt." Met den heer van Kerkwijk moeten wij vragen wat art. 1 en 23 der wet van 12 April 1872 te beteekenen hebben als deze uitlegging des Ministers opgaat P Het komt ons ook voor dat de uitkomst van den oogst van 1874 niet had mogen infinenceeren op de onderhandelingen tot afkoop, die reeds in het voorjaar waren aangevangen en om redenen buiten de macht der tiendplichtigen gelegen, waren vertraagd. Wij meeneu met den lieer var. Kerkwijk dat zijn in de Kamer gemaakte aanmerking alleszins juist was. Gaat 's Ministers explicatie op dan kan, als men 't zoeken wil, alle afkoop van do'maniale tienden worden onmogelijk gemaakt. Merkwaardig is de toon die tegenwoordig door den Standaard wordt aangeslagen. Wat zou er door de anti-revolutionaire organen gezegd worden, wanneer de liberale bladen eens spraken in den trant als 't geen wij hier citeeren uit den Standaard? //Een deel der Staten-Generaal wenscht een herziening, die uw grieven verdubbelen, uw rechten nogmaals inkorten, u eiken waarborg voor'gewetensvrijheid ont nemen zou. z/Op elke klacht der vrije school luidt het kort bescheid dezer heeren Nihil. z/Maar wel zullen ze: lo. de kosten voor het open baar onderwijs in hun geest uit 's Rijks schatkist verdubbelen2o. nog meer dan tot dusver de beste onderwijskrachten tot zich trekken 3o. door uitbrei ding van het stelsel der kostelooze school u de con currentie schier onmogelijk maken; en 4o. als er geen school, gelijk uw geweten die eisclit, denkbaar is, u tot schoolbezoek voor uwe kinderen dwingen. z/Men zij gewaarschuwd //Welnu, men zal ons met 't geweer in den arm vinden. //Tegen zulk een overmacht van tyrannie en willekeur achten we elk wettig middel ter zelfverdediging ge oorloofd. //Haast begrijpt men niet, dat mannen van doorzicht, die de kaart van 't land kennen, zoo bijna schaamte loos den eerbied voor an der er recht op vrijheid in 't aangezicht slaan. z/Acht men dan geen overmaat van onrecht denkbaar, die ten laatste zelfs dezen beker doet overloopen?" En zoodanig is nu de taal van mannen of van een man die ai zijn heil beweert te zoeken aan de voeten van hem wiens leer was lijdzaamheid, zachtmoedigheid, verdragende liefde, lamsgedultl die gezegd heeft zoo wie u op den eeuen wang slaat biedt dien ook den anderen wreekt uzelven niet, beminden en zooveel meer in een geest als geenszins spreekt uit boven staand artikel. Maar dat artikel is een alarm zonder oorzaak. Dat artikel is een opeenstapeling van opgeschroefde dingen die grieven moeten heeten. Dat artikel is een manifest van vrome demagogie. Waar moet 't heen als godgeleerden, wier plaats is de kansel, gaan praten van //met 't geweer in den arm" te staan Is dat een figuurlijk geweer En zoo ja, is zulk een beeldspraak niet zeer gevaarlijk tegen over de volgzame schare die de woorden van zalving passief opneemt z/Men zij gewaarschuwd!" Wie is hier die men? Toch moet erkend worden dat in punt 2o. aan de onderwijzers der openbare school groote lof wordt toegezwaaid. Toch wordt ook in punt 3o. toegegeven dat er hoofdzakelijk met geld wordt geconcurreerd. Wij vragen heeft eenig ernstig opzet de pen be stuurd die zulke taal schreef? Dat men zich toch nader verklare't is gevaai'lijk met zulken stijl te speieu tegenover lezers waarop men blijkbaar rekent impressie te maken. Het vastraken der //Waverley" in den mond van den Nieuwen Waterweg, dat in de afgeloopen week heeft plaats gehad en waarbij 't als een geluk te rekenen is dat het stoomschip nog met verlies van een gedeelte der lading is vlot geworden en behouden gebleven, doet op nieuw de aandacht vestigen op de Vlissingsche havensdaar zou zulk een ongeval tot de onmogelijk heden behooren In de afgeloopen week heeft te Goes een zoogenoemde broodmeeting plaats gehad onder voorzitterschap van den lieer Fransen van de Putte. Uit het couranten geschrijf dat deze meeting is voorafgegaan, blijkt dat de bakkers niet weinig vertoornd waren over de pogingen van den heer van de Putte om de burgerij wakker te schudden. Voor 't overige leverde de meeting weinig resultaat op. De heer van den Bosch ontwikkelde een berekening waaruit bleek dat de zuivere winst van een bakker die een debiet van 140 brooden daags heeft, 22 gulden per week bedraagt. Een ander maakte opmerkingen omtrent de geringe deugd van 't brood al was 't ook zoo wit als krijt. Ten slotte werd de burgerij aangeraden al de bakkers de leverantie op te zeggen enzich slechts te doen bedienen door den eeneti die den prijs vau zijn brood gesteld heeft op 16 ets. De N. Midd. Court, neemt tegenwoordig ook roe rende Fransche verzen op ter gelegenheid van sterf gevallen gemaakt, andere inzenders zorgen dan latei- voor even roerende vertaling, doch helaas niet in verzen. De surnumerair bij den dienst der posterijen D. J. Bekaar is geplaatst te Middelburg. Aan de hoogeschool te Utrecht is bevorderd tot doctor in de rechten, na verdediging van stellingen, de heer F. N. van der Bilt van Gapelle (Z.-Beveland). Door de commissie te Leiden is toegelaten als apotheker de heer van Kalmthout te Goes. Te Nunspeet hebben de ingezetenen den hoofdon derwijzer een tastbaar bewijs van waardeering zijner verdiensten vereerd in den vorm van een vet varken. Met 't oog op den staat der tracteraenten, meenen wij 'dat menig onderwijzer, die hoopt zijn veertigjarige dienstvervulling nog te beleven en wien dan een mooi boekgeschenk wacht, nu al vast op voorhand zulk een viervoetig cadeautje wel zou willen ontvangen. Te 's Gravenhage is de vorige week, in bijna tacli- tigjarigen ouderdom, overleden dr. A. Capadose, bekend als een eerlijk, nobel en warm strijder voor de zaak der Christelijk—historische richting. Aan de nieuwere richting der Christ.—hist, beginselen is door dit sterf geval weder een censor uit de oude school ontvallen. Voor vele hulpbehoevenden en hulpbegeerigen zijne)- partij is de dood van den heer Capadose.een groot verlies. De heer Esser heeft zich met een aardigheid zoeken af te maken van de moeielijkheden waarin zijn ietwat al te krasse uitingen op de meeting te Amersfoort hem hebben gewikkeld. Zaterdag werd aan het Vaderland uit Vlissingen getelegrapheerd dat de commissaris van politie aldaar voorwerpen opgespoord had, die behoord hebben aan de wed. van der Kouwen, voor twee jaar te 's Hage vermoord. Het blad deelt 't bericht onder reserve mede.

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 2