Buitenland. F i' a n k r ij k:. De Nationale Vergadering is den 14 Dec. gekomen en gegaan zonder iets uit te richten al de aan de orde zijnde ontwerpen werden verdaagd. Men kan nauw nalaten in zulke feiten de uitdrukking te zien van den waren toestand der Nationale zij kan niets, en schoon zij het bewustzijn daarvan draagt, wil zij toch evenmin voor goed heengaan. Hoe oneens men 't aan de rechterzijde ook is, het denkbeeld om zich te moeten onderwerpen aan een herkiezing drukt het zwaarst van alles. Aan de linkerzijde hoort men niets meer dan het telkens herhaald refrein Périer, repu bliek of ontbinding, maar zonder iets vooruit te komen. Casimir Périer is nu aan het geven van groote diners, waarop de notabiliteiten van de partij worden gevraagd. "Wellicht dat het nu beter gaat. Men zegt dat Périer weinig vertrouwen heeft in de //verzoening," een bondgenootschap namelijk met het rechtermidden. Uit het wetsontwerp, betreffende de leening van 220 millioen door de stad Parijs te sluiten, blijkt, dat die som aflosbaar gesteld wordt in vijf en zeventig jaren, te rekenen van 18'7 5. De wijze van realisatie zal be paald worden bij besluit, voor te stellen door den minister van binnenlandsche zaken. In elk geval zal voor rente en aflossing niet meer dan eén annuïteit van 5,60 pc. op de begrooling gebracht mogen worden. De uitgifte van bons op de gemeentekas, bij de wet van 5 Aug. 1874 tot een bedrag van 60 millioen vastgesteld, zal den 81 December 1874 tot 20 millioen moeten worden beperkt. Van de opbrengst der leening zijn 135,500,000 fr. bestemd voor de conversie der vlottende schuld zoowel als voor de kosten der operatie zelve, en 84,500,000 fr. voor de voltooiing of uitvoering der noodigste open bare werken. Engeland. The illustrated police news van 5 September 11. bevat een afd'eeling van een spirititische séance, in donker, onverwacht verlicht wordende door een der aanwezigen met een dievenlantaren. Men ziet spot op de gezichten van sommigen en schrik op die van anderen. Een persoon staat op een stoel met een soort van hengel waar onderaan een paar laarzen zijn bevestigd, die hij beweegt zeker met het doel om daar mede aanrakingen van de geloovigen te doen. Een ander manoeuvreert met eeu viool en een strijkstok, een derde met een tambourijn. Sommigen zijn in ge wrongen, uitgerekte houdingen. Enkele stoelen zijn verlaten en twee dames worden minnelijk geëm- brasseerd door evenveel heeren uit het gezelschap, die van de gelegenheid gebruik maken en //de kat in duis ter knijpen". Tot dit plaatje heeft bei rekking een tekst, getiteld//Koddig voorval op een bijeenkomst van spiritisten", waarvan de vertaling luidt als volgt: //Te Newcastle-on-Tyne is een beschuldiging inge bracht tegen twee kooplieden, wegens mishandeling van een reiziger uit Gateshead, nadat deze op een donkere séance onverwacht een brandende dievenlantaarn had geopend. Er werd beweerd door den eischer en zijn getuige dat, toen de dievenlantaarn was geopend een der mediums van zijn stoel was opgestaan en vrij stond en dat een ander persoon met een viool op den grond klopte, terwijl men mocht aannemen, dat hij stil in den kring zat. Noch het kruisverhoor (cross-examination) noch de bewijzen door de verdediging aangevoerd, kon den deze beweringen ontzenuwen, daar het feit bevestigd werd door een der getuigen a décharge. De rechter echter, overwegende dat een beslissing over den aard der ver schijnselen buiten zijn bevoegdheid lag, besliste dat de eischer in verzuim was, omdat hij de voorwaarden had geschonden. Daarentegen hadden de beklaagden hem wederrechtelijk het verlaten der kamer belet en hierom luidde de uitspraak dat elke partij de helft der gerechtskosten moest betalen." Duitschland. Het verhoor van von Arnim is voortgezet met den getuige Holstein, verbonden aan de Duitsche ambassade te Parijs. De verdediger en de besch. beweerden, dat Holstein Arnim heeft bekend, dat hij achter zijn rug bij officieele personen berichten over hem, Arnim, aanbracht, waardoor de verhouding tusschen den rijks kanselier en den ambassadeur nog onaangenamer was geworden; daarover onderhouden, zou Holstein Arnim vergeving hebben gevraagd en beloofd, dat hij 't niet weder zou doen. Men kon hieruit opmaken, dat Hol stein door Bismarck was aangesteld om ten opzichte van Arnim voor spion te spelen. Men begrijpt het belang van deze kwestie. Kan het bewezen worden, dat Holstein direct of indirect zulk een aanstelling had van Bismarck, dan bleek Arnim als 't ware geprovoceerd te zijn tot zijn houding tegenover Bismarck. Uit de verklaringen, die Holstein aflegde, wordt men evenwel niet veel wijzer. Hij ont kende öf van Bismarck öf van iemand anders last te hebben ontvangen om rapport in te dienen. Holstein heeft briefwisseling gehouden //met personen, waarmee hij in relatie stond." Toen Arnim hem vroeg of hij briefwisseling hield, volgde een bevestigend antwoord. z/Ook over politiek" vroeg Arnim. //Ja, mijn gevoelens staan lijnrecht tegenover die van u." /«Met welke personen zijt gij bekend" //Ik cor respondeer alleen met mijn bekenden." //Zijn er daarvan aan het ministerie werkzaam" //Er zijn er bij." Daarop zeide Holstein nog dat hij, wan neer Arnim het verlangde, vragen zou om verplaatsing. De zitting is 14 Dec. om half vijf heropend. De hoogleeraar Holtzendorff heeft ter verdediging van graaf Arnim de wetenschappelijke zijde der zaak toe gelicht. Hij betoogde, dat Arnim, zelfs indien de aanklacht volledig werd toegegeven, op zuiver juridische gronden vrijgesproken behoorde te worden. Het overige gedeelte der verdediging liet hij aan zijn ambtgenooten over. Morgen voortzetting. Na repliek van het O. M. en de dupliek van prof. Holtzendorff volgde het pleidooi ^an den tweeden verdediger Dockhorn, die eindigde met te constateeren dat de punten in kwestie niet bewezen waren en dat hetgeen bewezen was, niets tot de zaak afdeed en de beklaagde derhalve moest worden vrijgesproken. Na een pleidooi van drie en een half uur, waarin de procureur-generaal vooral wijst op de verzwarende omstandigheden, dat de aangeklaagde persoon in zijn aanzienlijke betrekking' ecu aantal officieele stukken van het hoogste belang had zoek gemaakt eischt hij een gevangenisstraf van 2% jaar, doch komt in verzet tegen het ontzeggen van de burgerrechten wijl hij niet erkent de bedoeling om persoonlijk voordeel te behalen. Met het oog op de met 1 Jan. a.s. plaats vindende afschaffing van de belasting op het gemaal en geslacht in Pruisen, bespreekt het Nieuwe Cleefsche Volksblad den toestand der stad Cleef en deelt o. a. mede, dat de bevolking van 1852 tot 1872, dus in 20 jaren, met 2 personen is vermeerderddat daarentegen de uitgaven voor de armen-inrichtingen in dat tijdsver loop van 8625 thlr. tot 16445 thlr. is geklommen. In Elzas-Lotharingen wordt thans een nieuw mid del in 't werk gesteld om zich aan de militaire dienst plichtigheid te ontrekken. Een aantal ingezetenen, die eerst de Eransche nationaliteit hadden aangenomen, maar in het land gebleven waren, tengevolge waarvan hun nationaliteitsrecht is vervallen, hebbeu nu in verschillende Zwitsersche kantons het gemeenterecht weten te verkrijgen, waardoor zij met genaturaliseerde Zwitsers moeten worden gelijkgesteld. De Vost heeft vernomen, dat de keizer na de zitting van den Bijksdag van Vrijdag 11. een eigenhandig schrijven aan prins //Bismarck" gericht heeft, waarin hij hem voor den ijver dank zegt, met welken hij eenige bedreigde posten van de begrooting voor oorlog, de verhoogde soldij der garde-regimenten betreffende, heeft verdedigd. Zwitserland. Een nieuwe ramp is op den St. Gotthard voorge vallen. Een honderdtal Italiaansehe werklieden, die zich ondanks al de waarschuwingen van deskundigen op weg hadden begeven naar het klooster, werden op een gevaarlijke punt bij Eangga door een lawiue over vallen. Bijna allen wisten te ontkomendoch een vijftal hunner werden onder de sneeuw bedolvenhun lijken heeft men nog niet kunnen vinden. Drie dagen latei- ontdekte men boven Prodont het lijk van een reiziger, die onderweg bevroren was. Deze winter heeft dus reeds acht personen op den St. Gotthard het leven Spanje. Uit Spanje worden nadere en meer juiste berichten meegedeeld over het gevecht van liet korps van generaal Lorna tegen de Carlisten in liet begin der vorige week. Loina had zijn korps iti twee afdeelingen gesplitst; hij zelf trok met 5000 man naar Oyarzun, terwijl het tweede korps op den weg naar Bilbao opereerde tegen den Carlistischen hoofdman Salamanca. Deze afdeeling ondervond sterken tegenstand en keerde met een ver lies van 27 man terug. Loma zelf drong den 7 Dec. tot Urm iet a door, werd tegen zijn zin in een sterk gevecht gewikkeld en keerde den 9 Dcc., wegens het slechte weder en vervolgd door de Carlisten, uit het halfverbrande Oyarzun naar Sebastian terug, met een verlies van 200 man. Plet weder was nog altijd gunstig. Onze Leestafel. Afl. 11 van //de Aarde en haar Volken", een tijd schrift waarvan dit jaar zelfs een herdruk is noodig geworden, bevat twee vervolgen der schetsen //van Washington naar San-Brancisco", 't vervolg van de //Bussen in Siberie" en dat van //de Sandwichs- eilauden". Heeren Landbouwers die zich bezig houden met het onderzoek van de noodige maatregelen tot afkoop der tienden maken wij attent op een belangrijk opstel van den heer W. A. Gooien, getiteld //Landbouw krediet," voorkomende in den Économist voor Nov., pag. 1037 en vlgg. LKei'lt- en Sclioolnieuws. Beroepen te Vlissingen ds. PI. C. v. Lindonk te Oosterbeek. Bij de Chr. Ger. Gem. te Pleinkenszand ds. E. A. Bergsma te Zaamslagte Vroomshoop de cand. J. Slager. Aangenomeu 't beroep naar Enschedé door ds. W. Vliegenthart te Goes; naar Aagtekerken door ds. L. Kan de Beer te Westmaas. Bedankt voor Harderwijk, door J. Kromsigt te Cortgenevoor de Chr. Ger. Gem. te Lutten door ds. A. Brink te Neuzen. De Bisschop van Breda heeft benoemd tot pastoor te Yzendijke en deken van 't dekenaat Aardenburg den heer T. P. Hesselstot kapelaan te Aardenburg den heer E. L. M. Vervvilghen. In de kapittel-vergadering van de Oud-Katholieke kerk te Utrecht is tot aartsbisschop verkozen de heer I. Heykamp pastoor te Schiedam. Bij het dezer dagen te Middelburg gehouden ver gelijkend examen van kweekelingen, dingende naar 't genot van een rijksbeurs verbonden aan de toelating tot de normaalschool, is van 16 mededingers het hoogste cijfer punten behaald door O. Timmermans kweekeling te Ouwerkerk en leerling der oefenschool te Zierikzee. BEURS- EH'~^"ARKTBER6CHTËM~ PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 17 December 1874. Nederland, Cert. Nat. Schuld. 2: dito dito 3 dito dito 4 dito Stad Rotterdam 3 België, dito Rotschild. 2'/a Spanje, Obligatien, 1867/72 3 dito Binnenl. f 6250 3 dito f 1250—2500 3 Portugal, Obligatien 1853/69 3 dito 1856—63 3 Rusland, Obl. Hope Sp Co. 17981816 5 Bew. Ins. rn. Coup. 6 S. 1855 5 Obligs. a f 1000,— 1866 5 dito a 100,— 1860 4i/. Cert. bij Hope 8p Co. '1840 4 Obligatiën-Leening 1867/69 4 dito '1859 3 Staatsleening 1864 5 Oostenrijk, Obl. in papier Mei en Nov. 5 Febr.-Aug. 5 dito in Zilver Jan. en Juli 5 April Oct. 5 Aand. Pr. Leen. fl. 400 1864 Italië, Bew. Inschr. met Coupon 5 Turkije, Obl. Alg. Schuld 1865 5 N.-Amenka, dito Mei. Nov. 1885 6 Brazilië, dito 1865 5 Mexico, dito 1851 3 pCt. 613/, 73 Qö1/,. 89 16 7/s '123/16 12 4515/ie 1021/n 89 V, 1011/8 949/16 781/s 823/8 703/, f pCt. 61'/,6 651/4 65®/,. f 142V. pCt. 417/8 •100 Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 ,246 Baltische dito 3 129^ Russische Spoorw. Poti Tillis d°. f 1000, 5 pCt dito Jelez-Orel f 1000 L'1868 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. f Zuid-Ital. dito 3 dito 911/a Illin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 17*/4 Chicago N. W. pref. 54 PRIJZEN VAN COUPONS. Metalliek f 22,07i/a Dito Nationale 23,221/2 Div. Eng p.£ 11,671/2 Rus. Z.-R. 323/8 Amer. Dollars 2,38 Papier 2,11 Marktprijzen der Meekrap te Zierikzee, van den 17 Dec. 1874. Teelt '1874. Per 50 Nederlandsche ponden. Twee en een, lste kwaliteit blank of vervend f 16,50 a 17, Twee en een, middelbare dito a Twee en een, mindere dito a Een en een, lste kwaliteit blank -16,50 a 17, Een en een, middelbare dito - a Een en een, mindere dito - a Onberoofde, lste kwaliteit blank - 16,50 a 17, Onberoofde, middelbare dito - a Onberoofde, mindere dito - a Muilen - 3,a 3,50 Middelbare dito - a Marktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van den 17 Dec. 1874. De Ned. Mudde. De Ned. Mudde. Jarige Tarwe f—.— Haver f 4,50 Nieuwe dito - 8,60 Paardenboonen - 8,25 Zomertarwe "Witte boonen - 13, Rogge - 7,5 0 Bruine dito - 10,50 Maartsche Gerst - 6,50 Groene Erwten - 12,— Wiïiter-Gerst - 6,75 Kleine dito - 11,- Zomer dito - 6,10

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 3