voor de Fabricage de heeren van der Grijp, La brijn en Koole voor de Gasfabriek en de Straatverlichtingde heeren van der Grijp, Mulock Houwer en Labrijn; tot Commissaris over de Wandelingen de heer van der Grijp en tot Commissarissen der Vischmarktde heeren Mulock Houwer en van der Grijp, zullende de Com missie voor de Strafverordeningen worden gepresideerd door den Burgemeester ingevolge de wet, de Commis sie van Fabricage door den Burgemeester en bij diens verhindering door den Wethouder Jhr. de Jonge eu de Commissie voor de Gasfabriek en Straatverlichting door den Wethouder Jhr. de Jonge en bij diens ver hindering door den Burgemeester. Op voorstel van Burgem. en Wetli. wordt besloten liet contract met de uitgevers van den Zierikzeescheu Nieuwsbode, voor het plaatsen der advertentiën en de uitgave van het Gemeenteblad te verlengen voor den tijd van 3 jaren met 6 tegen 1 stem, nadat een voorstel van Mr. Moetis om de opname van het Raadsverslag en van de gemeente-rekening, in het Gemeenteblad weg te laten ter bezuiniging met 6 tegen 1 stem was verworpen. Door Burgem. en Wetli. wordt rapport uitgebracht op de klacht van eenige handelaren in petroleum over de algemeene bewaarplaats van petroleum strek kende, dat alleen aan de bezwaren van adressanten kan worden te gemoet gekomen door het maken van een afdak aan de oostzijde ter beveiliging der vaten tegen den invloed van de zon, waarvan de kosten op 220 zijn geraamd. Wordt besloten op voorstel van den heer Labrijn de behandeling aan te houden. Wordt rapport uitgebracht door de Commissie ad hoe op de door Burgem. en Wetli. ontworpen In structie voor den bewaarder van het gebouw tor afzondering en verpleging van lijders aan besmette lijke ziekten, strekkende tot goedkeuring behoudens een paar bedenkingen. Na discussie wordt de Iu- structie met geringe wijziging vastgesteld. Wordt besloten tot het doen van eenige af- en overschrijving. De Voorzitter deelt mede dat een schrijven is ont- gen van den heer C. van der Vliet, houdende ken nisgeving dat hij zijn ontslag neemt als lid van den Raad. De Voorzitter zegt dit met leedwezen te hebben vernomen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. De voorwaarden der verpachting voor 2 jaar. van het ophalen der straatmest, asch en vuilnis en het ruimen der privaatputten worden overeenkomstig de voordracht van Burg. en Weth. goedgekeurd. Komt in behandeling het voorstel der Commissie voor de Strafverordeningen tot wijziging van art. 67 en 73 van het politie-reglement. Het eerste, de wijziging van art. 67, wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen, en die van art. 73 aangenomen met algemeene stemmen. De Voorzitter brengt ter tafel een heden ingekomen adres van den commissaris van policie Broersma om verhooging zijner jaarwedde met f 200 of met ƒ150 in welk laatste geval hij verzocht ontlast te worden van de uitgaven voor schrijfbehoeften. Wordt gesteld in handen van Burg. en Weth. tot prmadvies. De heer Labrijn geeft in overweging om het voor stel betrekkelijk de bewaarplaats van petroleum te stellen in handen der Commissie van Fabricage, waaraan zal worden voldaan. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. Tweede Kamer. Wij hebben ditmaal de aandacht te vestigen op enkele punten waaromtrent onze afgevaardigde bij ge legenheid der begrootings-discussion 't woord gevoerd heeft. Als de heer van Kerkwijk kritiek uitoefent is hij doorgaans niet malsch. Zoo ook nu. In de eerste plaats klaagde de heer v. Kerkwijk over zekere traag heid in de afdoening van zaken bij 't domeinbestuur met name: de verkoop der drooggevallen gronden in de Kralingsche plassen had vroeger kunnen geschieden en daardoor zou nog een eerste oogst, 40 a 50,000 waard, hebben kunnen gewonnen worden in 1874; de concessie-zaak der havens en dokken aan den oever van 't Hollands diep bij Willemsdorp is versloftde kwestie der afdamming van 't Slaak een zaak nu reeds twaalf jaar lang telkens door den heer van Kerkwijk gereleveerd is nog altoos onafgedaan; met de voldoening aan 't bepaalde in art. 5 van 1872 op den afkoop der tienden wordt ook nog al gesloft, zoodat aanvragen om afkoop noodeloos lang uitgesteld blijven. De repliek der ministers Blussé en v. d. Iieim was niet bijzonder vriendelijk; 't doet ons leed dat vooral omtrent de zaak der tienden de minister niet schijnt in te zien dat mildheid en welwillendheid vooral in deze zaak door den staat, zoo recht in den geest der wet van 11 April 1872, konden in beoefening ge bracht worden. Nog roerde de heer van Kerkwijk een punt aan waar z. i. strenge kritiek noodig was. 't Betreft het geval dat door den minister van financiën een uitspraak van den kantonrechter te Soinmelsdijk is te niet ge daan door den veroordeelde te ontheffen van de be taling der boete waartoe hij verwezen was. De minister, wederom niet vriendelijk gestemd in zijn repliek, maakte er zich af door de bij ons te lande helaas al te gemakkelijk bruikbare exceptie dat alles had plaats gehad onder 't bestuur van zijn voor ganger. Nog verdient opgemerkt te worden dat de lieer van Kerkwijk met nadruk gepleit heeft voor de be langen der ambtenaren aan post- en telegraafkantoren. Binnenland. ZIEBIKZEE, 18 December 187 4. Zieiukzee, 16 Dec. Gisteren avond had de tweede Nutslezing plaats. Als spreker trad op de heer J. van Heel, van Boermond. Zijn stuk was een in den vorm eener novelle opgezette aaneenschakeling van schetsen uit het maatschappelijk leven, waartoe beelden uit de hoogere en lagere klassen der maat schappij genomen waren. We zochten te vergeefs naar een doorgaande leidende gedachte in 't stuk en wachtten ook te vergeefs op een ontkuooping. Blijk baar was 't de bedoeling des sprekers ook niet ge weest die te geven en moest 't kleed der novelle alleen dienen om de anders onderling losse opmer kingen waaruit het stuk bestond aan elkander te hechten. Na den afloop verwierf den spreker algemeene toejuiching. Er was minder publiek in de zaal dan de vorige maal. 't Was niet zoo koud ook als toen; ook buiten niet. Zierikzee, 16 Dec. In de raadszitting van heden is Jhr. Mr. M. J. S. Boeije herbenoemd als lid van het collegie van regenten over het burger weeshuis. Ingekomen is een verzoek van den heer Broersma, commissaris van politie, om aan Z. M. voor te stellen zijn jaarwedde met 200 te willen verhoogen of met f 150 ingeval hem ontheffing der verplichting tot de levering van bureau-behoeften verleend wordt. De heer C. v. d. "Vliet Dz. heeft zijn ontslag ge nomen als lid van den raad. Zierikzee, 18 Dec. Van hier wordt aan het Vadeidand geschreven dat blijkens in de R. Katli. kerk gedane afkondiging, er reeds een som van 5100 aanwezig is en uitzicht bestaat op 't verkrijgen der nog noodige 10,000 tot het stichten eener R. K. school alhier. Naar aanleiding hiervan wordt in diezelfde correspondentie gevraagd waarom we hier te Zierikzee geen afdeeling hebben der vereeniging //Volksonderwijs" P De zaak van M. Rinkier, gewezen boekhouder in de bank van leening te Zierikzee, zal den 5 Januari 1875 dienen voor den Hoogen Raad. Zierikzee, 18 Dec. Wat we aan 't slot van 't hoofdartikel in ons vorig nummer zeiden omtrent de vraag of de Amhemsche onthullingen 't spiritisme zullen dooden, is reeds waargemaakt door de uitingen van een der voornaamste voorstauders van 't spiritisme. De heer S. F. W. Roorda van Eysinga komt in een ingezonden stuk in H Vaderland op tegen den heer Cattie en zijn vrienden. Uit 't geen de heer Roorda, blijkbaar evenals de mediums die er zoo leelijk inge- loopen zijn, verontwaardigd en gloeiende van toorn tot in 't diepste van zijn spiritnu zoo al schrijft, blijkt dat althans zijn geloof niet is geschokt. Overi gens gaat hij al zeer eenvoudig te werk: hij verklaart dat de heer Cattie en zijn vrienden niet hebben ge zien wat zij hebben verklaard wel te hebben gezien. Gemakkelijker kan 't al niet. Verder scheldt de heer Roorda die Arnhemsehe heeren uit voor //groenen" en laat ook doorschemeren dat zij nog te min zijn om zich met proeven van spiritisme af te geven. Nog laat hij zich ontvallen dat die heeren t krijgs- recht geschouden hebben", dat zij dus uit de school geklapt hebben, dat zij, alreeds wegens hun toelating tot de séances, les secrèts de la boutique niet hadden mogen verklappen. N.B. en zij hadden er hun goede geld voor neergeteld Wij leeren ook nog uit liet schrijven van den heer Roorda dat //een medium is een fiju georganiseerd persoon", die niet mag blootgesteld worden aan Van- daalsche proefnemingen. Uit 't gebeurde te Arnhem zouden we eerder opmaken dat een medium is iemand au front d'airain, die ook na ontmaskerd te zijn als een ordinair goochelaar, toch nog aan de table d'hote onder fatsoenlijke gentlemen durft plaats le nemen. Wij zien ook nog in 't stuk van den heer Roorda dat //het spiritisme is een fijn glas. Een ruwe hand kan 't breken. Dit behoeft niet bewezen te worden." Het komt ons voor, dat het spiritisme nog fijner is dan glas; dit kan althans nog een stootje verdragen zonder te breken, maar 't spiritisme is zelfs niet tegen 't licht bestand. Gelukkig schijnt 't Arnhemsehe spiritisme nog al onschuldig geweest te zijn, 't was ook nog maar 't begin van 't spelletje. In Engeland heeft een on bescheiden dievenlantarentje dat een der //ongeloovigen" te midden eener séance ontblootte nog heel andere onthullingen gedaan dan van een vallenden gitaar en een paar leelijke gezichten van verschrikte mediums. Hoe 't zij, wij willen van dat spiritisme niets weten wij tarten alle mediums uit ons hun geesten te laten zien, maar bij gaslicht of bij een ge zellige petroleumlamp en, willen die heeren absoluut in 't donker werken, dan op conditie dat wij over de gaskroon mogen disponeeren of een dievenlan tarentje meebrengen. Uit Arnhem verneemt men nog nader dat de heer Cattie en zijn vrienden in het genootschap tot Nut en Genoegen nu ook eens een séance gegeven hebben, gearrangeerd als tableau vivant. Vijftien heeren van 't gezelschap gaven daar een getrouwe voorstelling van de door 't licht gestoorde spiritistische séance. De heer Cattie fungeerde als physical medium en een ander als mental medium. Alles geschiedde eerst in 't donker en toen na de plotselinge ontsteking van licht. Men amuseerde zich uitstekend. Mocht 't maar waar zijn dat le ridical tue. Zierikzee, 18 Dec. In een ingezonden stuk uit 's Hertogenbosch wordt in de N. Rott. Ct. de aan dacht van 't publiek gevestigd op de kleine bijzon derheid dat de archivaris van de prov. Noord-Brabant, over wiens veel omvattenden werkkring door den heer van Zinnicq Bergmann dezer dagen in de Kamer zooveel gezegd is, bij dezelfde gelegenheid dat de heer v. Z. B. den archivaris van Zeeland beleekte als geen Latijn te kennen, is de heer Emile van Zinnicq Bergmann, zoon van den heer B. zelf! Hoe is 't mogelijk? Bij den landbouwer C. de Wit onder Tholen is de tongblaar onder de runderen uitgebroken. Te Middelburg is den 14 Dec., bij herstemming, tot lid van de Kamer van Koophandel gekozen de heer J. P. Fokker, met 17 stemmen de heer J. de Kanter verkreeg 15 stemmen. Vlissingen, 16 Dec. Jl. Vrijdag morgen vertrok van de reede alhier met een der scheepsbooten, zonder weten van den gezagvoerder, een raatroos, varende op de Engelsche brik «Avon", kapt. Crimp. Men vermoedt dat hij zich naar Antwerpen heeft willen begeven, aangezien hij de Schelde wilde opvaren, doch door den storm werd hij de Noordzee ingedreven. Terwijl hij dienzelfden morgen om 9T/4 uur buiten Westkapelle noch is gezien, en verder niets meer van hem werd gehoord, is het zeer waarschijnlijk dat hij op die hoogte is verdronken. Bij arrest van het provinciaal gerechtshof in Zeeland van den 11 December 1874 zijn de personen van Samuel Bobbe, oud 70 jaren, koopman, geboren te 's Gravenhage en Sara Bobbe, huisvrouw van LI. Kun stenaar, oud 32 jaren, zonder beroep, geboren te Sas van Gent, beiden wonende te Neuzen, thans gedetineerd te Middelburg, niet schuldig verklaard aan de hun ten laste gelegde misdaad van//het in gemeen overleg des bewust uitgeven van geschriften van koophandel, zijnde in deze bankbiljetten der Belgische Nationale bank, die valsch waren," en daarvan vrijgesproken; de kosten te dragen door den staat; met bevel dat zij onmiddellijk in vrijheid zullen worden gesteld, ten ware zij om andere redenen behooren gevangen te blijven. De Juridische Spectator vereenigt zich in zijn pas verschenen nummer met de afkeuring, die het besluit van den waarnemenden burgemeester van 's Herto genbosch, waarbij de opvoering van het //Pariser Le- ben" verboden werd, heeft gevonden. Dat hij echter met dat besluit zijn bevoegdheid zou overtreden hebben, wordt naar de meening der Jurid. Spectatorop daarbij ontwikkelde gronden, ten onrechte beweerd. Utrecht, 15 Dec. In een vollen schouwburg en voor een zeer beschaafd publiek, waarvan de dames de groote meerderheid vormden, heeft mej. Kruseman gisteren avond alhier haar //Kunst en Kritiek" voor gedragen. De levendige intelligente en smaakvolle voordracht, waarvan menig moment de comédienne verried, en waarin o. a. een fragment van de Vorstenschool veel bijval vond, werd herhaaldelijk zeer toegejuicht. Benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der god geleerdheid aan de Hoogeschool te Utrecht dr. N. Beets. De gemeenteraad van Winschoten heeft besloten, het boschterrein aan de commissie tot het houden van 't noordelijk zendingsfeest in 1875 af te staan, onder voorwaarde, dat geen opruiming van kreupelhout eu onderbosch mag plaats hebben.

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 2