Burgerlijke Stand te Zierikzee. WELDADIGHEID. ^dvirtëntlën: Grondig Onderwijs in den Zang. IN LOSSING: PUIKE RUHR HAARD- en KACHELKOLEN, M00LENBURGH VAN UI/E. voert weten wij zeer wel en dit noopt ons nog min der om daar een gezant te onderhouden. Hierop liet von Bismarck de verklaring volgen dat reeds in 1869 de Pauselijke gezant te Munchen, Meglia, tot andere personen gezegd had dat er thans voor de curie niets overschoot dan zich in de armen der revolutie te werpen, //slechts de revolutie kan ons nu helpen". Dit kon de heer Bismarck met bescheiden staven, 't geen trouwens niet noodig was daar't onmiddellijk bevestigd werd door personen die 't zelf ook hadden hooren verklaren door den gezant Meglia. Deze laatste was ondertusschen naar Parijs verplaatst en toen was de oorlog met Prankrijk uitgebroken. Verder verweet von Bismarck openlijk aan de ul- tramontaansche partij en aan de curie dat zij deze nederlaag der Duitsclie wapenen hadden gehoopt. Hij verklaarde ook rondweg dat Kullmann tot de centrum partij behoorde. De mannen van 5t centrum mochten dit tegenspreken, Kullmann zelf had 't verklaard dat hij den aanslag gedaan had omdat hij op den rijks kanselier gebeten was wegens de kerkelijke wetten en dat hij zich geroepen achtte de partij van 't centrum te dienen. Zelden werd er in een rijksvergadering zoo open hartig gesproken als ditmaal in den Duitschen Rijks dag. Het is goed ook, en thans nog tijd als men den schijn aanneemt van zwak te zijn zou 't spoedig te laat kunnen zijn. Het proces in zake graaf Arnim is den 9 December aangevangen. De aanklacht luidt overtreding ge pleegd in ambtsverrichting. Volgens de acte van beschuldiging heeft de aangeklaagde stukken of oor konden, voor de politiek van het Duitsche rijk en zijn betrekking tot de buitenlandsche mogendheden van groot belang, verduisterd. De eerste rubriek bevat de stukken die door den aangeklaagde blijkens zijn eigen getuigenis zijn weg genomen en naderhand op verlangen van het depar- temeut van buitenlandsche zaken teruggegeven. De tweede rubriek bevat de stukken, die graaf Arnim als hem toebehoorende, heeft teruggehouden. De derde rubriek de stukken, over welker verblijf graaf Arnim verklaart niets te weten. De acte van beschuldiging wijst allereerst op het officieel karakter van de opge geven stukken, deels gericht door het departement van buitenlandsche zaken aan de diplomatieke verte genwoordigers, deels berichten van diplomatieke ver tegenwoordigers in het buitenland aan het departement van buitenlandsche zaken. Dragen sommige stukken het bijschrift: confidentieel, geheim, tot persoonlijke inlichting, zoo wordt daardoor van het officieel karakter van die stukken niets afgedaan, en daardoor alleen de aard der stukken aangewezen. Eigenhandig geschreven stukken van den rijkskanselier komen niet onder de opgegevene voor. Verder wordt in de acte van beschuldiging gezegd dat Arnim overeenkomstig de bestaande voorschriften register heeft gehouden, maar buitendien in den laat- sten tijd van zijn betrekking een geheim journaal heeft gehouden, waarop evenwel weinig stukken zijn inge schreven. Voorts wordt in de acte van beschuldiging gecon stateerd, dat de niet op het register voorkomende stukken over het geheel niet in het archief zijn gekomen en dat een groot gedeelte van de ontbrekende stukken in het register niet zijn opgeteekend. Eindelijk wederlegt de acte van beschuldiging uit voerig de bewering van graaf Arnim, dat hij de onder de eerste rubriek opgenoemde stukken alleen heeft meegenomen om ze aan het departement van buiten landsche zaken terug te bezorgen. R usland. Een hevige storm uit het Noord-Westen dreef in den nacht van 8 December te Petersburg het water tot 9 voet boven het gewone peil, waardoor de lager liggende gedeelten der stad bij den mond van de Newa gedeeltelijk werden overstroomd. Geen men- schenleveus zijn te betreurenmet behulp der policie zijn omstreeks duizend menschen, die hun woning moesten verlaten, elders verzorgdop last vau den gouverneur der stad zijn hulpkeukens opgericht. Het water is zooals altijd spoedig gevallen en reeds vóór het aanbreken van den dag was alle bezorgdheid voorbij. Spanje. De militaire operaties van de Spaansche republikeinen of liberalen zijn aangevangen generaal Lorna is met een sterk legerkorps te San Sebastian geland generaal Salamanca staat met twee brigaden te Bilbao en zal oprukken in de richting van Orduna het doel van beiden is de Carlisten aftetrekken van de linie van Carascal, die door Mendiry met vijfentwintig bataljons wordt verdedigd, ten einde het proviandeeren van Pampelona te verhinderen. Tegenover Lorna en Sala manca staan de Carlistische generaals Mogrovejo en Egana. Eerst wanneer Pampelona geproviandieerd is, zullen de verdere operaties aanvangente Miranda zijn, om de komst van Serrano aan te kondigen, aan zienlijke versterkingen aangekomen de opperbevelheb bers van het Noorderleger hebben steeds op het zenden van die versterkingen aangedrongen. De bisschop van Urgel verklaart in een brief, dat hij het Carlisme heeft verlaten en Don Alphonso heeft overhaald dit eveneens te doen. De bisschop zal in Urgel blijven ook als de republikeinen de stad binnen rukken. IV. A mer ika. De minister Eish heeft den gezant te Madrid Cushing in Eebruari bericht, dat president Grant de onaflian- kelijk-verklaring van Cuba en de afschaffing van de slavernij beschouwde als de noodzakelijke oplossing van de Cuba-kwestie maar dat hij geen annexatie wilde. In het Mexikaansche congres wordt beraadslaagd over de scheiding van kerk en staat. Volgens het rapport van den secretaris der schatkist bedroegen in het jaar 1873 de ontvangsten 322 mil- lioen, de uitgaven 302 millioen. Voor het volgend jaar worden de ontvangsten berekend op 293 millioen, de uitgaven op 273 millioen, behalve de amortisatie, die 32 millioen vereischfc. In het rapport wordt op de noodzakelijkheid gewezen om schatkistbiljetten uit te geven, daar de tijd nog niet gekomen is om af te lossenaanbevolen wordt het stellen van een vasten termijn, waarop de biljetten zullen ophouden een wet tigen koers te hebben die termijn zou kunnen zijn binnen drie jaren of korter, terwijl eenige aanwijzingen worden gegeven om de uitvoering van deze regeling gemakkelijk te maken en een crisis te verhinderen. Wanneer de betaling in specie zal zijn hervat, gelooft men dat het goud weder overvloediger zal worden. Voorts zou het stelsel van vrije banken kunnen worden ingevoerd. Het gebrek aan zilver in het verkeer zou kunnen worden verholpen door de uitgifte van bank biljetten, inwisselbaar in goud. Het land, luidt verder het rapport, heeft zich nog niet hersteld van de ge volgen van de overdreven speculatiede uitgifte van zilverbonds voor het niet aflosbaar papier zou het vertrouwen van de industrie weder herstellen. Ein delijk wordt in het rapport de afschaffing aanbevolen van de rechten op de bankovereenkomsten, op de lucifers, de parfumerieën en voorgesteld om deze te vervangen door tien opcenten op de geestrijke dranken verder de afschaffing van de rechten op de thee en koffie. Ten slotte wordt de raad gegeven de tarieven- kwestie aan een nieuw onderzoek te onderwerpen. Kerk- en Schoolnieuws. Beroepen te Aagtekerke ds. L. Kan de Beer te Westmaas, vroeger te Vrouwenpolder en te Arnemuiden; te Oosterland de cand. H. van Drutente Koudekerke dr. E. Barger te Lunteren; te Brakel ds. H. Vermaas, emerit. pred. te Gapinge. Aangeuomen 't beroep naar Ingen door den cand. C. G. Menzel. Bedankt voor Koudekerke door ds. P. Roscam Ab- bing te Ginneken; voor Nieuwvliet door ds. C. Rogge te Retranchement; voor Wissekerke door ds. II. W. van Lindonk te Leusden. Van 4 tot en met 11 Dec. 1874. Geboren: Een zoon van A. Lokker en A. M. Stahlhöfer. Een zoon van W. ten Haaf en J. van der Maas. Een zoon van J. J. Ribbens en J. C. Pieter. Een zoon van C. Aleman en P. Horrevoets. Eene dochter van J. van der Ploeg en W. Hak. Eene dochter van J. Heiboer en J. Dijkgraaf. Gehuwd: E. A. Berwald, jm. en A. C. Scherpenisse, jd. Overleden: P. Ruselaar, oud circa 3 m., d. C. J. van Dijk oud 3 w., z. DIAKENEN der Hervormde Gemeente te Zierikzee geven bij deze onder kartelyke dank- "betxT.i£*"iïl2f kennis, dat zij vau het Bestuur dei- Rederijkerskamer uRuysch" hier ter stede, ten voor- deele van het fonds ter verbouwing van het Hervormd Diaconie Armengesticht, hebben ontvangen de som van 116,OS» als zuivere opbrengst der door ge noemde Kamer, met welwillende medewerking van het Muziekgezelschap uKunst en Eer" op Woensdag 2 December j.l. gegeven opvoering; voor welke opvoe ring door den Heer C. DEN TOOM het gebruik der Concertzaal, met inbegrip van vuur en licht geheel kosteloos is afgestaan. Zierikzee, 9 December 1874. Diakenen voornoemd J. E. MULOCK HOUWER, Voorzitter. J. BETHE, Secretaris. BEURS- EN MARKTBERICHTEN. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 10 December 187 4. Nederland, Cert. Nat. Schuld. 2l/2 pCt. G43/s dito dito 3 729/1G dito dito 4 9ö15/16 dito Stad Rotterdam 4 89i/2 België, dito Rotschild. 2*/2 Spanje, Obligatien, 1867/72 3 1613/IS dito Binnenl. 6250 3 "12 dito f 1250—2500 3 ll15/ie Portugal, Obligatiën 1853/69 3 46 dito 185663 3 Rusland, Obl. Hope Co. 1798—1816 5 102i/4 Bew. Ins. m. Coup. 6 S. 1855 5 897/8 Obligs. a f 1000,— 1866 5 '100% dito a 100,— 1860 4i/2 94i/4 Cert. bij Hope Sp Co. 1840 4 785/s Obhgatiën-Leening 1867/69 4 827/ls dito 1859 3 71 Staatsleening 1864 5 f 305 Oostenrijk, Obl. in papier Mei en Nov. 5 pCt. O'U/j Febr.-Aug. 5 613/16 dito in Zilver Jan. en Juli 5 65J/4 April Oct. 5 655/s Aand. Pr. Leen. fl. 100 1864 f 142i/% Italië, Bew. Insclir. met Coupon 5 pCt. Turkije, Obl. Alg. Schuld 1865 5 4113/1G N.-Amerika, dito Mei. Nov. 1885 6 ÏOO1^ Brazilië, dito 1865 5 97f/4 Mexico, dito '1851 3 245 i/a 1293/4 99I5/i6 150 92 9I3/i Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 Baltische dito 3 Russische Spoorw. Poti Tiflis d°. f 1000, 5 pCt dito Jelez-Orel f 1000 L1868 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. f Zuid-Ital. dito 3 dito Illin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. PRIJZEN VAN COUPONS. Metalliek. f 22,10 I Rus. Z.-R. Dito Nationale 23,20 Amer. Dollars Div. Eng p. ll,67*/2 Papier Marktprijzen der Meekrap te Zierikzee, van den '10 Dec. 1874. Teelt 1874. Per 50 Nederlandsche ponden. f 323/8 2,38 2,14 Twee en een, lste kwaliteit blank Twee en een, middelbare dito Twee en een, mindere dito Een en een, lste kwaliteit blank Een en een, middelbare dito Een en een, mindere dito Onberoofde, lste kwaliteit blank Onberoofde, middelbare dito mindere dito 16,25 a 47, -16,25 a 17,- - 16,25 a 17,— Onberoofde, Mullen - 3,- Middelbare dito - Marktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van den 10 Dec. 1874. 3,50 De Ned. Mudde. De Ned. Mudde. Jarige Tarwe f— Haver f 4,50 Nieuwe dito - 8,50 Paardenboonen - 8,25 Zomertarwe 5 Witte boonen j Rogge - 7,50 Bruine dito - 10,50 Maartsche Gerst - 6,30 Groene Erwten - 12,- Winter-Gerst - 6,75 Kleine dito - 11,- Zomer dito - 6,10 Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zierikzee, van den 10 December 1874. Boter laagste koers f 0,75 per 5 ons. hoogste - 0,82 J/2 5 Kip-Eieren laagste koers - per 25 stuks. middel - 1,50 25 hoogste 25 jSMIIIf"0 Voor de vele en hartelijke bewijzen van deelneming, mij betoond tijdens de ziekte en het overlijden van mijne geliefde Echtgenoot, betuig ik, ook namens mijne Kinderen en Behuwd-Kinderen, mijn5 lxartelyken claxili. Zierikzee, M. VAN DEN ENDE. 1] December 1874. De ondergeteekenden betuigen hunnen welmeenenden dank voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij liet overlijden van hunnen Zoon en Broeder. Zierikzee, D. B. SCHOCK. 11 December 1874. A. Z. SCHOCK-IIertstein en Kinderen. De ondergeteekende biedt zich aan tot geven vau Bij de LESSEN wordt gebruik gemaakt van eene piano. J. H. LET Z ER. voor rekening van

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 3