drinken, begraven enz mag dan de godsdienst- leeraar komen en leeren dat zij daartoe wel 't recht hadden? Zoo ja? Dan moet ook 't recht van spreken aan de „schoolmeesters" gelaten worden en laat 't gezond verstand en het menschelijk gevoel der allengs den school meester en den godsdienstleeraar ontwassende jeugd uitmaken wie 't beste geleerd heeft. Maar neen, de Nederlandsehe volksschool mag en moet niet neutraal zijn in don zin van zedelijk dood, en we hopen maar dat men zich niet zal laten in slaap luien door neutrale klok ken daar is geen neutraliteit op zedelijk gebied anders dan de dood. En dan de geldkwestie. Als alle andere middelen falen dan helpen de dubbeltjes nog menigmaal. Met leedwezen moeten wij 't con- stateeren dat menigeen, zonder ernstig na te denken, door middel van de geldkwestie die er bij gehaald is, wankelend is geworden. Men geeft ook zoo gaarne ieder het zijne, en als nu toch werkelijk al die grieven te herleiden zijn tot zóóveel of zóóveel dubbeltjes, waarom zou men die dan ook niet toestaan 't Schijnt zoo eenvoudig't is toch zoo ernstig. Gesteld dat er eens een seete of kerk ontstond die in haar statuten een eigenaardig financieel stelsel had opgenomen, waarin b.v. te pas kwam een eigen rechtspraak, een eigen defensie, eigen gevangenissen enz. Zou 't dan billijk en recht zijn de adepten dier kerk vrij te stellen van de belasting, van deu militiedienst, ze te ont heffen van hun gehoudenheid aan het burgerlijk wetboek, 't strafwetboek en 't wetboek van koophandelen zou 't daarbij niet goed zijn hen nog wat subsidie toe te leggen De adepten dier kerk zouden op grond van zekere eigen aardige uitleggingen van onze grondwet wel eens kunnen beweren van ja. Wij meenen dat bet antwoord zou moeten luiden: neen, dat zij verre Het is ook merkwaardig dat secten die voor hun kerken 't geld vau den staat niet begeeren, dit wel verlangen voor hun scholen, ofschoon zij toch meenen dat die scholen ondergeschikt zijn aan de kerk. Wat leert de historie Bijna een eeuw ge leden heeft de staat beginnen te beseffen dat hij geroepen is te zorgen voor het onderwijs en de opvoeding der jeugd. Toen is de staat vrij consequent geweest iu de aanvankelijke vervulling dier roeping d force cle consequence is hij zelfs exclusief geworden en heeft hij ds vrijheid van 't bijzonder onderwijs te veel aan banden gelegd. Zoo is een gegronde grieve ontstaan. In L848 is die grieve erkend. Men vroeggeef ons vrijheid tot het oprichten van scholen, wij on derwerpen ons aan den waarborg dat de onder wijzers bekwaam zullen zijn. Aan die billijke vraag billijk altoos binnen zekere grenzen is voldaan. Was 't nu genoeg Neennu is men met andere grieven en andere vragen ge komen geef ons ook geld voor onze scholen, of maak 't openbaar onderwijs zoo duur dat wij 't onze goedkooper kunnen geven laat ons kunnen concurreèren (Alsof 't een tak van negotie betrof!) laat ons ook vrij ons met domme onderwijzers te behelpen, althans met onderwijzers die minder knap zijn dan de staat ze begeert. Verder nog is men gegaan, en in den grond komt alles ook daar op neer men verlangt eigenlijk dat de staat weer een eeuw terugtrede en de volksschool geheel los late. Eén enkel arm zoodje der natie mag de staat voorloopig nog voor zich houden n.l. die verworpelingen die geen kerk hebben willen omdat ze te min ziju of er zelf niets van weten willen. Dat is het tegenwoordige standpunt der on derwijskwestie in Nederland. Gelukkig dat de Nederlandsehe natie niet te vergeefs een historie van meer dan duizend jaar achter den rug heeit. Zij zal zich niet laten misleiden noch omverre praten. Binnenland. ZIE ft IK ZEE, 11 December 1 8 7 4. zieitikzee, 9 Dec. Heden is ten raadhuize alhier aanbesteed het vernieuwen van het dek van den kleinen gashouder der gasfabriek. De heer A. Anker Wz, was de minste inschrijver, en wel voor de som van 629. Door Ged. Staten van Zeeland is de heer Ch. Mazure prov. veearts der 2e kl. te Zierikzee voorloopig belast met de waarneming van den dienst in den kring die door het vertrek van den lieer J. Mazure Cz. prov. veearts der 3e kl. te Brouwershaven is opengevallen. Z. M. heelt benoemd tot raadsheer in het Prov. Gerechtshof iu Zeeland jhr. mr. G. L. Schorer, thans rechter in de Arr. Itechtbank te Zierikzee. Overeenkomstig liet door cle ICamer van Koophan del en Eabrieken alhier gedaan verzoek worden met 1 Januari 1875 aau de postiljons van Zierikzee op Bergenopzoom conducteurs toegevoegd. Het verzoek om de Zierikzeesche en Middelburgsche booten te benuttigen voor het brievenvervoer is van de hand gewezen wegens de hooge kosten. Zierikzee 10 Dec. De discussie over het onderwijs in de Kamer is afgelooopen. Naar onze meening is zij vrij onvruchtbaar geweest en heeft zij al weder bewezen hoe dringend noodig het is dat ons verte genwoordigend lichaam eens nieuw frisch bloed krijgt. Toch hebben de liberale beginselen nog een kleine overwinning behaald. Een gewijzigd amendement Moens-van Namen enz. is aangenomen met het doel om meerdere uitbreiding te geven aan de normaallessen. Te Noordgouwe is Dinsdag de nieuw gebouwde dorpsschool feestelijk ingewijd. Daarbij waren tegen woordig het gemeentebestuur van Noordgouwe, de schoolopz. mr. Schneiders van Greyffenswerth, de oud- schoolopz. dr. P. J. Andreas, de lieer van Lams- zweerde Schüller predikant der Ned. Herv. gemeente en een tal van belangstellenden. Gepaste toespraken werden gehouden door den bur gemeester, de schoolopzieuers, den predikant, den secretaris der gemeente en den hoofdonderwijzer. Bij afwisseling werden door de schooljeugd toepas selijke liederen aangeheven en een der leerlingen hield ook een toespraak. Den heer v. d. Linden, bouwkundige te Zierikzee komt alle eer toe voor het ontwerp en de uitvoering van liet flinke en doelmatige schoolgebouw en het gemeentebestuur van Noordgouwe voor de onbekrom pen wijze waarop het de belangen van het volkson derwijs toont te behartigen. Blijkens een uitvoerig verslag in het Shcisch Week blad heeft de lieer E. ft. Corten Maandag 30 Nov. te Oostburg een voordracht gehouden, in den geest als de onlangs alhier met zulk een uitnemend succes door hem gehoudene; een talrijke opkomst van belangstel lende hoorders bewees dat de heer Corten ook in Zeeuwsch-Vlaanderen op een landbouwers-publiek kan rekenen voor 't welk de wetenschappelijke landbouw aantrekkelijkheden bezit. Dinsdag avond is de Belgische loodskotter No. 6 gestationeerd te Vlissingeu op den Elleboog aan den grond geraakt en door de equipage verlaten die, hoe wel met veel moeite en gevaar, nog de Westerhaven heeft kunnen bereiken in de boot. Later is de loods kotter weder vlot geraakt en achter de bomvrije kazerne tegen den wal geslagen en verbrijzeld. Z. M. heeft met ingang van 1 Jan. 1875, herbenoemd tot burgemeester van Colijnsplaat, Kats en Kortgene, J. H. Bijbau; van Eort-Bath en ftilland, D. Windhoufc; van Domburg, W. van den Broecke; van Goes, Mr. M. P. BlaaubeenGroede en Nieuwvliet, M. Mazure Hoofdplaat, Waterlandkerkje en Yzendijke, D. Bekaar Krabbendijke, D. P. Dominions; Oostburg, E. L. Beuteijn Oost-Kapelle, Mr. J. G. Sprenger; Overslag, J. M. Mattelc; St. xVnnaland, A. J. Bierens; Stoppel dijk, J. Vereecken; Tholen, 0. J. de Vulder van NoordenVlissingeu, H. P. WinkelmanWestdorpe, N. Kerkhaert; Wolphaarsdijk, Mr. C. P. Lenshoek; en met ingang van 11 Jan. 1875 tot burgemeester van Biervliet, D. Bekaar. Uit het ontvangen voorloopig verslag betreffende de voordracht ten behoeve der Amsterdamsche kanaal maatschappij blijku, dat in de afdeelingen der Kamer de meeste leden, ondanks de groote offers welke reeds voor het Noordzee-katiaal werden gebracht, de indie ning van deze wetsontwerpen met genoegen hadden gezien, omdat zij van oordeel waren dat het kanaal tot eiken prijs moet tot stand komen. Delft, 8 Dec. Voor een wel klein maar gedistin- gueerd publiek trad gisteren avond mej. Elize Baart (uit Brussel) in de conceetzaal van den Doele op met twee novellen: //Koket" en //Oude jongejufvrouwen," die beide met smaak door haar niet werden voor gelezen maar voorgedragen. Wat zij, te oordeelen naar hetgeen wij gisterenavond van haar hoorden, isEen apostelinue der vrouwen-emancipatie, ietwat a la Mina Kruseman. De moraal harer no vellen Ontwikkel, onderwijs de vrouw, leer haar denken en veel, zeer veel van wat haar thans onge lukkig maakt voor zich zelve en anderen, komt dan te vervallen en strekt haar tst eer en geluk. De schoone, jonge kokette door haar voorgesteld, zondigde en maakte niet alleen zichzelve maar ook anderen onge lukkig uit onkundede oude jongejufvrouw, die, ofschoou kind uit een deftig, //zoogenaamd" beschaafd gezin, op lateren leeftijd een beklagenswaardig leven leidt en eindelijk arm en verlaten in een gasthuis sterft, is eveneens het slachtoffer van onwetendheid. Hadden beiden voor een goed deel haar ongeluk aan zich zeiven te wijten, ook de ouders der beide meisjes waren schuldig, zeker wel in de eerste plaats schuldig, doordien zij de opvoeding hunner dochters zoo schro melijk hadden verwaarloosd. Een daverend applaus volgde aan het einde der beide voordrachten. D. C. Z. M. de Koning heeft Zaterdag aan het perso neel der wilddrijvers op het Loo, ongeveer dertig in getal, elk een ham doen uitreiken, als St .Nicolaasgift. Buitenland. F r a n k r ij k. Zondag verschenen de heer en mevrouw Mac-Mahon in de kerk te Versailles, waar de gebruikelijke gebeden voor de Nationale werden gehouden de president der republiek werd aau deu drempel opgewacht door den bisschop van Versailles, die het wijwater presenteerde, een eer, die ook den president der Nationale, Buffet werd bewezenvoor beide vertegenwoordigers der regeering waren afzonderlijke verheven zitplaatsen in de kerk aangebracht, lil het gevolg van den president zag men de ministers en andere voorname politieke personen, allen zoo schitterend mogelijk gekleed. Te Parijs werd de kerkdienst ten behoeve van de Nationale verricht in de Notre Dame, waar een talrijke militaire macht in groot uniform was gecommandeerd men zag echter in de kerk weinig van de gemeente de godsdienstoefening werd hier geleid door den aarts bisschop van Parijs, mgr. Guibert. Engeland. De driemaandelijksche bijeenkomst van de groote loge der Engelsche vrijmetselaars, dezer dagen te Londen gehouden, was vooral belangrijk omdat het bekend was geworden, dat de prins van Wales tot grootmeester voor het volgende jaar zou worden be noemd. Natuurlijk heeft het uittreden van lord ftipon uit de orde eveneens groote sensatie verwekt. Aan de 600 uit alle streken bijeengekomen leden deelde de grootsecretaris mede, dat de prins zich de keuze had laten welgevallen tot hun leedwezen verscheen hij echter niet in persoon. De tot pro-grootmeester benoemde lord Carnarvon, die met geestdrift werd begroet, benoemde namens van den prins lord Skel- mersdale tot tweeden grootmeester en wijde vervolgens nog een woord van hulde aan de nagedachtenis van den hertog van Leinster, tijdens zijn leven grootmeester der groote loge van Ierland. De formeele benoeming van den prins van Wales tot grootmeester had onder stormachtigen bijval plaats. Duitschland. In den Duitschen ftijksdag is het dezer dagen warm toegegaan. Men kan niet zeggen dat de leden dier vergadering uit verkeerd begrepen hoffelijkheid, gelijk elders wei eens valt op te merken, den parlementairen tijd doorbrengen met om de zaken heen te praten of hun redenen zoo zeer met bloemen en strikken te omhangen dat er niet gezien kan worden wat er eigenlijk onder schuilt. De ultramontanen van het centrum hebben ondubbelzinnig den ftijkskanselier aangevallen, hem beschuldigd van tirannie, hem ge tergd met de insinuatie als zou niet Duitschland maar ftusland op dit oogenblik aan de spits van 't politiek Europa staan. Ook Kullmann werd er bij gesleept en een krankzinnige genoemd. Kortom 't bleek dat men 't er op gezet had eens een uiterste poging te wagen om te trachten vorst Bismarck uit het zadel te lichten. Maar die man heeft al voor heeter vuren gestaan en het was wel te begrijpen dat hij zich niet zou laten brutaliseeren door een troep heethoofden. Hij is het antwoord niet schuldig gebleven. Zelfs hebben wij aan den aanval van billijke verontwaarding die hem een oogenblik overmeesterde een paar onthullin gen te danken die nog niet zoo onverholen waren uitgesproken tot dusver. De voornaamste oorzaak van den toorn van het centrum is dat de post voor een gezant bij den Paus geschrapt is. Wij hebben zulk een gezant niet van noode, zeide prins Bismarck, wij hebben geen zaken met de curie te doen en wat de curie tegen ons iii het schild

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 2