Buitenlandsch Qversicht. De Staatscourant deelt mede het besluit van den 28 November 1874, tot aanvulling van het voorloopig tarief van havengeld voor de haven te Breskens, vastge steld bij koninklijk besluit van den 21 September 1866. De jaarlijksche algemeene vergadering van het Alge meen Nederlandsch Werklieden-Verbond zal te Amster dam plaats hebben op den 25 en 26 Dec. a.s., tevens zal op den avond van den 25 een Coöperatief Congres worden gehouden. Op de agenda komen o. a. de volgende punten ter behandeling voor: lo. Wat kan door het A. N. W. V. worden ge daan, ten einde te verkrijgen, dat het middelbaar onderwijs voor de kinderen der werklieden toeganke lijk wordt. 2o. Is 't uitvoerbaar en kan 't nuttig zijn, om de bevolking onzer strafgevangenissen meer productief te maken door raiddel van landontginnig binnen Nederland. 3o. 't Is noodig en nuttig, dat de werklieden het gebruik van sterken drank beperken of afschaffen, wijl 't in strijd is met hun belangen en hun streven naar stoffelijke en zedelijke welvaart. 4o. a. Langs welken weg is loonsverhooging te verkrijgen voor de werklieden in 't algemeenb. Is 't mogelijk een standaard van het loon voor alle vakken vast te stellen; c. Bespreking van het stelsel, om 10 uur daags te werken. 5o. Is 't wenschelijk en mogelijk, dat er uit de werklieden één stem opga tot opheffing der banken van leening en dergelijke inrichtingen. De zittingen zullen worden gehouden in het Gebouw van het Amsterdamscke Werkmansbond. De grondslagen, waarop de Haagsche Vereeni- ging voor lijkenverbranding toetreding vraagt, zijnde volgende 1. Het doel der vereeniging is: a. bij de wetge vende macht te gelegener tijd aan te dringen op zoodanige wijziging van de wet op het begraven, dat ook het verbranden van lijken worde toegelatenb. juiste begrippen te helpen verspreiden omtrent het begraven en verbranden van lijken; c. kapitaal te vormen tot het helpen oprichten van lijk-ovens, zoo dra de onder a. bedoelde vrijheid zal zijn verkregen. 2. De vereeniging laat hare leden geheel vrij om, wanneer de genoemde vrijheid zal zijn verkregen, daarvan al of niet gebruik te maken. Zoodra zich honderd deelhebbers hebben aangemeld, worden zij door de bovengenoemde heeren tot eene constitueerende vergadering bijeen geroepen, die te 's Gravenhage zal worden gehouden. De Hooge Baad heeft het beroep in cassatie verwor pen, door L. E. J. Scheurleer en J. Wolff aangeteekend tegen het arrest van het hof in Overijsel, waarbij zij naar de openbare terechtzitting voor crimineele zaken van bovengenoemd hof zijn verwezen. jP. O. Ct. Te Leiden heeft een dochter haar moeder, met welke zij twistte, een stoot toegebracht waardoor de oude vrouw viel en een wonde aan het hoofd bekwam waaraan zij twee dagen later is overleden. Voor eenigen tijd was een te Nieuw-Appelscha wo nend arbeider in de prov. Groningen werkzaam, zijn vrouw met een kind van 2 jaar achterlatende. Onlangs werd midden in den nacht onverwachts op het venster der woning geklopt, terwijl een onbekende stem riep: //Klaasje sta op, je man wordt aanstonds dood op een kruiwagen tTiuis gebracht." De vrouw is hiervan zóó hevig geschrikt, dat zij na een paar weken aan zenuw lijden is gestorven. Gebroeders Guttmann te Weenen zijn bekend we gens hun rijkdom en weldadigheid. Die heeren zijn eigenaars o. a. van kolenmijnen in de omstreken van Javarno in West-Galicië. Het bestuur eenev kleine gemeente in de nabijheid, vroeg dien heeren om 2000 centenaars (een centenaar is 100 kilo) kolen tegen verminderden prijs, voor de armen dier plaats. De heeren Guttman antwoorddeu daarop: //Wij zijn niet gewoon onze prijzen te verminderen, maar verklaren ons bereid voor uwe armen 1000 centenaars voor den gewonen prijs en 1000 centenaars kosteloos te leveren." Den volgenden dag kregen gebroeders G. de vol gende missieveWelEd. Heeren Na u dank gezegd te hebben voor uwe gunstige beschikking verzoeken wij de toezending der 1000 centenaren die wij niet behoeven te betalen. Indien wij ze noodig hebben zullen wij de andere later bestellen." De heeren G. hebben 1000 centenaars gratis ver zonden en beleefd om meerdere begunstiging verzocht. Op een procureursrekening te A. vond iemand den volgende post: Ik ben 's nachts wakker geworden en heb aan uwe zaak gedacht, f 1,30. Wenden wij voor ditmaal eens den blik naar onzen zuidelijken nabuur, 't gelukkige Belgie. Gelukkig P Ja, in menig opzicht; in andere opzichten ook te beklagen. Het heeft zeker eenig opzien gebaard dat in de afgeloopen week het garnizoen van Brussel in de kazernes is geconsigneerd geworden, 't Eerste ge rucht meldde dat dit geschied was met het oog op te verwachten ongeregeldheden onder de werklieden in de kolenbassins. Later is de waarheid gebleken. De Internationale is weder aan het werk naar den uiterlijken schijn tot dusver alleen de roode of de zwarte er wellicht ook bedektelijk de hand in heeft blijkt niet. Maandag heeft de internationale in het locaal Univers een meeting gehouden. Daar waren ongeveer 200 personen aanwezig, en het bureel bestond uit hoofden der Internationale. Men heeft gloeiende redevoeringen gehouden vooral met het doel om een algemeen protest uittelokken tegen de politieke uit zettingen. Sommigen wilden daartoe een volksoploop op touw zetten, anderen wilden bij wijze van mani festatie, als er weer iemand werd uitgezet dezen met het gezang der Marseillaise begeleiden tot buiten de grenzen der gemeente. Eindelijk besloot men zich te bepalen tot een behoorlijk gesteld schriftelijk protest dat ingediend zal worden bij den minister van justitie. Ondertusschen is de staat der gemoederen onder de blousemannen er niet beter op geworden. Den volgenden avond werd een meeting gehouden in de zaal Navalozimu. Daar heerschte veel opgewondenheid. De sprekers waren voor 't meerendeel Eranschen uit Parijs. Hun manier was overigens vrij onhandig zij dreven den spot met Belgie en zijn staatsinstellin gen, verheerlijkten de commune van 1871, voorspelden haar herleving, kortom zij waren zeer onpractisch. Een Brusselsch werkman stond op om de eer van zijn land op te houden en de Belgische constitutie te verdedigen hij werd door de schreeuwers overstemd. Gelukkig bleef de rust tot dusver bewaard. Men was evenwel ook niet gerust over de stemming van het gepeupel in sommige andere steden van Belgie. In een ander opzicht is hetgeen er in Belgie omgaat ook merkwaardig. Dat landje is het toevluchtsoord vau allerlei volkje, zwart en rood vooral 't zwarte element is er zeer sterk vertegenwoordigd. Zoo wordt omtrent de Carlistische comités het volgende gemeld. Aan de leden van den Cercle Catholique in de ver schillende steden van Belgie worden circulaires rond gedeeld, omsloten in gelen omslag. Aan 't hoofd der circulaire staat//Oeuvres Carlistes, Comité cen tral, secretariat rue de Luxembourg, 40." Het stuk luidt verder aldus z/God, Koning en Vaderland. //De vrienden van het Carlisme zullen met voldoening vernemen, dat het Carlistische centraal-comité een photografische reproductie heeft doen vervaardigen van het laatste, volmaakt gelijkend portret, dat van Carlos verschenen is en waarvan men zegt dat het 't beste is dat ooit heeft bestaan. //Dit portret zal verkocht worden ten behoeve van de helaas talrijke gewonden, welke nauwelijks in de ambulances kunnen worden opgenomen. z/Wij twijfelen niet of de katholieken zullen in menigte op die goede werken inschrijven, en allen zullen van de hun aangeboden gelegenheid gebruik maken om in het bezit te komen van het portret van den man, die sterk door zijn recht, strijdt voor de heilige en rechtvaardige zaak der legitimiteit, onder de plooien der vaan van het katholicisme welke hij krachtig om hoog houdt. z/Alls katholieken zullen aan het portret van don Carlos de plaats willen geven, welke daaraan toekomt onder de groote mannen dezer eeuw. z/De heer G. Lebrocquy, letterkundige en lid van ons comité, heeft voor Belgie het eenig depot van de photograpfiën van Z. M. Karei VII, enz. //Ontvang enz. //Voor het centraal comité. Edmond De Gra.nd By, Graaf D'Alcantaea., Secrs. Penningmr. President. //NB. Alle inschrijvers voor 50 francs ten behoeve van de Carlistische réfugiés en gewonden zullen een albumportret van don Carlos als premie ontvangen." In deze NB. wordt dus de eigenlijke handel bloot gelegd, en men moet erkennen dat de portretten niet goedkoop zijn. Met reden mag men, met den Belgischen bericht gever van deze knoeierijen, vragen of de Belgische regeering dergelijke practijken mag toelaten P Het comité toch heeft openlijk ten doel een opstand te ondersteunen tegen een regeering die door de Belgische regeering erkend is. Er valt nog iets uit Belgie te vermelden, een curiositeit die ook voor ons Nederlanders eenige waarde heeft. Een beambte aan een der Belgische ministeriën had een handel opgezet in vreemde deco- ratien. Onder anderen had hij indertijd ook aange nomen een bestelling van den heer B. een groot industrieel uit Maastricht en dezen beloofd hem de orde van het groot-officierskruis van Nikliar Iftihan van Tunis te zullen leveren voor de som van 15000 francs. De ridderorde werd ook werkelijk geleverd en de oude heer B. kon er zijn borst mede sieren als groot-industrieel. Maar de Brusselsche tusschenpersoon droeg de 15000 fr. niet over aan de principalen te Tunishij behield er 8000 van voor zich. Hierop heeft de heer B. (de zoon) een vordering tegen hem ingesteld en zoo is de zaak aan den dag gekomen. Eindelijk is de langverwachte boodschap van president Mac-Mahon aan de Nationale Vergadering verschenen en wel den 3 Dec. Men heeft dus den jour nefaste den beruchten 2 Dec. laten voorbijgaan. Het stuk vangt aan met een overzicht van den toestand in Frankrijk. De president beijvert zich nauwgezet zijne taak te vervullen ter bevestiging van den vrede en tot handhaving der orde. Geene ver wikkelingen met het buitenland belemmeren het werk der reorganisaties. De eerbiediging der tractaten geeft dagelijks meer vertrouwen op onze betrekkingen met de mogendheden. Deze zijn allen van vriendschappe- lijken en vredelievenden aard. De economische toe stand van het land is aanmerkelijk verbeterd. De oogst is buitengewoon ruim. De industrie heeft hare vroegere bedrijvigheid hervat. De regeering tracht op de begrooting voor 1875 het evenwicht tusschen ontvangsten en uitgaven te herstellen. Zij tracht tevens het finantieel beheer te hervormen. Op zijne reis door de departementen heeft de president mogen ontwaren, dat de liefde tot orde toeneemt bij erkenning van de behoefte aan vrede en veiligheid. Hij verlangt dat eene, door de Natio nale Vergadering als onmisbaar erkende organisatie aan het gezag de kracht zal geven, welke het noodig heeft. Terwijl het laiul nog steeds in beroering wordt gebracht door de verbreiding van de meest verderfe lijke leerstellingen, wordt de vergadering verzocht den geregelden loop van zaken bij het bestuur te verzekeren, door het, als een verstaudigen maatregel van voorzorg, de geregelde uitoefening der openbare macht te waar borgen. z/lk hoop" zoo sprak de president //dat tusschen u eensgezindheid zal bestaan omtrent de ernstige vraagstukken, welke gij zult gaan behandelen. z/Ik onttrek mij niet aan de verantwoordelijkheid, voor zoover deze op mij rust. Ik wil u nu terstond zeggen, hoe ik mijne plichten begrijp. z/Ik heb het gezag aanvaard, niet om de oogmerken van eene of andere partij te begunstigen. Ik heb slechts dit doelte arbeiden aan nationale verdediging, aan het herstel der natie. Om mij daarbij te helpen, roep ik tot mij alle mannen van goeden wil, allen, bij wie persoonlijke voorliefde buigt voor de noodza kelijkheid van den tegenwoordigeu tijd. Den 20sten Nov. van het vorige jaar hebt gij mij voor zeven jaren het uitvoerend gezag toevertrouwd in het belang van vrede en orde. Datzelfde belang maakt het mij ten plicht, deze plaats tot den laatsten dag in te nemen met onverstoorbare standvastigheid en nauwgezetten eerbied voor de wetten." Deze boodschap is niet alleen merkwaardig om hetgeen zij bevat, maar ook om hetgeen zij verzwijgt. Men vindt er niet in, wat vele hadden verwacht, eene zinsnede, waarbij de spoedige opheffing 'van den staat van beleg werd voorgespiegeld. Men vindt er niet in eene specialisering van de coiistitutioneele wetten, maar slechts eene algemeene erkenning van de onmis baarheid eener krachtige organisatie. De beraadsla gingen in de Nationale Vergadering zullen wel spoedig de regeering in de noodzakelijkheid brengen meerdere ophelderingen te geven. De verdeeldheid tusschen linker- en rechtercentrum is de groote klip, welke Mac-Mahon en zijn tegen woordig ministerie hebben om te zeilen. Dat zij nog niets is verminderd, bleek vooral bij de verkiezingen voor het bureau der Nationale, waarbij de hertog d' Audifïret-Pasquier, de onlangs afgetreden voorzitter en een van de invloedrijkste leden van het rechter centrum, eer3t bij tweede stemming tot vice-president der kamer is gekozen. Iiij heeft niet meer dan 267 stemmen op zich vereenigd, terwijl de heer Martel, van het linker-centrum met 422 stemmen werd ver kozen. Deze gedeeltelijke nederlaag van den heer d' Audilfret wordt toegeschreven aan de houdiug van de uiterste rechterzijde, terwijl de Bonapartisten zeker niet op hunnen verklaarden tegenstander hebben ge sterad, bovendien vertegenwoordigt de hertog, gelijk bekend is eene fractie van het rechter-centrum, die

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 3