Openbare Raadsvergadering1 Binnenland. gehouden te ZIJERIKZED den 5 December 1874. Afwezig zijn de heeren mr. Fokker, jlir. mr. Sohorer en van der Vliet. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Worden medegedeeld en voor kennisgeving aange nomen 3 brieven van Ged. Staten houdende a bericht ontvangst verordening tot wijziging van die tot blus- sching van brandb terugzending goedgekeurde begrooting der dd. schutterij voor 1875; c kennis geving, dat berust wordt iu het besluit tot het verleenen van subsidie aan het Burg. Armbestuur. Komt ter tafel een brief van de commissie van toe zicht op het middelbaar onderwijs houdende aanbeve ling van een dubbeltal ter voorziening in de vacature te ontstaan door de periodieke aftreding van mr. J. Moolenburgh. Dit dubbeltal bestaat uit de heeren mrs. J. Moolenburgh en J. P. N. Ermerins. Wordt herkozen de lieer mr, J. Moolenburgh met 9 stemmen. De lieer Ermerins verkreeg 1 stem. Tot regent van het Burg. Armbestuur wordt her kozen de heer J. N. Brood man met algemeeue stemmen. De begrooting van het It. C. armbestuur voor 1875 met nadere toelichting ingezonden zijnde, wordt goed gekeurd in ontvang en uitgaaf op 4-551. De rekening van het B. C. armbestuur over 1873 wordt gesteld in handen van de heeren mr. Moens, Koole en mr. Schneiders van Greyffenswerth. Aan mevr. P. C. M. G. Snoep geb. Paulus wordt voor 3 maanden remissie van 11. Omslag verleend ten bedrage van f 5,57 wegens vertrek naar elders. Wordt gelezen een brief van den heer 1). li. Ezerman houdende dankbetuiging voor zijne benoeming tot stads-muziekdirecteur. Voor kennisgeving aangenomen. Worden medegedeeld de brieven van de benoemde leden van de openbare Gezondheidscommissie waaruit blijkt dat de heeren Dr. P. Schuringa, Dr. W. K. J. Schoor, Mr. J. P. N. Ermerins, M. Clou vee en C. Mazure, zich die benoeming laten welgevallen, terwijl de heeren l)rs. J. N. Boom, J. IC. de Bruijne en li. Goemans Hz. hiervoor bedanken. De Voorzitter geeft te kennen dat Burg. en Weth. in overweging zullen nemen of het noodzakelijk is dientengevolge de verordening te wijzigen. Tot hulponderwijzer aan de le school voor gewoon- en meer uitgebreid lager onderwijs, wordt door Burg. en Weth. ter benoeming vosrgedragen de eenige sol licitant de heer O. Schuring te Maassluis. Op voor stel van mr. Schneiders van Greyffenswerth wordt besloten de benoeming aan te houden en nogmaals sollicitanten op te roepen. Wordt besloten tot het doen van eenige af- en overschrijving van en op begrootingsposten over 1874 waartoe bij de begrooting casu quo machtiging is verleend. Komt ter tafel een voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging van het reglement van politie. Wordt ter visie van de leden gelegd. Idem tot verpachting van het ophalen der straat- mest, ascli en vuilnis met het ruimen der secreetputten voor den tijd van 2 jaren, waartoe wordt besloten. De voorwaarden dier verpachting worden ter visie gelegd. Komt ter tafel een voorstel van de Commissie voor de Gasfabriek aan Burgem. en.Weth. tot reorganisatie der exploitatie van de Gasfabriek met bijlagen. Wordt besloten liet voorstel met de toelichting te doen drukken en aan de leden rond te deelen. Een voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging van de verordening houdende maatregelen tegen de gevol gen van hooge vloeden wordt gesteld in handen eener commissie bestaande uit de heeren mr. Moens, Koole en mr. Schneiders van Greyffenswerth tot onderzoek en rapport. In handen van dezelfde commissie wordt gesteld een ontwerp-instructie voor den bewaarder van het gebouw bestemd tot afzondering en verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten. De Voorzitter deelt mede dat van de Erven van wijlen jhr. mr. W. M. de Bra uw een register op 'sraads notulen over de jaren 15281795 ten geschenke is ontvangen en stelt voor den gevers daarvoor 's raads dank te betuigen. Nadat door de heeren Koole en Mr. Moens om trent enkele zaken inlichtingen gevraagd en verkregen waren, wordt de vergadering gesloten. Tweede Kamer. Onder (Ie zaken die voor, Zeeland in 't bijzonder van belang te achten zijn en waarmede de Kamer zich iii !dé-afgelóopen week-heeft bezig gehouden valt te vermeldeh de mede;dëelirig van de regeering dat de Belg'ische' règeering aan de Kamer te Brussel een ont werp, heeft ingediend tot verbetering van het kanaal .,Neuzen-Gent voor gemeenschappelijke rekening van 1Néclerland en België. Over de spoorweg- en havenwerken te VJissingen werd een nog al geanimeerde discussie gevoerd. Voor 't oogenblik zal men zich evenwel dienen te vreden stellen met de bewustheid dat deze werken en de zaak der spoorwegen in 't algemeen steeds voorwerpen van de zorg en belangstelling der regeering blijven uitmaken. De voordracht van volledige wetsvoorstellen over dit onderwerp zijn te wachten. Wanneer zullen zij komen Wat het drinkwater te Vlissingen betreft, als de concessie Dronkers eventueel mocht komen te vervallen, dan zal de Staat er in voorzien. Uit de discussiën over Hoofdst. V is wederom ge bleken dat de prijsvraag nog altoos openstaat: wat zijn werken van algemeen belang en waarin zijn die van werken van plaatselijk belang te onderscheiden De vraag van den heer Gratama aan den Min. Heemskerk aangaande de moeielijkheden die er gerezen zijn omtrent de plaatsing van het standbeeld van Thorbecke gaf den Min. aanleiding tot de opmerking dat volgens zijn meening het landsbelang bij deze kwestie niet betrokken was. Tot de voortzetting der verlenging van den zuide lijken havendam aan den Hoek van Holland werd besloten na de verwerping, met 66 tegen 3 stemmen, van een amendement van den heer v. d. Bercli van Heemstede om dit uiet te doen. Nog werd goedgekeurd de post van 60,000 bestemd tot aankoop van de R. Kath. Iverk op het Binnenhof te 's Gravenhage. Gelijk bekend is, zou bij eventueelen bouw van een Paleis der Natie, dit gebouw noodza kelijk moeten opgeruimd worden. De regeering heeft in den loop der discussiën verklaard dat zij geen plan had op een legerorgani- satie bij de wet; maar wel om tegen het voorjaar de gewijzigde militiewet in te dienen. Door den heer Moeus is een amendement voor gesteld op art. 174, u.l. dit: verhooging met ƒ7000 voor jaarwedden der onderwijzers aan de rijkskweek scholen een nieuw art. 174-bis in te lasschen, luidende: //Voor twee nieuw op te richten kweekscholen ƒ20,000;" art. 175 (toelagen van kweekelingen en hulponderw. opgeleid bij de rijkskweekscholen) te verhoogen met 14,000; art. 183 (normaallessen) te verhoogen met 50,000. De heeren Van Naamen en Verheijen stellen voor art. 183 te verhoogen met 20,000. Het wetsoutwerp houdende bepalingen omtrent het beleggen van in 's rijks schatkist aanwezige gelden is in de afdeelingen der Tweede Kamer niet gunstig ontvangen. Wel was men het nagenoeg algemeen daarover eens, dat het wenschelijk is de overgroote sommen, die zich bij voortduring in 's rijks kas be vinden, zooveel mogelijk productief te maken, maar men verklaarde zich tevens nagenoeg algemeen tegen de wijze, waarop dit productief maken volgens het regeerings-voorstel zou geschieden, welke daarin bestaat, dat de staat inschrijvingen of certificaten zou aankoopen met het bepaalde doel, om, als de behoefte aan het daarvoor verbruikte kasgeld zich weder deed gevoelen, de schuld te beleenen. De meerderheid der in de afdeeligen aanwezige leden kwam lot de slotsom, dat geen ander doeltreffend gebruik van liet overtollige kasgeld te maken is, dan het aan te wenden tot rechtstreeksche amortisatie van schuld. ZIERIIvZEE, 8 December 187 4. Zierikzee, 8 Dec. Gisteren en eergisteren heeft hier een hevige storm gewoed, 's Avonds werd daarbij ook een sterk weerlicht waargenomen. Onder de gemeente Noordwelle is uit de vaart liet lijk van een meisje opgehaald dat zich Zondag avond onder het ruwe weer had opweg begeven en denkelijk van deu weg geraakt en in het water gevallen is. Door de heer E. van Everdingen, hoofdonderwijzer aan een der openbare scholen te Delft, is in een in gezonden stuk in de Delftsche Courant voorloopig protest aangeteekend tegen hetgeen op de jongste meeting aldaar door den heer Brummelkarap is gezegd ten laste der openbare school. Na opgemerkt te hebben dat de heer Kerdijk in de eerste meeting geen woord gezegd had ten nadeele der christelijke school zegt hij: //De heer Brummelkamp heeft echter kunnen goedvinden, de openbare school aan te vallen op een wijze, die naar mijn inzien, de afkeuring van alle weidenkenden en der zake kundigen moet wegdragen. De lieer Brummelkamp moge voor zijn eigen christelijke geweten dien schandelijken laster verantwoorden, doch naar mijn inzien kunnen en mogen onderwijzers dezer stad het stilzwijgen op die reeks van aantijgingen niet bewaren." De zaak van de Nota over de Nederl. Oud-Katho lieken is nog niet uit. Thans bevat het Vaderland een brief van den gewezen Minister van Buitenl. Zaken den heer L. Guericke aan den heer Eransen van de Putte, zijn vroegóren ambtgenoot. De brief is geda teerd 's Hage 4 Dec. en heeft vooral betrekking op 't geen door Prof. Nippold van Bern, eenige dagen, geleden in het Vaderland was geschreven over deze geheimzinnige zaak. Ook nu, meenen wij, is de ge schiedenis nog niet helder. Wij vermoeden dat zij ten laatste wel onder den vloed van ophelderingen en onthullingen zal worden uitgedoofd. Bij beschikking van den Min. van Koloniën is o. a. de lieer P. Elenbaas gesteld ter beschikking vau den Gouv.-Gener. van Nederlandsch Indië, om te worden benoemd tot opzichter 3e klasse bij den Waterstaat en de burgerlijke openbare werken daar te lande. Benoemd tot corr. lid van den geneesk. raad van Zeeland de heer H. P. W. Steenkamp te Bruinisse. Tot surnumerair bij de posterijen is o. a. door Z. M. benoemd de heer D. J. Bekaar te IJzendijke. Z. M. heeft benoemd tot Burgemeester van Nisse, Ovezande en Driewegen jhr. M. J. De Marees van S win deren. Middelburg, 4 Dec. Het volgende wordt ons van welwillende zijde gemeld: Uit een goede bron kan ik u mededeelen dat het met het zoo gewenschte en hoogst noodige droogdok ten uwent op een goeden voet staat. Binnen kort zal zich een der voornaam- sten van het personeel van de heeren van Zeilen en Decker met der woon aldaar komen vestigen. Aan het door die firma in de Noordstraat aangekochte huis is men begonnen met de werkzaamheden tot verbetering en reparatie. Woensdag heeft de lieer Decker met twee voor name ingenieurs het droogdok te Vlissingen opgeno men, om daarvan gebruik te kunnen maken tot dat liet dok in uwe gemeente in orde zal zijn. Jammer voor Vlissingen dat de hand niet aan liet droogdok gehouden is, ofschoon het toch met weinig kosten beter aan zijn doel had kunneu blijven beant woorden. 't Is eene levensvraag èn voor Middelburg èu voor Vlissingen dat de schepen, die zooals wij hopen de prachtige haven te. Vlissingen zullen binnen vallen, niet naar eene andere plaats moeten om te dokken. N. Midd. Ct. De opvoering in costuum van De Zoon van den Watergeus, historisch-dramatische schets door IT. H. Hartman, laatstleden Dinsdag door de Rederijkerska mer de //Rozeknop" te Hoogcarspel gegeven, heeft aan de talrijke toeschouwers bewezen, dat het een wezen lijk prachtstuk is, dat ter bestudeering met alle ruimte kan worden aanbevolen. Het bevat prachtige tooneelen en zal niet nalaten zoowel toeschouwers als executanten de meeste voldoening te geven. De heer IT. IT. Hartman, auteur van dit stuk, ontving dezer dagen een zeer vleiend schrijven van TI. M. onze Koningin. E. C. Maandag is te Ginneken bij Breda het monument onthuld, opgericht ter eere van de gesneuvelden bij de verdediging der citadel van Antwerpen. Breda en Ginneken waren feestelijk versierd met vlaggen en eerebogen. Z. M. de Koning, vergezeld door de prinsen Alexander en Hendrik, kwam te 13/4 uur te Breda aan. Nadat aan den koning door den president der commissie verlof tot de onthulling was gevraagd, ge schiedde deze op plechtige wijze. Vervolgens hield het oudste militaire lid der commissie, generaal graaf van Limburg Stirum, een aanspraak. Daarna werd door den president tot den koning het verzoek gericht, het gedenkteeken te mogen overdragen aan liet kerk bestuur der hervormde gemeente te Ginnekenen het le mogen aanbevelen in de hoede van het ge meentebestuur aldaar. Z. M. daartoe zijne toestemming gegeven hebbende, geschiedden die overdracht en aan beveling. De burgemeester van Ginneken, hield nu eene toespraak, waarna door den predikant Abbing het woord werd gevoerd. Na het volbrengen der indrukwekkende plechtigheid en de gehouden redevoeringen heeft de Koning op roerende wijze gesproken, en daarna een lauwerkrans op het monument gehecht. Groote geestdrift heerschte op het plein. Met leedwezen vernemen wij dat de bekende letter kundige, dr. Wap, te 's ITage woonachtig, het ongeluk heeft gehad op straat te vallen en een been te breken.

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 2