Gelukkig NederlandDe nltramontaanselie winden zijn met kun versekroeienden adem niet binnen zijn landpalen doorgedrongen. Wat door die winden wordt verschroeid wordt slechts in algemeenen zin verschroeid, slechts verschroeid hij manier van zeggen, niet effectief! Als wij nu bij al deze geloofsbelijdenissen en op grond van al de openbaringen en toezeg gingen van goeden wil om „zonder politiek" eens recht veel goeds tot stand te brengen, daarbij ook voor oogen houden 't ideaal van den volmaakten toestand waarin onze staat zal gebracht worden door al die harmonische samen werking, mogen we dan nog twijfelen aan de schitterende toekomst die ons wacht Binnenland. ZIEBIKZEE, 27 November 187 4. Zierikzee, 25 Nov. Het doet ons oprecht genoe gen dat de uitkomst der herstemming voor een lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken op heden gehouden, van dien aard is dat wij mogen zeggende kiezers hebben hun fout weder goed gemaakt. Wij verheugen ons in de herkiezing van den heer v. d. Halen, en in de verbeterde houding der kiezers. Was 't slaperigheid van de kiezers dat zij bij de eerste stemming niet opkwamen? Laat dan 't gebeurde een les wezen voor 't vervolg en laat't hun leereii ook in dit opzicht wakker te blijven, 't Is waar, 't is een slechte tijd tegenwoordig, er gaat niet veel om in koophandel en fabrieken. Maar moet niet juist daarom zooveel mogelijk levenskracht en ambitie getoond worden? Als er nog slaperigheid komt bij de slapheid, dan is 't heelend'al mis. Zou 't waar zijn dat er een begin van scheuring en ontbinding in de jonge anti-revolutionaire partij is waar te nemen Beeds hebben wij bij herhaling er op gewezen dat het vroeg of laat daartoe moest komen als de leiders dier partij eerlijke mannen zijn. Nog pas hebben we gehoord wat de heer Groen heeft noodig geoordeeld zijn jonger, dr. Kuyper, onder 't oog te brengen. Het is nog niet voldoende ge bleken hoe de terechtwijzing des meesters door den meesterknecht is opgenomen. Niet onmerkwaardig is 't geen thans door den Haagschen correspondent van de N. Midd. Court, aangaande de verhouding van den heer Kuyper tot de anti-revolutionaire partij wordt medegedeeld, als afgeneusd in de kringen der residentie en in 't district Gouda. Dr. Kuyper voegt zich volgens den genoemden conservatieven alweter der N. Midd. tot zelfs in kleinigheden //aan de zijde der ultra-liberalen een verschijnsel 't welk, dunkt mij, den besten maatstaf aangeeft tot waardeering van het ware karakter zijner anti-revolutionaire en zoogenaamd christelijke politiek." Verder heeft die zelfde corresp. vernomen dat bij velen der kiezers in 't district Gouda groote ontevredenheid heerscht over 't gedrag van hun afgevaardigde. 't Verwondert ons waarlijk niet. 't Is een niet te loochenen feit dat de élan dien de anti-revolutionaire partij zich heeft willen geven door den heer Kuyper ia de Kamer te brengen, onmiddellijk bij 't début is verongelukt, en voor zoover wij zien kunnen, totaal verongelukt. Daarbij we hebben 't meer gezegd komt 't ons voor dat die partij de combinatie is van twee bestanddeelen, die eigenlijk elkander moeteu afstooten bij de minst ernstige poging om de werke lijke vereeniging tot stand te brengen. Groen is nooit consequent genoeg geweest, anders ware de scheuring reeds veel jaren geleden gekomen. Nu meeuen wij dat er kans is op een splitsing der anti-revolutionaire partij in twee helftenéén helft vertegenwoordigende de intelligentie en de politieke bïldung en deze is ontwijfelbaar in den grond liberaal zoodra ze zich vrij maakt van de monsterdwaling van Stahl, en één helft vertegenwoordigende juist 't omgekeerde van dat genoemde, doch op godsdienstig gebied, en deze helft zal los vallen en blijven liggen zonder politiek karakter. Zierikzee, 26 Nov. Het Engelsche barge-schip //Paragon" dat op het Noordland was gestrand en waarvan de inventaris hier was aangebracht, is door eenige visschers afgebracht en ligt thans hier in de haven om te repareeren. Bevesier N. O. afstand 21/z mijl. Gepraaid 23 November dea namiddags te 2.30 de Nederlandsche brik //Elise Suzanne," kapt. H. van Duin. Alles wel aan boord, zeilende met den wind van N. O. bov. bvamz. koelte, verzocht gerapporteerd te worden. Vlissingsche Loodskotter no. 7, schipper J. J. van den Berge.. Bij 't geen we in 't hoofdartikel van dit nommer hebben opgemerkt aangaande de punten die ter sprake gekomen zijn bij gelegenheid der algemeene beraad slagingen in de Tweede Kamer, stippen we nog aan dat Jt door den heer Kappeijne aangegeven program ongeveer 't volgende omvat: Hervorming van 't kies recht; reorganisatie van 't ambtenaarswezen; hervor ming van 't rechtswezen; de openbare gezondheid een staatszorg; hervorming van het recht van ver eeniging; aanleg van openbare werken, inzonderheid van coinmunicatie-middelen door den Staat; staats onderwijs voor alle burgers; leerplicht; hervorming van het krijgswezen met persoonlijken dienstplicht hervorming van het belastingwezen. No. 47 van de Nederlandsche Spectator bevat een aardige prent. Men ziet daarop twee vinnige vrouwen dragende op haar schorten resp. de wapens van Am sterdam en Botterdam, alsmede een kind dat nog //aan de flesch" is (Vlissingen). Yrouw B. en vrouw A. kakelen tegen een heer met een bekend gelaat, dien zij baas H. noemen. //Gij zult toch dat kleine ding niet boven ons voortrekkenroepen zij baas H. dringend toe. Door het Provinciaal Gerechtshof in Zeeland is een aanbeveling opgemaakt voor de openstaande plaats van Baadsheer, bestaande uit de navolgende heeren Jhr. Mr. G. L. Schorer, lid der arrondissements-rechtbauk te Zierikzee; Jhr. Mr. A. van Beigersberg Yersluijs, id. Middelburg; Mr. J. de Clercq van Weel, kanton rechter te HaarlemMr. E. P. Schorer Substituut- griffier bij het Hof van Zeeland; Jhr. Mr. J .J. Pompe van Meerdervoort, lid der arrondissements-rechtbank te Goesen Jhr. M. D. G. van Teijlingen, id. te Dordrecht. Bij besluit van Ged. Staten van 20 Nov. 1874, no. 93; {P. B. no. ]24) is ingetrokken voor wat Walcheren, met Nieuw- en St. Joosland en Zuid- Beveland, met. Wolphaartsdijk betreft, de vroeger ver leende ontheffing van sommige bepalingen op 't vervoer van rundvee, in verband met het opstaan van mond en klauwzeer in de gemeente Fort Bath. De heer N. A. M. van den Thoorn is door Z. M. benoemd tot Adspirant-Ingenieur bij den Waterstaat. Z. M. heeft de straf van een 12jarigen knaap, die tot zeven dagen cellulaire gevangenis was veroordeeld wegens het mishandelen van een anderen jongen, veranderd in een geldboete van 15. Dus is alsnu de straf overgebracht op de ouders, tenzij dezen mochten beproeven hun schade bij lijfsdwang op hun zoontje te verhalen. Het Nieuwsblvan Bergen op Zoom, bericht«Ons nieuw oorlogsschip de «Koning der Nederlanden," voor weinig weken te Amsterdam van stapel geloopen, is misschien gedoemd daar te blijven tot het kanaal van Holland op zijn smalst at is. De «Koning" kan toch niet door de sluizen van het Noord Hollandsch kanaal. Is het om te lachen of om te weenen Yolgens eene opgave van den Minister van Marine heeft het zenden van eene kanonneerboot op de bo- ven-rivieren des lands tengevolge gehad dat een 29tal jeugdige schepelingen zijn aangenomen. Twaalf kweekelingen der rijks kweekschool voor onder wijzers te 'sHertogenbosch lijden aan de oogziekte, waaraan ook verleden jaar in December een 20tal geleden hebben. De ziekte schijnt niet gevaarlijk te zijn, maar veroor zaakt den lijders toch veel last. Slechts een viertal zijn in zulke mate lijdende, dat zij de lessen niet ge regeld kunnen bijwonen. Verleden jaar, toen de ge bouwen op last van den Minister door dr. Snellen en dr. Ingenhousz onderzocht werden, schijnt uitge maakt te zijn dat de oorzaak der ziekte niet in de localiteil is gelegen. Amsterdam, 24 Nov. In de vergadering van deel hebbers in de Ned. Indische spoorwegmaatschappij is heden het leeningsplan van zes millioen met algemeene stemmen aangenomen. De regeeringscommissaris, de generaal Van Swieten, was in deze bijeenkomst aan wezig. Op het Vreeburg te Utrecht is een haas gevangen. Te Utrecht nam een vader zijn kind uit de wieg om er mee te spelen. Eerst meende de man dat 'fc nog sliep, doch spoedig bemerkte hij tot zijn schrik, dat hij een lijkje in de armen had. Te Heinenoord is Zondag avond in de hervormde kerk brand ontstaan, die in den aanvang werd gestuit. Aan 't orgel is groote schade toegebracht. Uit Assen wordt gemeldt, dat de proeven, genomen met de zoogenaamde rozen-aardappels, uit Amerika afkomstig, bijzonder voldaan hebben. Deze aardappel tiert op den schraalsten grond, is aan geen ziekte onderhevig, levert een bijna driedubbele opbrengst in vergelijking met andere soorten, en munt ook in smaak daarboven uit. Aan het algemeen overzicht van de Indiër ontleenen wij het volgende «De toestand in Atchin blijft onveranderd. De inneming van Langkroek bij verrassing is een slag voor den vijand, maar hij laat zich niet ontmoedigen waar een stelling hem ontnomen wordt, werpt hij daaromheen nieuwe bentings op. Onze troepen houden zich onafgebroken bezig met het schoonmaken van het terrein voor den kraton. Maar dit is een uiterst bezwarend werk en vordert slechts langzaam. Onze positie wordt intusscheu meer en meer van dien aard, dat het doorbreken van den vijand een ommogelijkheid zal zijn. In de laatste dagen is geen enkel bericht ontvangen. De vijand is voorzeker minder werkzaam nu de poeasa is ingevallen. Een poging om Bital te verrassen is, volgens particu liere berichten, mislukt. De gezondheidstoestand in Atchin is niet ongun stiger, hoezeer er zich weder gevallen van cholera voordoen. De chef over den geneeskundigen dienst in Atchin rapporteert, dat sedert 11 September zijn bijgekomen 250 lijders, waaronder 4 aan cholera, zoodat het totaal was 609. Hiervan herstelden 136, werden geavacueerd 24 en overleden 33, waaronder 3 aan cholera; zoodat op 21 September in behandeling bleven 416, waar onder 1 met cholera. Onder de overledenen komen voor 16 niet-militairen. Men verzekert ons van Buitenzorg, dat de overste De Bochemont, adjudant van Z. E. den G.-G., zich thans bezighoudt met het schrijven van een volledige geschiedenis der eerste expeditie naar Atchin. De Javasche Bank heeft haar disconto met l/2 pet, verlaagd. Den 8 had alhier een veiling van gouvernements- koffie plaats, die f 51,72 als middelprijs behaalde. Deuzelfdeu dag zijn bij de gouverneraents-wissel- inschrijving 209,400 gegund ad 99Y4 tot 993/4. Voor 100 tot ÏOO1/^ pCfc. was nog ingeschreven voor ƒ2015000. Op de veiling van den 12 heeft het Billiton-tin gegolden f 60,22I/S per pikol. Te Soerabaya is volgens een der bladen door de Begeering reeds een huis gehuurd, bestemd om als hoogere burgerschool te dienen. Buitenland. Engeland, De Spaansche gezant te Londen heeft opnieuw bij de Engelsche regeering geklaagd over toezending van wapenen aan de Carlistenin eeu der Engelsche havens ligt een schip gereed, dat zijn derde reis zal maken naar Spanje. De Morning Post deelt een brief mede van den Paus aan den aartsbisschop Gullen, waarin Z. H. dank zegt voor 2600 pd. st. aan Pieterspenningen geïnd, en de veroordeeling van de wetenschappelijke werken van Huxley, Tyndall en anderen wordt goedgekeurd. Bij gelegenheid van den verjaardag van keizerin Eugenie is een door 2000 dames van Marseille on derteekend adres naar Chislehurst gezonden. Ook heb ben een aantal dames van Amiens der keizerin een reusachtigen bouquet van viooltjes aangeboden. Voor eenige dagen is de bekende humorist Tom Hood na een langdurige ziekte overleden. Hij was de zoon van den dichter Thomas Hood en in 1835 in Wanstead in Essex geboren, studeerde te Oxford, waar hij om zijn humor algemeen bekend was. Van zijn hand verscheen een groot aantal werken, die steeds gretige lezers vondeu. Sinds 1865 gaf hij het humo ristische blad Fun uit. Duitschland. De Bondsraad heeft met algemeene stemmen goed gekeurd het te Bern gesloten internationaal postverdrag; verder het wetsontwerp betreffende de buitengewone uitgaven van 16 millioen mark voor de marine en den telegraafdienst en eindelijk de wet betreffende de leening van 13 millioen mark voor Elzas-Lotharingen. Italië. In de troonrede heeft de koning zijn erkentelijkheid betuigd voor de bewijzen van deelneming bij gelegen heid zijner 25-jarige troonsbeklimming. De koning kondigde vervolgens de indiening aan van een nieuw strafwetboek, van een wet op de vennootschappen en van een wet tot verzekering der openbare veiligheid

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 2