Dit onze oude Kronieken. Zeetijding van Zierikzee. Burgerlijke Stand te Zieriksee. BEURS- EM MARKTBERICHTEN. WELDADIGHEID. ADVERTENTIE N. 11. aan Afni'm gerichtBollinger verklaart niet te be grijpen hoe men te Berlijn over den brief van Arnim, door de Presse gepubliceerd, zoo boos kon zijn en daarin een aan Bismarck vijandige strekking zien hij gelooft, dat de brief door zekere lieden te Berlijn wordt geëxploiteerd om te eigen bate tweedracht te zaaien tusschen Arnim en Bismarclc. De deken Tomaszewski, te Trezemeszno, is na een maand gevangenisstraf te hebben ondergaan, volhardend in zijn weigering om te zeggen wie in het bisdom als Pauselijk Delegaat fungeert, thans tot zes maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Luxembur g-. De Luxomburgsche landdag is Donderdag jl. door prins Hendrik der Nederlanden geopend met eene rede, waarin wordt uitgeweid over den gelukkigen toestand des lands en gezegd, dat de vestingwerken van de hoofdstad nog verder zullen worden vernietigd om aan de plaats elke strategische beteekenis te ontnemen. Italië. Behalve Kardinaal Ploheulohe worden als degenen, die 't meest in aanmerking zouden komen voor op volger van den Paus nog genoemd Riario Sporza, een man van groote bekwaamheid, Panebianco, een zoo mogelijk nog degelijker geleerde; beiden zouden, naar men onderstelt, de gedragslijn van Pio Nono volgen eindelijk de beide Kardinalen Die Pietro en Di Lucca, beiden, zoo meent men, meer liberale bé'ginselen toe gedaan. Garibaldi is op twee plaatsen te Rome als volks vertegenwoordiger gekozen. De verkiezingen, ook bij herstemming, zijn vrij gunstig voor het Gouvernement uitgevallen. Thans zijn gehozeu 122 leden der rechterzijde en 54 der linkerzijde. Den 14 Nov. is eeu goederentrein van Ancona naar Belogne, ten gevolge van het stilstaan van een passagierstrein door de sneeuwophoopingen, in botsing gekomen. Drie waggons werden vernield, 40 personen gekwetst en een gedood. Spanje. Weer is 't 't oude spel. Nauwelijks hebben de troepen der regeering een succes behaald dat het punt van uitgang voor een beslissende campagne zou kunnen zijn of ziet, daar klinkt de mare dat generaal Laserna de Carlisten weder heeft losgelaten en over Santander weder naar den Ebro is afgetrokken. Particuliere berichten uit Spanje bevestigen den te rugtocht van het leger van generaal Laserna; over Santander trekt hij terug naar de Ebrohet plotseling afbreken van de operatiën heeft een slechten indruk gemaakt op het geheele republikeinsche legerspreken sommigen van de regeering te Madrid, als de oorzaak van den terugtocht, anderen hopen nog, dat er een geheime operatie achter verborgen is. Wij behoeven wel niet op te merken, dat het laatste niet waarschijnlijk is. De Carlisten keeren in de omstreken van Irun terug. De nederlaag heeft onder de muiters echter niet weinig ontmoediging teweeggebracht; zij waanden zich zeker van de overwinningvandaar de tegenwoordigheid van Don Carlos; om de zaak te vergoelijken spreken zij nu van verraad, een Romaansclie eigenschap, wan neer het niet meeloopt. IN". Amerika. De Parijsche Liherté meldt onder voorbehoud, dat den 11 dezer tusschen den president Avellanede der Argetijnsche republiek en generaal Mitre een transactie is gesloten, volgens welke de eerstgenoemde zijn functie zou uederleggen en er nieuwe verkiezingen zouden worden uitgeschreven. Men verzekert dat in Costarica een omwenteling is uitgebroken. De opstandelingen zouden zijn ver strooid, nadat Puntasarenas was genomen. Volgens gerucht te Panama bedreigen de Spaansche kanonneerbooten, Tornado en Gerona, Laguayra te bombardeeren. KABEL DE GEOOTE. Dat schrijvers, evenals sprekers, wel eens overdrijven, behoeven wij wel niet in herinnering te brengen maar het is toch curieus hoe naïef sommige oude kroniekschrijvers zich aan de schromelijkste vergrooting van de zaken hebben schuldig gemaakt. Als een staaltje hiervan volgt hier de schets van deu persoon van Karei den Groote zoo als die gegeven wordt in het //Oude Goudsche Kronyxken" dat het ook weder ontleend heeft aau een geschrift van Turpinus, aarts bisschop van Reims. //Soo was deze Karei een groot lanck man, nochtans soo was hij VIII voet dicke in sijn gordel. Sijn wijnbraeuwen die waren wel een halve palm lanck. Ende sijn ooghen waren ghelijk Leeuwenooghen. Hij en mocht oock niet veel eten, maer hy at wel een Uitgegeven door P. Scriverius, Amst. 16G3, pag. 11. vierendeel van een weer, (schaap), of twee capoenen, of twee gansen, of twee pauwen, of een haas. Oock en dronck hy niet dan driewerf over die tafel, maer elcken tooch die lult een bonse quaert (kauwaart, soort van Vlaamsch bier). Oock soo was hy seer starek, want in een strijt soo plach hy met sijnen Swaerde een ghewapende (geharnascen) man te cloven van boven tot beneden ende noch soo cloofde hy dickwijl man ende paert beyde met eenen slagh. Ende als hij toornich was, soo en was gheen so stouten man, hy en wort vervaert als hij op hem sachDese Karei rockte oock vier hoef-ysers uiter crommen. (d. i. hij boog de hoefijzers recht.) VAN EENEN REUSE GITEHEETEN CLAES VAN KIETEN. //Ontrent dese tijdt (1300) was een man gheheeten Claes van ICieten, gheboren van kleyne ouders, in een dorp gheheeten Spaemwoude bij Haerlera, wiens statuere oft lichaem by andere menschen niet en was te ge- üjeken want onder sijn uytgereckte arm soo ginck wel die langste man door die int lant was. Ende onder een schoe van sijnen voete soo worden wel vier voeten onder bedeckt. Die schoolkinderen gaende oft komende van der scholen saghen hem wel aen van achteren, maer van vooren en dorsten sy hem niet aensien, ende nochtans soo was dese Claes een sacht- moedigh ende goedertieren man, ende en was niet fel noch quaet, maer waert sake gheweest dat hy soo stout, kloeck ende vroom ware gheweest van herte ende van moede, als hy groot ende sterek was van lichaem, hy soude alleene die vyanden met sijnen ghesichte ende teghenwoordigheydt hebben verjaeght." Toch vindt men van dezen reus aangefceekend dat hij ook tegenwoordig was in den slag die Jan I op den 6 April 1 297 bij Alkmaar aan de West-Eriesen leverdehij wordt daar in 't bijzonder genoemd bij de ridders en edelen en schijnt zoo wat de rol van een anderen Goliath hebben moeten spelen. EEN REUZIN. In het jaar 1323 huwde Karei de schoone, koning van Erankrijk met een dochter van Keizer Hendrik VII. Op het huwelijksfeest waren vele vorsten en edelen genoodigd. Ook graaf Willem de goede van Holland, Zeeland enz. was daar als neef van den Eranschen koning te gast. Er werden groote feesten gevierd //met veele triumphen ende blijschappen, met Musicken ende Rethorijcke, inet Snaerspelen ende met menigerley ander spelen van avontuere." De grootste aantrekkelijkheid van deze bruilofts feesten was ondertusschen een curiositeit door graaf Willem uit Zeeland medegebracht, bij welke al de spelen //luttel oft niet worden geacht ende gerekent." Deze merkwaardigheid was een reuzin //dien de Zee landers overgesonden hadden, ende met Grave Willem daer ghekomen was, want sy was soo groot van lichaem ende soo wonderlijk groot aen te sien, dat mannen van middelbaer statuere ende grootheden, by haer als kinderen te houden waren. Sy was so starek dat sy in elcke handt een vol vat Hamburger bier swaers droech, als oft sy leech waren gheweest, men seyde warachtelijck dat een balk die acht mannen niet dragen en mochten, droeg sy alleen daerment hebben woude, maer 't meest was te verwonderen dat haer vader ende moeder alsoo kleyne persoonen waren, ende sy soo groot ende starek was." 2) Ook Reygersbergh spreekt van deze vrouw. Zie éd. 1634, pag. 118. Goudhoeven, pag. 353. 2) Goudhoeven, pag. 370. ïverk- en feSchoolnieixws. Beroepen te Amsterdam ds. G. J. Vos Az. te Middelburg. Heden 20 Nov. wordt het nieuwe gebouw der openb. lagere school te Vlissingen (hoofdonderw. Sitsen) feestelijk ingewijd. BINNENGEKOMEN: 19 Nov. Success, George Danger, Shields, Rotterdam. Van 13 Nov. tot en met 20 Nov. 1874. Geboren: Twee zoons van A. van Dijk en en S. H. Blanker. Eene dochter van D. C. Karreman en W. de Rijke. Overleden: G. Plaatiug oud 71 j., vrouw van P. J. Bartelse. J. Paasse oud 5 in., z. K. Saaman oud 37 j., man van J. v. d. Berge. J. M. Pankow, oud circa 2 m., d. A. M. de Bie, oud bijna 9 j., d. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM don 49 November 1 8 7 4. Nederland, Cert. Nat. Schuld. 2'/2 pCt. Gl3/8 dito dito 3 72 hs dito dito 4 955/lc dito Stad Rotterdam 4 893/3 België, dito Rotschild. 2'/2 Spanje, Obligatien, 1867(72 3 17 dito Binnenl. 6250 3 H15/is dito 12502500 3 H7/s Portugal, Obhgatiën 1858/69 3 46 dito 185663 3 Rusland, Obl. Hope Co. 1798—1816 5 102 Bew. Ins.m, Coup. 6 S. 1855 5 883/3 Obligs. a 1000,— 1866 5 1011/4 dito a '100,— 1860 4i/2 94?/8 Cert. hij Hope Co. 1840 4 78*/2 Obligatiën-Leening 1867/69 4 821/2 dito 1859 3 Staatsleening 1864 f 2951/2 Oostenrijk, Obl. in papier Mei en Nov. 5 pCt. 6115/is Febr.-Aug. 5 6113/le dito in Zilver Jan. en Juli 5 655/8 April Oct. 5 657/s Aand. Pr. Leen. [I. 100 1864 f 146l/4 Italië, Bew. Inschr. met Coupon 5 pCt. Turkije, Obl. Alg. Schuld 1865 5 42i/4 N.-Amerika, dito Mei. Nov. 1885 6 1003/8 Brazilië, dito 1865 5 963/8 Mexico, dito 1851 3 243i/2 1281/, 99 Va 993/8 1481/2 91 177/s 52»/w Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 Baltisclie dito 3 Russische Spoorw. Poti Tiflis d°. f 1000, 5 pCt dito Jelez-Orel f 1000 L1868 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. f Zuid-Ital. dito 3 dito Illin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. PRIJZEN VAN COUPONS. Metalliek. f 22,12i/2 I Rus. Z.-R. 323/8 Dito Nationale 23,17^2 Amer. Dollars 2,38 Div. Eng p.£ ll^1^ Papier 2,12 Marktprijzen der Meekrap te Zier ik zee, van den '19 Nov. 1874. Teelt 1874. Per 50 Nederlandsche ponden. Twee en een, lste kwaliteit blank ƒ17,a 17,25 Twee en een, middelbare dito a Twee en een, mindere dito - a Een en een, lste kwaliteit blank -17,a '17,25 Een en een, middelbare dito - a Een en een, mindere dito - a Onberoofde, lste kwaliteit blank - 17,a 17,25 Onberoofde, middelbare dito a Onberoofde, mindere dito - a Mullen - 3,a 3,50 Middelbare dito a Marktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van den 19 Nov. 1874. De Ned. Mudde. De Ned. Mudde. Jarige Tarwe f-— Haver 4,50 Nieuwe dito - 8,25 Paardenboonen - 8,50 Zomertarwe Witte boonen - 12,50 Rogge - 7,50 - G,50 Bruine dito - 10.50 Maartsche Gerst Groene Erwten - 11,50 Winter-Gerst - 7,— Kleine dito - 10,75 Zomer dito - 6,25 Marktprijzen, van de Boter en Eieren te Zierikzee, van den 19 November 1874. Boter laagste koers f 0,70 per 5 ons. hoogste - 0,75 5 Kip-Eieren laagste koers - 1,35 per 25 stuks. hoogste - 1,50 25 DIAKENEN der Hervormde Gemeente te Zierikzee geven onder hartelijke dankbetui ging" kennis, dat door hen op Woensdag avond j.l. bij gelegenheid der alstoen gehouden godsdienst oefening zijn gecollecteerd TWEE MUNTBILJETTEN VAN TIEN GULDEN, waarvan één ten behoeve hunner Armen, en één voor het Eonds ter verbouwing van het Armengesticht. Zieuikzeë, 20 November 1874. Diakenen voornoemd J. E. MULOCK HOUWER, Voorzitter. J. BETITE, Secretaris. Wij ontvingen heden het treurig bericht van overlijden onzer geliefde Zuster Mevrouw Weduwe MENZELvan deu Vliet, te Leiden. J. VAN DEE VLIET. C. VAN DEB VLIET Dz. Ongemeen talrijk waren de blijken van deelneming in ons smartelijk verlies, zoowel van verre als van nabij tot ons gekomen. Terwijl wij ze hoog waardeeren, betuigen wij onzen innijgen dank er voor. Elkeuzee, Cs. Ws. SCHüLLEE. 18 November 1874. S. M. SCHüLLEB, Wijnmalen.

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 3