die ia zijn geest werkzaam zijn, bitter te hekelen. Het ware ook wat te veel van de oudgasterij gevergd, dat zij zich zonder tegenspartelen onderwierp aan nieuwigheden, die tegen al haar stellingen en begrippen indruischen. Sedert de algemeene secretaris te Soerabaja is aan gekomen, heeft de kunstmatige conversie van communaal ,in individueel bezit opgehouden. Naar men ons uit die plaats schrijft, beklaagt de heer Levyssolm Norman zich bij de regeering alhier over tegenwerking van den resident Van Spall. Dit zou ook de reden zijn dat hij niet bij dezen, maar bij een aanzienlijk particulier zijn intrek genomen heeft. Tot heden wil in de geheele residentie Soerabaja niemand iets van conversie weten. Volgens onzen berichtgever verklaart de resident Van Spall aan wie het hooren willen, dat zoo de regeering te Batavia ook slechts de geringste aanmerking maakt op zijn houding ih deze zaak, hij onmiddellijk zijn ontslag zal indienen. Voor de opium-verpachting op Java en Madura is een nieuw reglement afgekondigd, dat met enkele uitzonderingen het tegenwoordige stelsel bestendigt. Alleen zal de pacht eerstdaags voor één of voor drie jaren worden gegund. De regeeving schijnt dus de bezwaren, die het bestaande aankleven, licht te achten, ofschoon de' sluikerij in opium voortdurend op zeer groote schaal plaats heeft. Den 1 October is het gebouw voor het tweede landbouw-congres te Djocja, dat nog in aanbouw was, ingestort, waarbij 6 personen, waaronder 1 Europeaan, zwaar en 8 licht gewond werden. Mr. P. C. Winckel heeft zich tot Zijn Exc. den gouverneur-generaal gewend, ten einde intrekking van liet 'betreffend verbanuingsbesluit te verkrijgen. Het verzoekschrift is, vergezeld van een gunstig advies, door den gouverneur-generaal naar Nederland gezonden. Men zegt, dat de overleden regent van Bandong 800,000 aan contanten heeft nagelaten Ten onrechte is het overlijden gemeld van den heer van Bloemen Waanders, resident van Koedoe. Die hoofd-ainbtenaar vertrekt wegens ziekte met verlof naar Nederland. Men leest in de Locomotief. Onder de nagelaten papieren van Dr. "YV. Bosch bevinden zich twee lijvige bundels met aanteekeningen betreffende het bstuur over Java in vroegere jaren, waarin schandalen van zoodanigen aard worden te boek gesteld, dat zelfs deze schrijver den moed niet bezat, die tijdens zijn leven openbaar te maken. Intusschen werd, na zijn overlijden, bij die bundels een schrijven van Dr. Bosch gevonden, waarin hij als zijn uitdrukkelijken wensch te kennen geeft, dat die aanteekeningen na zijn dood in handen'zullen worden gesteld van een bekwaam man, met de opdracht die voor de pers te bewerken. Naar men ons bericht, is die bewerker reeds gevonden, en zal het voorzeker merkwaardige //boek der schandalen" in 't begin van liet volgende jaar het licht zien. Te Makassar is een jonge juffrouw van zestien jaren in hechtenis genomen, beschuldigt van kindermoord. Binnenland. ZIEBIKZEE, 13 November 1 8 7 4. Zierikzee, 11 Nov. In ons telegram van gisteren was een abuis geslopen. Niet de heer J. Blussé, maar mr. A. Blussé, broeder van het lid der Tweede Kamer, is de gekozene. ZiEitiKZEE, 11 Nov. Bij de lieden gehouden ver kiezing van twee leden der Kamer van Koophandel en Eabrieken alhier, ten gevolge van de periodieke aftreding der heeren li. G. Mulock Houwer en J. A. v. d. Halen, zijn 8 stembriefjes ingeleverd. Er zijn 170 kiezers. De heer H. G. Mulock Houwer werd herkozen met 7 stemmen, terwijl herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren J. A. v. tl. Halen die 4 en A. P. Paulussen die 3 stemmen bekwam. Zierikzee. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend als 2e luit. der dienstdoende schutterij te Zierikzee aan den heer J. J. van Uije. In den Gemeenteraad van heden is met algemeene stemmen benoemd tot muziekdirecteur en kapelmeester bij het corps muzikanten der dienstdoende schutterij, de heer D. H. Ezennan. Heden werd alhier aangebracht door den Bedding schokker No. 2, schipper G. van Duin, de equipage van het Engelsche barge-schip Paragan, kapt. I. Teuis, van Ipswich met een lading cementsteen naar Neil bij Antwerpen bestemd. Het schip is gisteren op het Noordland gestrand eii is vermoedelijk totaal wrak. Dinsdag is bij den vuurtoren van Schouwen ge strand de Ostender vischsloep Burgemeester van Ostende. Het volk heeft zich aan den wal geborgen en is aan den vuurtoren aangekomen. In de N. Bolt. Ct. van Dinsdag komt een inzender, die zich X. noemt, op tegen de ellende, waarin de onderwijzer van Holten te Poederoijen verkeert. Vol gens X. heeft van Holten 't zoo kwaad nietbehalve zijn school heeft hij allerlei bijbaantjes, zooals klok- keluider, doodgraver, aflezer, aanplakker, voorlezer, voorzanger, koster, omroeper, enz. enz., door al het welk zijn inkomen wel 12 gulden 's weeks is. Verder heeft van Holten wel 10 kinderen, doch volgens X. heeft hij er daarvan maar 8 tot zijn laste. Laat ons nu eens rekenen. Man, vrouw en 8 kinderen dat is 10 personen; '12 's weeks voor 10 pers. is 1,20 per persoon in de week of 17 cents per dag. Wat kan men nu, als men 17 ct. per dag te verteren heeft, zoo al genieten? Voor 6 ct. aard appelen, 6 ct. brood en voor 6 ct. koffie, thee, boter, suiker, zout, melk, zeep, brandstof, slijtage, licht, beddegoed, schoenen of klompen en 't geen we ver der nog zouden kunnen opnoemen. Zou die X. een menschenvriend zijn? Als hij maar niet ook een minimumlijder daar uit dien hoek is, die jaloerse!) is geworden op het kansje der van Holtens, om dezen winter eens minder ellende te lijden dan vroeger; Dat zou toch al heel erg zijn. De witte haas van dit jachtseizoen is geschoten onder Moordrecht. Generaal van S wielen heeft in een hartelijk schrijven aan het N. v. cl. X). bedankt voor de hem toege dachte eer van een eeresabel te ontvangen. Dat de natie zich niet door enkele opposanten, drijvers en onwetenden heeft laten misleiden is den ouden krijgs man een voldoende satisfactie. Onze lezers herinneren zich dat onlangs in de dagbladen werd megedeeld, dat er te Maastricht proces verbaal was opgemaakt uithoofde van het honden eener processie, doch dat liet proces-verbaal ter zijde was gelegd. Thans kunnen wij mededeelen, dat er bevel is gegeven om de vervolging voortgang te doen hebben. Het hoofdbestuur van het Nederlandsch Vredebond heeft een model van een adres aan de Tweede Kamer, in zake de motie tot bevordering van internationale arbitrage, door de heeren van Eek en Bredius in de zitting van de Tweede Kamer der Stalen-Génerual van den 12 October j.l. voorgesteld, aan al de afdee- lingen verzonden. Te Utrecht zal een militair verbond worden opge richt van die vereenigingen, welke zich gronden op den Bijbel //als eenig en algenoegzaam richtsnoer voor geloof en leven". Bestuurders zullen zijn de heeren Von Wraugel auf Liudenberg, Booseboom, Wolbers, Van Marle en Geel. Onlangs is gemeld, dat Z. M. de koning den heer Henri Wieiïiawsld de boutöns du Loo had geschonken. Volgens een correspondent der Dev. Ct. is de begif tiging met dit eerbewijs nog een overblijfsel uit vroeger eeuwen. Weleer hield het de bevoegdheid in, om zeker jachtcostuum te drageiij bruin met geel en voorzien van gouden knoopen met een jachthoorn er op, en werd aan den begiftigde het geheele coskunm vereerd, zooals zelfs nog onder de regeering van Willem II is voorgekomen. Aan dit costuum was o. a. het vrije (valken?) jagtrecht verbonden op de vorstelijke do meinen van het Loo. Geen drager er van mocht door een boschwachter, koddebeier of hoe die jacht opzieners ook heeten mochten, geweerd worden. Thans bestaat het cadeau echer uitsluitend in het stel gouden knoopen met den jachthoorn er op, zonder dat er eenig ander recht aan verbonden is, dan dit aan rok en vest te dragen. Buitenland. F i* a n k r ij k. De heer Laboulaye heeft in het Journal des Débats weer een van zijne schoone brieven geplaatst, waarbij hij de afgevaardigden van het rechtermidden aanmaant om de republiek te helpen stichten, op straffe van onmachtig te worden en hun zetels te moeten ruimen voor andere volksvertegenwoordigers. Het rechter midden zou wederom bedacht zijn op de herstelling der oude meerderheid onder de Broglie; naast de Broglie zou ook Eourtou weder plaats nemen; men brengt hiermede in verband een onderhoud, dat ge neraal Eleury, een der hoofden van de bonapartisten en wellicht Bouhers mededinger, zou hebben gehad met Mac-Mahon. Doch aan dit alles moet men niet meer hechten dan aan geruchten te hechten is en men zal wel doen te wachten tot dat de afgevaardigden weder terug zijn te Versailles. In eene Parijsche correspondentie aan de Indépen- dance Beige wordt gezegd dat de brief van den heer Laboulaye een diepen indruk in de politieke kringen heeft gemaakt. In de omstandigheid dat een zoo ge matigd man als deze afgevaardigde, die juist om zijne gematigdheid bij de warme republikeinen in geen goed blaadje stond, zich bij het programma der republikeinsche partij republiek of ontbinding aansluit, meent men het bewijs te zien, dat er werkelijk geen ander uitweg- bestaat. //Zelfs de minst sterk gekleurde republikeinen van het linkercentrum zoo schrijft de correspon dent hebben nu dit wachtwoord vernomen. En wanneer men nu ziet, dat de loop der gebeurtenissen den heer Laboulaye doet instemmen met Millaud en den naam van Dufaure naast dien van Ordinaire op de stemlijst plaatst moet men wel aannemen, dat alle middelen van overeenstemming met de zoogenaamd gematigde fractiën van de rechterzijde volkomen zijn uitgeput." Mac-Mahon heeft met den ex-koning van Iiannover de wedrennen bij Anteuil bijgewoondde Moniteur maakt de opmerking, dat de koning wel blind is en derhalve aan de vermakelijkheid niet veel heeft, maar dat de ex-monarch toch een bewijs heeft willen geven van zijn hoogachting voor den president. Van voorliefde voor een president van een Bepubliek zou men koning Georg wel nooit verdacht hebben! In Bonapartistische kringen loopt het gerucht van onderhandelingen over een huwelijk tusschen den keizer lijken prins en eeu dochter van de grootvorstin Maria van Kusland. Eenige leden van den algemeenen raad van het departement Seine hebben aangedrongen op kosteloos verplicht niet-geestelijk lager onderwijs. Het voorstel is verzonden naar een commissie. Engeland. De brochure van Gladstone over de onvereenigbaar- heid van het Vaticaansche geloof met de burgerplichten heeft in Engeland veel opzien verwekt; van den zin voor het praktische, bij den Engelschman zoo sterk ontwikkeld, liet zich niet anders verwachten. Dat de ultramontaneu bang zijn voor de uitwerking van Gladstone's woord, blijkt uit den haast, waarmee de aartsbisschop van Westminster, mgr. Manning, een brief geschreven heeft, waarin hij de juistheid van de gevolgtrekkingen van Gladstone betwist op de bekende sophistische wijze. De liooge prelaat acht het aan zijn geloofsgenooten eti zich zeiven verplicht op te komen tegen de bewering, dat de leerstellingen van het' Vaticaau het onmogelijk maken voor Engelsche roomsch-katholieken, om dezelfde burgerlijke onder worpenheid aan den dag te leggen als 'hun overige landgenooten. Aartsbisschop Manning vordert zoo voor zich als voor zijne geloofsgenooten dezelfde mate van burgerlijke onderworpenheid, die niet ten spijt der ker kelijke leerstellingen, maar als haar noodzakelijk gevolg van ieder Engelsch roomsch katholiek wordt verwacht. Verder wordt in zijn wederlegging uiteengezet, dat de decreten van het Vaticaan geen tittel of jota ver anderd hebben in de verplichtingen of voorwaarden der burgerlijke onderworpenheid. De burgerlijke on derworpenheid is dezelfde voor roomsch katholieken als voor de christenen en allen die eeu goddelijke of zedelijke natuurwet erkeiinen. Die burgerlijke onder worpenheid is voor niemand onbegrensd. Als Engelschman, katholiek en herder vordert aarts bisschop Manning dat aan zijn kudde dezelfde oprechte en ware onderworpenheid aan de burgerlijke wetten zal worden toegekend, die elk Engelschman en zelfs schrijver der brochure voor zichzelven eischt. Men ziet, wanneer men met de clericalen zich op dit gebied begeeft, krijgt men een windmolenstrijd, waarvan het doel is om door groote woorden het gezond verstand in de war te brengen. D u i t s c h 1 a n d. De Duitsche rijksdag heeft besloten de begrooting, waaronder de oorlogsuitgaven, slechts gedeeltelijk in handen te stellen van de commissie, en het overige terstond in de openbare zitting af te doen, teneinde tijd te winnen. Van den kant van het centrum was voorgesteld om de begrooting geheel naar de commissie te verzenden, ten einde aanzienlijke besparingen te verkrijgen. De ultraraontaansche Germania acht het bewijs niet geleverd, dat Kullmann Bismark heeft willen dooden eigen getuigenis geldt niet bij een ijdel mensch en wie bewijst dat het pistool geladen was, dus rede neert lie.t blad. Er moest toch iets van gezegd worden Oostenrijk-Hong ai*ij e. Het verzoek van de rechtbank te Berlijn om op de beide redacteurs van de Pr esse dwangmaatregelen toe te passen ten einde getuigenis te verkrijgen in de zaak- Arnim, iets dat de Oostenrijksche strafvordering in

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 2