/IFBIk/l IvSCB»; (MIRMT. voor liet crrondiS' seieiit Hertzee. J 1874. No. 90. Zaterdag 14 November. 77ste jaargang, NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD HET 1NLANDSCH ONDERWIJS. A T CHIN. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 eent. H u w e 1 ij k s -G e b o o r t e - en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1oregels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag' voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. Wij kozen dezen vreemdkliukenden titel om dat we waarlijk niet zonder een lange omschrij ving wisten uit te drukken wat we bedoelen. Br wonen in Nederl. Indië tweederlei menscben eigenlijk, zoo deze onderscheiding bestaanbaar is, tweeeneenhalfderlei menscben, n.l.Europe anen, daarmede gelijkgesteldeu, en Inlanders. Natuurlijk zijn deze eigenlijk allen menseben van gelijke bewegingen als wij en zou men ze dus ook wel eenerlei kunnen noemen, doch alleen in algemeenen zinwant in de werke lijkheid stuit men toch op zekere eigenaardig heden, die een onderscheiding als de boven genoemde alleszins wettigen. Er zijn dan in de eerste plaats in Ned. Indië Europeanen. De kinderen van deze moeten natuurlijk op zijn Europeaanseh onderwezen worden. Dit heeft groote bezwaren in. Er is moeielijk genoegzaam personeel te vinden en wat men voor den Indischen onderwijsdienst kan aanwerven is niet altoos van 't beste gehalte, de goeden niet te na gesproken. De carrière van onderwijzer in Nederlandsch Indië is ook niet bijzonder schitterend. De cijfers vergeleken bij de minimnm-cijfers hier te lande zijn wel bedriegelijk, maar dan ook niet veel meer dan bedriegelijk. Hierbij komt dat het klimaat zijn invloed op 't Europeesch gestel doet gelden, zoodat de Nederlaudsche jeugd in Indië, naar men zegt, niet bijzonder leerlustig en ook niet zeer lehrf&hig is. Over de waarheid hiervan, voor zoover men dit kan nagaan uit de erva ring met de naar Nederland ter opleiding gezonden kinderen van Europeanen, wordt nog getwistwe onthouden ons dus van een bepaalde uitspraak. Maar, alles samengenomen, kunnen we wel zeggen, zonder groote vergissingen te begaan, dat het onderwijs, door het in Indië geboren Nederlaudsche geslacht genoten, veel te wensohen overlaat. Het is goed, ook zelfs bij deze min aangenamen staat van zaken, bedaard te blijven en zich niet op te winden. Yooral mag men de woorden liberaal, conservatief, anti-revolutionair of welk koloniaal regeeringsbeleid ook, aanvankelijk wel buiten spel laten als men niet op de een of andere wijze aan het doorslaan wil geraken. Men zou mogen vragenwat doen de Hol landers in Indië? Nederland ligt hier, niet daar binnen dien gordel van smaragd om den evenaar geslingerd. Is Jan Companie voor circa drie eeuwen naar Insulinde getogen, hij deed dat niet om daar op een instituut te gaan, of om voor zijn kinderen goede scholen te zoeken. Hij ging om de dubbeltjes en daarom alleen. Dat hij nu en dan ook met den bijbel onder den arm liep, heeft nooit veel ernstigs te beduiden gehad. Eenmaal dus naar Indië gegaan heeft Jan Companie en zijn kroost de baten en lasten ook moeten dragen. De geschiedenis weet te vertellen hoe zeer dit in allen deele is bewaar heid en onder die lasten behoort ook verwaar- loozing en nog al ernstige verwaarloozing der Nederlandsche jeugd in Indië. De „daarmee gelijkgestelden" zijn een zeer natuurlijk gevolg van Jan Companie's gewich- tigen stap om naar Indië te gaan tot het winnen van dubbeltjes. Er zijn nog al veel van die „daarmee gelijkgestelden" en het is een aardig volkje. Wie o. a. de schetsen van van Rees gelezen heeft, kan dat van zeer nabij weten. Met de verstandelijke ontwikkeling dier over gangsklasse van het Nederlaudsche tot het Iulandscke element, hoe jammer dat we dit niet andersom zetten kunnen van het Inlandscke tot het Nederlandsche! met die ontwikkeling dan, is 't nog droeviger gesteld dan met die van de volbloed-Europeescke jeugd. De „daarmee gelijkgestelden" denken op zijn Hollandsch met Maleische gedaehtenvormen, of zij denken op zijn Inlandsch met krom- Hollandsche woorden. Vrage: hoe zal liet met hun verstandelijke ontwikkeling gesteld zijn? Eindelijk komt dan het, wat de kwantiteit betreft, verreweg overkeerschende Inlandscke element. Men weet dat wij in Indië hebben meer dan 20 millioen Inlanders tegen eenige duizenden Nederlanders of leden der overgangs klasse. De Inlandscke jeugd moet natuurlijk ook onderwezen worden en het onderwijs dat zij ontvangen moet kan natuurlijk niet anders zijn dan Inlandsch onderwijs. Hierom nu schreven we boven dit stukje Inlandsch Onderwijs. „NatuurlijkInlandsch onderwijs moet de Inlandscke jeugd hebben," zeiden wij. Inderdaad schijnt dit toch zoo natuurlijk en ontwijfelbaar niet te wezen. Immers beeft dezer dagen een zeer belangrijke discussie in onze Tweede Ka mer juist over deze kwestie geloopen De heer Saaymans Vader is het geheel niet met ons eens dat de Inlander Inlandsch onderwijs moet hebben. Volgens hem moet hij Christelijk onderwijs hebben en dat wel Christelijk zooals de heer Vader dat bedoelt en daar moet ons gouvernement voor zorgen. De heer Vader wil dus Jan Companie den bijbel weer ouder den arm steken, dien hij sinds eenigen tijd had neergelegd of liever overgegeven aan corporatiën die wij niet met Jan Companie kunnen gelijk stellen omdat zij niet naar Indië zijn gegaan om lrunszelfs wil, maar tot heil dergenen die „Inlanders" zijn. Jan Companie ging oorspronkelijk naar Indië om de dubbeltjes die daar als 't ware maar voor 't grijpen lagen, 't Is waar en de heer Kuyper herinnerde er ons Woensdag in zijn rede nog aan wel hebben de Staten- Generaal in 1624 bij resolutie bepaald „dat de voordeelen die de vrije koophandel opleverde, zouden worden besteed tot oprichting van een koogesckool tot oefenplaats van alle wetenschap," maar die lieeren hebben wel meer resolutiën genomen met verhevene inspiraties er in en waarvan het effect toch nihil is geweest. Sedert Jan Companie, vóór bijna drie eeuwen, naar Indië ging om dubbeltjes te winnen in peper en kruidnagelen, later vooral ook in koffie en suiker, is er veel geschied, en allerminst hebben de erven van Jan Companie er ernstig aan ge dacht om in Indië kweekplaatsen te stichten tot oefening in alle wetenschap. Hun eenige wetenschap was, geslachten door, niets anders dan duitenplaterij. Wordt vervolgd). Aan de Indiër wordt het volgende ontleend. //In Atchin wordt tegenwoordig door de onzen niet minder met het houweel dan met het zwaard gewerkt. Generaal van Swieten had de noorder- en westerfronten van den Kraton versterkt en scheen van meening, dat het moeras en de verdere natuurlijke hindernissen aan de andere face 11 voldoende waren, hetgeen natuurlijk samenging met zijn optimistische verwachting omtrent de spoedige onderwerping des lands. De vijand zet den oorlog intusschen met dezelfde hardnekkigheid voort en doet nu en dan niet alleen aanvallen op onze posten, maar beschiet voortdurend de ooster en zuiderfronten van den Kraton, zoodat men daar binnen niet veilig is. Kolonel Fel heeft dan ook nieuwe batterijen laten aanleggen en de troepen moeten het terrein openkappen, van waar de vijand ons on gemerkt kon naderen. Deze betwist 011s voet voor voet het terrein en de zware arbeid van het opwerpen van bentiugs, alsmede het openkappen in den meestal moerassigen grond kan niet gunstig op den gezond heidstoestand werken." Bij den arbeid tot opruiming der belemmeringen in den omtrek van den Kraton werden de onzen aanhoudend door den vijand lastig gevallen. Zij kregen 27 gewonden, waaronder een officier. Den 18 Sept. werd door den vijand een nachtelijke aanval beproefd op Lam ara, doch hij werd afgeslagen. Den 28 Sept. werden de vijandelijke versterkingen te Langkroek genomen en bezet met verlies van slechts twee gewonden daar de vijand op de vlucht ging. In het geheel werden in Langkroek en Lampoeloe door de detachementen onder den overste Wigand 8 ben tings genomen en 11 vuurmonden veroverd. De vijand verloor 4 dooden en een gewonde. Na dit behaalde voordeel is de sleutel der drie moekims in ons bezit. De cholera is weder toegenomen; den 18 Sept. werden vijf gevallen vermeld, waarvan vier doodelijk in de laatste week van Sept. kwamen twaalf gevallen voor, waarvan negen doodelijk. Aan de berichten uit Indië ontleenen we het vol gende Het regeeringsblad bevatte een paar mededeelingen en besluiten, die de aandacht verdienen. In het nummer van 2 October komt een verslag voor hetgeen ten opzichte van de conversie van communaal in indivi dueel grondbezit in onderscheiden residenties plaats vindt. Dit verslag draagt zoowel de blijken van de ernstige zucht van de regeering om de conversie te bevorderen, als van de meeste openheid omtrent de resultaten van het onderzoek door den algemeenen secretaris ingesteld. Een aantal dessa's in de residentiën Samarang, Bagelen, Kadoe, Japara en Rembang ver klaarden zich eenstemmig ten gunste von conversie. I11 het algemeen schijnt de bevolking van een paar afdeelingen van Japara en Rembang en ook die van de residentie Soerabaja nog afkeerig van den maatregel. Wij zouden het ten stelligste afkeuren, indien de regeering door pressie de zaak doordreef. Het is reeds een uiterst gunstig verschijnsel, wanneer bijna overal een begin met deze hervorming wordt gemaakt, en de aanvankelijk verkregen resultaten overtreffen de verwachting. De tijd zal het overige doen. Natuurlijk gaan de tegenstanders van de conversie voort de han delingen van den alg. secretaris en van de ambtenaren,

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 1