u i t e n 1 a n cl genegen zijn om tot schikking'mede te werken; doch dat aan den anderen kant het denkbeeld der internationale arbitrage wel zeer de aandacht van alle beschaafde natiën verdient en dat dit denkbeeld meer en meer gewaardeerd worde door allen die op het staatstooneei een rol te spelen hebben't is een leerzaam thema tot overdenking voor alle diplomaten. Mocht dus wellicht ons Parlement de motie der heeren van Eek en Bredius aannemen, dan zouden we daarin 't bewijs zien van den goeden geest van vredelievendheid die dat Parlement bezieltmaar we mcenen toch dat het voor zichtig zou wezen zich daarvan voor mogelijke gevallen liefst maar geen afdoende resultaten voor te stellen. Op zichzelf beteekent de aan neming van dergelijke motie nog weinig. De beste vruchten wachten wij daarentegen van een wel overlegde leiding der publieke opinie in 't belang van den vrede. Laat bij iedere gepaste gelegenheid de deugd der vrede lievendheid aanbevolen worden. Ten slotte komt toch alles neer op de volksstemming en de volksovertuiging. Naar gelang deze meer tot het edele en verhevene en tot den vrede geneigd wordt of daarheen geleid, zullen de oorlogen wel zeldzamer worden. Een givote verantwoordelijkheid rust in dit opzicht op de pers. Vooral in de nieuwere tijden is de invloed der pers op de publieke opinie zeer grootde pers komt niet na de publieke opinie, zij gaat haar doorgaans vooruit, 't Is niet geheel juist de bladen de organen der publieke opinie te noemen ze zijn veelmeer de leiders daarvan. En dat niet zelden geheel onbevoegden, beunhazen en veile schrijvers zich als zoodanige leiders opwerpen heeft zijn bedenkelijke zijde. De mannen van de pers vooral kunnen als invloedrijke arbiters optreden. Het is wel jammer dat zij dit over 't algemeen nog te weinig schijnen in te. zien of te willen begrijpen. Wanneer in Juli 1870 de groote Fransche bladen liuu invloed niet zoo schromelijk hadden misbruikt vooreerst om de natie te misleiden tén; opzichte van hare krijgsvaardigheid en ten anderen om de natie op te hitsen met groote woorden en holle phrasès, waarlijk wij twijfelen of Eugéniè met hare kornuitjes wel in staat geweest zouden zijn Frankrijk zulke diepe ver nederingen te doen beloopen. Inderdaad, wanneer de kabinetten zinnen op oorlog en de publieke bladen stellen daar tegenover de leuzegeen oorlog, maar vrede en bedaard overleg en wan neer dit dan geschiedt van beide zijden, de kabinetten zullen zich wel tweemaal bedenken eer zij tot het uiterste komen. Maar dan moet de pers eerlijk zijn en zelf standig en dit is ze, helaasdoorgaans niet, vooral de groote pers niet en die heeft natuur lijk den meesten invloed. Binnenland. ZIEKIKZEE, 7 November 1 8 7 4. Zierikzee, 6 Nov. De nu afgeloopen verkiezing te Hoorn gaf weder veel stof tot twistgeschrijf. Naar aanleiding vau het feit volgens het Dagblad dat in liet district Hoorn moderne predikanten ook hebben medegedaan aan het werk der kiezersbewerking, is er tusschen het Dagblad en de Midd. Ct. een pole miek ontstaan. liet Dagblad zou blijkbaar gaarne zien dat de moderne predikanten zich onthielden van invloed uit te oefenen op de verkiezingen en liet wil dat de Midd Ct. die bemoeiing ook afkeure omdat deze het heeft afgekeurd dat de orthodoxe predikanten zich met de verkiezingen inlaten. De Midd. meent dat de mo derne predikanten met veel meer recht zich met de Verkiezingen kunnen inlaten dan de orthodoxe, omdat zij als argumenten toch geen andere dan die dei-redelijke overtuiging gebruiken zullen en dus met ieder parti culier staatsburger, gelijk staan, terwijl daarentegen andere geestelijkeu de hel, bijbeltexten, en andere drijf middelen te hunner beschikking hebben.. Ons dunkt dat de zaak vrij eenvoudig is. Dat gees telijken in hun kwaliteit als zoodanig of steunende op het prestige van hun ambt zich met de verkiezingen inlaten, zal wel evenzeer af te keuren zijn, als dat iemand het doet in kwaliteit als spoorwegman, indus trieel, ambtenaar of in welke speciale kwaliteit ook. Als 't goed was zou ieder zich alleen ah staatsburger met den verkiezingsstrijd bemoeien. Maar nu 't eens een feit is dat èn de orthodoxe cn de katholieke geestelijken zich zeer ijverig weren bij de verkiezingen en daarbij 't geheele hemelsche en helsche arsenaal overhoop halen om wapenen te zoeken, nu zou 'fc wel onverantwoordelijk zoetsappig wezen van de niet orthodoxe en niet katholieke gees telijkheid als deze daarbij eenvoudig het hoofd in den schoot legde, 't Ligt er nu eenmaal toe: er zijn gees telijke drijvers achter de kiezers komen staannu moet ook ieder meedoen en dwaas zou hij zijn die thuis bleef. Daardoor staan er te veel ernstige belangen op 't spel. Men heeft om dezelfde reden 't ook meermalen openbaren onderwijzers euvel geduid dat zij ijverden bij de verkiezingen. Sedert echter het anti-schoolwet verbond openlijk heeft verkondigd dat verkiezings agitatie zijn no. 1 is, is 't de plicht van de openbare onderwijzers om ook te doen wat zij kunnen, 't Is wel jammer dat 't zoo is, maar 't is zoo. Er is nu eenmaal strijd, en als in dien strijd alleen de eeue partij 't recht had om wapenen te halen waar zij ze maar vinden kan en de andere had dat recht niet dan was er geen strijd meer, maar brutale overmacht van de brutale partij, terwijl de bescheidene partij verplet terd zou worden. Dit laatste nu moet zoo mogelijk verhoed worden. Zierikzee, 6 Nov. Z. M. heeft aan mr. J. A. Bolle op verzoek, eervol ontslag verleend als 2e luit. bij de dd. schutterij alhier. De veroordeelde M. Kinkier heeft tegen zijn vonnis cassatie aangeteekend. In onderscheidene bladen is er in den laatsten tijd druk gesproken over .de Zierikzeesche Landbouwschool in spe. Zoo wij er ook wat van wisten zouden we er ook eens wat over schrijven. Nu zijn we half en half geneigd te vermoeden dat er eerst nog zal moeten gezorgd worden voor den aankweek van leeraars voor zoodanige inrichting en dan voor den aankweek van leerlingen. Voor 't oogenblik is er dus nog zooveel haast niet bij. De heer Snijder burgemeester van Veere zal, op vereerenden aandrang vail Z. M. den koning, als hoofd der gemeente aanblijven. Middelburg, 2 Nov. Heden is alhier aanbesteed het verbouwen en inrichten tot ppstkantoor met direc teurswoning van een paar huizen ih de Lange Noord straat, door het rijk aangekocht. De minste inschrijver was de firma van Uije alhier voor 7,597. Blijkens liet bestek en de teekening kan het geheel een flinke inrichting worden beneden is de geheele ruimte be stemd voor vestibule, wachtkamer voor liet publiek, wachtkamer voor postbodes enz., terwijl boven een flinke direcLeurs-woning met een 5tal ruime kamers zal komen. De najaars-vergadering der Prov. Staten van Zeeland is den 3 Nov.'s avonds te half zeven geopend. Vrijdag 's morg. te 10 ure zal de tweede bijeenkomst plaats hebben. Bij Prov. Staten van Zuid-Iiolland is ingekomen een kennisgeving' van den heer Pransen v. d. Putte, dat hij zal optreden voor de Tweede Kamer. Er inoet dus een nieuwe verkiezing van een lid voor de Eerste Kamer plaats hebben, die door de Staten bepaald is op 10 dezer. Te Haarlem is een der zalen van de Eijkskweekschool 'voor onderwijzers door brand vernield; na een half uur was men den brand meester. Zaterdag had de opening plaats vau de coöperatieve vleeschhouwerij te Utrecht. Terwijl men in andere steden nog overweegt of meetings belegt, is Utrecht de eerste gemeente, die een cooperative slachterij tot stand bracht, dank zij de energie van de oprichters en de medewerking der ingezetenen. 's Gravenha.ge, 3 Nov. Volgens bekendmaking van den burgemeester heerschen de mazelen hier ter stede epidemisch. Tot geruststelling kunnen wij er bijvoegen, dat de ziekte volstrekt geen kwaadaardig karakter heeft. Toch wenschen wij deze gelegenheid te baat te nemen om er op te wijzen, dat de bepalingen van' de wet op de besmettelijke ziekten hier ter stede nog niet zeer trouw worden nageleefd. In vele gevallen, inzonderheid bij typhus, wordt eerst dan een biljet aangeplakt als de ziekte een onrustbarend karakter aanneemt. Dringt de geneesheer op aanplakking aan, dan wordt het biljet soms nog zooveel mogelijk weggestopt om het niet in het oog te doen 'vallen. Niet zelden moet men het achter de bovenramen zoeken. Zelfs kwam ons een geval ter ooren, dat men liet achter een raam van een bovenachterkamcr had geplakt. De aandacht der bevoegde autoriteit dient daarop gevestigd. Men moge de wet als te gestreng afkeuren, zoolang zij bestaat mag zij niet worden ontdoken. Vad. Het publiek wordt bijzonder opmerkzaam gemaakt op de in de courant van heden geplaatste.advertentie der firma S. SACKS Co. in Hamburg, welke door hare prompte en reëele bediening tegenover hare geen tresseerden het volste vertrouwen in alle opzichten verdient. Fr a ii kr ij li. Naar aanleiding der aanvallen van Bochefort met het oog op de slechte behandeling, die de gedepor teerden in Nieuw-Caledonië zouden ondervinden, worden door den Moniteur fragmenten medegedeeld uit rap porten van generaal Eéboul en vice-admiraal Koussin, waaruit o. a. blijkt, dat de gedeporteerden, ofschoon zij van 10 tot 15 francs per dag verdienen, weinig of niets overleggen, ja nog geen geld genoeg over houden om de kleederen, die zij vanwege het rijk- ontvingen, tegen andere te verwisselen. De reden van dat treurige verschijnsel is gelegen in het mis bruik van sterken drank, waaraan de gedeporteerden zich overgeven. Dagelijks worden er dan ook meer of minder strenge straffen op de overtreders toegepast, terwijl het niet zelden voorkomt dat zij, die uit hoofde van goed gedrag de vergunning erlangden zich te Numea te vestigen, later wegens losbandigheid weder naar het //lie des Pins" worden overgebracht. Vrou wen en officiers worden des avonds menigmaal door hen beledigd. Bovengenoemd blad deelt over dat onderwerp een aantal hoogst belangrijke statistieke cijfers mede. De wijnoogst in den omtrek van Bordeaux is thans afgeloopen; het inzamelen en persen der druiven heeft zes weken geduurd en een hoeveelheid van 800,000 hectoliters wijn geleverd, d. i. 60 pCt, meer dan de gemiddelde oogst in die streken bedraagt. De aanzien lijke voorraad wijn, van dezen en van vorige oogsten in de kelders aanwezig, zou voldoende zijn om een kanaal, door geheel Medoc gegraven, te vullen. De Eransche bladen zijn over het algemeen nog al vol daan over de Duilsche troonrede, waaraan zij hunne bescliouwiugen wijden en meenen, dat deze duidelijk eene vredelievende strekking verraadt; de Pr esse, het orgaan vau den heer Decazes, den tegenwoordigen minister vim buitenlandsche zaken, noemt die rede uitdrukkelijk een waarborg voor den vrede. Duits chlan cl. Krachtens een besluit van den Wiesbadener Protes tantendag van 28 September 1.1. liceft de Duitsche Protestantenverein haar hoofdzetel van Heidelberg naar Berlijn overgebracht en aan liet bestuur der Berlijnsche afdeeliug de verkiezing der uitvoerende commissi's op gedragen. Deze heeft een soort van manifest uitgevaar digd, waarin zij als haar doel aangeeft dat zij de vijanden des rijks zal trachten te overwinnen door alle bijgeloof uit den boezem van het volk te verwijderen en het op te wekken tot een waarlijk godsdienstig leven. Turkij e^Montenegro. De Tnrksche regeering geeft ernstige blijken van verdere vechtpartijen in Podgoritza te willen verhinderen. De militaire bevelhebber van Scutari is naar het tooneel van den strijd vertrokkende commissie van onderzoek is reeds geconstitueerd en een aantal personen zijn in hechtenis genomensterke militaire posten trekken voortdurend langs de grenzen van Montenegro. Nadere berichten over de aanleiding tot het gevecht ontvangen, bevestigen wat reeds vroeger is meegedeeld een Turksche onderdaan van Christelijke religie doorstak uit persoon lijke wraak een landgenoot, aaubidder van de halve maan. X t a. 1 i e. l)e gemeenteraad v.an Napels heeft liet volgende besluit genomenDe gemeenteraad maakt zich met het óog op den benarden financieelën toestand, waarin zich de bevrijder der stad bevindt, tot tolk van de gevoelens der burgers door te besluiten, dat aan ge neraal Garibaldi als een gering bewijs van de dank baarheid zijner medeburgers een jaargeld van 4000 lire zal worden toegestaan. Voor eenige dagen had bij Villa Bosa op' Sicilië een treffen plaats tusschen een afdeeliugkoninklijke troepen en een rooverbende onder aanvoering van Einaldi Bocca, die de richting van Caimitti had in geslagen. Op het gezicht der bersaglieri, carabiniers en ruiters van Petralia Soprana, die hen verre in aantal overtroffen, namen de bandieten de vlucht. De ruiters volgden hen op den voet, namen drie hunner gevangen, Janni Bosario, Salvatore Belardi enDi Cesare, en maakten vier paarden en eenige wapenen buit.

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 2