Buitenlandscli Overzicht. Uit onze oude Kronieken. "ADV E~RTËN TIEN. 30 Kilo paling ontvreemd door drie personen die echter reeds ontdekt en aangehouden zijn. Het Platteland deelt een eenvoudig middel mede om paarden uit een brandenden stal te redden. Men moet de dieren zadelen of gedeeltelijk optuigen, dan laten zij zich naar buiten geleiden. De Polytechnische school te Delft telt op dit oogen- blik 224 studenten van welke 73 dit jaar zijn aangekomen. Onder de studeerenden bevindt zich ook céne dame die de lessen in het hand- en orneinent- teekenen volgt. Eenige zeepfabrikanten uit Leiden, Gouda en Utrecht hebben zich gewend tot den Minister van Financiën met een gemotiveerd adres, waarbij zij verzoeken de noodige stappen tot opheffing van den zeep-accijns te doen, opdat een niet onbelangrijke tak van binnen- landsche industrie zich tegen verdere overrompeling kunne staande houden. Ook hebben zij bij de Tweede Kamer aangedrongen op medewerking tot bereiking van dat doel. Vad. Hiermede maken wij bijzonder opmerkzaam op de advertentie van de lieeren S. STEINDECKER Cie. in Hamburgin ons blad van heden. Het handelt zich hier om Originele-loten in eene Verloting die zoo ruimschoots met prijzen voorzien is, dat ook in onze streek eene zeer talrijke deelneming te voorzien is. Deze onderneming verdient des te meer nog het volste vertrouwen, doordien de beste waarborg door den staat gegeven wordt, en bovengenoemd huis door zijne strikt reëele handelwijze en het uitbetalen van talrijke prijzen alom bekend is. liet publiek wordt bijzonder opmerkzaam gemaakt op dc in de courant van heden geplaatste advertentie der firma S. SACKS Co. in Hamburg, welke door hare prompte en reëele bediening tegenover hare geëntresseerden het volste vertrouioen in alle opzichten verdient. Het proces tegen Kullmann, den kuipersknecht die onlangs te Kissingen een moordaanslag op prins von Bismarck heeft gepleegd, is den 29 en 30 teWürzburg afgedaan. De moordenaar heeft nagenoeg al de in de acte van beschuldiging tegen hem ingebrachte punten volmondig erkend. Zelden is er in zulk een gewichtige zaak door een beschuldigde zulk een gulle en volledige bekentenis afgelegd. Kullmann heeft den aanslag met opzet en met voorbedachten rade gepleegd; hij erkende dat haat tegen von Bismarck wegens de kerkelijke onaangenaamheden, van welke hij von Bismarck als den voornaamsteu bewerker beschouwde en blinde vereering van de leer der ultramontanen hem tot zijn daad hebben gebracht; hij erkende dat die haat vooral na zijn opname in de katholieke mannenvereeniging te Salzwedel is opgewekt en toegenomen. Pertinent verklaarde hij echter dat geen geestelijke noch iemand anders hem heeft aangezet om te doen wat hij gedaan heeft. Ten slotte heeft hij ook erkend dat zijn daad slecht is geweest en dat zij ook het door hem voorgestelde doel niet zou hebben bereikt al ware de moord gelukt. De advocaat die voor Kullmann pleitte trachtte vooral te bewijzen dat zijn cliënt zich in een abnormalen geestestoestand bevond en dat hem dus zijn misdaad niet kon toegerekend worden. Ook het advies der beide als deskundigen geraagpleegde geneesheeren luidde dat Kullmann zich in een toestand bevond van niet geheele toerekenbaarheid zijner handelingen. Trouwens dit is een moeielijke kwestie. Het lijdt wel geen twijfel of Kullmann is door dweepzucht tot het bedrijven van zijn suoode daad gekomen, doch als wij wèl zien dan is dat //door dweepzucht" toch niet veel anders dan een manier van zeggen die in den regel zeer misbruikt wordt. De dweepzucht is op zichzelf geen agens. Dweepzucht in het godsdienstige is toch niets anders dan de consequentie van een of meer eens aangenomen valsche stellingen. Wie geen dweeper wil worden moet zich maar wachten voor het goedgeloovig aannemen van valsche stellingen die hem voorkomen of die an deren liera ingeven. In zekeren zin heeft de advocaat van Kullmann gelijk, voor zoover namelijk alle ver keerdheid eigenlijk dwaasheid is; maar op dien grond zouden alle misdadigers eigenlijk naar liet gekkenhuis moeten en spoedig kwam men wijzen te kort om al de dwazen op te passen, te verzorgen en te genezen. Krankzinnigheid of manie blijkt uit de weldoordachte antwoorden van Kullmaun geenszins. Wel blijkt daaruit een zichzelf volkomen bewust fanatisme. Hij heeft ook nimmer zijn moordaanslag een zedelijk goede daad geacht; hij toont alleen zich geheel overgegeven te hebben aan een godsdienstige overtuiging die in haar consequentie niet terugdeinst voor 't gebruik van mes, dolk of pistool ofschoon hij wel weet dat moord misdaad is. Dezulken kent de geschiedenis, helaas in menigte. Ten slotte heeft de jury Kullmann schuldig verklaard ,en is hij door de rechtbank veroordeeld tot 14 jaar tuchthuisstraf, verlies van burgerschapsrechten en 10 jaren onder politie—toezicht.. Den 29 October heeft keizer Wilhelm te Berlijn de zittingen van den Duitschen rijksdag persoonlijk ge opend met een belangrijke troonrede. Het behoeft niet herinnerd te worden dat het orakel der Europeesche dolitiek sinds 1870'71 van Parijs naar Berlijn ver plaatst is; evenals voor dien tijd de troon-of andere redenen van Napoleon III voor Europa altoos van eenig belang waren zoo is dit thans het geval met hetgeen van de lippen van keizer Wilhelm wordt opge vangen. Sic transit etc. Wat de keizer gezegd heeft betrof vooral de Duitsclic eenheid en dc wetten die ter volmaking en algeheele bevestiging dier eenheid nog zullen noodig zijn. Wilhelm noemde er o. a. vier met name de rechter lijke organisatie, de burgerlijke rechtsvordering, de strafvordering en de faillissementen. Voorwaar dat zijn geen kleinigheden en als dit alles tot stand zal zijn gekomen dan zal de Duitsche eenheid een reuzen stap verder gebracht zijn. Verder zullen in behandeling gegeven worden eenige nieuwe militaire wetten om het krijgswezen door het geheele rijk op gelijken voet te brengen. Belangrijk was de mededeeling dat nu voor 't eerst de Rijksdag zal te beslissen krijgen over de begrooting voor Elzas- Lotharingen. Keizer Wilhelm noemde de Elzassers en Lotharingers //onze landgenooten om gene zijde van den Pijn." De bouguet van de troonrede, aan de groote politiek gewijd, luidde als volgt//Onze betrekkingen met alle vreemde regeeringen zijn van vreedzamen en welwillenden aard, en in de beproefde vriendschap, welke mij met de bcheerschers van machtige rijken verbindt, ligt een waarborg van de duurzaamheid des vredes, waarvoor ik op uw volledig vertrouwen mag rekenen. Ver van mij is elke verzoeking om de ver- eenigde macht des rijks tot eenig ander einde dan tot verdediging te bezigen veeleer is het juist deze macht welke mijn regeering in staat stelt om tegen over onrechtvaardige verdachtmakingen van haar politiek te zwijgen, en tegen de kwaadwilligheid of den partij-hartstocht waaruit zij voortvloeien, dan eerst een nadrukkelijken houding aan te nemen wanneer zij tot dadelijkheden mochten overgaan. Dan weet ik dat te allen tijde de geheele natie en haar vorsten bereid zijn om voor de rechten en de eer des rijks in de bres te springen." In de zitting van den 31' die door 211 leden werd bijgewoond heeft de verkiezing van de voorzitters van den Rijksdag plaats gehad. De heer von Forchen- beck werd met nagenoeg eenparige stemmen tot voor zitter gekozen-; de heer von Schenk von Stauffenberg, van de Beiersche nation aal—liberale partij met 144 stem men tot leu vice-president en de heer Hanel van de Eortschritts-partij met 153 stemmen tot 2en vice- president. In zeventigjarigen ouderdom is te Liverpool over leden het parlementslid Laird, die sedert 1861 uit de firma Laird, scheepsbouwmeesters te Birkenhead getreden, zich meer met de politieke aangelegenheden heeft bemoeid. Het ongelukkig lot van de Captain en de verwikkelingen over de Alabama, welke schepen beide op zijn werven werden gebouwd, hebben niet gestrekt om Laird's populariteit buiten Liverpool te bevorderen Van het Spaansche adviesjacht Concordia werden 26 dezer 's avonds bij Kaap Machichaco eenige ge weerschoten gelost op dc stoomboot Bordeaux, waardoor niemand werd gekwest. Dat zij geattakeerd zou zijn, is ou waar. Bij vergissing is op den avond van den 29 uit het fort te Eontarabie geschoten op het Fransche koopvaar dijschip Congres, dat men voor een vaartuig van smokkelaars hield. Niemand is gekwest en er is veront schuldiging aangeboden. Sedert eenige weken heerscht in Nebraska in N.-Am. groot gebrek aan levensmiddelen en brandstof. Tien duizend menschen zullen dezen winter van Eet noodige moeten worden voorzien om tegen hongerdood en koude beschermd te worden. JACOBA VAN BEIEREN EN FRANK VAN BORSSELB. leder kent de tragische geschiedenis van Gravin Jacoba. De volgende lezing van haar betrekking tot Frank van Borssele is waarschijnlijk niet zoo algemeen bekend. Het verhaal is z/ghetrocken uyt de Chronijcke der Hertoghen van Savoyen, beschreven door heer Lambert van der Burgh, onlangs Deken der Canonicken van S. Marine t' Utrecht." /fHeer Vranck van Borssele hebbende uyt Willem Bye verstaen, den noot eude het begeeren van vrou Iacoba, Seyde hemNeemt, ende hout daer d kis (jen, daer is veel gelts inne, levert het aen mijnder Vrouwen, ende laet heul* daer soo veel uytnemen als liaer belieft, dat ick tselve haer bidde: ende soo sy alsoo doet, seght dat ickt voor een weldaet aen my gli et I aen houden salende hebbende heer Vranck naderhandt noch meermael liberalijck de noot van dese Princesse te bate ghekomen met goede sommen van penningen, so heeft sy tot hem groote ghene- ghentheyfc ghekreghen. Ende daer na, also hij eens bij haer quain, seyde sy, datse in haer leven sijn weldaden nimmermeer en soude konnen verghelden. Heer Vranck wert door dese woorden seer beroert in zijn herte, te meer alsoo vrou Iacoba haer pro poost sloot met dese woorden Ende dewijle dan O lieer Vranckmijn gelegentheyt niet en is, ende my de middelen ontbreken uwe weldaden te vergelden so offere ick mij selven aen u gantsc/i ende gJieheelijck oppe. Heer Vranck hebbende haer daernaer te S. Maertensdijck seer heerlijck onthaelt, ghetracteert ende ghelogheert, heeft bestaen haer van houwelijck aen te spreken, daer sy gheene toe verstaeride, hebben malkanderen ghetrout. Hertoghe Philips dit hoorende, wert seer t'onvre- den alsoo sy belooft liadde (doch niet ghewillighlijck) niet te herhouwen solider sijn concentte meer also sy maer een van Bidders afkomst ghetrout hadde ende nederkomende in Iiollant uyt Vranckrijck, heeft lieer Vranck ontboden eude sicli gheveynsende alsof het om yet anders was, heeft hem doen vanghen ende haestelijck opt slot te Rupelmonde boven Ant werpen voeren, ende aldaer gevangen houden, gevende don Casteleyn sclirïftelijckeii last, dat hij heer Vranck soude doen onthoofden maer den Casteleyn dooi de kloeckheyl der woorden van heer Vranck beweeght zijnde, heeft des Hertoghen last uytghestelt te vol- brengheu dan den Plertoghe onlanghs liaer sijn gliegheven last daer berou afhebbende, ende verstaende dat heer Vranck noch leefde, is blijde ghewordeu, ende heeft den Casteleyn ghepresen, dat hy soo haes- tigh niet en was gheweest. Vrou Iacoba seer beladen ende bekommert zijnde voor haren man, heeft om hem weder te krijghen, haer selven daer toe laten beweghèn (siende dat het anders niet koude zijn) aen Hertoghe Philips alle haer Landen over te glieven, behoudende maer eenighe heerlijckheden tot haer onderhout, ende met voorwaerden, soo sy by heer Vranck kinderen kreglie, dat deselve dan Hollandt, Zeelandt ende tienegouwen weder als Graven souden besitten. Daer werdt van haer beyden verteldt, dat doen de Gravinne Iacoba d' eerstemael te S. Maertensdijck van Heer Vranck onthaelt, ende met een kostelijcke Maeltijdt oft banket getractcert soude werden, dat hy de mueren van de Sale, in plaets van Tapijtten rontsomme met groene Willighe-tacken hadde doen behanghen, daer over beyde de zijden van elcken Tack de letter D veel werven geschreven stondt Sy vraegde hem wat dat beduyde? Iiy ten lesten antwoorde dat hy niet hebbende derven sijne goede glie negen they t tot haer met uyterlijcke woorden uyt- spreken, niet en koude laten die met dese leeckenen te kennen glieven. Ende seyde doen jegens haer, DIJNEN WILLIGEN DIENAER, Sy daerin ghenuchtc scheppende, heeft heer Vranck seer lief ghekregen, ende hebben beyde niet gherust geweest, voor al eer sy in Echten-staet zijn ghekomen, daer sy ontrent dry Jaren t' samen in gheleeft heb ben sonder kinders te krijghen." Kerk- en ^cllLOolnie^^ws. Beroepen te Ernst ds. J. F. J. van Goens te Seroos kerke. Correspondentie. Voor den in nood verkeerenden onderwijzer Van Holten te Poederoijen is aan ons bureau ontvangen van 2,50. Van Mejuff. N. N. (die //Emancipatoria" kocht) f 5Uit Biervliet een coupon a f l,231/2. Van N. N. een coupon a ƒ2,50. Wij bevelen het hulpbehoevend gezin zeer aan ook bij de onderwijzers hier in de Provincie. Heden overleed in den ouderdom van 79 jaar en circa 6 maanden, onze veel geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, de WelEdele Heer JOB VAN DEB HAVE, Oud-Lid der Provinciale Staten van Zeeland, Oud-Burgemeester van Ouwerkerk, Oud- Dijkgraaf der polders de 4 Bannen van Duiveland en Gouweveer, enz. Ouwerkerk, 31 October 1874. M. v. d. HAVE. C. v. d. HAVE. A. v. d. HAVE. B. G. v. d. HAVE.

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 3