Openbars Raadsvergadering tot oorlog minder menigvuldig geworden. Honderden kwestiën van allerlei aard die in den ouden tijd wellicht de bloedigste oorlogen zonden hebben te weeg gebracht, hebben zieli ook in de nieuwe tijden opgedaan zonder tot liet uiterste van een oorlog te worden gedreven. Aan liet gevoel van reelit werd meer en meer stem verleend, pogingen tot bemiddeling en onderling' overleg werden menigmaal met goeden uitslag bekroond. Naast de politieke belangen hebben zich de algemeene maatschappelijke be langen ook naar voren gedrongen. Wie weet hoeveel malen ook reeds het „te wapen al zwevende op de lippen der vorsten, niet uitge sproken is geworden, maar terug gehouden onder den invloed der bedenking „zullen ze wel te wapen willen SnellenNiet te ont kennen is liet ook dat vele groote staatslieden tegenwoordig bet fijne van hun kunst niet meer gelegen achten in het slim overlegd be driegen hunner naburen, noch in het met talent aangewend wapen-geweld, maar in de bevordering' van 't waarachtige welzijn der volken en in bet bewaren van den vrede. Slof volgt). gehouden te ZIERIKZE E den 30 October 1874. Afwezig de heeren mrs. Moolenburgh en Schneiders ran Greyffenswertli. Na voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering worden eenige brieven houdende goedkeuring van diverse raadsbesluiten medegedeeld en voor kennisgeving aangenomen. Aan den heer J. A. Kwast wordt op zijn verzoek eervol ontslag als muziekmeester alhier verleend ingaande 1 November e.k. Een verzoekschrift van den heer D. H. Ezerman alhier om tot muziekmeester alhier te worden benoemd, wordt gesteld in handen van Burg. en Weth. Komt ter tafel een adres van de hulponderwijzers •Lakeman, Kesteloo en Karreman verzoekende verhooging hunner jaarwedde, en een brief van de plaatselijke school commissie, adviseerende tot afwijzende beschikking op hun verzoek. Dienovereenkomstig stellen Burg. en Weih. voor op het verzoekschrift dier hulponderwijzers afwijzend te beschikken. Aldus besloten. Idem een brief van de plaatselijke schoolcommissie betrekkelijk het voorstel van 4 raadsleden tot wij ziging van liet besluit tot heffing van schoolgelden op de openbare scholen voor lager onderwijs alhier, houdende mededeeling, dat haar niet raadzaam voor komt de voorgestelde vermindering van het school geld voor de 4c klasse op dc le school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs en advies om het schoolgeld voor die klasse voortaan te bepalen voor ceil leerling op 30, voor 2 leerlingen uit hetzelfde gezin 25 voor ieder en voor 3 of meer leerlingen uit hetzelfde gezin 20 voor ieder. Dien overeenkomstig stellen Burg. en Weth. voor en wordt na langdurige discussie met 6 tegen 4 stemmen door den Raad besloten. Idem een brief van de commissie van toezicht op het m'iddelb. onderwijs betrekkelijk het voorstel der- zeilde raadsleden tot wijziging van het besluit tot heffing van schoolgeld op de Hoogere Burgerschool en Burger Avondschool houdende mededeeling dat er geen termen beslaan om ten gunste van het voorstel der raadsleden te adviseeren. Overeenkomstig dit advies stellen Burg. en Weth. voor het voorstel der 4 raads leden niet aan te nemen. De Raad besluit met 9 legen 2 stemmen tot de wijziging door bedoelde raadsleden voorgesteld. Komt in behandeling een verzoekschrift van C. Reijnhoudt wed. J. Tuinman om vrijstelling van be taling van hoofdei, omslag, waarop op voorstel van Bfi-rg. en Weth. afwijzend wordt beschikt. Wordt medegedeeld het proces-verbaal der jongste opname van de kas en boeken des gemeente-ontvan gers, waaruit bleek dat zicli op 17 Oct. jl. in kas bevond f 13493.33. "Voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter deelt namens Burg. en Weth. mede den uitslag der aanbesteding op 28 dezer van het maken van een aardenbaan etc., op den Achterweg van den Yisschersdijk doorgaande over het Zeiketerrein en aansluitende aan den provincialen straatweg en wel het le perceel aan J. Högerheide voor f 3374, het 2e perceel aan J. van der Linden voor 3759 en het 3e perceel aan J. den Boer voor 184. Overeenkomstig het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloteu tot wijziging van art. 3 van de ver ordening. tot voorkoming en blussching van brand, luidende nu als volgt „In dc bebouwde kom der gemeente mogen op straffe eener boete van J 10 geene klampen of stapels van hooi, stroo, veldvruchten, mutsaard of andere licht ontvlambare stoffen in de open lucht worden geplaatst; op de beide Dijken en aan den Achterweg tot aan het Sas, evenals aan den Gracht weg, niet dan op een afstand van minstens tien meters van eeuig gebouw." Idem tot het verleeneu eener gratificatie aan den inspecteur en 3 agenten van politie voor het ver richten van buitengewone politie-diensten. Wordt door de Commissie ad hoe rapport uitge bracht omtrent de rekening van het Evang. Luth. Armbestuur over 1873 en der begrooting van liet Burger-Weeshuis over 1875, houdende advies om eerstgenoemde aan het Luth. Armbestuur terug te zenden ter verbetering; de begrooting van het Bur ger-Weeshuis goed te keuren in ontv. en uitgaaf op f 8200. Aldus besloten. Komt in behandeling de gemeente-begrooting voor 1875. De bedenkingen en voorstellen der Commissie in wier handen de begrooting tot onderzoek is ge steld geweest, worden bij de respectieve artikelen behandeld, docli gaven geen aanleiding tot wijziging der begrooting. De begroolingen van het Evang. Luth. en Burg. Armbestuur worden bij de begrotingsposten voor subsidie aan die Armbesturen goedgekeurd; die van het R.-K. Armbestuur wordt niet goedgekeurd, maar besloten die ter wijziging aan gemeld Armbestuur terug te zenden. De subsidie aan gemeld Armbestuur ad f 2700 blijft echter op de begrooting behouden. De begrooting wordt in haar geheel vastgesteld met geringe wijziging in ontvang en uitgaaf op f\ 28,429,79. Hierna wordt de zitting gesloten. Binnenland. ZIE1UKZEE, 3 November 1 8 7 4. Zoo veelbelovend de onlangs te Vlissingen gehou den meeting over de vleesch-kwestie geweest is, zoo treurig was de tweede meeting die verleden Donder dag is gehouden. Het aanvankelijk zoo ijverige en moedige bureel was versmolten tot drie personen 't publiek, dat de eerste maal den geheelen Prinsentuin had vervuld, was nu niet opgekomen en slechts wei nigen der voorloopige inschrijvers waren tegenwoordig. Uit de mededeelingen van den voorzitter bleek dat op de uitnoodiging- der commissie aan de slagers om in te schrijven voor de levering van vleesch aan de leden door geen huipier was geantwoord. De man die zich eerst had aangeboden, had dit blijkbaar slechts uit de grap gedaan. Plet was ook niet gelukt om met slachters buiten Vlissingen een overeenkomst te treffen. Plet schijnt alzoo dat de Vlissingers liever willen vol houden op den ouden voet d. i. geen of duur vleesch eten enklagen. Wel werd er nog gesproken over de oprichting eener gemeenschappelijke slachterij, doch we hebben daar na 't gebeurde, niet veel ver wachting van. Gelukkig dat het op zeer veel plaatsen beter gaat dan to Vlissingen. Ook hier is gelijk uit ad verten tien is gebleken door eenige slagers liet tarief der vleesch prijzen verminderd. Oüwerkerk. Den 31 Oct. overleed alhier in den leeftijd van 79 jaren de WeledelGeboren IPeer Job van der Have, Oud-Burgemeester dezer gemeente, Oud-Dijkgraaf van de polders de vier Bannen en 't Gouweveer en Oud-Lid der Provinciale Staten van Zeeland. Zoo ooit iemand in de algemeene achting en wel willendheid van dorps- en landgenooten mocht deelen, dan was de overledene een zoodanige; van daar dat bij dit sterfgeval in de eilanden Schouwen en Duivc- laud en ook daar buiten eeiv algemeene deelneming ontwaard wordt door de bijzondere persoonlijkheid en de nuttige werkzaamheid van den overledene. Als landbouwer was hij iemand, volkomen op de hoogte van zijnen tijd die geheel gebroken had met den ouden slenter, welke vroeger in den landbouw heerschte en door het toepassen van beproefde verbeteringen velen anderen tot een voorbeeld. Als lid der Staten werd hij door zijne medeleden hooggeacht en gewaardeerd en door zijne kiezers her haalde malen afgevaardigd Als dijkgraaf kunnen wij wijzen op menige nuttige verbetering in den polder, waartoe hij het initiatief nam. Wij denken aan de Schelde-sluis, enz. In 't bijzonder herinneren wij, wat de overledene voor Ouwerkerk in zijn verschillende gemeentelijke en kerkelijke betrekkingen geweest is. In deze plaats geboren en opgevoed kende hij wel volkomen hare behoeften en ging haar bloei hem zeer ter harte. Tot op 76jarigen leeftijd bestuurde hij deze gemeente dan ook met eene volkoraene toewijding van al zijne krachteii en al zijne liefde, waarvan nog menige nut tige instelling of verbetering blijft getuigen. Hij was deze gemeente ten zegen. Noodzaakte gezichtsverzwakking hem eenige jaren geleden van de meeste zijner betrekkingen afstand te doen, zijne belangstelling voor liet algemeen welzijn verminderde niet. Zijne blijmoedigheid, zijn gezellige omgang, zijn opgeruimd karakter bleven hem tot het laatste bij, evenals zijne deelneming in alle vreugd en leed door zijne gemeentenaren ondervonden. Van daar dat deze hem dan ook allen eene onverdeelde hoogachting toedroegen Voorspelde ieder den krachtigen grijsaard nog een aantal levensjaren, eene snel opgekomen kwaal maakte binnen weinige weken een einde aan zijn voor velen nog zoo dierbaar leven. Een vriendentraan wijden wij aan zijne nagedachtenis. Bij vonnis van het Prov. Gerechtshof in Zeeland van Zaterdag 31 Oct. is M. Rinkier veroordeeld tot zes jaren tuchthuisstraf en drie geldboeten. Plet hof heeft o. a. de beschuldiging van brandstichting als be wezen aangenomen. Biervliet is op liet punt van onderwijs thans een stap verder gekomen. Na veel geschrijf is liet oor spronkelijke plan van den gemeenteraad doorgegaan, en het oude te kleine en onaanzienlijke schoolgebouw heeft zoowel uit- als inwendig een behaaglijker vorm verkregen. Inwendig is het, zooveel het gebouw liet toeliet, overeenkomstig de eischeu des tijds veranderd en zoo zeer verruimd dat het ruimte heeft voor het getal schoolgaande kinderen, welke vóór dezen zelfs in den slapsten tijd niet aanwezig was. Met 1 Nov. is het vernieuwde gebouw betrokken geworden en liet onderwijs gaat zijn geregelden gang dat natuurlijk vroeger te wenschen overliet. Ook de Rederijkerskamer heeft haar zomerrust vaar wel gezegd en reeds twee vergaderingen gehouden, welke voornamelijk ten doel hebben om elkander in uiterlijke welsprekendheid te oefenen. Ook zullen zij dezen winter een paar tooneelstukken opvoeren om de honoraire leden voor hunue contributies schadeloos te stellen, welke soiree's zeer druk bezocht worden en welke opvoeringen, de krachten, waarover de kamer te beschikken heeft, in aanmerking genomen, zeer vol doende zijn. En met de Rederijkerskamer helpt ook de muziekmaatschappij //Harmonie" hunnen winter doorbrengen. Zij geven gedurende den winter drie concerten welke, door de leden van Rethorika bijge staan met voordrachten, dramatische schetsen enz., voor de leden prettige avonden opleveren. Plet eerste dier concerten zal plaats hebben 26 dezer, werd gis teren door het bestuur bepaald in welke vergadering tevens dezelfde persoon weder tot voorzitter werd be noemd. Ik roer dit laatste punt aan, omdat zoo lang de maatschappij bestaat hij steeds den voorzitterszotel heeft bekleed. Voorzeker een bewijs, dat hij welberekend is voor dien post. Plet dient dan ook gezegd te worden dat de muziek onder zijn leiding zeer in gehalte is toegenomen, dat hij moeite noch kosten ontziet indien hij daarmee tot den bloei er van kan meewerken. Het zij hem dan gegund nog lang aan het hoofd van de muziek te staan, want betrekkingen zonder salaris, zoogenaamde eere-betrekkingen, met zulk een ijver en met opoffering van tijd en geld, waar te nemen, verdient grooten lof. Hieruit ziet u dus dat hier geroeid wordt met de riemen die men heeft en dat beide lichamen een drachtelijk sameuwerken om 't publiek nuttig en aan genaam bezig te houden. Door mevr. de wed. Storm geb. v. d. Chijs is een reclame tot de Nederlandsclie vrouwen en meisjes gericht die wel de aandacht verdient. Plet betreft liet bekende, we mogen wel zeggen gunstig bekende blad Ons Strevenweekblad voor vrouwen en meisjes, ge redigeerd door Agatlia en uitgegeven bij J. Odé te Schiedam. Blijkens een in jongste nummers gedane mededeeling van den uitgever bestaat er gevaar dat de uitgave van liet blad zal moeten worden gestaakt. Gebrek aan belangstelling, aan duurzame, geduldige belangstelling, dat echt Hollandsche gebrek waardoor, zooveel goede zaken al reeds zijn te niet gegaan na een aanvankelijken bloeitijd, is ook de reden van de crisis van Ons Streven. Toch meenen wij met mevr. Storm dat een blad als dat van Agatlia het leven wel waard is. Daarom voegen we onze stem gaarne bij die van mevr. Storm en roepen de Nederlandsclie dames, vrouwen en meisjes toehoudt Ons Streven op de been door uw steunleest het blad, het is waarlijk wel waard gelezen te worden. liet mag op geen theekransje, noch op een dames-comitétje ontbreken. Te Gouda zijn tengevolge van de wet op de kin derarbeid 119 kinderen van de verschillende fabrieken verwijderd. Daarvan zijn er 70 op de openbare armen school ingeschreven. Te Vlissingen is Donderdag j.l. een belangrijke diefstal gepleegd. In den morgen van dien dag of 's avonds te voren is uit het loodskantoor ongeveer 500 aan specie gestolen. Ook is er daar ter stede uit vischbunnen die in de stadsvest lagen ten nadeele vau een visscher ongeveer

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 2