Buitenlandsch Overzicht. Programma van liet Huishoudelijk Coucert te geven door de MaöJie nzang vereen iging //Luctor et Kmergo", in de sooiteit St. Sebastiaan te Zierikzee, op Woens dag 21 Oct., 's avonds 8 ure. 1. Koor uit de opera //Faust", Gounod 2. Jan Maat, Jb. Kwast3. Andante voor Piano, Viool en Violoncel), J. Haydn 4. Psalm 23, B. Klein 5. Die Ehre Gottes, Beethoven 6. Heraus in die Welt C. Eisner7. Norma, voor Piano, Viool en Violoncel!, Bellini; 8. Abendlied, Abt; 9. Piëta Sig- nore Alt solo, Stradella 10 Holland's Glorie, R. Hol. Zierikzee, 20 Oct. Sedert eenige dagen veroorzaakt het laden van suikerpeen aan de Nieuwe Haven een groote bedrijvigheid. Een aantal schepen zijn van daar reeds met volle lading naar de fabrieken ver trekken. Een en ander geeft voor velen een goede verdienste, 't welk te meer te pas komt daar er weinig werk is voor den minderen man. Er wordt over het al of niet wenschelijke van de suikerpeenleelt verschillend geoordeeld. De groote directe voordeden zijn echter niet te miskennen en nu er toch zooveel van dit gewas geteeld wordt mag men wei vragen of hier niet met voordeel een fabriek van beetwortel suiker zou kunnen opgericht worden Zierikzee. In de N. Midd. Ct. wordt door een inzender de aandacht gevestigd op het feil dat op den marktdag te Middelburg nagenoeg alle gemeente veldwachters uit Walcheren getrouw naar stad komen, waardoor op dien tijd het platte land nagenoeg zon der eenig toezicht is. De opmerking is inderdaad niet onbelangrijk. Ook te Zierikzee is op Donderdag soms een merkwaardige samenloop van dorpsveld wachters waar te nemendeze is natuurlijk geheel toevallig, maar kon toch soms door belanghebbenden ook opgemerkt worden om er van te profitecren. Zierikzee, 20 Oct. De zesde algemeene vergadering van het Aardrijkskundig Genootschap zal gehouden worden op Zaterdag 31 October 1874, 's voormiddags te 11 uur, in liet Gebouw van Kunsten en Weten schappen te Utrecht. De punten van behandeling zijn 1. Mededeelingen van liet bestuur. 2. Voordracht van prof. II. G. van de Saude Bakhuijzeii over den overgang van Venus. 3. Mededeelingen over Formosa naar aanleiding van de jongste Jnpansclie expeditie, door den Heer J. Leis. 4. Voordracht, van dr. F. W. C. Krecke over de geografische verbreiding van de temperatuurwisselingen in den loop van liet jaar. 5. Gelegenheid tot liet doen van mededeelingen en de behandeling van vraag punten. Zij die verlangen lid te worden, kunnen zich ook op deze vergadering daartoe aanmelden door het tee- kenen der presentie—lijst aan den ingang van het lokaal. Te Haamstede zal met 27 Oct. e. k. een veemarkt worden geopend. Bij besluit van Z. M. is benoemd tot raadsheer in den Hoogen llaad der Nederlanden Mr. M. F. Uantsheer, raadsheer in het Prov. Gerechtshof in Zeeland. De luit. ter zee 2e kl. P. F. TI. Volcke en de officier van gez. 2e kl. P. F. van Wage worden met 31 Oc!. op non—activiteit gesteld. Het Vtrechtsch Dagbl. deelt mede dat de eigen dommen der ontbonden vennootschap //Nederlandsohe loodmijn" en //Tweede Nederlaucïsclie loodmijn", bestaande in de volgende mijnvelden Friedrichsgiück, Augusta Catharina, Admiraal de Rnytor, Holland, Dicpenbroek en Pyryth I en II, gelegen bij Lbitorf onder Dusseidorf, zijn overgegaan in handen eeuer nieuwe Engelsch-Hollundsche Mij n maatschappij met een kapitaal van 4,200,000. Tot directeuren zijn benoemd de oud-kapit.-luit. t. z. P. F. Uhlenbeek te Utrecht en de heer R. J. Kelderman te Amsterdam. Iti No. 55 van het Geïllustreerd Politienieuws vindt men vermeld 4 gevallen van verwonding, 2 van mishandeling, 1 van samenspanning tot mishan deling, 1 aantasting der eerbaarheid met poging tot moord, 2 moord, 1 moord en zelfmoord, 1 vader en moedermoord, 1 dubbele en 1 enkele zelfmoord, 1 moordaanslag, 1 steenworp door een ruit van een spoorwegwaggon, 1 poging om een trein te doen dérailleeren (een ploeg op de rails gezet), 1 ongeluk met een omnibus, 2 ongelukken met vuurwapens (1 dood en I verminkt), 1 ongeluk in een machine (dood), 1 doodgevallen, 1 ongeluk door in liet wafer vallen (vier personen), 1 verdronken (door dronken schap), I treffend sterfgeval, 1 poging tot ophanging (2 kinderen van 6 en 7 jaar), 1 gebrand met stoom, i gebrand door lucifers, 1 (lood door zelfopoffering, G brand, 2 diefstal door kinderen van 12 jaar, 10 diefstal, 2 oneerlijkheid en misbruik van vertrouwen, 1 voorgewende openbare dronkenschap, 1 merkwaar dige vlucht van een oud vrouwtje van 90 jaar en 1 luchtreis, met illustratie. En nu zegt liet publiek nog dat er //niets bijzon ders" gebeurt. De herstemming in 't district Hoorn tusschen den heer J. D. Franse van de Putte die 1034 en den heer C. Bloem Az. die 991 van de 2234 stemmen verkreeg, zal plaats hebben den 27 October. Men weet dat de heer van de Putte door de Prov. Staten van Zuid-Holland is gekozen tot lid van de Eerste Kamer. Te Middelburg is dezer dagen eene onderlinge ver- eeniging//de Hoop" tot stand gebracht, welke zich ten doel stelt om, tegen eene wekelijksche bijdrage van 5 cents, hare leden iu. het bezit te stellen van allerlei huisraad. Men verlangt daarvoor agenten en boden in alle gemeenten van Zeeland. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Scherpenisse, J. Luijk, ten einde die betrekking gelijk tijdig te bekleeden met het burgemeesterambt dei- gemeente St. Maartensdijk. IJzendijke, 16 Oct. In het Paleis van Justitie kwam dezer dagen een bericht voor betreffende den moord op een kaler, gepleegd door een boerenknecht in dit district, welk dier door den dader vervolgens met zijn vrienden was gebraden en opgepeuzeld en voor welk feit de katermoordenaar terechtstond. De verslaggever zegt daarbij, dat het eten van katers in dit district bij feestelijke gelegenheden een gewoonte is onder de boerenknechts. Tot naricht kan dienen, dat hier van dergelijke kater diner-manie niets bekend is en het bewuste geval stellig het eerste is iu tal van jaren. Vad. Aan de leden van liet instituut voor doofstommen te Groningen is thans verzonden het algemeen ver slag van deze inrichting, uitgebracht in de algemeene vergadering van den 29 Juni dezes jaars. Daaraan is toegevoegd een verslag van den hoofdonderwijzer J. G. Brugmans over zijn bezoek aan de school voor doofstommen te Keulen en die te Brühl in Juli 1873. Het getal kweekelingen in het sphooljaar 1873/74 bedroeg 167, waarvan 164 in het instituut werden verpleegd en van deze 135 zonder eenig kostgeld. Van die 167 waren 97 doofgeboren en werden 52 in de eerste drie levensjaren doof. Van de jongens ziju 21 bij liet kleermaken, 7 bij het schoenmaken, 27 bij het schrijnwerken, 6 bij het kuipen, 1 bij 't verven, 3 bij 't letterzetten en 1 bij 't mandenmaken. Nieuwvliet, 16 Oct. Onlangs had een landbouwer het ongeluk om van een hooischelf te vallen in de tanden van een hooivork. Heden is hij onder vreese- lijke smarten aan de gevolgen overleden. De Minister van Justitie heeft aan lieeren procureurs generaal, fungeerende directeuren van politie in de provinciën de volgende circulaire doen toekomen //In liet. Staatsblad n°. 130 is onder dagteekening van don 24 dezer, afgekondigd de wet van 10 dezer, houdende maatregelen tot het tegengaan van over- matigen arbeid en verwaarloozing van kinderen. //Ik acht hot niet geheel overbodig op deze wet meer in het bijzonder uwe aandacht te vestigen en daarbij uwe gewaardeerde medewerking in te roepen, ten einde aan hare nauwkeurige uitvoering de hand te houden. //Daartoe is liet noodig al dadelijk te onderzoeken, of en in hoever de feitelijke toestand op dit oogenblik in overeenstemming is met de artt. 1 en 2, in ver band met de overgangsbepaling van art. 5 der wet. z/Tot dit onderzoek zal door UWEG. de medewer king kunnen worden gevraagd van de burgemeesters binnen uw ressort, terwijl het mij aangenaam zal zijn de uitkomsten, met uwe beschouwingen dienaangaande, zoo spoedig mogelijk te vernemen." Te Amsterdam is door een fabrikant ingekocht een partijtje vanille van 10 kilo waarvoor hij betaalde de som van 1500. dus 150 per kilo. Eén jaar ge leden werd hem dezelfde vanille per kilo berekend ad f 7,40. Door de lieeren Hulscher en Co., onlangs door aankoop eigenaren geworden van de voormalige Olster stoom olie- en meelfabriek te Olst, die den 25 dezer weer in werking zal treden, worden te koop gepre senteerd eenige duizenden kilo's krijtwit, iu genoemde fabriek bij de overneming voorhanden bevonden. De partij is dagelijks te bezien. Men verhaalt, dat bij het bezichtigen der gebouwen voor den verkoop nie mand in het bezit was van den sleutel van het ver trek, waarin zich genoemde witte stof bevond. Na den verkoop haastte men zich de geheimzinnige deur te openen en werd bovengenoemd //surrogaat" voor meel gevonden, waarvan de nieuwe firma geen gebruik denkt te maken. Iu de onlangs verschenen kerkelijke geschiedenis van liet bisdom van Breda, door J. B. Krüger, pastoor te Hoogerlwiden, deel II, pag. 14, vindt men de volgende merkwaardige karakteristiek van prins Wil lem I //Hij was uit een der edelste familiën van Duitschland geboren en opgevoed in de Luthersche leering. Aan liet hof van keizer Karei Y, door wien hij zeer begunstigd werd, gedroeg hij zich als katholiek. De koning Philippus ontving hem in 1555 in de orde van het Gulden Vlies en maakte hem stadhouder van verscheidene provinciën. Doch de hoogmoed van Willem was hiermede niet ver zaad hij vermeende, dat het gouvernement van Neder land hem toekwam, om de diensten door zijn voorouders bewezen. Wat zijn religie aangaat, dize was twijfelachtig, of liever hij had er geen. Het schijnt, dat hij geheel zijn leven niet anders dan heerschappij gezocht heeft daartoe gebruikte hij vele middelen, voegde zich naar alle omstandigheden, vertoonde hij zich in alle per- sonaadjes,. enz." Elke opmerking zou slechts den indruk van het citaat verzwakken Vad. De Landb. Ct. meldt, dat aan den heer. J. J. van Pesch, te Deventer, een der lijkstoelagen van ƒ1000 per jaar toegestaan is, om ten dienste van het middel baar onderwijs hier te lande, aan het land bouw instituut verbonden aan de universiteit te Halle, gedurende eenigen tijd de lessen bij te wonen. Volgens inlichtingen heeft ook een van de leerlingen van //Linnaeus" de toelage verkregen. De lieer J. Odé, te Schiedam, uitgever van het weekblad Ons Streven, kondigt aan dat de uitgave van dat blad gestaakt zal moeten worden, als het getal inteekenaars niet vermeerdert. In de stedelijke leening van Amsterdam, groot 21 millioen, is ingeschreven voor 18,131,00. Aan de trekking op 15 December e. k. nemen al leen zij deel, die voor dezen datum de recepissen in ontvangst namen. Dezer dageii zijn des nachts onder de gemeente Bleiswijk, door den rijks-veldwaehter te Moerkappelle, wegens het visschen zonder acte bekeurd twee onbe zoldigde rijks-veldwachters, speciaal belast met liet toezicht op de jacht en vissciierij. Een vreemde soort van epidemie is te Bourtange in Groningen uitgebroken. Vele kinderen en ook jongelingen en jonge dochters, ziet men loopen met dikke hoofden en halzen, uitgezette wangen en diep liggende oogen, Bij anderen openbaart die ziekte zich in gezwellen aan hoofd of hals. Ofschoon niet gevaarlijk, schijnt de ziekte toch besmettelijk te zijn. Gr on. Ct. Het publiek wordt bijzonder opmerkzaam gemaakt op de in de courant van lieden geplaatste advertentie der firma S. SACKS Go. in Hamburg, welke door hare prompte en reëele bediening tegenover hare geëntresseerden het volste vertrouwen in alle opzichten verdient. Hiermede maken wij bijzonder opmerkzaam op de advertentie van de Heeren S. STEINDECKER Cie. in Hamburg, in ons blad van heden. Het handelt zich hier om Originele-loten in eene Verloting die zoo ruimschoots met prijzen voorzien is, dat ook in onze streek eéne zeer talrijke deelneming te voorzien is. Deze onderneming verdient des te meer nog het volste vertrouwen, doordien de beste waarborg door den staat gegeven wordt, en bovengenoemd huis door zijne strikt reëele handelwijze en het uitbetalen van talrijke prijzen alom bekend is. Er begint in de Spaausche zaken langzamerhand eenig licht te komen. De jongste nota van Serrano aan het Fransche gouvernement is een veelbeteekenend stuk. In gewone tijden, dat wil zeggen als de zaken nog stonden als voor 1870, zou zulk een nota wellicht met een oorlogsverklaring zijn beantwoord. Fransche kanonnen en geweren zouden dan aan Serrano hebben beduid dat hij ongelijk had met zoo ruiterlijk aan Frankrijk de waarheid te zeggen en het zijn kleine zonden tegen de goede buurschap te verwijten thans verklaart de minister Deeazes in de Permanente com missie, dat hij zich in staat gevoelt de acte van beschuldiging die in de nota vervat is, punt voor

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 2