voor liet arrondis- sement Zieri kzee. 2 1874. No. 83. Woensdag 21 October, 77ste jaargang, NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. EEN LEEUW OP DE STRATEN. 30 C/5 -I m i— 5 m =o 00 S3 /ii mk/nscm mitrmtT Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Pr an co per post 1,- Afzonderlijke nomraers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1oregels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEAMAN. Als er bij geval eens wezenlijk zulk eeu gevaarlijke wandelaar op de straat gezien werd, dan zouden gewis de vrouwen en kinderen de vlucht nemen in de huizen en de vreesachtigen onder de mannen zouden dat voorbeeld volgeu. Maar het meerendeel der mannen zou zich van wapenen voorzien, spoedig zou een klopjacht georganiseerd wezen en de koning des wouds zou zijn vrijpostigheid moeten hoeten met den dood of minstens met een eeuwigdurende ge vangenschap in een ijzeren kooi. Is het niet vreemd dat als er in zedelijken zin leeuwen op de straten rondwandelen de natuurlijke loop der zaken een geheel andere is Den vleeschelijken leeuw ducht men niet, men betwist elkander bijna de eer hem neer te vellen, men stelt er prijs op aan de klop jacht te mogen deelnemen. Den zedelijken verderver evenwel, die om zijn verslindenden aard nog veel meer te duchten is, behandelt men met een in 't oogloopende, ja vaak met ergerlijke consideratie. Er loopen zulke leeuwen op de stratenzij vertoonen zicli overal, op kade en markt, tot op de trappen der kerkenzij sluipen de wo ningen binnen en verspreiden daar niet zelden armoede en ellende, verdierlijking, misdrijf schande en dood. De sterke drank is zulk een leeuw. Strekt het ridderteeken van den Nederlaudschen leeuw de borst van den Nederlandsehen burger tot sieraad, deze Nederlandsche straatleeuw strekt het Nederlandsche volk tot schande. In plaats van dezen leeuw te vangen, heeft de natie hem als 't ware het burgerrecht ge schonken in nitgebreiden zinzij heeft hem entree verleend op publieke en niet publieke plaatsen, bij haar vreugde en hij haar smart, bij geboortefeest en rouwbetoon, in den gezel- ligen kring en in de huizen van ontucht, bij den arbeid en bij de rust, overal. En aan den dienst van dat monster verleent zij haar beste krachten en brengt zij de beste vruchten van haar vlijt ten offer. En als er door sommigen gewaarschuwd wordt tegen de verwoestigen die het dier aan richt als er gewezen wordt op de afgeknaagde geraamten van vroegere welvaart die het mon ster overal op zijn weg achterlaat; als er stemmen uitgaan om de natie op te roepen tot den strijd tegen het schrikdierals de bekkens klinken om liefhebbers bij elkander te roepen tot de klopjacht om den leeuw te vangen en onschadelijk te maken, dan verklaart deze dat hij 't dier onder de onmisbare, nut tige huisdieren telt en 't niet graag zou zien uitroeien, gene dat het dier zoo gevaarlijk niet is als men maar oppast om zich niet al te dicht binnen bet bereik zijner klauwen te wagen, een ander dat het dier toch onoverwinnelijk is en de strijd niets helpen kan. Toch roepen wij„daar is een leeuw op de stratenen we zullen dit blijven roepen, tel kens waar het pas geeft. Wilt ge weten hoe 't met de verwoestingen staat die het dier aanricht Er zijn in ons landje 35000 plaatsen waar sterke drank verkocht wordt. Hier te lande is aan sterken drank, als drank van 50 in 1872 verbruikt 305,647,40 Hektoliter of 30,564,740 kan; in 1873:322,777,94 H.L., d. i. nagenoeg 10 liter per hoofd; voor weinige jaren was dit nog 8,08 liter. „Aangenomen dat slechts een vierde der bevolking sterke drank gebruikt, dan heeft ieder verondersteld drinker in 1873 verbruikt 40 liter van 50 In het geheel is hier te lande aan gedistilleerd in 1873 uitgegeven minstens 35 millioen gulden 35,000,000), dat is 10 per hoofd en f 40 per veronder stelden drinker. Per dag is 't nog maar 11 ets. In werkelijkheid, ieder kan dit nagaan, klimt dit cijfer veel hooger. Dooreen genomen wordt geen st. dr. van meer dan 25 gedronken. De accijns vertoont daarom geen hooger cijfer, maar 't geen voor drank door drinkers aan tappers enz. betaald is, stijgt tot een onbere kenbare hoogte." De opbrengst van de rijksbelasting op het pleizier der natie om zulle eeu leeuw te onder houden, was in 1871 f 14,926,573; in 1872 f 16,199,312; in 1872 17,107,231. Alzoo van jaar tot jaar telkens eeu millioen gulden meer. Op dien voet zal zij in 1874 ongeveer zooveel beloopen als het cijfer der inschrijvingen voor de Amsterdamsehe leening. Deze opbrengst offert het Nederlandsche volk met een lachend gezicht, gillend en lollend, gierend en bakkeleiend, zonder blikken of blo zen, tenzij men den vurigen blos der roode neuzen hier in aanmerking neemt. En dan beweren sommigen: de Nederlandsche natie is voor tweevijfden ultramontaansch en voor zevenachtsten christelijk nationaalmen mag daar bijvoegenvoor zóóveel zóóveelsteu is zij beestachtig. In 1873 hadden er (verzameld door één enkel blad) 220 misdaden en ongevallen plaats, in ons land, waarbij de sterke drank de hoofd rol speelde; hieronder waren 15 gevallen van moord, 47 van plotselingen dood en zelfmoord, 8 van poging tot moord, 44 van verwonding, 27 van vechtpartij, 24 van diefstal en aan randing, 25 van drenkelingen (gered) en 30 van drenkelingen (lijken). Het oneindig getal straatschandalen laat zich niet constateeren, evenmin de tallooze gevallen van huiselijk kra keel ook laten de tranen door vrouwen eu kinderen geschreid zich niet uitmetende ge wetenswroeging wegens verwoest levensgeluk laat zich niet schatten; de ruwe vloeken, de gemeene woorden, de onreine gedachten uit den Schiedamsclien Lethe-stroom opgeweld, laten zich niet op 't papier vereeuwigen. Uit de honderdduizenden hektoliters graan die de 32277794 liters alcohol hebben opge leverd, zouden millioenen brooden hebben kunnen gebakkeu worden. Voor f 35,000,000 heeft men minstens 194,444,444 kilo's brood. En 't brood is tegenwoordig zoo duur, zegt men. Wij hebben voor ons liggen een staat, aan wijzende bet plaatselijk verbruik van gedistil leerd over de jaren 1857, '63, '69, '70 en'71, in de 50 grootste gemeenten des lauds. Daaruit blijkt dat het drankgebruik op de meeste plaatsen toeneemt in verontrustende mate. Op deze lijst komt Groningen voor met het hoogste cijfer, 17,88 liter per hoofd op een bevolking van 38,645 zielen dan volgt Rot terdam met 16,93 literdaarna Leeuwarden met 16,85 L. Enschedé met 16,66 L.Eind hoven met 16,32 L.Meppol met 16,04 L. 's Gravenhage met 14,48 L.Helder met 14,45 L. enz. Zierilczee komt met 11,68 L. per hoofd op een bevolking van 7940 zielen. „En daartegen is niets te doen Zie, lezer, dat is de gemakkelijkste manier om van bet gebrul van den leeuw af te komen stop watjes in uw ooreu, ga in uw binnen kamer zitten en betuig dau daar, is niets tegen te doen Daartegen heeft de „Nederlandsche Vereeni- ging tot afschaffing van sterken drank" nu al meer dan 30 jaar geaposteld. „En ze heeft immers nog niets te weeg ge bracht 1 Men ziet 't, het gebruik neemt altoos nog toe 1" Och, lezer, dat is alweder gemakkelijker gezegd dan bewezen in alle geval is 't wel de lichtste manier om van die vereeniging ontslagen te raken als zij u komt vragen om uw hulp, uw medewerking persoonlijk of met een beetje geld. „De vereeniging heeft nog niets uitgewerkt men ziet geeu vrucht; ze doet een hopeloos werk." Wat zou er tegen in te brengen zijn als zij eens door een van haar woordvoerders liet beweren dat zonder haar onvermoeide po gingen thans wellicht niet 35 maar 50 millioen aan sterken drank wierd vermorst Wat zou er tegen te antwoorden ziju als zij het betere deel van bet Nederlandsche volk 't ver wijt naar 't hoofd slingerdedat wij niet meer kunnen doen dau wij doen is uwe schuld waarom ondersteunt gij ons niet 3) 1) Nochtans is het drankgebruik te Groningen vermin derende. Overeenkomstig de gegeven jaartallen was 't 21 21.3118,33 18,32 17,88 liters. 2) Wie iets voor de Vereeniging bovengenoemd doen wil, gelieve zich te vervoegen bij Jhr. J. L. de Jonge, voorzitter der afdeeling alhier. ZIERI KZEE, 2 0 October 1874. Zierikzee, 20 Oct. By de op heden plaats gehad hebbende opening van stembriefjes ter verkiezing van 13 gemachtigden in het kiescolegie bij de Ned. Herv. Gem. alhier, is gebleken dat waren ingeleverd 380 stembriefjes, van onwaarde waren 4. Gekozen al de candidaten der kiesvereeniging //Vrijheid en Geweten." Het grootste aantal stemmen uitgebracht op de candidaten van //Vrijheid en Geweten" bedroeg 234, het kleinste 216. Van die van //Steunende op den Bijbel" het grootste aantal 1,42 en liet kleinste 133.

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 1