Buitonlandscli Overzicht. zwak; 't is er eigenlijk geen. Evenwel betwijfelen wij of er onder de vrouwen nu juist veel specialiteiten in polderzaken te vinden zijn, boewei dit de vraag niet is, met het oog op de beginselen van 't genoemde reglement. Omtrent de thans weder betwiste stembevoegdheid der vrouwen zegt de heer W. J. N. Land ré in zijn doorwerkt opstel over liet Nieuwe Zeenwsche polder- reglemenl, in den Economist van 1873 bl. 700 o. a. het volgende //Vrouwen worden als stembevoegden ter vergadering van ingelanden toegelaten, en wel onge huwde meerderjarige en van goederen gescheiden vrouwen, die niet onder curatele staan, curatrices en bewindvoersters. Zij kunnen zich ook door gemach tigden doen vertegenwoordigen, llij de reglementen van Walcheren en Schouwen worden de vrouwen niet enkel bij de stemming maar ook tot deelneming aan de discussiën toegelaten. De heer Land ré citeert 'hierbij nog 't gevoelen van Stuart Mill, die zegt, dat z/er geen schijn van recht is, waarom men niet aan de vrouwen, onder dezelfde voorwaarden en met dezelfde beperkingen als aan mannen het stemrecht zoude verleenen." In liet reglement echter wordt de gehuwde vrouw niet geëmancipeerd, wel de ongehuwde dit zou dus een onrecht zijn, daar er bij de mannelijke inge landen geen onderscheid van dien aard gemaakt wordt. Nominatie voor kantonrechter te Kortgene: jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije te Sluis jhr. mr. P. J. Boddaert te Zierikzee en mr. J. B. H. van Schaik te Delft voor kantonrechter te Hulstmr. E. J. E. M. Walter te Breda; mr. J. W. C. de Jonge van Ellemeet te Oostkappelle en mr. II. Meinesz te Oldeboskoop. Z. M. heeft bij den rijkstelegraaf benoemd o. a. tot telegrafist 2e klasse den heer P. J. E. du Bois, thaus telegrafist 3e klasse. Onder de te Botterdam als onbestelbaar op de plaats van adresseeren terug gekomen brieven komen er twee voor geadresseerd aan Mej. Berendse te Zierikzee. Te Goes is het leveren van tarwebrood voor 't gasthuis aangenomen tegen 16 ets en van 't krop- brood tegen 113/4 ets; voor 't weeshuis respect, tegen 16 en 11 ets, alles per kilo. De gemeenschappelijke slachterij te Middelburg heeft de prijzen van het rundvleesch met 10 percent verminderd voortaan zullen elke maand gewijzigde prijscouranten door het bestuur worden uitgegeven. Te Hulst is tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer Louis van Wsesberghe-Janssens met 66 van de 114 uitgebrachte stemmen. Onze lezers weten zeker uit de groote bladen van dat geval van den heer Godard en zijne beide reis- genooten bij den heer Botjes te Uiterburen waar zij een nacht gelogeerd hebben en van vvien zij juist niet als beste vrienden gescheiden zijn. Deze heer heeft thans in de Gron. Cour. een zelf verdediging ingezonden die curieus is om te lezen. De hoofdzaak komt hierop neer dat de heeren lucht reizigers rare snaken zijn, dat zij de bedden van Botjes bevuild hebben en wat te veel gedronken had den, redenen waarom Botjes meent dat hij met 10 in lange niet voor zijn schade betaald is geweest en 't publiek uitnoodigt eventueel op hun erve neder dalende luchtreizigers niet met gastvrijheid te behan delen, maar hen liever weder de lucht in te jagen. De 3 October, de gedenkdag van Leidens ontzet in 1574 is dit jaar met ongewonen luister gevierd. De geheele stad was met vlaggen, groen en allerlei versieringen getooid. Des morgens werden vreugde schoten gelost. Op den toren van het stadhuis werd te 8 ure door de kapel van 't 4e regiment infanterie het 2e vers van Ps. 98 uitgevoerd 't geen een schoon effect maakte. Wat later had de intocht der water geuzen plaats met twee daartoe opgetuigde vaartuigen door de Vlietbrug en langs het Bapenburg. Te elf ure stroomde een talrijke schare naar de Pieterskerk waar door prof. Thiele de feestrede zou worden uitgesproken. Te twaalf ure arriveerde Z. M. de koning met de koningin en de prinsen Hendrik en Alexander, allen per rijtuig van 's Hage naar Leiden gekomen om de plechtigheid bij te wonen. Aan de Witte Poort werd het vorstelijk gezin op gewacht en gecomplimenteerd door burgemeester en wethouders en de schutterlijke en militaire autoriteiten, die vervolgens met een escorte ruiterij de hooge vorste lijke personen naar de kerk geleidden. Bij bin nentreden der kerk speelde het orgel 't volkslied en vervolgens Ps. 130 van Bach, terwijl een zangkoor van 400 personen begeleid van koper-instrumenten een feestlied deed weergalmen, waarvan de woorden door den heer van Heijst gedicht zijn. O God ik kniel ootmoedig neer, De nood is hoog gestegen Ons oog ziet nergens uitkomst meer, De dood dreigt allerwegen. O God verhef Uw sterke hand, Behoud ons dierbaar Vaderland, Doorweekt met bloed en tranen. Daarna sprak dr. O. P. Thiele de feestrede uit, een kort maar zeer schoon stuk, waarvan 't ons spijt dat 't toch nog te groot van omvang is om 't in zijn geheel te kunnen opneinep. Tusschen de rede heeft het koor begeleid door het orgel, dat het koraal van Bach Nun lob mein Seel den Herrn deed hooren, de volgende regelen gezongen Mijn ziel, loof luid den Ileere, Zijn wenk verdreef den nacht Vermeld met lof en eere De wond'ren Zijner macht. De Spaausche legerbenden Omsloten Leidens wal Toen stondeu in de ellenden Oranje en Leiden pal. God zag op onze nooden, Verhoorde ons smeekgebed De vijand is gevloden, En Leiden was gered. Aan het slot der rede speelde 't orgel Bach's Nun danlcet alle Gott, waarbij 't koor deze woorden zong Prijst allen, prijst den Heerdie Leiden wou bewaren Staan we in der vaad'ren geest, hun bloed vloeit ons (door d'aêren De vrijheid duur gekocht voor zooveel leed en strijd, Blijft Neerlands schoonste kroon en schittert wijd (en zijd Nadat alzoo deze plechtigheid was afgeloopen heb ben de vorstelijke personen zich naar het stadhuis begeven om daar den optocht te zien voorbij trekken. Deze optocht ten deele historisch ten deele alle gorisch, was zeer schoon er waren in den stoet meer dan 2000 personen, 10 praalwagens en 5 muziekcorpsen. Het weder was gunstig. Te half drie vertrok Z. M. de koning met een extra-trein weder naar 't Loo. H. M. de koningin keerde per rijtuig naar haar buitenverblijf 't //Huis ten Bosch" terug de prinsen bleven nog te Leiden om aan het feestmaal deel te nemen. De raadsleden mr C. Cock, mr. B. E. Bijleveld, F. A. Verster en mr. S. Le Poole hebben aan het feestmaal geen deel genomen. Zij hadden, bij monde van mr. C. Cock in de raadsvergadering van 2 Oct. te kennen gegeven dat zij bezwaar maakten aan dat maal deel te nemen omdat het op kosten der gemeente werd gegeven en deze toch al reeds zoo door den hoofdelijken omslag gedrukt wordt. Had de burge meester voorgesteld het maal op onderlinge kosten der raadsleden te geven, dan zouden ze gaarne hebben medegedaan. Zouden deze heeren bij gelegenheid der gewone raadsvergaderingen hnn eigen licht en vuur doen Als zij consequent zijn, zou dat moeten. Wij meeneu evenwel dat zij in hun scrupules zeer dwaalden van den rechten weg, trouwens daar zijn te Leiden meer haken en oogen geweest naar aanleiding dezer feestviering, 't Was ook weder een herinnering aan onzen heldentijd en daar willen zekere lieden liefst niet van gediend zijn. Maar juist omdat het feest van 3 October 1874 voor Leiden een zaak was die ten nauwste met de eer en reputatie der stad in verband staat, en geen gewoon pretje daarom meenen wij dat de bovengenoemde, zich op zulk een dubieuse wijs populair makende heeren, in gerusten gemoede z/der stede aardappelen ende vleesch ende noch wat" hadden kunnen helpen eten. Voor zijn vertrek heeft Z. M. den burgemeester van Leiden dr. W. C. van den Brandeler benoemd tot ridder van den Ned. Leeuw, en den feestredenaar dr. C. P. Thiele tot officier van de Eikekroon. Des avonds was de geheele stad schitterend geïllumineerd. Donderdag avond te 6 ure, had in een der zalen van het Scheveningsche badhuis het diner plaats, door den Minister van Koloniën aan de opperbevelhebbers der land- en zeemacht bij de expedition tegen Atchin (van SwietenVerspijck en van Gogh) gegeven. Buim 50 personen namen aan den feestmaaltijd deel. De prins van Oranje en prins Alexauder waren er bij tegenwoordig, zoomede al de ministers en onder scheidene oud-ministers. Generaal van Swieten zat naast den prins van Oranje, generaal Verspijck naast prins Alexander, komraandant van Gogh naast den Minister van Koloniën. Door laastgenoemdeu werd allereerst een toast uitgebracht op Z. M. den koning, daarna een op het dappere leger en de marine in Indië, wier samenwerking zooveel had bijgedragen tot het behaald succes en de behaalde zege. De prins van Oranje stelde een heildronk in op de leiders der expeditie, zoo te land als ter zee, en op de samen werking van het Nederlandsch en Ned.-Indische leger, waarna de generaal van Swieten, in eenige gevoelvolle woorden, op de onafscheidelijkheid van Nederland en Oranje wees en voor Oranj's heil den beker ophief! Te half negen ure was het feest-diner afgeloopen. Het gevoelen der Commissie uit Ged. Staten van Noord-Brabant, die een onderzoek heeft ingesteld naar de bekende kerkhofs-kwestie te Strijp is, dat de administratieve macht onbevoegd zou zijn, om in deze zaak een beslissing te nemen; alleen een uitspraak van den burgerlijken rechter zou het geschil kunnen beslechten. De indertijd zooveel geruchtmakende zaak van den heer Angelbeek is thans afgedaan. Gelijk bekend is eisehte de heer Angelbeek van de regeering schade vergoeding voor den tijd dat hij op de beweerde onwettige wijze uit zijn betrekking aan het Hoogge rechtshof in Ned. Indië ontslagen was. Het Hoog gerechtshof heeft den heer Angelbeek in het gelijk gesteld en zijn recht op schadeloosstelling erkend. Te Arnhem is op hooge jaren overleden de heer A. C. Oudemans Sr. oud-Indiesch ambtenaar en als letterkundige en schrijver zeer gunstig bekend. Am stek dam, 3 Oct. Zijn wij goed ingelicht, dan verschijnt zeer spoedig het plan der premieleening voor de stad Amsterdam. Er zullen worden uitgegeven voor een en twintig millioen gulden 3 pCt. obligation, aflosbaar in acht en zestig jaren (dus tot 1942), met premiëti a f 100,000 en lager. Volgens gerucht is het bedrag der leening verdeeld in 21000 reeksen, elke post tien aandeelen, ieder a f 100. De trekkingen zouden bepaald zijn als volgt: drie jaarlijks gedurende de eerste tien en twee jaarlijks gedurende de 57 volgende jaren. Met belangstelling wordt hier het plan dezer eerste Amsterdamsche premieleening tegemoet gezien. Vad. Dezer dagen overleed een geestelijke van de Engelsche staatskerk, de heer Thomas Thurlow, die gedurende zijn 86jarig leven volgens de berekening van het Amst. ILbld. van den staat een bedrag van 5094118 aan bezoldiging ontvangen had. De geestelijke had nog genoten van de gewoonte der machthebbenden uit den goeden ouden tijd, om aan familie en vrienden goed- betalende sinecures te schenken. Zoo was de geestelijke geworden lo. Protonotarius van liet hof van Common Pleas van het graafschap Durham2o. Patentee of Bankruptcy; 3o. Clerk of the Hanaper in the Court of Chancery. Successievelijk werden die postjes afge schaft en ontving de heer Thurlow de volgende on begrijpelijk hooge schadeloosstellingen voor het eerste van f 4776, voor het tweede van f 88234, voor het derde van 48456's jaars. Dit maakt met de jaarwedde van f 18000, welke hij als rector in Suffolk genoot, het ontzaglijk bedrag hierboven genoemd. Dezelfde reden die ons verleden week het overzicht deed achterwege laten bestaat eigenlijk ook heden nog. Er is weinig van bijzonder staatkundig belang te mel den. Het nagaan der kansen en kansjes van de ver schillende partijen in Frankrijk bij de verkiezingen boezemt op den duur al heel weinig belang in. Van daag zijn de republikeinen vol hoop wegens den uitslag eener verkiezing, morgen roepen de legitimisten victorie om een minder donker uitzicht in dezen of genen hoek, van daag en morgen lachen de bonapar- tisten in hun vuistje omdat zij voor zich niets dan voordeel zien in den strijd tusschen de niet-bonapar- tische monarchalen en de republikeinen, en, 't moet niet vergeten worden, omdat zij ontegenzeggelijk de meeste troeven in de handen hebben. Het Septennium is niets, daarin stemmen allen overeen, ook de sep- tennalisten zelf, want deze zijn juist voor 'c meeren- deel voorzichtige bonapartisten. De volksgeest is wel republikeinsch, maar de machthebbenden zijn dit niet Men begint het dan ook meer en meer onverholen nit te spreken dat het eigenlijk maar de vraag is keizer rijk of republiek en de bonapartisten verbergen hun overtuiging niet dat zij de beste kansen hebben. In de vergadering der permanente commissie is druk gesproken over het terugtrekken der //Orénoque," doch dit zal de uitvoering van den maatregel niet doen afspringen. Omtrent het vertrek van Bazaine uit Spa wordt verteld dat hij van daar is heengegaan omdat hij daar overal met een oor werd aangezien men zegt nu dat hij zich te Madrid zal vestigen. De Deensch-Duitsche zaak is weer dood, 't is met een sisser afgeloopen en schijnt werkelijk niets anders te zijn dan een stroovuurtje dat door Fransche dag bladschrijvers was aangeblazen om hatelijk te zijn tegen prins von Bismarck. Thans wordt weer gesproken van het voorgenomen huwelijksplan tusschen prinses Thyra van Denemarken en een zoon van den ex-koning van llannover. Ook dit is, naar men meldt, maar een opraapsel, evengoed als het gerucht dat Duitschland de souvereiniteit van de Eidji-eilanden zou willen

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 3