ge. de dei- laat is ten rer- ilen |an. de ben llen png zou rooi- [Co. flier ai eele rant >ren het ge pelte den iaan nen zien we- ma- ïzaal maar uden ïland iener J. •aren bij. loten hier van 't middelbaar onderwijs, moet nog vermeld worden dat een der ter vergadering aanwezige leeraren een kostbaar boekwerk beschikbaar stelde als prijs voor een in de eerstvolgende vergadering te houden wedstrijd van hulponderwijzers in de bestudcering van een let terkundig onderwerp, waartoe aangewezen werd een gedeelte van van Effen's Spectator, terwijl de bedoelde prijs zal bestaan in een volledige editie van den Spec tator van Justus van Effen. Herbenoemd tot griff. bij het kantonger. te Zierikzee, met ingang van 22 Dec. a. s., mr. J. A. Bolle. Voor de dezer dagen door Ged. Staten van Zeeland uitgeschreven leening van 47 aandeelen van f 1000. een gedeelte uitmakende der goedgekeurde leening ran f 150.000 ter verbetering der middelen van gemeenschap, is door 13 inschrijvers geteekend voor 243 aandeelen. Het maximum der inschrijving beloopt 1031 en het minimum f 1000 per aandeel. Go ijs, 23 Sept. In het vooruitzicht van het kronings feest vormden zich hier, gelijk elders, enkele buurtver- eenigingen, ten doel hebbende om door gemeenschap pelijke samenwerking de straat een feestelijk aanzien te geven. De meeste dier vereenigingen zijn na het feest weder ontbonden of zonder vorm van proces te niet gegaan. Bene uitzondering daarop maakt echter de Lange Vos- en Papegaaistraat-vereeniging. In eene gisteren avond gehouden vergadering der leden, waarin het bestuur rekening en verantwoording deed, is be sloten, de vereeniging in stand te houden en de gecontribueerde gelden, te doen strekken, behalve tot deelneming in openbare of huiselijke feesten der leden, ook tot ondersteuning der huisgezinnen bij ziekte of nood. Vlissingen, 26 Sept. Met de stoombarge no. 1, welke in den 1 October te openen dienst zal varen, werd gisteren een proefreis gedaan, bij welke gelegen heid het vaartuig omstreeks 1 ure alhier arriveerde en ongeveer een half uur later weder vertrok. Wij vernemen tot genoegen van zeer velen te kunnen mededeelen, dat die proef ons liet uitzicht geeft op eene flinke en aanbevelenswaardige reisgelegenheid tusschen Middelburg en Vlissingen. VI. Ct. Vrijdag avond omstreeks 10 ure heeft te Vlissingen op de binnenplaats van het hospitaal de schildwacht K. J. H. zich van het leven beroofd, door het lossen van een schot uit zijn geweer tegen het voorhoofd, tengevolge waarvan hij oogenblikkelijk doodelijk ge troffen is neergestort. De volgende voordracht tot benoeming van een lid voor den hoogen raad is bij de Tweede Kamer inge komen de heeren rars. M. E. Lantsheer, raadsheer bij het prov. gerechtshof, in ZeelandTelting, id. bij het hof in FrieslandTjaden Busman, president der arrond. rechtbank te Groningen; Machielse, procureur- generaal bij het hof in Overijsel; de Pinto, raadad viseur; Boelens, raadsheer bij het prov. gerechtshof in Drenthe. De tweede luchtreis van Godard met den Meteore is met nog meer succes dan de eerste afgeloopen. Donderdag middag te half 5 in den tuin van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam opgestegen is het gezelschap luchtreizigers, bestaande, behalve den lieer Godard, uit de heeren J. G. Verschuur en A. N. baron de Vos van Steenwijck, in Noord-Oostelijke richting over de Zuiderzee gedreven. Te 6 u. 20 m. bereikten zij de Friesche kust tusschen de Lemmer en Kuinrezij hadden toen kunnen nederdalen, doch na ballast uitgeworpen te hebben zetten zij de reis voort en kwamen eindelijk le 9 u. 20 m. in den omtrek van Zuidbroek in de prov. Groningen weder op de aarde. De tocht was zoozeer naar wensch gegaan dat de koene reizigers er een oogenblik aan dachten om te beproeven over Deneraarken en de Sond Zweden te bereiken. Zij vertrouwden echter de richting van den wind niet geheel en al, daar er vrees bestond dat zij wellicht de Noordzee zouden overdrijven, hetwelk over zulk een grooten afstand niet verantwoord scheen te wagen. De afstand van Amsterdam tot liet punt van lan ding bedraagt, 157 kilometer dien zij in 5 uren hebben afgelegd, derhalve met een vaart van 71/2 uur per uur. De heer Godard denkt Woensdag 30 September nogmaals op te stijgen, en dat met een nog veel grooler ballon, zoodat meer liefhebbers aan den tocht zullen kunnen deelnemen. Men verneemt dat hij ook het plan heeft te Botterdam opstijgingen te doen. Naar aanleiding van de bekende begrafenis-kwestie te Strijp schrijft de Kerk. Ct.: «De kerkhofs-kwestie te Strijp is daarmee geëin digd, dat de pastoor overwinnaar is gebleven. z/Het lijk van den protestant is begraven op de zoogenaamde algemeene begraafplaats. z/De vader heeft daartegen geprotesteerd. //De Minister van Binnenl. Zaken heeft beslist, dat de vader tevreden moet zijn, en dat hij, zoo hij niet tevreden is, zich tot den rechter wenden kan. z/'t Is prachtig z/Wij kunnen intusscheii, na dit kleine intermezzo, verder gaan met onze gezellige twisten over reorga nisatie, enz. Als broeders in vrede samenwonen zijn zij sterk. Onze tegenpartij ziet ons liever zwak. Laat ons doen, wat haar liet liefste is, en zoo helpen om de macht in den lande van ministers en burgemeesters over te brengen op de rooinsche geestelijkheid, wier applaudissement ons niet ontbreekt." Het maken en stellen van den metalen bovenbouw voor de brug over de Nieuwe Maas te Botterdam is gegund aan de minste inschrijvers, de heeren Gail Co. te Parijs, vertegenwoordigd door de heeren W. Hoven en Zoon 'te Botterdam. Naar wij vernemen heeft de afgetreden Minister van Justitie, mr. G. de Vries, door een liberale kies- vereeniging te Hoorn aangezocht voor de candidatuur als lid der Tweede Kamer in dat kiesdistrict, liet verlangen te kennen gegeven voor deze verkiezing niet iu aanmerking te komen. Vaderl. Buitenland. F r a n k r ij k. Eindelijk zal het dan toch komen tot de terugroe ping van het Fransche schip, dat jaren achtereen in Italiaansche wateren stationeerde om den paus te beschermen. Ds Fransche zaakgelastigde bij de regee ring van Italië, de markies de Noailles, heeft eindelijk de Fransche regeering overtuigd van de wenschelijkheid om een einde te maken aan een staat van zaken, welke ieder oogenblik tot ernstige moeielijkheden kan aanleiding geven, en waarmede Fraukrijks vijanden aan beide zijden der Alpen bereid zijn te allen tijde hun voordeel te doen. De //Orénoque" zou voorloopig in de wateren van Civita-Vecchia gestationeerd blijven maar in plaats van ter beschikking te zijn van den Franschen gezant bij den paus, zou zij onder de bevelen staan van den gezant bij den koning van Italië. Eene Fransch-Italiaansche correspondentie voegt er bij, dat eenige dagen geleden aan den heer de Corcelle de last zou zijn verstrekt om den paus op deze verandering voor te bereiden en daarbij mede te deelen, dat eene hooge politieke noodzakelijkheid haar aan Frankrijk oplegthet besluit moet daarenboven niet genomen zijn dan nadat herhaaldelijk de verzekering ontvangen was dat de paus geenszins voornemens was Bome te verlaten. Ook deelt deze correspondentie mede, dat deze schikking weldra door de terugroeping van het genoemde schip zal worden gevolgd. De clericale bladen in Frankrijk zijn verbitterd over dit besluit der Fransche regeering- V Union zegt met zekerheid te kunnen berichten, dat de beschikking over liet schip reeds aan den ambassadeur bij den heiligen stoel ontnomen is, en verklaart dat de aanwezigheid van het schip te Civita-Vecchia al mocht zij voort duren, niet langer een waarborg is voor den heiligen stoel. De Gazette de France, die meerdere détails over de terugroeping behelst, verzekert dat het bevel van terugroeping nog in deze' maand zal verzonden worden. Van alle bladen is natuurlijk le Monde liet gramstorigsthet blad verwijt Frankrijk zwakheid, vernederende toegeeflijkheid jegens Italië, jegens Duitsch- land de hertog Decazes, de tegenwoordige Fransche minister van buitenlandsehe zaken, wordt met smaad en schimp overladen. Maar er is niets aan te ver anderen de //Orénoque" zal met October in de Fransche wateren terugkeereu en daarmede zal een bron van twist en gevaar voor Frankrijk voor goed zijn weggenomen. Al mocht deze bescherming den paus ontvallen, andere blijft hem over. Voortaan zal hij zichzelven beschermen. De reis van den oud-president der Fransche repu bliek, Thiers, is natuurlijk spoedig tot een groot po litiek incident gemaakt, en men moet erkennen, dat de //groote kleine man" het er wel wat naar maakt zooals men weet, was Vizille het eerste station, want daar woont Casimir Périerhet stadje was geïllumi neerd; de raaire stond gereed om den hoogen reiziger met een toespraak te ontvangen, waarin de republiek als de eenig mogelijke regeeringsvorm werd voorgesteld, en Thiers antwoordde: //Ja, met behulp van mijn uit stekenden vriend, zullen wijde republiek grondvesten," - een uitdrukking die begroet werd met den daverenden kreet: Leve de Bepubliek Het behoeft nauw gezegd te worden, dat de bladen van de rechterzijde over dit antwoord van Thiers in woede zullen ontsteken. De republikeinsche bladen vijzelen de reis van Thiers op en spreken van de hooge onderscheiding, waarmee de groote staatsman overal wordt bejegend. De handelsbeweging in Frankrijk heeft gedurende de acht eerste maanden van dit jaar de volgende uitkomsten geleverd De totale invoer bedroeg 2481 millioen francs, het hoogste cijfer dat ooit werd bereikt, daar liet in bet vorige jaar over hetzelfde tijdvak slechts 2201 railioen beliep, wat trouwens verklaarbaar is uit den slechten oogst van dit jaar, die een graan invoer ter waarde van 275 millioen francs tengevolge had. Onder die 2481 millioen komen voor: 647 millioen aan voedingsmiddelen, 1477 millioen aan voortbreng selen voor de industrie bestemd of aan grondstoffen, 252 millioen aan verschillende fabrikaten en 105 mil lioen aan andere koopwaar. Het totaal bedrag van den uitvoer wordt vertegen woordigd door een cijfer van 2401 millioen, dat alleen in 1873 wei-d overtroffen, toen het de waarde van 2534 millioen bereikte. De 2401 millioen voor de acht eerste maanden van dit jaar kunnen worden onderscheiden in 1402 millioen aan verschillende fa brikaten, 875 millioen aan onbewerkte voortbrengselen en 123 millioen aan andere koopwaar. Gedurende datzelfde tijdvak bedroeg de invoer van goud en zilver 680 millioen tegenover 86 millioen aan uitvoer, een verschil zoo groot als nooit te voren viel op te merken. D u i t s c h 1 a n d. De kwestie der lijkenverbranding is te Bremen in officiëele behandeling genomen. Nadat de heer Saven- stedt de zaak bij de burgerij ter sprake had gebracht en deze haar aan den senaat in overweging had gegeven, werd door de gezondheids-commissie een comité uit haar midden met liet onderzoek belast. Dit comité bestaat uit den geneesheer dr. Pletzer, den natuurvor- scher dr. Buchman en den fabrikant Yaltjes. Een plaatselijke omstandigheid deed zich voor, waardoor de zaak misschien spoediger tot eene beslissing zal komen dan anders het geval zou zijn. De stedelijke begraafplaatsen namelijk moeten wegens de werken ter uitbreiding der stad worden gesloten, en tot nu toe heeft men voor nieuwe geene andere gronden kunnen vinden, dan op minstens een half uur van de stad verwijderd. Dit zal wellicht op de zaak niet zonder invloed blijven. Te Munchen zullen, op last van de Beierscke regee ring, in het publiek verkocht worden edelgesteenten en diamanten, die op eene bijzondere wijze in haar bezit zijn gekomen. Vóór twee jaren kwam bij een juwelier aldaar een jongmensch, die voor eeu spotprijs een aantal kostbare steenen ten verkoop aanbood. Den juwelier kwam de zaak verdacht voor en hij zorgde dat het jonge mensch gearresteerd werd. Weldra bleek dan ook dat de steenen door hem, een postbeambte te Bosenlieiin, uit een goederenwagen van een spoortrein gestolen waren. Hij werd tot eenige jaren gevangenis straf veroordeeld. Sinds dien tijd gaf de regeering zich alle moeite om den eigenaar dier steenen, waaronder voornamelijk zich een groote smaragd van zeldzame schoonheid, een rosette, ter waarde van 300 ff., en voorts nog een aantal prachtige brillanten bevinden, op te sporen. Niemand heeft zich echter opgedaan en het is nog altijd een geheim, hoe die kostbare bezending te Rosenheim kwam. Daar zich geen eigenaar aanmeldde (men vermoedt dat de steenen afkomstig zijn uit eene verzameling, waar de diefstal nog niet is opgemerkt geworden,) bevindt zich de regeering in de noodzake lijkheid die te verkoopen en liet daarvoor ontvangen geld ten voordeele van den staat aan te wenden. In de algemeene vergadering van Duitsche ingenieurs en architecten is geconstateerd, dat bij het bouwkunstig vak liet werk sedert de arbeidstakingen slechter en duurder is geworden en het loon voortaan voor iederen werkman behoort te worden geregeld naar zijne be kwaamheid. Zwitserland, Het post-congres te Bern heeft in zijne zitting van 22 September gehandeld over het briefport, dat aldus is vastgesteld Het zal voor de Unie bedragen 25 centimes voor een enkelvoudigen brief en 7 centimes voor een enkelvoudig pakket, drukwerk, monsters, enz. Evenwel zal elk land het recht behouden om, binnen zekere grenzen, het port in verhouding te brengen tot zijn munt. De kwestie van het heffen eener surtaxe van brieven die een langen weg over zee moeten afleggen, is naar een commissie verzouden, liet congres heeft in beginsel besloten dat elk land het bedrag der porto's zal behouden, die het int. De Amerikaansche afgevaardigde was aangekomen. Een nieuwe Internationale. Onder dit opschrift wordt uit Genève melding gemaakt van een blaadje, hetwelk aldaar is verschenen onder de.n titelZ' Union des travailleursofficieel orgaan van hef: Algemeen Verbond der werkmanscorporatiën. Uit dit orgaan blijkt, dat men bezig is met de Internationale op nieuwe grondslagen te réorganiseeren of eigenlijk, dat vroegere leden dezer vereeniging onder de boven gemelde benaming eene maatschappij trachten op te richten, om datgene tot stand te brengen, wat de

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 3