Onze Leestafel. Burgerlijke Stand te Zierikzee. beurs- en Marktberichten. "ADVËMlN'TÏEir STRANDGOEDEREN. Patent Anker met konten Stok, ap- las te Ida- ver een raat )chl de '•ens ano. ordt alle tot loor te li en blad ind. ■and het jaar zijn re ld ieke odt, zich en, ts- an ord rd- jkt lid rte ten 'de de ale Zwitserland, Te Geneve is thans vergaderd de algemeene Vrede- en Vrijheidsbond- Het gaat er thans beter toe dan de eerste maal dat die vergadering daar plaats had, toen de vredemannen elkaar in liet haar vlogen en Garibaldi o. a. zich genoopt achtte liet hazenpad te te kiezen. Nu schijnen de oorlogszuchtigste en krijgs- lustigste vredestichters niet opgekomen te zijn. Victor Hugo is er ook niet; doch hij heeft zijne denkbeelden schriftelijk ingezonden. Zijn briefin echt Hugonischen hikstijl is zeer curieus. Hij bevat weder, als al de politieke manifesten van Victor Hugo's laatsten tijd, een aaneenschakeling van verheven idëeen, nonsens, voor geen ontleding vatbare uitdrukkingen, tegenstel lingen die elkander volkomen vernietigen en dus nul tot resultaat geven en al wat verder in den hikstijl thuis behoort. Om er een staaltje van te geven. De namen Lodewijk Bonaparte en Willem zijn de pseu- donymen voor Macchiavel en Bismarck. Alles wat in de laatste jaren geschied is moet ongedaan gemaakt worden. Er is haat wegens een ontvangen slag in liet aangezicht. Die slag is toebedeeld aan Frankrijk en daardoor aau alle volken. Het is een beleediging der moeder aangedaan. De koningen overwinmaars, de volken overwonnenen. Frankrijk moet den Elzas en Lotharingen terug hebben. Geeti strijd tussclien twee natiën maar tussclien twee beginselen, de repu bliek en het keizerrijk. Het geldt een keuze tussclien de Duitsche monarchie en de Vereenigde Staten van Europa. Frankrijk vroeg 5 milliardende wereld bood haar 45 milliarden. Parijs is niets armer, Berlijn niets rijker na de 5 milliarden, enz. enz. Men moet, als Victor Hugo, een gloeiende vloeibare hersenmassa, zoo iets als lava, in 't hoofd hebben om te kunnen bevatten, wat de bazelende oude dichter zegt. X t a 1 i e. In ons jongste overzicht roerden wij met enkele woorden den in veel opzichten beklagenswaardigen toestand aan waarin het schoone eiland Sicilië zich nog bevindt. Om te doen inzien hoeveel er daar nog te doen blijft voor een verlichte en goedwillige regeering vermelden wij alleen het volgende staaltje van de verregaande domheid en het afschuwelijke bijgeloof die daar nog onder de bevolking heerschen. Te Catania wordt jaarlijks een feest gevierd ter eere van zekere madonna. Op een groot en rank opgeslagen getimmerte wordt een groot madonnabeeld geplaatst en rondom op de randen der stellaadje worden zware blokken lood gestapeld, zoodanig» dat zij als de stellaadje geschud wordt naar beneden storten. Wie nu door zulk een blok wordt getroffen en vooral wie er door gedood wordt, is het voorwerp der algemeene bewondering en vereeringmen verscheurt hem bijna om een lapje van zijn kieeren als reliek machtig te worden. Dit geschiedt heden ten dage in een zoogenoemd Christelijk land, en wel nadat de Engelschen in Indie de processie van Djaggernaut hebben verboden. In Italië is de Spaansche gezant niet gelukkig met zijn pogingen om de erkenning te verkrijgen van zijn regeeringtoen de heer Banoés te Turin kwam om zijn nieuwe geloofsbrieven aan den koning te over handigen was Z. M. van daar reeds vertrokken naar het kasteel Valsavaranclie. Ook is nog geen besluie genomen betreffende de benoeming van een nieuwen gezant te Madrid. Toch is de erkennning van het Serrano-bewind volgens de officieuse bladen aan geen twijfel onderhevig. Te gelijk met de Etna is ook de Stromboli weer beginnen te werken. Uit de laatste berichten uit Catanië blijkt, dat de lava in drie stroomen uit den Etna vloeit, maar zoo hoog boven de bewoonde en behoude streken, dat zij niet gevaarlijk zijn. Spanje. Uit San Sebastian wordt van den 2 geschreven, dat het noorderleger binnen weinige dagen zijne ope- ratiën zal hervatten. De vermeestering van den pas van Lapuebla was daartoe de voorbereiding. Victoria heeft thans weder goede gemeenschap met Miranda en de linie van den Ebro, en de flank van het noor derleger is r.u geheel vrij. De generaal Lorna, de opperbevelhebber in de drie Bascische gewesten, die zich onlangs van San Sebastian naar Miranda had begeven, heeft zich te Logrono met Zabala en de overige generaals omtrent het plan der operatiën verstaan en zijne voorstellen schijnen aangenomen te zijn. Men zal van een nieuwen aanval op Estella afzien, heigeen bij de betrekkelijk geringe sterkte van het noorderleger alleszins raadzaam was. Men wil veeleer het oorlogs- tooneel naar Guipuzcoa verplaatsen en met een sterk legercorps aan de Carlisten de gemeenschap met de grenzen beletten, hunne fabrieken vernielen en hun allen toevoer afsnijden. Zij schijnen reeds iets van dit plan te vermoeden te Estella hebben zij slechts weinige bataillons achtergelaten en verschansen zich weder in de sterke positiën van Puente la Beina. Generaal Lopes Dominguez, die eindelijk met zijn troepen te Puycerda is aangekomen, heeft onderweg een gevecht geleverd aan Saballs, dat ten nadeel van den laatste is uitgevallen. f:Iet dorp Castella is dooi de republikeinen in brand gestoken, omdat de Car- listiseh-gezinde bevolking de waterputten had vergiftigd. Volgens bericht van Santander is kapitein Zembsch, bevelhebber van de kanonneerboot //Albatros," op reis van San Sebastiaan naar Santander door de bij de stad Guateria opgerichte batterijen der Carlisten aan gevallen. Zembsch beantwoordde den aanval met zijn geschut en zette daarop de reis naar Santander voort. Een Carlistisclie lezing zegt, dat de Duitscliers Guetaria zonder aanleiding hebben beschoten. Dit hebben de Carlisten toen met geweervuur beantwoord. China-J apan. De Duitsche consul te Hakodade, eiland Yesso, de heer Ludwig Haber, is vermoord door een Japannees. De Japansche regeering heeft aan de Duitsche bericht dat de dader alreeds gevat is. De oorlog tussclien Japan en China schijnt geen voortgaug te zullen hebben. Een telegram wekt de verwachting op, dat hij nog zal worden voorkomen. Inderdaad hebben de Japanners er weinig belang bij zich op Eormosa te nestelen. De Japanners zouden wel geneigd zijn aan den weusch van China gelioor te geven, mits de Chineesclie regeering de kosten be taalde eener expeditie, welke dan in haar belang zou zijn ondernomen. Op 22 Juni zijn twee voorname Chineezen, Sjin en Pan, vergezeld van twee Fraiischen, de lieeren Giquel en Segonzac uit Taiwanfo de hoofd stad van het eiland, vertrokken naar het Japansche kamp, om het den opperbevelhebber te spreken over de ontruiming van liet eiland. Wat hiervan zij, Beuter meldt ons thans //Shanghai, 6 September. Het gerucht is in omloop dat de moeielijkheden tusschen China en Japan be treffende het eiland Formosa vereffend zijn." Aflevering 8 van „De Aarde en haar Volken" bevat ditmaal wederom zeer belangrijke stukken en onder scheidene bijzonder fraaie houtsneden. In de eerste plaats viuden wij de schets van een uitstapje van Venetië naar Chioggia een plaatsje daar in de buurt, dat om meer dan eene reden historische vermaardheid bezit en overwaard is nader gekend te worden, al ware 't alleen omdat de beroemde Titiaan daar de modellen voor zijn prachtige madonna's en nymfen gezocht heeft, 't geen wij, te oordeelen naar de groep allerliefste vrouwenkopjes die 't eerste blad dezer aflevering ver siert, zeer verklaarbaar vinden. Verder bevat de afle vering het eerste gedeelte van een zeer lezenswaardig reisverhaal van L. Simonin, een Frausch ingenieur, die de reis van Washington naar San Fraucisco heeft gedaan en dat wel met goede opmerkingsgave en een gezond oordeel over personen en zaken. Inzonderheid is 't geen hij van de Mormonen mededeelt zeer be langwekkend, terwijl hij ook een groep portretten van eenige voorname personages dier veel besproken secte te aanschouwen geeft. Kerk- en 8clioolnieuws. Beroepen te Oosterwijk (Z.-Holland) ds. B. O. Aitton te Stavenissete Cats ds. Wvan Dis te Aaist. Aangenomen het beroep naar Blokzijl door den eaiul. J. M. Wilod Versprille van Oud-Vossemeernaar de Chr. Ger, Gem. te Meliskerke door ds. O. C. Doorn bos, te Axel. Bedankt voor Oosterland door den cand. A. Voor hoeve die 't beroep naar Nederhemert heeft aangeno men voor Nieuw- en St. Joosland door ds. G. W. Locher te Garderen, Van 4 tot en met II September 1874. Geboren: Een zoon van C. Hillebrand en E. Lookman. Een zoon van W. Hoeder en M. van den En de. Eene dochter van L. van der Ploeg en M. van der Ploeg. Een zoon van J. van Strien en L. den Boer. Eene dochter A. van Dijk en J. van Dijke. Eeu zoon van A. Anker en A. den Boer. Gehuwd: J. Pluson, Wedr. en IC. de Jonge, Wed. Overleden: M. Berkhoudt, oud 11 m., d. E. Struijk, oud circa 85 j., Wedr. P. Schulliug. W, P. Mans, oud 48 j., man van J. Deurlo (overle den op zee.) M. G. Wisse, oud circa 4 m., d. J. M. van der Zaude, oud 66 j., vrouw van P. C. Landsknegt. J. Hugenholtz, oud 3 j., d. M. van der Ploeg, oud 2 j., z. W. K. Kuaap, oud circa 6 m., d. B. Fondse, oud 3l/2 j., z. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 10 September 187 4. NederlandCert. Nat. Schuld. 2'/. dito dito 3 dito dito 4 dito Stad Rotterdam 3 België, dito RoLschild. 2' Spanje, Obligatieu, 1807/72 3 dito Binnenl. 6250 3 dito '12502500 3 Portugal, Obhgatiën '1853/69 3 dito 185663 3 Rusland, Obl. Ilope Co. 1798—1816 5 Bew. Ins. m. Coup. 6 S. 1855 5 Obligs. a f 1000,— 1866 5 dito a '100,'1860 5 Cert, bij Hope fy- Co. '1840 4 Obligatiën-Leening 1867/69 4 dito 1859 3 Staatsleening 1864 Oostenrijk, Obl. in papier Mei en Nov. 5 Febr.-Aug. 5 dito in Zilver Jan. en Juli 5 April Oct. 5 Aand. Pr. Leen. fl. 100 1864 Italië, Bew. Inschr. met Coupon 5 Turkije, Obl. A)g. Schuld 1865 5 N.-Amerika, dito Mei. Nov. '1885 6 Brazilië, dito 1865 5 Mexico, dito 1851 3 pCt. GO w/, 943I,. 92% 17s/m m m. 45"/, 101% «7% 78'/, 82% VI'/, f 201 pCt. 68% 66ii/, 66J/„ f •1473/, pCt. 43V, lüli/, Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 Baltische dito 3 Russische Spoorw. Poti Tillis d°. 1000, 5 pCL dito Jelez-Orel 1000 L1868 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 8 pCt. Obl. f Zuid-Ital. dito 3 dito IUin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. PR IJ ZEN VAN COUPONS. 2423/, 127 999/ig 94% 81% 50% Metalliek f 22,50 Dito Nationale 23,821/2 Div. Eng p.£11,70 Rus. Z.-R. 325/g Amer. Dollars 2,40l{t Papier 2,13 Marktprijzen der Meekrap te Zier ik zee. van den 10 Sept. 1874. Teelt 1873. Per 50 Nederlandsche ponden. Twee en een, 1ste kwaliteit blank ƒ16,50 a 17, Twee en een, middelbare dito a Twee en een, mindere dito - a Een en een, 1ste kwaliteit blank -16,50 a 17, Een en een, middelbare dito a Een en een, mindere dito a Onberoofde, 1ste kwaliteit blank -16,50 a 17, Onberoofde, middelbare dito a Onberoofde, mindere dito a Mullen - a Middelbare dito a Marktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van den 10 Sept. 1874, De Ned. Mudde. De Ned. Mudde. Jarige Tarwe ƒ10,25 Haver Nieuwe dito - 9,25 Paardenboonen Zomertarwe - 9 Witte boonen Rogge - 7,75 Bruine dito Maartsche Gerst - 6,50 Groene Erwten Winter-Gerst - 7,— - 6,25 Kleine dito Zomer dito 4,— 8, - 12,— - 10,— Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zierikzee, van den 10 September 1874. Boter laagste koers f 0,77*/a per 5 ons. hoogste - 0,871/2 5 Kip-Eieren laagste koers - 0,80 per 25 stuks. hoogste - 0,921/2 25 Zij die vermeenen recht te hebben op een wegende p. m. 2000 met ongeveer 15 vadem KETTING, ongemerkt, gevischt in liet Broiuversliavensche Zeegat, worden voor de tweede maal opgeroepen tot reclame. De Burgemeester van Brouwershaven, J. M. LOCKER DE BRÜIJNE.

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 3