Buitenland. Volgens het Ilaagsche Dar/blad is te Sheerncss een onderzoek ingesteld naar de middelen tot opening van een nieuwen verbindingsweg met liet vaste land over Vlissingcn en Sheerness. De Loudon-Chatham-Dover- spoorweg-maatschappij zou zulks voornemens zijn. De Nederlandsche consul te Roubaix (in het Noorden van Drankrijk aan de zeekust) schrijft in zijn jaarlijksch verslag betreffende den handel daar ter plaatse het volgende over de meekrap-cultuur Door verscheidene Zeeuwsche landbouwers en koop lieden is mij inlichting gevraagd omtrent het gebruik, dat in onze fabrieken gemaakt wordt van de meekrap en over de toekomst dezer plant. Mijne onderzoekingen bij de voornaamste fabrikanten alhier hebben tot het volgend resultaat geleid. De fijne kleurstoffen welke uit aniline bereid worden, en nagenoeg alle kleurscha- keeringen doorloopen, daaronder ook het hoogrood (ponceau), dat van de meekrap vervaardigd wordt, verdringen meer en meer de plantaardige verwstoffen, die kleuren opleveren welke wel degelijker, maar niet zoo helder en friscli zijn als de aniïiue-verwcn. Deze laatsten hebben meest allen een groot gebrek, namelijk dat zij zich niet zoo goed houden doch de weten schap brengt daarin dagelijks verbeteringzij doet de prijzen lager worden en spoort verschillende middelen op om de kleuren blijvender te maken. Als men hierin eenmaal ten aanzien der roode kleuren geslaagd is, en de fabriekanten gelooven dit doel weldra te zullen bereiken, dan zal de meekrap voor goed verdrongen zijn, omdat zij minder in hoedanigheid en hooger in prijs is. De kerkhof-kwestie te Strijp bij Eindhoven wakkert weer op. Ondanks de miuistrieele resolutie van 13 Juni j'.l. bepalende dat ook de protestanten recht hebben op de betwiste begraafplaats te worden begraven, heeft de pastoor dezer dagen toch wederom een lijk geweerd en zich tegen den burgemeester verzet die uitvoering wilde geven aan de beschikking van den minister. Het lijk is elders begraven en de beslissing der regeering wordt thans ingewacht. Maandag avond is de laatste trein van Amsterdam naar den Helder bij 't station Alkmaar ontspoord door het breken van een rail. De locomotief en eenige wagens zijn in het zand gewerkt doch ongelukken zijn er verder niet bij voorgevallen. Almelo, 7 Sept. De trein, die van Zondag- op Maandag nacht de bezoekers van Bentheim terugvoert, h .'eft wederom een menselienleven gevorderd. De persoon vail S. is vermoedelijk in beschonken toestand op de rails neergevallen en in slaap geraakt met den arm onder het hoofd, zoodat 't hoofd en een gedeelte van den arm van het lichaam gescheiden zijn. Het ongeluk van Vrijdag avond, volgens N. Rott. Cl. en Handelsblad reeds op Donderdag avond voorge vallen, is volgens nadere inlichtingen aan opzet te wijten. De jeugdige zelfmoordenaar, dien dag als klerk op het registratie-kantoor ontslagen, heeft een afscheidsbrief aan zijn ouders achtergelaten. In den nacht van Maandag op Dinsdag is Amster dam door een groote ramp getroffen en zijn meer dan 300 werklieden voor 't oogenblik broodeloos geworden. In onze groote bladen leest men daaromtrent het volgende De Amsterdamsche sfcoomsuiker-rafïhiadeiïj, in de groote Bickerstraat, is in den afgeloopen nacht een prooi der vlammen geworden, en nog woeden de vlammen voort in de uitgestrekte puinhoopen van het eens zoo reusachtige gebouw. Het was ongeveer half- twee, toen in een der benedenzolders van de fabriek, die in volle werking was, de brand aankwam en dadelijk met teugellooze woede uitbrak. Minder dan tien minuten waren noodig om het uitgestrekt ge bouw in laaie vlam te zetten, zoodat, toen de brand weer aanrukte, het ten duidelijkste bleek, dat hier niets was te doen dan omliggende en belendende per- ceelen tegen het vuur te behoeden. De commandant van de brandweer maakte gebruik van de hem iu de verordening verleende faculteit tot het aanwerven van vrijwilligers en deed, daar de observatieposten niet geheel van materieel konden worden beroofd, de ter zijner beschikking staande oude spuiten aanrukken, die door vrijwilligers werden bediend. Twee stoom spuiten werkten spoedig, en later ijlde ook de stoom spuit der marine met het daarbij behoorend personeel te hulp. Hoewel er weinig wind was, vreesde men, dat de brand in de smalle straat zou overslaan. Dit is echter gelukkig niet geschied, dank zij de ijverige pijpvoerders, die hitte en gevaar trotseerende, moedig op hun post bleven en de bedreigde huizen nat hiel den. Zoo groot was de hitte, dat liet water, hetwelk tegen die perceelen werd geworpen, voor een deel verdampte. Naast de raffinaderij, aan den kant van het Bickers- eilaud, bevindt zich het kantoor voor dagelijksclie bezigheden het hoofdkantoor is op de Bloemgracht. Het eerstgenoemde stond iu brand en daarnaast be vinden zich een aantal houten huisjes, waaronder het voorgedeelte van de bergplaats Westerdok van het Withoeden-Veem. Tu deze bergplaats liggen, naar men zegt, 17,000 balen katoen. Nu was er natuurlijk groot belang bij, om het vuur tot dit houten huisje en al hel geen daarachter ligt te beperken, wat met veel inspanning mocht gelukken. In het achtergedeelte werden muren omvergehaald, de bergplaats van het katoen werd nat gehouden, en de vlam van 't huisje, zooveel dit mogelijk was uitge spoten. Moeielijker was het behouden van de per ceelen, hoofdzakelijk loodsen, aan den kant van het Westerdok. Op de werf van de fabriek, bij de steenkolen- bergplaatsen, stonden naar gissing wel twintig handspui ten, om, terwijl de stoomspuiten aan den anderen kant dienst deden, hier redding te brengen. De commandant had hier in het bijzonder het toezicht met het algemeen beheer der blussching. Menigmalen moesten de dappere pijpvoerders, die op de daken der loodsen stonden, terugwijken, menigmalen moesten zij voor de noodzakelijkheid deinzen, maar toen na het dempen der vlammen aan de zijde van het Bickers- plein de stoomspuiten hier dienst konden verleenen, was men er weldra in geslaagd, het verder voort- dringen van het woedende element ook hier te beletten. Het toondel in de stad was eigenaardig. Overal in de verder afgelegen buurten tot op de Weesperzijde geloofde men dat de brand veel dichterbij was zoo rood was de lucht en zoo duidelijk waren vlammen en vonken te zien. Op de Hoogesluis scheen het als stond de omgeving van de St. Anthoniebreestraat in brand. De nachtwachts sloegen niet op toen de brand uitbrak, maar wel later, omstreeks half drie, toen het geroep van brand, brand, door de straten weerklonk. Op den Westerdokdijk, op en onder de spoorwegviaduct en overal waar het vreeselijke doch schoone schouwspel kon worden gadegeslagen, stond een aantal menschen, en telkens als een muur omviel of een dak ineenstortte, spatte een zee van vonken uit over het Westerdok. Schutterij en politie handhaafden uitstekend de orde. De burgemeester met eenige wethouders en enkele leden van den raad, de hoofdcommissaris van politie, de commandant der schutterij en allen, die er bij behoorden, waren spoedig op de plaats aanwezig. De Eilandskerk werd door den koster geopend .ten behoeve van hen, die daarin meubelen en huisraad wenschten te bergen. Het Bickerseiland was bij de brug afgezet, zoodat men over geen overtollige toe schouwers had te klagen. Het afbranden der Amsterdamsche stoomsuikerraf- finaderij is een groote ramp, zoowel voor de eigenaars als voor de werklieden en de assuradeurs, die in den laatste zes maanden niet gespaard werden, maar bij die ramp is het toch een geluk, dat geen enkel bewoond perceel om of bij de fabriek brandschade heeft gele den en dat geen enkel menselienleven, zoover ons bekend is, er bij is gebleven. Naar. wij vernemen, zijn de gebouwen, machinerieën en voorhanden zijnde goederen in Nederland en het buitenland voor anderhalf millioen verzekerd. Bij den brand te Amsterdam zijn twee brandspuit gasten gekwetst. Tegen den middag was alles ge- bluscht. Duizende personen gaan naar het terrein om de vernieling in oogenschousv te nemen. Op 19 October 1845 brandde te Amsterdam de suikerraffinaderij van den heer Rupe, Keizersgracht tusschen de Reestraat en Varkenmarkt, afeen feit, dat nog vele Amsterdammers zich herinneren. Frankrij In. Hoe onpartijdig de regeering is die op dit oogen blik Frankrijk bestuurt kan vooral blijken uit haar houding tegenover de verschillende staatkundige ver- ecnigingen. Een vergadering van republikeinen wordt verstoord zoodra de politie er maar lucht van krijgt republikeinsche redevoeringen mogen niet uitgesproken en ook niet gedrukt worden. Daarentegen wordteen onlangs ontloken en thans reeds wijd vertakt geheim genootschap door de regeering openlijk ondersteund en aangemoedigd. Het is de katholieke arbeiders-ver eeniging, die dezer dagen haar algeraeene vergadering heeft gehouden te Lyon, onder voorzitterschap van den bekenden prefect Ducros. Wat is deze vereeniging? De leiders geven haar het uiterlijke voorkomen van een anti-internationale. Zij is echter niets anders dan een zuivere zwarte internationale en haar doel is om aan de clericale volksmenners bereidwillige geweer- en sabeldragers ter beschikking te stellen. Op deze algemeene vergadering liet de aartsbisschop de Sëgur zich aldus uit //Wij zijn allen bereid voor onzen generaal, den paus, te sterven maar gij, arbeiders en broeders, zvjt gij niet bereid ons met uwe borst tegen de kogels te beschermen De bisschop van O ran zeide //De arbeiders-vereenigingen zijn onneembare citadellen." Ziedaar liet doel der beweging het is niet te doen oin het lot der arbeiders te verbeteren, niet om hun kinderen onderwijs en brood te bezorgen het is te doen om hen te laten vechten voor de priesters en voor de zaak der priesters. Overigens is deze vereeniging goed georganiseerd. De leden zijn in het bezit van paskaarten die hen door geheel Frankrijk tot introductie en aanbeveling ver strekken. De vorming van 't kader en de uitdeeling der wapenen en patronen zal later wel volgen. Bij het vernietigen van oude granaten te Satory is een nog gevuld projectiel plotseling met zoo groote hevigheid ontploft, dat een soldaat er het leven, een ander een arm en een been bij verloor, terwijl de drie overigen ernstig gewond werden. Een vrouw, als getuige opgeroepen voor den rap porteur van den krijgsraad in het fort Saint-Nicolas te Marseille, meende in den beschuldigde iemand te herkennen, die voor een viertal jaren door geweldda dige handelingen den dood van haar man had ver oorzaakt. Oogenblikkelijk maakt zij zich van een kruik en een stoel in haar nabijheid meester en gaat op den beschuldigde los. Slechts met moeite mocht het den rapporteur en zijn secretaris gelukken de zonderlinge getuige van haar prooi te scheiden. De Univers is voor veertien dagen geschorst, wegens een artikel in het nommer van Zaterdag tegen Serrano. In het besluit tot schorsing van de Univers wordt gezegd, dat het blad in zijn nummer van 6 dezer alle perken is te buiten gegaan, heeft aangespoord tot verachting van eeu gevestigde regeering en wel vloor grove beleedigingen, vau dien aard, dat zij de bniten- landsche betrekkingen kunnen in gevaar brengen en de openbare rust verstoren en eindelijk, dat het blad de waardigheid van de Fransche pers heeft aangerand Duitschland. In de stad Meiniugen zijn 240 huizen door brand vernield. Te Freiburg in Breisgau, een middenpunt van het clericalisme in Zuid-Duitschland, vergadert dit jaar het congres der oud-katholieken sedert den 5e zijn 103 afgevaardigden uit verschillende oorden der wereld overgekomen. Rondom de coryfeen der oud-katholieke beweging: bisschop Reinkens, proffesor Schulte, Knoodt, Huber, Preti, Munzinger en anderen verzamelden zich afgevaardigden uit Zwitserland, Beijeren en Pruisen, uit Oxford en uit Moskou uit Maryland en uit Pitts burg, uit Cambridge en Mantua. Professor van Holtzendorft heeft namens de protestanten het woord gevoerd en bisschop Reinkens namens //de honderd duizend oud-katholieken van Duitschland het blijkt uit de jaarverslagen, dat de beweging voortdurend toeneemt, althans in Duitschland. Uit Berlijn wordt bevestigd-, dat de Duitsche kanon- neerbooten op de Spaansche kust door de zwarte muiters zijn beschoten en eenige Duitsche granaten ten antwoord zijn gezonden, 't Is evenwel de vrraag of de Spanjaarden met dit feit evenzeer zijn ingenomen als de Duitschers reeds nu is er sprake van de nationale gevoeligheid van de Spanjaarden ten opzichte van eenige vreemde interventie. Onmogelijk is het dan ook niet dat de romantische Spanjaarden thdns partij trekken voor de Garlisten tegen de Duitschers. Het Pruisische ministerie heeft weder een onderzoek doen instellen naar de traktementen van de onderwijzers en onderwijzeressen aan de lagere scholen men maakt daaruit op' dat op de begrooting opnieuw een som zal worden uitgetrokken tot verhooging dier jaarwedden. De Duitsche keizer is met de keizerin Zondag middag ie Hannover aangekomen en door de talrijke volksme nigte met geestdrift toegejuichtde straten waren versierd. De Post zegt, dat de reis van den Duitschen keizer naar Italië nog altijd tot de waarschijnlijkheden behoort, en het doorzetten van het plan afhangt van het advies der dokters, wanneer de herfstmanoeuvres zijn afgeloopen. Uit Berlijn wordt aan de Augsburgsche bericht, dat de Duitsche rijksdag niet voor de helft van October zal worden bijeengeroepen. De Bondsraad zoo op het laatst dezer maand worden geopend. Oostenrijk- H ongarije. De Oostenrijksche keizer is op zijn reis naar de groote militaire manoeuvres in Boheraen te Praag met geestdrift ontvangen en door de verschillende autoriteiten plechtig begroet. Om aan de reis elke staatkundige beteekenis te ontnemen, wordt de keizer alleen vergezeld door den minister voor landsverdediging de president-minister Auersperg en de minister van buitenlandsche zaken Andrassy zijn een anderen kant uit gereisd.

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 2