in den hossenden maalstroom ja evenals de Arabieren hun leven duizendmaal wagen om de heilige Kaiiba van Mekka te mogen aanschouwen en zooals de arme kunstenaar snakt om toch nog eenmaal voor zijn dood Rome te zien en zijn wonderen der kunst, zoo trekt van heinde en ver, al wat op kennislol gesteld is, al wat genot in hossen vindt en al wat van een achtdagenlangen soes houdt naar de maasstad op, al zou 't ook den laatsten cent moeten kosten. Zoo groot is de drukte van liet Beiram-feest te Konstantinopel niet, als de feestdrukte te Rotterdam op kermistijd Maar, niet waar lezer, wat gaat ons de Rotterdam- sche kermis aau Wien zal 't in den zin komen onze deftige Zierikzeesche kermis bij de Rotterdamsche te vergelijken P Ook wij zullen dit niet doen en, onder ons gezegd, ons en onze stedelingen gelukkig achten als wij wat minder luidruchtig, wat minder dol en uitgelaten, vooral wat minder brooddronken de thans ook hier genaderde week. aan de dwaasheid gewijd, weten door te brengen. Trouwens wij behoeven voor een wel wat overdreven kermisjool zooals te Rotter dam niet te vreezen. Het is niet onopmerkelijk dat de publieke opinie al weken voor de kermis niet veel verwachting van haar had. Behoeven wij wel verre te zoeken om de reden daarvan te vinden P Wat men ook zeggen mag, de kermis wordt oud. Er is al veel water over vuil gemaakt om haar geheel af te schaffen, en ofschoon niet te ontkennen valt dat dit zoo op eens en par farce niet wel gaan zou, zoo moet toch erkend worden dat zij op don duur zichzelve zal afschaffen, dat zij, in een woord, op haar laatste beenen loopt. l)e athlete», goochelaars, dikke dames knappe ezels en talentvolle honden, alsmede de zeemeerminnen, mis maakte of overdreven welgemeste kalvers of varkens, al die zaken verliezen meer en meer hun aantrekelijk- heid te nouwernood houden ze nog de nieuwsgierigheid der knapen bezig. De tijd is niet ver meer dat dit soort kermis industrie zal te niet gaan bij gebrek van aanmoediging. Wij verkeeren nu in een periode dat de kermisgangers ten deole wat meer verlangen, ten deele ook met minder tevreden zijn, ja voor een goed deel zelfs van al de geneugten die de kennis kan opleveren gaarne geheel en al afstand doen voor wat beters. Voor degenen die wat meer verlangen dan dikke dames, zeer lange heeren of zeer kleine lieeren levert onze kermis niet veel op. Geen Judels, geen Basch, geen Carré. We mogen echter niet vergeten wat ons 't affiche van den heer den Toom belooft en dat wei iets goeds schijnt te zullen zijn, waaromtrent we in ons volgend nummer onze lezers eenige inlichting hopen te geven. Met -hen die met minder te vrede» zijn, bedoelen wij de zeer talrijke, onrustbarend talrijke schare, die zich amuseert met het ronddraaien in den draaimolen onder 't bekende accompagnement, en wier ooren ge hard genoeg zijn om 'l geknars van een aantal draai orgels, alien met madame Angofc er op of er in, mooi te vinden. Als wij ons niet zeer bedriegen clan kunnen ze ook thans hun gading vinden. Voor 5t overige kunnen wij nog niet veel van onze kermis zeggen de zaak is op dit oogenblik nog in haar wording. Als ons volgend nommer verschijnt hopen we meer te kunnen mededeelen. Binnenland. ZI ERIK ZEE, 7 September 1 8 7 4. Zierikzee, 7 Sept. Tot besluit der gewone zomer- schief,oefeningen werd heden een schietwedstrijd gehou den door de leden der D.D. Schutterij die aan de ge noemde oefeningen hebben deelgenomen. Er werd gescho ten op 200 en 300 passen, en behoudens den kamp om den rozenprijs, werden ook de punten in al de oefeningen behaald in aaumerking genomen. De uitslag was dat de eerste prijs werd gewonnen door den sergeant J. Baars de tweede prijs door den sergeant J. Wiltson Mz. de derde prijs door den schutter H. C. van den Eude Mz., na kampschieten met den schutter Dekker en de 4e zijnde de rozenprijs door den sergeant W. Ridderhof. De meeste punten op 200 en 300 pas, bij dezen wedstrijd werden geschoten door den schutter J. P. Ochtman. liet prov. gerechtshof in Zeeland heeft uitspraak gedaan in de zaak van den lieer A. A. Vermandei, notaris te Sas van Gent en hem vrijgesproken van 't hem te laste gelegde, de kosten te dragen door den staat. Men zal zich herinneren hoe, eenigeu tijd gele den, de plotselinge gevangenneming van den heer V. en zijne opzending naar Goes, een paar dagen daarna door even snelle loslating gevolgd, nog al opspraak heeft verwekt. Te 's Heer-Arendskerke heeft een jongen het ongeluk gehad met een mes in de hand van boven uit een schuur naar Beneden te vallen het mes drong hem daarbij diep in het hoofd bij een zijner oogen. Toen men het mes uit de wonde trok was 't krom gebogen, terwijl de ongelukkige knaap geheel bewusteloos was en bij 't afzenden van het bericht nog in dien staat verkeerde, zoodat men voor zijn leven vreest. In den ouderdom van 56 jaren is dezer dagen over leden schipper Erantjois Rijnberg, van den reddings schokker Watergeus. De overledene was broeder der orde van den Nederl. Leeuw, ridder der orde van den koninklijken Diadeem van Spanje en in 't bezit van 80 eere-medailles voor 't redden van schipbreukelingen. Behoeven wij hier wel een woord meer tot ziju lof bij te voegen Z. M. heeft den kapitein op non-activiteit J. K. H. de Roo van Alderwerelt, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal benoemd tot majoor dia suite bij het 4e reg. infanterie. Z. M. heeft den kolonel H. baron van Tuyl van Serooskerke, president der vereeniging 't Roode Kruis, benoemd tot kominandeur der orde van de Eikenkroon. Z. K. H. Prins Alexander is door den Keizer aller Russen benoemd tot kolonel van een regiment vier Keizerlijke garde, De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen looft eene premie van ƒ1000 uit, voor het best geschreven geschrift, waarin, met het oog op de Ned. toestanden en Wetgeving, de vraag wordt beantwoord, welke voor het openbaar gezag, voor liefdadige instellingen en voor bijzondere personen de beste wijze van armver zorging zij. Betreffende de aanbesteding van den metalen bo venbouw. der spoorwegbrug over de Maas bij Rotter dam, welke in den loop dezer week heeft plaats ge had schrijft het Handelsblad//Het is zeker te betreuren dat de uitkomst dezer inschrijving aanleiding geeft tot de vrees, dat dit hoogst belangrijke werk buiten slands zal worden uitgevoerd, vooral omdat hier te lande aan alle industrieele inrichtingen zonder onder scheid dringende behoefte aan werk bestaat. Immers zijn, om een voorbeeld te geven, aan de koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen hier ter stede in de laatste weken ruim 200 werklieden moeten worden afgedankt en het laat zich aanzien, dat wan neer niet spoedig aldaar nieuwe belangrijke orders worden verkregen, opnieuw een gelijk getal zal moeten worden ontslagen." De Industrieeldezelfde zaak besprekende, zegt we mogen hier niet onvermeld laten de bijzonderheid dat bij gelegenheid der aanwijzing op 22, 25 en 29 Aug. II. door de daarmede belaste rijksambtenaren aan de aanwezige belanghebbenden is onder het oog ge bracht, dat er een font in het bestek was ingeslopen, ten gevolge waarvan een zeer aanzienlijke hoeveelheid ijzer meer aan den bouw zal zijn te verwerken, waarop ook in het //bedrag der begrooting" niet gerekend was. Die begrooting nu beliep ƒ820000 zij had in verband daarmede ongeveer een vijfde hooger moeten zijn ge steld, t. w. 980000. In den laatsten tijd neemt het vervaardigen en in circulatie brengen van valsche inunt weer zeer toe. Meestal bepaalt zich dit tot guldens en halve guldens, doch in enkele gevallen wordt ook wel een rijksdaalder aangetroffen. Het is in den regel gemakkelijk te ontdekken, dat een geldstuk valsch is, zoowel aan de kleur en den klank, als daaraan dat voor liet meeren- deel de letters in het randschrift ontbreken. Toch is de nabootsing in haar soort als werk niet onverdien stelijk te noemen, en getuigt zij van bedrevenheid van de hand des makers. Aan het stuk, dat in de afgeloopen week uit Lopik aan het muntcollege gezonden werd, ontbrak niets dan een gedeelte van het randschrift. Het ware zeker wenschelijk, dat het publiek nauwlettend toezag bij de ontvangst van geld, daar de autoriteiten in weerwil van de ijverigste nasporingen de daders niet kunnen ontdekkenwel meent men zeker vau te zijn,-dat de valsche munt hoofdzakelijk te Amsterdam vervaardigd wordt. Op alle Europeesche markten zijn de graanprijzen sterk dalende en heerscht bij speculanten weinig lust om, zelfs tot de verlaagde koersen, granen te koopen. Hiervoor bestaat dan ook alle reden, want ook uit het buitenland luiden de berichten omtrent den graan oogst zeer gunstig. Uit San Erancisco wordt o. a. gemeld, dat de graanoogst, in dien staat, dit jaar zoo overvloedig is, dat niet minder dan zevenhonderd schepen, elk van 1200 tonnen, zullen noodig zijn, om datgene wat de graanoogst meer oplevert dan voor de consumtie aldaar noodig is, naar Europa over te voeren. Naar uit Brussel gemeld wordt, heeft Z. M. de koning der Nederlanden opnieuw een bewijs van hooge belangstelling in de kunst gegeven, door een van HDs. pensionaires, mejufvrouw Erancisca Stoetz, te bevorderen tot hof-cantatrice. Sedert tal van jaren is dergelijke onderscheiding niet verleend, zoodat zij voor de meest vleiende er kenning van de talenten dezer jeugdige zangeres mag gehouden worden. Op Maandag 31 Aug. had een sleenkolenschipper, inet zijn schip aau Bergstoep liggende, een mooi buitenkansje. Er sprong uamelijk uit de Lek een zalm in het schiphij bleek, na weging, 5 kilogram zwaar te wezen, en werd 's anderen daags door den schip per en zijn gezin met smaak genuttigd. In Luxemburg neemt de handel in kikvorschebillen steeds toe. Een koopman te Yanee verzond op 1 Juli alleen 30000 stuks naar Parijs, Nancy en Reim9, en binnen drie weken verzendt hij nog 200000 stuks. De prijs is 13 fr. de duizend, en 25 paar kikvorsche billen worden te Reims met 60 centimes betaald. Vrijdag avond ondernamen mr. en mevr. Cham- raarum te Parijs hun huwelijksreisje per luchtballon. Ze werden door Ernest Elammerin en Jules Godand vergezeld. Hun ballon, //Lumen" daalde Zaterdag morgen te Spa neer. De nachtelijke tocht boven de wolken, door een schitterend maanlicht beschenen en het opkomen der zon worden als verrukkelijk beschreven. De beroemde luchtreiziger proffessor Donaldson, te Neiv-York gevestigd, heeft kort geleden met verscheiden wetenschappelijke personen, een tocht door het lucht ruim gemaakc, welke 24 uren heeft geduurd. In verband hiermede werd een andere tocht gedaan hooger noord waarts over Canada het doel was zich te overtuigen van het bestaan van een constanten luchtstroom, welke een westelijke richting houdt. Op een niet zeer groote hoogte heeft men dien stroom het gevolg der om wenteling van de aarde volgens prof. Donaldson - werkelijk aangetroffen. Men hoopt zich daarvan met zeer veel vrucht te bedienen voor de luchtreis naar Europa, met welk plan de heer Donaldson zicli sedert geruime» tijd bezig houdt. Op het exercitieplein bij Klagenfurt was liet geheele garnizoen voor een generaal uitgerukt.. Deze bleef voor een compagnie van het regiment Maroicic staan en nam het met den gewonen scherpen veldheersblik in oogenschouw. //Treed voorzeide eindelijk de generaal tot een infanterist, //llebt ge uw ransel volgens voorschrift gepakt //Jawel, Excellentie //Welnu, leg hem dan af en laat mij eens uw kleer borstel zien De soldaat, die den ransel voor zich op den grond heeft gelegd, haalt een borstel te voorschijn en toont hem den generaal. //Goed, nu den schoenborstel 1" //Iiier Excellentie ant woordde de soldaat, nadat hij de hand in een ander gedeelte van den ransel had gestoken. //Nu den poest- borstel//Hier, Excellentie De generaal was zeer tevreden over de regelmatige wijze waarop de infanterist zijn ransel had gepakt, toen deze, zich nogmaals over den ransel heenbuigende, den hoofd officier een vierde borstel overhandigde. „Wat is dat?" luidde de verbaasde vraag van ZExc., die niets van een vierden borstel wist. //Dat is een reserveborste], Excellentie. De kapitein en de overige officieren der compagnie bevonden zich allesbehalve op hun gemak, want zij hadden maar al te goed bemerkt, dat de geslepen kerel met de grootste onbeschaamdheid steeds één en denzelfden borstel te voorschijn gehaald had en zich nu nog een grap met den generaal had veroorloofd. Maar als ware dat nog niet genoeg, bracht onze vriend achtereenvolgens driemaal een halven handdoek te voorschijn te voor als poetslap, handdoek enreservehanddoek. Uit een later ingesteld onderzoek bleek, dat de onuitput telijke ransel niets bevatte dan een borstel, een halven handdoek een knoopenschaar, een spiegel en een schoen- smeerdoosje. De handige militair, die reeds als gemeen soldaat een generaal had geslagen, zag zich beloond door zijn benoeming tot korporaal. De bloedkuur, die naar aanleiding van een plaatje in VIllustration, voorstellende bet drinken van warm ossenbloed door teeringlijders, dezer dagen besproken werd, is volstrekt geen nieuwe zaak. Jaren geleden, zegt de Arnh. Ctwas de raad om, ter genezing vau de teering, bloed te drinken, volstrekt niet ongewoon, en wij weten verscheiden voorbeelden, dat bloed drinken hier te lande aangeraden en opge volgd werd wij gelooven echter zonder resultaat. Bloed drinken werd vroeger ook voor andere kwalen, met namen voor vallende ziekte of toevallen, in practijk gebracht, en wel het drinken van menschenbloed. Dat zulks in de vorige eeuw geschiedde, blijkt uit

Zierikzeesche Courant | 1874 | | pagina 2